Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa wyłącznik bioenergetyczny? Wyłącznik bioenergetyczny NA7 Gigahertz

Conrad.pl 02 Cze 2017 12:20 8031 118
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
  • Relpol przekaźniki
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    krolik2 napisał:
    Czemu zatem trzeba na nie wydać kwotę, za którą można kupić podstawowego laptopa?
    Bo niewiedza kosztuje. :-D
    And!
    Admin grupy Projektowanie
    @Conrad.pl podoba mi się fakt, że jesteście obecni na elektroda.pl i umieszczacie tutaj treści, wchodzicie w interakcję odpowiadając na pytania, jednak gdy przeczytałem "Jak działa wyłącznik bioenergetyczny? Wyłącznik bioenergetyczny NA7 Gigahertz" to tytuł tematu zabrzmiał tak dziwnie że pomyślałem o pierwszym kwietnia :)

Czytając dalej widzę, że w założeniu to urządzenie ma odłączać obwody w których rezystancja/impedancja jest powyżej określonej (wysokiej wartości) co ma teoretycznie zmniejszyć ilość przewodów pod napięciem które wytwarzają pole elektryczne.
    Pewnie urządzenie dokładnie tak działa, ale moim zdaniem nie ma to żadnego znaczenia przy częstotliwości 50Hz i otaczających nas z każdej strony kilometrów przewodów. Być może gdy w instalacji pracują transmitery PLC to odłączenie części przewodów zmniejszy nieznacznie ilość smogu elektromagnetycznego.
    Dyskusyjna sprawa jest taka, czy znajdą się "puste" obwody nie pobierające prądu, może obwody oświetleniowe, lub gniazdka na strychu/piwnicy gdzie i tak nikt nie przebywa.
    Jak dla mnie jest to produkt typu ładowarka USB czerpiąca energię z urządzeń pracujących w paśmie Wi-Fi czyli teoretycznie działa ale niczego nie naładuje.

Podoba mi się Wasze podejście, na zasadzie macie uwagi więc udostępnimy produkt i przetestujcie go umieszczając test/review.

Natomiast prośba aby zwracać uwagę na umieszczaną treść, określenie "który znajduje się w pobliżu wysokiego (230 V) zasilania" jest bardzo niefortunne, warto dbać o początkujących użytkowników i użyć np. określenia "zasilania sieciowego (AC 230V)".

I na koniec jedna uwaga, wyobraźmy sobie że ktoś prowadzi prace z instalacją elektryczną w której zainstalowane jest urządzenie NA7,
    pomylił się i nie odłączył właściwego obwodu,
    sprawdza obecność napięcia w obwodzie neonówką, lub multimetrem (R>10Mom) zgodnie z zasadą odłącz-sprawdź, jaki będzie wynik, brak napięcia?
    Czy takie urządzenie NA7 może stać się wtedy pułapką, gdyż załączy napięcie przy dotyku przewodów lub innej sytuacji gdy pojawi się odpowiednia impedancja na wyjściu urządzenia?
    rb401
    Poziom 35  
    And! napisał:
    sprawdza obecność napięcia w obwodzie neonówką, lub multimetrem (R>10Mom) zgodnie z zasadą odłącz-spraw, jaki będzie wynik, brak napięcia?

Też mi to przyszło do głowy, że to cudo w pewnych sytuacjach może nie być "zdrowotne" a wręcz przeciwnie. Po bardziej szczegółowym przyglądnięciu się widzę że z tym jest jeszcze gorzej.
    Tekst oferty Conrada (w tym także ten tu na forum) ewidentnie wprowadza w błąd w ważnej kwestii!

Cytat:
    W stanie odłączenia pozostaje przyłożone do przewodów niewielkie stałe napięcie rzędu kilku woltów, w celu kontroli, czy nie zostaje włączony jakiś odbiornik.

W obwodzie "wyłączonym" nie ma kilku woltów DC (jak podaje C.), a jest według producenta 230V DC (bazuję na instrukcjach obsługi linkowanych na stronie oferty):
    Cytat:
    "Monitoring voltage
    Building biology compatible DC voltage (max. 8mA / 230 VDC)".

Cytat:
    "Überwachungsspannung Baubiologisch verträgliche Niederstrom-Gleichspannung (max. 8mA / 230 VDC)"

Tak że pomimo że to napięcie jest zachwalane jako biologicznie kompatybilne :lol: to z pewnością nie będzie takim kompatybilnym np. dla elektryka, który sprawdził sobie napięcie miernikiem na zakresie AC, zobaczył ewidentne 0V i dotknął (przykładowo, grzebiąc w puszce z drabiny i inne tego rodzaju scenariusze, gdzie porażenie może być czynnikiem pośrednim poważnego wypadku).
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    rb401
    Poziom 35  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Za to gdy włączymy taki wyłącznik w obwód świetlówek kompaktowych lub LEDów - te będą mrugać po wyłączeniu oświetlenia.

Jeśli będą połączone przez wyłączniki z podświetleniem (np. neonówką) to tak. I akurat nie pomoże tu na Elektrodzie często polecany sposób z dołączeniem kondensatora równolegle na zaciskach lampy, bo tu będzie DC.

Ale z drugiej strony, pomyśl, jeśli ktoś zdecyduje się zainwestować w swoje zdrowie (nie wnikamy w konkrety) dziewięć stówek na ten cudowny biowyłącznik (albo nawet dużo więcej, np. na farbę przeciwsmogową, plus te cudowne blaszki uziemiające za 60zł/szt. ), to przecież nie będzie żałował wywalenia podświetlenia i innych odbiorników zalecanych przez producenta do odłączenia. Bo mając do wyboru: niezdrowa wygoda albo zdrowa niewygoda, wybierze... wiadomo. Biologiczną kompatybilność :wink: .
    Tak że ten problem, to nie jest problem.
    And!
    @rb401 jeżeli test odbywa się napięciem stałym to pytanie czy zostaną wykryte proste zasilacze beztransformatorowe kiedyś stosowane np. w "ładowalnych" latarkach a także np. w prostych ozdobach choinkowych albo lampach z czujką ruchu a także wielu urządzeniach do montażu w puszce i w wersji wtyczkowej np. "radiowych przekaźnikach" / "zdalnie sterowanych gniazdkach" i programatorach czasowych.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    And! napisał:
    Czy takie urządzenie NA7 może stać się wtedy pułapką,

Najpierw trzepnie Cię nieszkodliwe dla środowiska (Baubiologisch verträgliche, Building biology compatible) napięcie stałe 230 V,
    następnie urządzenie stwierdzi pobór i zasili delikwenta pełnym 230 AC.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rb401
    Poziom 35  
    And! napisał:
    czy zostaną wykryte proste zasilacze beztransformatorowe kiedyś stosowane np. w "ładowalnych" latarkach a także np. w prostych ozdobach choinkowych albo lampach z czujką ruchu a także wielu urządzeniach do montażu w puszce i w wersji wtyczkowej np. "radiowych przekaźnikach" / "zdalnie sterowanych gniazdkach" i programatorach czasowych.

Instrukcja producenta wspomina o takich odbiornikach jako niepożądanych dla wyłączenia bio wyłącznika, czyli chyba będą wykrywane jeśli "zostaną" same na sieci po wyłączeniu jakiegoś większego odbioru. Podejrzewam że bio wyłącznik w stanie włączenia mierzy tylko wartość prądu AC (może podobnym przekładnikiem jak w różnicówkach) nie wnikając czy jest to moc czynna czy bierna. A co do wykrycia włączenia (wpięcia w gniazdko) takiego rodzaju odbioru (zasilacz kondensatorowy) w stanie monitorowania (biologicznie kompatybilnym napięciem) to już trudno orzec bez testów. Materiały producenta nie wchodzą w takie szczegóły.

Ale szerzej na sprawę patrząc, jak już wspomniałem, dla potencjalnego użytkownika może to mieć znikome znaczenie. Bo przecież przez głupią latarkę nie będzie ryzykował nowotwora czy innych chorób. I jeśli już świadomie skorzysta z oferty tych "zdrowotnych" urządzeń (w których poza tym, osobiście nie dostrzegam żadnych innych użytkowych cech pozytywnych np. bezpieczeństwa czy oszczędności energii), uzna to za mało znaczące lecz konieczne w świetle wyższych racji, wyrzeczenie. A latarkę będzie sobie ładował np. w pracy.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    Conrad.pl napisał:
    W stanie odłączenia pozostaje przyłożone do przewodów niewielkie stałe napięcie rzędu kilku woltów, w celu kontroli, czy nie zostaje włączony jakiś odbiornik

Natomiast niemiecki conrad.de napisał:
    Funktioniert problemlos auch mit Leuchtstoff-, Energiespar-, Halogendeckenlampen, Drehdimmern usw. Babylichter (max 1,5 W) funktionieren trotz Abkopplung (DC-versorgt)

W opisie polski Conrad nałgał, że to tylko kilka woltów, a niemiecki Conrad w ogóle nie podał wartości tego napięcia.

https://www.conrad.de/de/netzabkoppler-1-st-g...-16-a-2300-w-restwelligkeit-4-mv-1277013.html
    Tommy82
    Poziom 40  
    A praktycznie to jak by to miało działać bo ja sensu nie widzę.
    Mamy instalacje elektryczną i co gdzie to mamy sobie wsadzić i po co?
    Kontakty? i co nawet jak mamy po obwodzie na pomieszczenie to w każdym pomieszczeniu mamy po urządzeniu które nam wywoła uruchomienie prądu w obwodzie.
    Oświetlenie podobnie zasilacze led a nawet jarzeniówki we włącznikach. Nawet piekarnik czy pralka pobiera jakiś minimalny prąd. To jakim obwodem by to miało sterować?
    A mając instalacje w której ktoś zastosował 100 obwodów to zrobił to z myślą o inteligentnej instalacji to ma do sterowania pociągniętą skrętkę. A jak ma rozproszoną to przecież sobie w niej prądu nie wyłączy.
    W abstrakcji do szkodliwości etc to nawet koncepcyjnie jest słabe. Bo zainstalowane będzie na większości obwodów i tak cały czas puszczało prąd.
    Nazwa tego od razu sygnalizuje że jest to pod frajerów szyte.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    Tommy82 napisał:
    A praktycznie to jak by to miało działać bo ja sensu nie widzę.

Wg. mnie w skrócie:
    Urządzenie, po stwierdzeniu, że podłączone odbiorniki pobierają poniżej ok. 2 W, przełączają 230 V AC na dużo zdrowsze 230 V DC.

Tommy82 napisał:
    Nazwa tego od razu sygnalizuje że jest to pod frajerów szyte

Szczególnie po polsku. Inni mają mniej polotu:

Реле разблокировки NA Comfort VDE GIGAHERTZ SOLUTIONS NA7, пульсация 4 мВ
    Netzabkoppler,
    Demand Switch
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    And!
    Właściwie gdyby to urządzenie posiadało odrębne wyjście na dodatkowy obwód to mogłoby działać podobnie jak listwy wykrywające obecność obciążenia. Takie listwy z gniazdami "master-slave", mogą wyłączyć np. drukarkę, monitor gdy na gnieździe z PC występuje obciążenie po niżej ustalonego. Podejrzewam jednak że takie listwy mierzą prąd AC w obwodzie gniazda "master" z wykorzystaniem przekładnika.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    Moim zdaniem to napięcie wykrywania jest niskie - wartość podawał ktoś wcześniej.

Właśnie, że nie.
    Na tym polega ta ściema u polskiego Conrada.
    Jest to jednocześnie informacja nieprawdziwa i niebezpieczna dla użytkownika.

Conrad.pl,
    zmieńcie to, zanim ktoś się Wam do ..... dobierze.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Matheu
    Poziom 20  
    Conrad.pl napisał:
    Tymczasem sprawdźmy tajemniczy wyłącznik bioenergetyczny NA7 Gigahertz - proponujemy nasz produkt do testów jednemu z użytkowników, który zgłosi się do nas, jako pierwszy, na adres conrad(malpa)conrad.pl.

Proponuje go oddać do testów komuś, kto ma urządzenie prezentujące jakąkolwiek wartość pomiarową, by porównał z nim w/w produkt, a nie dawać to przypadkowemu anonowi który weźmie to tylko dlatego, że 9 stów na drodze nie leży.

Conrad:
    Lepiej rzeczywiście dać to do testów fachowcowi, bo ten jak napisze bzdury - to ryzykuje ośmieszeniem się i utratą opinii, a jak dacie jakiemuś przypadkowemu - to on za to cudowne urządzonko (Conrad je sobie ceni na 900zł) - wam wszystko napisze (co chcecie) - taki kolejny artykuł sponsorowany...
    I potem jeszcze ktoś będzie się powoływać na opinię "doświadczonego użytkownika"...

Ale naprawdę chcecie dać to do testowania? Jesteście pewni?
    Jestem ciekawy wyników - opublikujcie je, proszę!
    And!
    @Kraniec_Internetów listwy master/slave są dostępne różnych producentów i w różnych cenach np. taka z regulacją progu zadziałania: https://www.conrad.pl/?websale7=conrad&pi=610800
    Patrząc na opis tej listwy, myślę że conrad.pl musi jeszcze dopracować opisy produktów gdyż pojawiają się takie kwiatki:
    "Prąd upływu: 4,5 kA"
    wiadomo że chodzi o możliwości wbudowanego warystora, ale opis śmieszy.

@Matheu testy można wrzucić na elektrodę, jeżeli zawierałyby materiał wideo to można umieścić np. tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum246.html
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    rb401
    Poziom 35  
    Adamcyn napisał:
    Napięcie sprawdzające:
    to napięcie stałe 230 V

Proste pytanie:
    Czy popularny próbnik z neonówką je wykryje?

Zaintrygowałeś mnie tym pytaniem a że akurat mam możliwości to sprawdziłem empirycznie.
    Wziąłem dwie "neonówki" starą polska i nową chińską, oraz chiński "wynalazek" z diodą LED i "ekranem" LCD z dwoma funkcjami, zakupiony za 2zł. Co robią funkcje nie wiem, bo opisane są wyłącznie chińskimi krzaczkami.

Rezultaty.

230VAC- dotknięcie do L -wszystkie trzy wskaźniki pokazują wyraźnie fazę w warunkach: stanie na wykładzinie dywanowej w obuwiu.

230VDC - obydwie "neonówki" nie świecą, "wynalazek" świeci ale dużo słabiej niż przy AC.
    Dotknięcie drugą ręką do N :crazyeyes: powoduje że neonówki świecą a na polskiej widać wyraźnie że świeci tylko jedna elektroda (ta od strony mojego palca).

W drugiej próbie z neonówkami zwiększyłem nawet napięcie do 1kVDC i neonówki też się nie świeciły (ale już nie łapałem się za N).

Później jeszcze używając komputera "blaszaka" stojącego na gumowych nóżkach (i nigdzie nie podłączonego) zamiast mojego palca jako drugiego bieguna na neonówkach, zrobiłem test na większych napięciach i dopiero gdzieś od 7kV neonówki zaczynały świecić. W tej samej konfiguracji wykrywanie (świecenie) 230Vac bez problemu.

Czyli w normalnych warunkach użytkowania, odpowiem stanowczo, że "neonówka" nie wykryje napięcia 230VDC (a nawet sporo większego).

Małe uzupełnienie. Ten chiński "wynalazek" zaświeca swoją LED nawet jak dotknę do N, czyli wykluczam go z testu bo bo mój wniosek że wykrył 230DC okazał się fałszywy. Ale to i tak nie zmienia wyniku dla klasycznych "neonówek".
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Adamcyn
    Poziom 35  
    rb401 napisał:

Czyli w normalnych warunkach użytkowania, odpowiem stanowczo, że "neonówka" nie wykryje napięcia 230VDC (a nawet sporo większego).

Dziękuję za stanowcze potwierdzenie.
    rb401 napisał:
    230VAC- dotknięcie do L -wszystkie trzy wskaźniki pokazują wyraźnie fazę w warunkach: stanie na wykładzinie dywanowej w obuwiu.

Jak sądzicie?
    Co będzie, jak Kolega rb401 na chwilę podskoczy lub zacznie lewitować, nie wypuszczając próbnika?
    Czy neonówka zgaśnie?
    And!
    @rb401 jeżeli wyniki eksperymentu są OK to potwierdza że w instalacji AC nie powinno się stosować DC o napięciu znamionowym gdyż może to powodować problemy z działaniem urządzeń oraz błędne wskazania przyrządów probierczych.

Natomiast co do zasilania DC zarówno o napięciach <60V jak i o napięciu kilkuset woltów to może mieć zastosowanie w centrach przetwarzania danych oraz centrach telekomunikacyjnych zapewniając np. wysoką sprawność układów zasilających. O ile siłownie DC o napięciu kilkudziesięciu woltów są standardem to nie wiem jak potoczyły się dalej (nie trafiłem na praktyczne realizacje) systemów zasilania DC o napięciu kilkuset woltów.

Z DC w elektroenergetyce w Polsce kojarzę tylko kabel HVDC 450kV prowadzony po dnie morza do Szwecji.
    Adamcyn
    Poziom 35  
    And! napisał:
    @rb401 jeżeli wyniki eksperymentu są OK to potwierdza że w instalacji AC nie powinno się stosować DC o napięciu znamionowym gdyż może to powodować problemy z działaniem urządzeń oraz błędne wskazania przyrządów probierczych.

Odczekajmy na wyniki pomiaru podczas lewitacji.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Adamcyn
    Poziom 35  

Nie, bo istnieje pojemność między nim a ziemią więc prąd płynie. Mały ale wystarczy.

Na tej zasadzie działa próbnik z neonówką - z tego powodu neonówka nie wykryje napięcia stałego.