Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podlączenie PC do starego typu telewizora na SCART

wujek_dobra_rada 29 May 2017 20:30 6519 10
    wujek_dobra_rada
    Level 10  
    Witam!

Mam następujący problem. Mam świetny, stary, duży telewizor Samsung Hi-Tron Dolby Surround. Obraz jest rewelacyjny, dzwięk Dolby Surround z trzech konkretnych głośników w telewizorze + 2 kolumn Technics podłączonych do telewizora i generalnie sam TV może spełniać rolę całkiem przyzwoitego kina domowego.

Niemniej jednak jest pewien problem. Czasem chciałbym podłączyć do telewizora laptopa i na tym moim kombajnie zobaczyć jakiś film np. z zalukaj.pl

I tutaj pojawia się pewien problem, bo choc to dobry telewizor, jest to sprzęt dość wiekowy (bez HDMI, jedynie SCART).

Jak zatem podłączyć komputer do telewizora? Rozważałem temat konwertera HDMI=> SCART, ale ceny zaczynają się od 150 zł.

Do dyspozycji mam:

a) w telewizorze input:
    - SCART (chyba ze trzy)
    - S-VHS
    - composite video (chyba się to tak zwie - 3x chinch)

b) w laptopie output:
    - VGA
    - HDMI
    ewentualnie w drugim laptopie (znacznie słabszym) - S-VIDEO

Ma ktoś pomysł jak to podłączyć, aby działało i nie kosztowało to więcej niż powiedzmy 50-70 zeta?

Pozdrawiam, M.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Do wyjścia VGA na wejście SCART (RGB) można zrobić prosty konwerter ale on przeważnie nie działa.

Powinien zadziałać konwerter na ukł. MC1377 - VGA na SCART ale wchodzi się sygnałem na wejście sygnału zespolonego CVBS
    wujek_dobra_rada
    Level 10  
    Czyli jednak bez konwertera się nie obejdzie? Czym ponadto dysponuję:
    - przejściówka VGA => S-VIDEO + 3x chinch
    - przejściówka S-VIDEO => SCART

Próbowałem podłączyć i jeden i drugi - niestety bez efektu
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Takie przejściówki nic nie dadzą, VGA => S-VIDEO + 3x chinch jest wykorzystywana w kartach, które wykorzystuje złącze 15pin i nie powinno się nazywać to wtykiem VGA.

Druga jest bardziej realna; niektóre TV na gnieździe SCART mają piny sygnałów wejściowych S-Video - wtedy w MENU TV, powinna być opcja wyboru źródła na S-VIDEO (S-VHS) - trzeba to uaktywnić ręcznie.
    rimot
    Level 29  
    wujek_dobra_rada wrote:
    ewentualnie w drugim laptopie (znacznie słabszym) - S-VIDEO

Skoro jest S-VIDEO w laptopie i jest wejście S-VIDEO w telewizorze to nie wiem po co kombinować. Sprawdzić czy laptop nie tnie obrazu, kupić odpowiednio długi przewód 4-pinowy Mini-DIN i po sprawie. Jedyne co trzeba to jeszcze podłączyć dźwięk.
    wujek_dobra_rada
    Level 10  
    I tutaj jest problem, bo laptopie jest S-VIDEO 7 pin, a w telewizorze (i w przewodzie) 4 pin i albo S-VIDEO w laptopie nie działa, albo jest jakiś problem konfiguracyjny. Próbowałem zaktualizować sterowniki karty i bez efektu. nie ma nawet w obecnych żadnego przyzwoitego panelu konfiguracyjnego pod XP. Próbowałem też w biosie przełączyć ustawienia karty w tryb SYSTEM/DOCK CARD - też bez efektu. Tyle w kwestii S-VIDEO w laptopie.

Natomiast udało się osiągnąć pewien progres. Zaopatrzyłem się w taką oto przejściówkę

a) podłączyłem to do telewizora
    b) puściłem z dekodera sygnał przez S-VIDEO i udalo się uzyskać obraz na EXT3
    c) puściłem z dekodera przez Video Chinch - również udało się uzyskać obraz

idąc za ciosem, znając już kanał podłączyłem S-VIDEO zamiast do dekodera do PC stacjonarnego (w drugim pokoju). Też bez problemu ruszyło. Na laptopie niestety nie chce (stąd mój wniosek, że w lapku za słaba karta lub uszkodzone S-Video). Problem w tym, że ciągnąc kabel do stacjonarki 10 m do drugiego pokoju żeby obejrzeć film trochę nie wygodnie, ale mam też coś takiego:

Optymalnym rozwiazaniem byłoby zatem jakoś podłączyć to S-VIDEO przez VGA mając taką przejściówkę (tym bardziej, że obydwa laptopy mają VGA). Niestety po podłączeniu przewodu S-VIDEO do stacjonarnego tego rodzaju przejściówką nie działa.

Stąd teraz moje pytanie - czy walnięta jest przejściówka VGA => S-Video, czy sygnał jest w jakiś sposób niekompatybilny (a sama przejsciówka to pic na wodę)? Przy podłączeniu w.w. przejściówką przez Video Chinch tez nie działa. Przy okazji - sorry za takie chińskie kombinację, ale wiem już:
    - że działa na EXT3
    - że przejściówka S-VIDEO => SCART działa ok
    - że przejściówka Video Chinch => SCART też działa ok
    - że prawdopodobnie w lapku jest S-VIDEO uwalone

Pozostaje zatem podłączyć lapka przez VGA do S-VIDEO i powinno działać. Pytanie tylko, czy obecna przejściówka VGA => S-VIDEO jest uwalona, czy wymaga jakiejś specjalnej przetwornicy/konfiguracji, itp.

A może inaczej - czy takie coś:

podłączone do komputera pod VGA powinno bezproblemowo działać, czy to pic na wodę - fotomontaż i VGA w zaden sposób nie da się podłączyć pod S-VIDEO
    HD-VIDEO
    Level 42  
    wujek_dobra_rada wrote:
    A może inaczej - czy takie coś:

Pisałem wyżej , jest to przeznaczone do kart, które wykorzystują złącze VGA, nie jest to konwerter więc nie będzie działać
    wujek_dobra_rada
    Level 10  
    W sumie udało się to podłączyć pod S-VIDEO. Wprawdzie wejście w lapku jest faktycznie uwalone, natomiast działa w stacji dokującej :-)

I tutaj mam kolejne pytanie. W stacji dokującej jest wyjście S-VIDEO 7 pin. Kabel jest S-VIDEO 4 pin. O ile kabel S-VIDEO (4-pin) - S-VIDEO (4 pin) na tradycyjnym odtwarzaczu DVD działa dobrze o tyle podłączony do stacji dokującej kompa do S-VIDEO z 7 pin wyświetla obraz, ale CZARNO-BIAŁY.

Znalazłem na internecie coś takiego:

Wynika z tego, że S-VIDEO 4 i 7 pin powinny być zgodne (przy wersja 7 ma dodatkowo dwa piny na composite video). I teraz pytanko - dlaczego po podłączeniu komputera do telewizora przez standardowy kabel S-VIDEO 4 pin obraz jest czarno-biały? Komputer wykrywa telewizor poprawnie (jako Monitor nr 2 - Telewizor PAL-D), przy czym przy podobnym podłączeniu przez S-VIDEO tradycyjnego DVD obraz jest normalny, kolorowy?

Czy gdyby poza standardowym S-VIDEO podłączyć to tak:

wyprowadzając z wtyczki 7 pin dodatkowo chinch na composite przy użyciu czegoś np. takiego:

http://monitorsklep.pl/kable-przewody-kable-p...do-+-4-pin-s-video-gniazdo-o_l_208_68864.html

to byłby na telewizorze kolor?

Wiem, że to technologia sprzed 10 la, ale w sumie już działa. Tyle tylko, że obraz nie wiedzieć czemu jest czarno-biały :-)
    Polon_us
    Level 42  
    wujek_dobra_rada wrote:
    Wynika z tego, że S-VIDEO 4 i 7 pin powinny być zgodne

W tym, konkretnym przypadku te zdanie jest nieprawdziwe w odniesieniu do opisu gniazd jakie kolega pokazał.
    Choć, generalnie tak jest.

Gniazdo TV-OUT 7-pin (w wpisie powyżej) nie ma wyprowadzonych sygnałów S-Video.
    Jest to sygnał typu Component - trzy sygnały składają się na kompletny sygnał video - Y, Pr i Pb.
    Kolega jest na pewno przekonany, że ów opis ma zastosowanie w przypadku tego laptopa/stacji dokującej?

wujek_dobra_rada wrote:
    Czy gdyby poza standardowym S-VIDEO podłączyć to tak:

wyprowadzając z wtyczki 7 pin dodatkowo chinch na composite przy użyciu czegoś np. takiego:

Jeżeli kolega chce wprowadzić sygnał Composite do telewizora, to nie ma absolutnej potrzeby, aby dodatkowo wprowadzać inne sygnały video.
    Wystarczy tylko te jedno podłączenie Composite - obraz powinien był być w kolorze.
    Oczywiście trzeba pamiętać, aby telewizor miał ustawione odpowiednie wejście video Composite (nie S-Video!)
    Zakładam tu, że ten opis (7-pin) jest prawidłowy, choć mam wątpliwości - widziałem swego czasu inny opis gniazd S-Video 7-pin.
    Na miejscu kolegi sprawdziłbym to na stronie producenta laptopa/stacji dokującej.

Mógłby kolega podać model tego telewizora Sony?
    Informatyk 34567 ayc
    Level 1  
    Kabel vga jack na scart Podlączenie PC do starego typu telewizora na SCART