Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów (4szt) sterowane 1 potencjometrem

BAKO1987 30 Maj 2017 11:39 2157 2
 • #1 30 Maj 2017 11:39
  BAKO1987
  Poziom 9  

  Jak w temacie:
  1 potencjometr (podwójny) na sterownie 555 i sygnał pwm na irfz
  Układ nie pracuje nawet gdy dodam elementy tylko na jeden zwykły regulator:/ praca tego układu aktualnie wygląda gdy podaje 12v to pracuje silnik że stała prędkością maksymalna:( proszę o pomoc gdyż jest to moja 2pcb 1sza była jakieś 10lat temu:)
  Regulator obrotów (4szt) sterowane 1 potencjometrem

  Schemat z którego się wzorowalem
  Regulator obrotów (4szt) sterowane 1 potencjometrem

  0 2
 • #2 13 Cze 2017 20:08
  JasnyKris
  Poziom 21  

  Witam.

  Nie wnikając w poprawność ze schematem powiem Ci szczerze, że na początek to ja podaję w wątpliwość w ogóle prawidłowe narysowanie tego PCB... Niektóre ścieżki łamane pod kątem 90 stopni (powinno być 2x45 stopni), kilka ścieżek nie dochodzi równo na pady... i skoro układ nie działa tak jak ma działać, to ewidentnie jest jakiś błąd na połączeniu (czasem nawet podczas projektu PCB można się "machnąć" i np. odwrotnie nałożyć tranzystory itd.).

  Co do samego schematu - ten tranzystor na wyjściu jest konieczny?

  Dodano po 1 [minuty]:

  W czym rysujesz PCB?

  0
 • #3 13 Cze 2017 22:12
  Christophorus
  Poziom 41  

  Płytka wygląda, że jest z programu Fritzing, a schemat z KiCada. Najlepiej utworzyć cały projekt w jednym programie. Przy odpowiednim projektowaniu mamy pełną zgodność schematu i płytki, co ułatwia projektowanie i wyklucza przynajmniej część błędów. Na zamieszczonym rysunku płytki masz też brak konsekwencji w prowadzeniu ścieżek. Ścieżki prądowe zasilania i obciążenia są szerokie, ale połączenia między nimi prowadzące do zworek (te czerwone ścieżki) są w niektórych miejscach bardzo cienkie w odniesieniu do ścieżek prądowych. Z tego co widzę to do wyjścia jednego układu NE555 dołączone są dwa tranzystory IFRZ44N z diodami zabezpieczającymi. Może to jest powodem nie działania regulatora? Na początek może spróbuj uruchomić jeden kanał regulatora bez przeróbek. Może być to płytka stykowa lub uniwersalna. Poniżej dla przykładu masz rysunek jednego kanału tego regulatora zaprojektowany w programie Eagle.

  Regulator obrotów (4szt) sterowane 1 potencjometrem

  0