Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlączenie PC do starego typu telewizora na SCART

wujek_dobra_rada 29 Maj 2017 20:30 723 9
  • #1 29 Maj 2017 20:30
    wujek_dobra_rada
    Poziom 10  

Witam!

Mam następujący problem. Mam świetny, stary, duży telewizor Samsung Hi-Tron Dolby Surround. Obraz jest rewelacyjny, dzwięk Dolby Surround z trzech konkretnych głośników w telewizorze + 2 kolumn Technics podłączonych do telewizora i generalnie sam TV może spełniać rolę całkiem przyzwoitego kina domowego.

Niemniej jednak jest pewien problem. Czasem chciałbym podłączyć do telewizora laptopa i na tym moim kombajnie zobaczyć jakiś film np. z zalukaj.pl

I tutaj pojawia się pewien problem, bo choc to dobry telewizor, jest to sprzęt dość wiekowy (bez HDMI, jedynie SCART).

Jak zatem podłączyć komputer do telewizora? Rozważałem temat konwertera HDMI=> SCART, ale ceny zaczynają się od 150 zł.

Do dyspozycji mam:

a) w telewizorze input:
    - SCART (chyba ze trzy)
    - S-VHS
    - composite video (chyba się to tak zwie - 3x chinch)

b) w laptopie output:
    - VGA
    - HDMI
    ewentualnie w drugim laptopie (znacznie słabszym) - S-VIDEO

Ma ktoś pomysł jak to podłączyć, aby działało i nie kosztowało to więcej niż powiedzmy 50-70 zeta?

Pozdrawiam, M.

• #3 29 Maj 2017 21:01
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Do wyjścia VGA na wejście SCART (RGB) można zrobić prosty konwerter ale on przeważnie nie działa.

Powinien zadziałać konwerter na ukł. MC1377 - VGA na SCART ale wchodzi się sygnałem na wejście sygnału zespolonego CVBS

• #4 30 Maj 2017 12:02
    wujek_dobra_rada
    Poziom 10  

Czyli jednak bez konwertera się nie obejdzie? Czym ponadto dysponuję:
    - przejściówka VGA => S-VIDEO + 3x chinch
    - przejściówka S-VIDEO => SCART

Próbowałem podłączyć i jeden i drugi - niestety bez efektu

• #5 30 Maj 2017 15:35
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Takie przejściówki nic nie dadzą, VGA => S-VIDEO + 3x chinch jest wykorzystywana w kartach, które wykorzystuje złącze 15pin i nie powinno się nazywać to wtykiem VGA.

Druga jest bardziej realna; niektóre TV na gnieździe SCART mają piny sygnałów wejściowych S-Video - wtedy w MENU TV, powinna być opcja wyboru źródła na S-VIDEO (S-VHS) - trzeba to uaktywnić ręcznie.

• #6 30 Maj 2017 18:20
    rimot
    Poziom 24  

wujek_dobra_rada napisał:
    ewentualnie w drugim laptopie (znacznie słabszym) - S-VIDEO

Skoro jest S-VIDEO w laptopie i jest wejście S-VIDEO w telewizorze to nie wiem po co kombinować. Sprawdzić czy laptop nie tnie obrazu, kupić odpowiednio długi przewód 4-pinowy Mini-DIN i po sprawie. Jedyne co trzeba to jeszcze podłączyć dźwięk.

• #7 08 Cze 2017 16:12
    wujek_dobra_rada
    Poziom 10  

I tutaj jest problem, bo laptopie jest S-VIDEO 7 pin, a w telewizorze (i w przewodzie) 4 pin i albo S-VIDEO w laptopie nie działa, albo jest jakiś problem konfiguracyjny. Próbowałem zaktualizować sterowniki karty i bez efektu. nie ma nawet w obecnych żadnego przyzwoitego panelu konfiguracyjnego pod XP. Próbowałem też w biosie przełączyć ustawienia karty w tryb SYSTEM/DOCK CARD - też bez efektu. Tyle w kwestii S-VIDEO w laptopie.

Natomiast udało się osiągnąć pewien progres. Zaopatrzyłem się w taką oto przejściówkę

a) podłączyłem to do telewizora
    b) puściłem z dekodera sygnał przez S-VIDEO i udalo się uzyskać obraz na EXT3
    c) puściłem z dekodera przez Video Chinch - również udało się uzyskać obraz

idąc za ciosem, znając już kanał podłączyłem S-VIDEO zamiast do dekodera do PC stacjonarnego (w drugim pokoju). Też bez problemu ruszyło. Na laptopie niestety nie chce (stąd mój wniosek, że w lapku za słaba karta lub uszkodzone S-Video). Problem w tym, że ciągnąc kabel do stacjonarki 10 m do drugiego pokoju żeby obejrzeć film trochę nie wygodnie, ale mam też coś takiego:

Optymalnym rozwiazaniem byłoby zatem jakoś podłączyć to S-VIDEO przez VGA mając taką przejściówkę (tym bardziej, że obydwa laptopy mają VGA). Niestety po podłączeniu przewodu S-VIDEO do stacjonarnego tego rodzaju przejściówką nie działa.

Stąd teraz moje pytanie - czy walnięta jest przejściówka VGA => S-Video, czy sygnał jest w jakiś sposób niekompatybilny (a sama przejsciówka to pic na wodę)? Przy podłączeniu w.w. przejściówką przez Video Chinch tez nie działa. Przy okazji - sorry za takie chińskie kombinację, ale wiem już:
    - że działa na EXT3
    - że przejściówka S-VIDEO => SCART działa ok
    - że przejściówka Video Chinch => SCART też działa ok
    - że prawdopodobnie w lapku jest S-VIDEO uwalone

Pozostaje zatem podłączyć lapka przez VGA do S-VIDEO i powinno działać. Pytanie tylko, czy obecna przejściówka VGA => S-VIDEO jest uwalona, czy wymaga jakiejś specjalnej przetwornicy/konfiguracji, itp.

A może inaczej - czy takie coś:

podłączone do komputera pod VGA powinno bezproblemowo działać, czy to pic na wodę - fotomontaż i VGA w zaden sposób nie da się podłączyć pod S-VIDEO

• #8 08 Cze 2017 16:40
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

A może inaczej - czy takie coś:

Pisałem wyżej , jest to przeznaczone do kart, które wykorzystują złącze VGA, nie jest to konwerter więc nie będzie działać

• #9 13 Cze 2017 22:55
    wujek_dobra_rada
    Poziom 10  

W sumie udało się to podłączyć pod S-VIDEO. Wprawdzie wejście w lapku jest faktycznie uwalone, natomiast działa w stacji dokującej :-)

I tutaj mam kolejne pytanie. W stacji dokującej jest wyjście S-VIDEO 7 pin. Kabel jest S-VIDEO 4 pin. O ile kabel S-VIDEO (4-pin) - S-VIDEO (4 pin) na tradycyjnym odtwarzaczu DVD działa dobrze o tyle podłączony do stacji dokującej kompa do S-VIDEO z 7 pin wyświetla obraz, ale CZARNO-BIAŁY.

Znalazłem na internecie coś takiego:

Wynika z tego, że S-VIDEO 4 i 7 pin powinny być zgodne (przy wersja 7 ma dodatkowo dwa piny na composite video). I teraz pytanko - dlaczego po podłączeniu komputera do telewizora przez standardowy kabel S-VIDEO 4 pin obraz jest czarno-biały? Komputer wykrywa telewizor poprawnie (jako Monitor nr 2 - Telewizor PAL-D), przy czym przy podobnym podłączeniu przez S-VIDEO tradycyjnego DVD obraz jest normalny, kolorowy?

Czy gdyby poza standardowym S-VIDEO podłączyć to tak:

wyprowadzając z wtyczki 7 pin dodatkowo chinch na composite przy użyciu czegoś np. takiego:

http://monitorsklep.pl/kable-przewody-kable-p...do-+-4-pin-s-video-gniazdo-o_l_208_68864.html

to byłby na telewizorze kolor?

Wiem, że to technologia sprzed 10 la, ale w sumie już działa. Tyle tylko, że obraz nie wiedzieć czemu jest czarno-biały :-)

• #10 14 Cze 2017 05:29
    Polon_us
    Poziom 39  

Wynika z tego, że S-VIDEO 4 i 7 pin powinny być zgodne

W tym, konkretnym przypadku te zdanie jest nieprawdziwe w odniesieniu do opisu gniazd jakie kolega pokazał.
    Choć, generalnie tak jest.

Gniazdo TV-OUT 7-pin (w wpisie powyżej) nie ma wyprowadzonych sygnałów S-Video.
    Jest to sygnał typu Component - trzy sygnały składają się na kompletny sygnał video - Y, Pr i Pb.
    Kolega jest na pewno przekonany, że ów opis ma zastosowanie w przypadku tego laptopa/stacji dokującej?

Czy gdyby poza standardowym S-VIDEO podłączyć to tak:

wyprowadzając z wtyczki 7 pin dodatkowo chinch na composite przy użyciu czegoś np. takiego:

Jeżeli kolega chce wprowadzić sygnał Composite do telewizora, to nie ma absolutnej potrzeby, aby dodatkowo wprowadzać inne sygnały video.
    Wystarczy tylko te jedno podłączenie Composite - obraz powinien był być w kolorze.
    Oczywiście trzeba pamiętać, aby telewizor miał ustawione odpowiednie wejście video Composite (nie S-Video!)
    Zakładam tu, że ten opis (7-pin) jest prawidłowy, choć mam wątpliwości - widziałem swego czasu inny opis gniazd S-Video 7-pin.
    Na miejscu kolegi sprawdziłbym to na stronie producenta laptopa/stacji dokującej.

Mógłby kolega podać model tego telewizora Sony?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME