Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany]

Kraniec_Internetów 22 Cze 2017 21:49 9108 197
  • #61 22 Cze 2017 21:49
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Kraniec_Internetów napisał:
    Któryś z Was pisał o takim ułożeniu elementów, by zapewnić w miare równe obciążenie tranzystorów

Obciążenie termiczne kolego nie prądowe.

Po drugie kolego widziałem już cuda nawet takie coś jak warstwa tlenku aluminium jako podkładka izolacyjna, i to działało.

• Computer Controls
  • #62 22 Cze 2017 21:56
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Strumien swiadomosc... napisał:
    Obciążenie termiczne kolego nie prądowe.

Fakt. Zapomniałem. Jednakże jedno i drugie jest ze sobą powiązane.
    Czy tyczy się to zamontowania na dużym radiatorze (jakieś pół metra kwadratowego) przy tranzystorach zamontowanych na środku prawie, ułożonych w 2 liniach? Obok bedą jeszcze 4 diody w TO220 i 4 stabilizatory też w TO220.

• #63 22 Cze 2017 21:58
    Poziom 43  

Obudowa TO220 jest do wzmacniaczy góra 40W na parze tranzystorów.

Dodano po 51 [sekundy]:

Jednakże jedno i drugie

A skąd, tranzystory w środku stringu są bardziej nagrzewane niż z zewnątrz.

• #65 22 Cze 2017 22:24
    michald
    Poziom 30  

kolego: Kraniec_Internetów

Takich praktyk sie nie stosuje w urzadzeniach. to ze masa ( GND ) jest na radiatorze ( radiator umasowiony ) nie znaczy ze mozna nim zastapic szyne masy.
    Proponuje poczytac troche teorii n/t prawidlowego prowadzenia mas w urzadzeniach audio ( sygnalowej i pradowej ) autorstwa: Aleksandra Witorta i Macieja Feszczuka a pozniej polemizowac

• #67 22 Cze 2017 22:30
    michald
    Poziom 30  

@michald no właśnie problem polegał na tym, że to nie miała być masa ;)

Nie ma znaczenia czy szyna masy czy +/- zasilania. Poprostu takie praktyki sa niedopuszczalne.

Pozdr
    Michal

• Computer Controls
  • #68 22 Cze 2017 22:47
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Akurat chodziło o wyjście OUT wzmacniacza ;) Ale nieaktualne - kolega aaanetka słusznie zauważył, że pogorszenie się przewodności połączenia tranzystor-radiator będzie dość niebezpieczne dla sprzętu.
    Radiator odizoluję podkładkami silikonowymi, oraz uziemię dla świętego spokoju.
    Poza tym prace posunęły sie dość daleko. Mam już gotowy wzmacniacz (to co na schemacie pierwotnym podesłanym przez aaanetka). Brakuje mi tylko 2 rezystorów 220 omów, bo przypadkiem kupiłem 1/4W zamiast 1/2W. Mam też gotową płytkę przedniego panelu, a w płytce zasilania brakuje mi kondensatorów głównych (ale mam nadzieje że jutro przyjdą) i dwóch rezystorów do stabilizacji napieć 15V bo chyba ich nie zamówiłem.
    Teraz biorę się na zabezpieczenie głośników, co pewnie skończę jutro.
    Mam tylko pewien problem natury logistycznej. Płytki robiłem tak, że PCB są równolegle z radiatorem, a elementy chłodzone na płasko z płytką. Płytka wzmacniacza ma jakieś 4 cm wysokości, front panel podobnie. Płytka z kondensatorami jest dość wysoka, bo kondensatory. Chciałem, by spora cześć góry skrzyni głośnika była radiatorem. Wszystko fajnie, ale transformator jest dość wysoki i trochę mi psuje koncepcje. Oczywiście komora elektroniki i rezonansowa głośnika to 2 różne przestrzenie. Nie jestem pewien gdzie dać to trafo... Niby w komorze elektroniki przewidziałem na to miejsce, ale będzie to trochę wysokie. Mogę go zamontować do komory głośnika? Całe mocowanie trafa mam. W grę wchodzi też ewentualne obudowanie transformatora wewnątrz. A może z tyłu... Cieżka sprawa.
    W kwestii głośnika myślałem nad STX 12"

EDIT: Transformator dam tam gdzie elektronika. Przykręce go do radiatora, to wszystko będzie do niego zamocowane.

• #69 01 Lip 2017 16:36
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Uruchomiłem dzisiaj płytki oprócz tej ze stopniem końcowym. Wszystko działa, ale już widzę że będzie wymagało poprawek po uruchomieniu i pomiarach. By przygotować część wzmacniacza i zamówić radiatory muszę znać mniej więcej wielkości obudowy.
    Myślę nad dwoma głośnikami:
    stx32-500-8
    Przyjmując Qb=7 i model SBB 4, alfa=2,5448, H=1.
    Częstotliwość rezonansowa wychodzi 25Hz, więc powiedzmy że mniej więcej dobrze, a objętość obudowy 60,9 litrów. Taka mała nawet.
    Głośnik ma dość niską fs, ale efektywność nieco niską w porównaniu do drugiej opcji, czyli:
    stx38-500-8
    Do niego pasowałby model C4 ,ale niestety nie potrafię znaleźć tabeli :( .
    Z tego co widzę ma dużo wyższą efektywność, ale mniejszą moc, dlatego musiałbym obciąć jej trochę. Czy wytrzyma jednak?
    Częstotliwość Fs ma 32Hz, czyli więcej niż pierwszy, ale to nadal okolice 30Hz więc zobaczymy co wyniknie dalej z obliczeń. Ale do niego obudowa będzie miała ze 100 litrów, co mi nie przeszkadza.
    Podrzuci ktoś tabelke dla C4 i Qts=0,41?
    PS: Moge włączyć wzmacniacz bez radiatorów na tranzystorach, podłączyć głośnik 10W i sprawdzić szybko czy pracuje?

• #70 01 Lip 2017 17:37
    Poziom 43  

PS: Moge włączyć wzmacniacz bez radiatorów na tranzystorach, podłączyć głośnik 10W i sprawdzić szybko czy pracuje?

NIE. Pozatym ten 38cm to mid woofer .

• #71 01 Lip 2017 20:57
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Strumien swiadomosc... napisał:
    Poza tym ten 38cm to mid woofer .

Wchodząc w kategorię "niskotonowe" myślałem że na nie nie trafię ;). Dziękuję za zwrócenie uwagi.
    A dwie sztuki takiego głośnika:
    stx27-400-8
    Dla niego zrobiłbym obudowę dzieloną.
    Tutaj dla H=1 alfa=2,0743 wychodzi Vb=38 litrów (na 1 głośnik), a czestotliwość rezonansowa 31Hz. To dla jednego głośnika.

Dziwne pytanie - gdybym użył 2 powyższych głośników, to zastanawiałem się nad umieszczeniem całego wzmacniacza między nimi, front panel też między głośnikami. 2 Radiatory chłodzące obie płytki można wtedy dać żeberkami do komór rezonansowych co bez wentylatorów stworzy chłodzenie aktywne. Trzeba by tylko uwzględnić te radiatory wewnątrz, bo to jakieś ćwierć litra. Ktoś tak robił?

• #74 11 Lip 2017 13:20
    aaanteka
    Poziom 38  

Prąd spoczynkowy jest podany na schemacie . Była o nim już mowa przy kwestii dodawania zbędnych dodatkowych tranzystorów końcowych.

• #75 13 Lip 2017 17:18
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Zaczynam uruchamiać całość, ale mam pewien problem. Istotna część schematu.
    Po załączeniu zasilania na wyjściu filtra pasmowego pojawia się napięcie albo 11V albo -11V. Zależy od włączenia. Czasem tak czasem tak.
    Moim zdaniem wynika to z tego, że wyjścia wzmacniaczy i dodatnie nóżki wejściowe są zmostkowane, więc po pojawieniu się stanu wysokiego na wejściu, na wyjściu pojawia się napięcie ujemne, które przez owe połączenie jest wzmacniane samo przez się. Jak to rozwiązać?
    Chyba nóżki wejściowe mi się zamieniły...

• #76 13 Lip 2017 17:26
    aaanteka
    Poziom 38  

Wynika ,to z braku separacji filtru dla sygnału stało prądowego, czyli błędnego schematu połączeń poszczególnych bloków funkcjonalnych .
    Spójrz na swój pierwotny schemat w tym temacie :D .

• #77 13 Lip 2017 18:18
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

aaanteka napisał:
    Spójrz na swój pierwotny schemat w tym temacie

Identyczny jak ten ostatni, gdyż nie zmieniałem nic.
    Początkowo myślałem, że problem powoduje duża różnica w napięciach zasilania filtra, ale zmierzyłem i to nie to.
    aaanteka napisał:
    Wynika ,to z braku separacji filtru dla sygnału stało prądowego, czyli błędnego schematu połączeń poszczególnych bloków funkcjonalnych .

Zauważyłem na mojej płytce coś ciekawego - ostatnio musiałem ją podzielić na część z filtrem i część z wskaźnikiem i dopiero ogarnąłem, że gdzieś mi się zgubił kondensator 1uF przed samym filtrem.
    Dodano po 18 [minuty]:
    Dodałem ten 1uF na wejściu ale nie pomogło.

• #78 13 Lip 2017 20:42
    aaanteka
    Poziom 38  

Bo obecnie skoro układ działał w nieprawidłowej konfiguracji , to może należy sprawdzić sprawność wzmacniaczy operacyjnych .

Chyba nóżki wejściowe mi się zamieniły...
    a może również to jest przyczyną ?

• #79 13 Lip 2017 20:59
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Kurcze, już wiem. No kolego - dodatnie sprzeżenie zwrotne , w tym przypadku podanie jakiejkolwiek części napięcia wyjściowego na wejście nieodwracające. Czyli nieskończone wzmocnienie.
    Zasymulowałem układ w Crocodile Clips, i zachowywał się tak samo. Zamieniłem wejścia i działa poprawnie. Wzmocnienie 1.
    Co ciekawe schemat brałem ze skanu jakiejś gazety dla elektroników i nie wydaje mi się, żebym zamienił piny. Po prostu błędny schemat.

• #80 14 Lip 2017 13:25
    aaanteka
    Poziom 38  

No ,tak z twojej wypowiedzi i wcześniejszych "obrazków " można było wywnioskować ,że tylko na schemacie są pozamieniane piny , a tu akurat rozchodziło się o błędny schemat i taką samą realizację :D.
    Dobrze ,że udało się uruchomić bez większych komplikacji i strat :D . Tyle tylko ,że trzeba od nowa wykonać właściwą płytkę PCB .

Uporałeś się z tym prądem spoczynkowym stopnia końcowego ?

• #81 14 Lip 2017 14:55
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

aaanteka napisał:
    Dobrze ,że udało się uruchomić bez większych komplikacji i strat . Tyle tylko ,że trzeba od nowa wykonać właściwą płytkę PCB .

Też sie cieszę. Zauważyłem za to pewną zależność - gdy robiłem projekt płytki wg tamtego schematu było dość ciężko. Teraz zrobiłem ją w 2 minuty. Czyli jak coś idzie za trudno, to pewnie coś jest źle. Odwrotnie niż w matematyce ;P
    Lutuję układ.
    aaanteka napisał:
    Uporałeś się z tym prądem spoczynkowym stopnia końcowego

Jeszcze go nie dotykałem. Na razie chcę uruchomić resztę.

• #82 14 Lip 2017 15:03
    aaanteka
    Poziom 38  

A tak generalnie, to jaką wersję ostatecznie stopnia końcowego zrobiłeś, bo coś wspominałeś o zakupie gotowej płytki, ale równocześnie o konstrukcji ze wschodniego portalu?

• #83 14 Lip 2017 16:48
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Kilka zdjęć na szybko:
    Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany] Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany] Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany] Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany] Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany] Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany] Proszę o sprawdzenie schematu subwoofera aktywnego [edytowany]

Ok. Wlutowałem nowy filtr, na wszystkich wyjściach po kolei 0V. Hura. Tylko, że coś chyba źle policzyłem - podłączyłem telefon na pełną głośność, na przednim panelu potencjometr na full, przełącznikiem źródło sygnały na wejście jack i... diody nie mrugają. Próbowałem muzyką i generatorem audio (apka). Zmierzyłem, i z telefonu sygnał wyjściowy ma 73mV. Na wejściu pierwszego wzmacniacza mam 68mV około, a na jego wyjściu kompletnie nic. Czemu taki niski poziom sygnału? Mierzyłem miernikiem z gadżetów elektrody, na ustawieniu 2V AC.

• #84 14 Lip 2017 16:59
    aaanteka
    Poziom 38  

Bo jeżeli schemat nadal jest taki jak z pierwszego postu ,to brakuje w nim wzmacniacza wejściowego ,czy choćby wtórnika wejściowego . Obwody samego filtru nie wzmacniają sygnału jako tako ,nawet go osłabiają .
    Przejrzyj sobie podobne konstrukcje , zawsze masz jakiś element toru przed samymi filtrami odpowiednio dopasowujący parametry wejściowe sygnału do parametrów wejściowych filtrów.

Podaj obecny aktualny schemat jaki zrealizowałeś.

• #85 14 Lip 2017 23:48
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

aaanteka napisał:
    Bo jeżeli schemat nadal jest taki jak z pierwszego postu ,to brakuje w nim wzmacniacza wejściowego ,czy choćby wtórnika wejściowego . Obwody samego filtru nie wzmacniają sygnału jako tako ,nawet go osłabiają .
    Przejrzyj sobie podobne konstrukcje , zawsze masz jakiś element toru przed samymi filtrami odpowiednio dopasowujący parametry wejściowe sygnału do parametrów wejściowych filtrów.

Ah no tak. Planowałem przecież użycie pierwszego op-ampa jaki przedwzmacniacza, ale kompletnie o tym zapomniałem.
    Schemat wysyłam nie najaktualniejszy, ale oddający charakter:

• #86 15 Lip 2017 01:40
    aaanteka
    Poziom 38  

Wrzuć schemat w postaci zdjęcia , bo jakoś te twoje pliki mi się nie chcą otworzyć pod Eagle( widocznie różne wersje mamy).

• #87 15 Lip 2017 23:52
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

aaanteka napisał:
    Wrzuć schemat w postaci zdjęcia , bo jakoś te twoje pliki mi się nie chcą otworzyć pod Eagle( widocznie różne wersje mamy).

Ja mam 7.3.0

Włączyłem prawie wszystko. Po podaniu sygnału audio wskaźnik "pokazuje" tylko niskie częstotliwości. Pokazuje mniej więcej poprawnie, gdyż po podaniu sygnału - piosenki w której niskie częstotliwości są trochę przesterowane, zapala się dioda +1dB i chyba +2dB. Oscyloskopu ni posiadam, ale mniej więcej na razie może być. W przedwzmacniaczu mogę trochę wzmocnienie regulować, więc się to dopasuje.
    Próbowałem z końcówką mocy - po podłączeniu napięć +-60V oraz +-15V dla OP-Ampa i włączeniu zasilania przepalił się bezpiecznik przed transformatorem. Nie miałem więcej bezpieczników więc na dzisiaj skończyłem. Pomiarów po zwarciu nie zrobiłem, tylko łopatologicznie pomacałem, i rezystory 0,33R były ciepłe, tranzystory chyba też.

EDIT:
    Już wiem. W złą stronę skręciłem potencjometr, co sprawiło otwarcie wszystkich tranzystorów i totalne zwarcie. Spaliłem 5 MOSFETów, bipolarne profilaktycznie zmieniłem, 4 rezystory do wymiany. Jednego nie mam, więc czekam na przesyłkę...

• #88 19 Lip 2017 18:18
    aaanteka
    Poziom 38  

Już wiem. W złą stronę skręciłem potencjometr, co sprawiło otwarcie wszystkich tranzystorów i totalne zwarcie. Spaliłem 5 MOSFETów, bipolarne profilaktycznie zmieniłem, 4 rezystory do wymiany.

Widzisz nie słuchasz dobrych rad. Uruchom sobie wzmacniacz w wersji na jednej parze i przetestuj. Zawsze straty będą mniejsze. Uruchamiaj na początek sam stopień końcowy i podając na wejście sygnał 1 kHz. Pierwsze załączenie zasilania można wykonać dając na zasilaniu przed samą końcówką mocy rezystory 22-47 om/ 20-40 W , które w przypadku jakiegoś problemu ograniczą maksymalny prąd tranzystorów końcowych. Na początek sprawdzasz pobierany prąd spoczynkowy metodą techniczną na tych rezystorach oraz napięcie niezrównoważenia na wyjściu. W takiej konfiguracji dla małego wysterowania wzmacniacz powinien pracować prawidłowo bez zniekształceń. Nie mając oscyloskopu pozostaje słuchawka 200-600 om i odbiór słuchowy. Zwiększenie wysterowania powinno powodować wyraźne obcinanie wierzchołków sinusoidy - słyszane zniekształcenia( niczym przy efekcie gitarowym fuzz). Po zmniejszeniu wysterowania wzmacniacz powinien powracać do "czystego" przenoszenia dźwięku. Przed takim "laryngologicznym" uruchamianiem warto sobie trochę posłuchać dźwięku prawidłowego i zniekształconego ( nawet prostokątnego) na posiadanych słuchawkach.
    Uruchomienie drugie na bez ograniczenia prądowego najkorzystniej jest wykonać na zasilaczu o małej pojemności filtra oraz dodatkowo włączając szeregowo z zasilaniem transformatora po stronie sieci żarówkę żarową 40-60 W/ 230 V.
    Taka prosta procedura uruchamiania wzmacniacza mocy.

• #89 19 Lip 2017 18:39
    Kraniec_Internetów
    Poziom 41  

Na razie czekam na rezystory, a dzisiaj spaliłem multimetr (przy innej pracy dioda mi się uszkodziła, i małe zwarcie na amperomierzu). Także muszę jeszcze go domówić.
    Z dobrych wiadomosci, to mam już drewno.

Dodano po 15 [minuty]:

Mam jeszcze kilka pytanie. Wrzucę schemat ponownie, żeby był bliżej:
    Opiszę tylko moje spostrzeżenie na przykładzie górnej części schematu. Różnice między nim a moją wersją są takie, że oryginalnie napięcie zasilania to +-50V, a u mnie +-85V.
    Na rezystorze R11 (między zasilaniem a rezystorami bramkowymi MOSFETów) spadek napięcia powinien wynosić 4V podczas stanu jałowego (bez sygnału wejściowego). To znaczy, że w obu przypadkach płynie przez niego taki sam prąd przy różnych napięciach zasilania, więc wszystko ok. Natomiast rezystor R7 (na bramce tranzystora BD139) reguluje prąd na bramce tegoż tranzystora.
    Czy nie powinienem zmienić go na taki o wartości większej adekwatnie do napięcia zasilania? Wychodzi mniej więcej 37.4k, a na pewno mam gdzieś 33k 0,25W więc te mógłbym zastosować.

Dodano po 1 [minuty]:

aaanteka napisał:
    Też można spalić jak się za bardzo będzie polerować politurę

Kupiłem już 4,5 m kw czarnego filcu :)