Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany]

06 Gru 2017 17:16 10275 197
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    aaanteka
    Poziom 38  
    Wszystko w porządku tyle, że teraz przy takiej pojemności wzmacniacz pracuje ci bardzo pasmowo. Proponuję sprawdzić jak będzie pracował wzmacniacz z wartością kondensatora 100-180pF dla wzmacniacza operacyjnego oraz pojemnością 47-100 pF równolegle dopiętą do rezystora
    R 32 ( ograniczenie pasma w głównej pętli wzmacniacza).
    Jakie masz wzmocnienie przedwzmacniacza? Nadal nie wiadomo dokładnie o który rezystor sprzężenia ci się rozchodzi;) .
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    aaanteka
    Poziom 38  
    Zaczynasz tworzyć jakiegoś dziwoląga:
    - ograniczasz pasmo samego wzmacniacza operacyjnego do granic możliwości
    -ograniczasz pasmo stopnia sterującego również do granic możliwości pojemnościami co najmniej o rząd wielkości większymi
    - nie słuchasz rad i nie chcesz ustabilizować ,ograniczyć pętli sprzężenia dla całego układu.
    Tor akustyczny to nie sygnały prostokątne a pasmo przepustowe nigdy, nigdy powtórzę nie jest równomierne i nie zaczyna się stromo niczym podany sygnał "jedynki logicznej" od i również się tak nie kończy. Pasmo przepustowe wzmacniacza zawsze musi być co najmniej dwukrotnie "szersze" od sygnału przepustowego.
    Co się tyczy przydźwięku sieci to normalne w przypadku używania nadmiernego wzmocnienia w jednym stopniu oraz wadliwej konstrukcji prowadzenia mas. Jakie masz wejście i wzmocnienie rzeczywiste stopnia przed filtrem pasmowym? Wreszcie jaką masz rezystancję wyjściową filtru a rezystancję wejściową stopnia końcowego? Pomyśl.

Kraniec_Internetów napisał:
    ok 750mV 50Hz, na wyjściu uzyskuję 31V.

Nie wiem też skąd też twoje pomysły sprawdzania mocy wzmacniacza w inny sposób niż w ten co nakazują przyjęte standardy ? Moc wzmacniacza mierzymy dla sygnału sinusoidalnego 1 kHz dla standardowego obciążenia 4Ω lub 8Ω, lub 16Ω. A ty wymyślasz swoje teorie.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    aaanteka
    Poziom 38  
    J
    Muszę jakoś zrealizować osobną masę sygnałową i zasilającą bez robienia pętli mas. Ewentualnie zrobię pętlę i sprawdzę efekty.
    Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:
    Prawie mi się udało.
    Ogólnie jak to w takich konstrukcjach bywa mam masę zasilania, i masę sygnału. Masę sygnału podłączyłem przez ekran przewodu doprowadzającego sygnał do końcówki mocy. Tmam pojęcia jak to podłączyć by odseparować masę zasilania od sygnałowej, tudzież by ta łączyła się tylko w punkcie GND na płytce wzmacniacza.

EDIT:
    Dobra, już wymyśliłem. Masę do zasilenia obwodów nisko prądowych pobiorę w punkcie masy końcówki mocy, gdzie rezystor idzie od masy do wejścia odwracającego op-ampa. Ale prowizorka...

Poczytaj sobie o koncepcji punktu wspólnego.

Inna kwestia zbyt dużego wzmocnienia stopnia końcowego była już poruszana. Proponuję przetestować również występowanie brumu dla mniejszego wzmocnienia napięciowego całego stopnia końcowego( Ku= 28-33). Teoretyczne liczby, moc nominalna nie może być wyznacznikiem do podciągania wzmocnienia stopnia końcowego wzmacniacza ,jak również innych stopni toru akustycznego.

W wzmacniaczach basowych powyżej 100-150 W zwykle stosuje się filtr środkowo zaporowy 50/60 Hz przed stopniem filtrów pasmowych i układem regulacji fazy.

W miejsce C 9 wstaw szeregowy dwójnik RC 1k - 470nF. Powinno również pomóc częściowo. Najkorzystniej byłoby zastosować wtórnik emiterowy na wejściu.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    aaanteka
    Poziom 38  
    Czyli jednak elektronika nie jest jak puzzle,jakby się nie upierać. Kolego uruchom poprawnie sam stopień końcowy doprowadzając go do pełnej sprawności dla pełnego pasma przy wzmocnieniu napięciowym ustalonym przez projektanta lub jeszcze lepiej, jak wcześniej miałeś wspomniane mniejszym. Zastosuj dodatkowy kondensator w głównym sprzężeniu zwrotnym. Dodaj ten wspomniany dwójnik na wszelki wypadek na wejściu. Zastosuj przy tym jeden punkt masowy i staranne prowadzenie przewodów, ekranowanie.
    A dopiero później baw się w pracę pasmową wzmacniacza z filtrem.
    Możesz spróbować pojemność 470 nF zastąpić połączeniem równoległym -przykładowo 220 nF .

A czy przypadkiem przy dynamicznym utworze nie "przytyka się " wzmacniacz operacyjny ?
    Dlatego sprawdzamy zawsze wzmacniacz na sygnale z generatora. Pomocny jest ,a nawet czasem niezbędny oscyloskop. Tak to tylko mamy przypuszczenia.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    aaanteka
    Poziom 38  
    Brumi i będzie brumić, bo ewidentnie wszelkie kolegi poczynania od samego początku tej realizacji są z założenia nie właściwe i zmierzają właśnie w kierunku osiągnięcia takiego rezultatu.
    Kolega jest nie reformowalny-nie chce poszerzyć swojej wiedzy właściwie, nie stosuje się do zaleceń dając wodzę swojej fantazji twórczej.
    Wylutowałem kondensatory przy tranzystorach BD. Końcówka nadal działa. Nie bardzo mogę zmieniać kondensator przy wzmacniaczu operacyjnym, bo bezpieczniki topikowe są zbyt jednorazowe, ale ustaliłem, że przy 200pF to nie będzie działać Więc 680pF zostaje.

Na obecny stan wiedzy i postawy kolegi nie jest się w stanie nic koledze pomóc w kwestii realizacji dość skomplikowanego rozwiązania przekraczającego kolegi możliwości techniczne i wiedzę teoretyczną.
    Proszę może zacząć się edukować na prostej realizacji - powiedzmy konstrukcji 40-60W. Proponuję zacząć od realizacji stopnia końcowego opartego na typowym schemacie Unitry choćby z radioodbiornika Tosca, Zodiak, czy popularnego Eltrona 30-100.

Należy również pomyśleć o wspomnianym stanowisku pomiarowym do uruchomień wzmacniaczy akustycznych:
    -zabezpieczenie prądowe, zasilacz, oscyloskop, generator. Można też zacząć od prostych gotowych konstrukcji kit sprawdzonych w działaniu przez rzesze użytkowników( proponowanych koledze od samego początku ), a nie tworzyć dziwnych konstrukcji skazanych na porażkę .
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Freddy
    Poziom 43  
    Częściowo naprawiłem. Nie brumi praktycznie wcale.
    Czy końcówkę mocy masz podłączoną ekranowanym kablem?
    Jaka jest filtracja zasilania końcówki?
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1