Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Vaio VGN-NW11s - Po włączeniu brak obrazu, świeci tyko dioda power

30 Maj 2017 20:24 951 7
  • Poziom 9  
    Dzień dobry,

Zakładałem tutaj już wcześniej temat dotyczący mojego laptopa Sony Vaio VGN-NW11s z problemami dobrania termopadów o właściwej przewodności ciepła.
    Wyszło w końcu tak, że stare (oryginalne) termopady wykorzystałem ponownie, formując je w kulkę i tak dociśnięte przylegały do grafiki i chipsetu oraz układu chodzenia. Temperatury podczas obciążania Furmarkiem były na poziomie 87 stopni maks. Od tego czasu, aż do dzisiaj laptop działał prawidłowo.
    Dzisiaj pierwsza próba włączenia - zaskoczenie - po wciśnięciu włącznika, zapala się jak zawsze zielona dioda, mignięcie diody dysku (słychac start dysku) i zamiast po tym ujrzeć na ekranie logo Vaio - ciemność. Matryca bez podświetlenia, bez jakiegokolwiek obrazu - jak martwa.
    Wypiąłem wtyczkę od zasilacza i po chwili podłączyłem ponownie - laptop uruchomił się normalnie, działał prawidłowo, bez jakichkolwiek oznak uszkodzenia się czegoś.
    Po wyłączeniu znów się nie chce w pełni włączyć.
    Obecnie reakcja na wciśnięcie włącznika jest taka:
    -Zapala się zielona dioda zasilania
    -Mignie dioda pomarańczowa od czytnika kart
    -Zaświeci się i po chwili gaśnie pomarańczowa dioda dysku (równocześnie słychać, że dysk startuje ale nie ładuje systemu)

i po tym świeci się już tylko zielona dioda zasilania - matryca pozostaje bez podświetlenia i obrazu - w ogóle się nie włącza.
    Brak reakcji na klawisze z klawiatury wbudowanej, nie świeci nawet CapsLock.
    Myszka, czy klawiatura na USB nie mają w ogóle podświetlenia - także na Pendrive brak reakcji.
    Podpinałem zewnętrzny monitor - na nim też brak obrazu. Wentylator układu chłodzenia oczywiście startuje i kręci cały czas jednymi obrotami.
    Kopię zapasową dysku na szczęście posiadam, ale ten laptop jest mi akurat teraz bardzo potrzebny :/
    Wolałbym najpierw wykonać wszystkie czynności pomiarowe sam, przed wizytą w serwisie. Niestety w moim mieście brak prawdziwych serwisantów, a jedynie są znawcy skutecznego reballingu - co i to mojemu koledze jeden serwis %^% cenzura.
    RAM przekładałem miejscami, wkładałem inne kości i bez zmian.
    Dysk wyjmowałem i wkładałem ponownie - także bezowocnie.
    Pozostało mi prosić Was moi drodzy o jakąkolwiek pomoc z tym problem.
    Dziękuję za wszelkie zainteresowanie.
  • Spec od komputerów
    Oznaczenie płyty?
  • Poziom 31  
    Sprawdz czy laptop uruchomi sie przy odlaczonym dysku HDD.
  • Poziom 9  
    Oznaczenie:
    Sony M850 Main Board
    MBX - 204
    Rev 1.1
    1P-0094J00-8011

Cytat:
    Sprawdz czy laptop uruchomi sie przy odlaczonym dysku HDD.

Niestety z dyskiem HDD, czy bez niego - tak samo.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Podgrzej rdzeń grafiki i sprawdź czy będzie się uruchamiał za każdym razem.
  • Poziom 9  
    Rdzeń grafiki i chipsetu podgrzewałem suszarką do włosów, co również nie dało żadnych efektów. Mogę spróbować stacją Hot-Air, tylko nie wiem z jaką temperaturą.

• Poziom 43  
    AdrinPL napisał:
    Rdzeń grafiki i chipsetu podgrzewałem suszarką do włosów

Super profesjonalne podejście, podobnie jak
    AdrinPL napisał:
    stare (oryginalne) termopady wykorzystałem ponownie, formując je w kulkę i tak dociśnięte przylegały do grafiki i chipsetu oraz układu chodzenia. Temperatury podczas obciążania Furmarkiem były na poziomie 87 stopni maks.

Równie dobrze mogłeś użyć kulek plasteliny - temperatury widziałeś tylko w momencie testu, a to że się gotowało wewnątrz w miedzy czasie to co innego.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    temperatury widziałeś tylko w momencie testu, a to że się gotowało wewnątrz w miedzy czasie to co innego.

Temperatury badałem codziennie na włączonym w tle GPU-Z oraz Aida64 i temperatury utrzymywały się na poziomie 62 stopni dla procesora C2D P9600,
    60 stopni dla grafiki i chipsetu (mostka północnego?). Pomimo rozwiązania tymczasowego w postaci ,,kulkowania" termopadów, nie było oznak przegrzewania itp.

Podgrzewałem suszarką do włosów, bo czytałem, że i takie metody wskrzeszały padające grafiki. Nie chciałem od razu rzucać się na głęboką wodę i grzać hot-airem przyokazyjnie okoliczne części, skoro może suszarka wystarczyć i będzie mniej inwazyjna dla całej płyty głównej. W moim przypadku to jednak nie pomogło, być może suszarka wydawała z siebie za niską temperaturę, by ruszyć kulki pod rdzeniem.
    Spróbuję jeszcze stacją hot-air. Temp 180 stopni powinna raczej wystarczyć?
    sosarek wiem, można teraz mnożyć posty o brak profesjonalności itp... tylko czy akurat takie są pomocne? Przyjmuję krytykę, zdaję sobie sprawę z braku profesjonalizmu ale prosiłbym także o wszelkie rady i pomoc w zdiagnozowaniu bolączki mojego sprzętu.

----------------
    Aktualizacja:

Układ GPU wygrzałem przy pomocy stacji Hot-Air temp. 220stopni.
    Ku mojemu zaskoczeniu laptop teraz włącza się jak dawniej - wszystko działa.

----------------
    Aktualizacja:

Laptop przestał się włączać kilka dni po podgrzaniu rdzenia. Usterka dzięki Wam zdiagnozowana pomyślnie ;) W laptopie zamontowany jest już nowy układ GPU, praca wykonana przez serwis zakończyła się powodzeniem.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc i zamykam temat ;)