Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BIOS AMI - Naprawa zegara systemowego

Eisenmann 31 Maj 2017 12:52 1836 5
  • #1 31 Maj 2017 12:52
    Eisenmann
    Poziom 3  

Dzień dobry,

mam problem z komputerem biurowym, mój ojciec niedawno przyniósł takowy sprzęt z pracy, bo wymieniają w firmie na nowszy.

Specyfikacja:
    - Procesor: Intel Pentium E6300 2 x 2.8 GHz,
    - Płyta Główna: Intel DG31GL (B),
    - Chipset: G33 Express,
    - Mostek Południowy: 82801GB,
    - System: Windows XP x86,
    - Grafika: P35/G33 (Bearlake) Integrated Graphics Controller,
    - BIOS: AMI,
    - Pamięć RAM: 2 x 512 MB 667 MHz DDR2 Dual-Channel Kingston (KVR667D2N5/512),
    - Zasilacz: Logic 400W (LOGIC-400ATX),
    - Karta Sieciowa: Intel PRO/100 VE,
    - Audio: 82801G HD Audio,
    - Dysk: Samsung: HD322HJ 320 GB;

Komputer za pierwszym razem normalnie się uruchomił, udało mi się zgrać dane na dysk zewnętrzny, trochę wolno chodził, ponieważ był źle skonfigurowany (1,5 GB zużycie pamięci po uruchomieniu systemu). Pracował zaledwie godzinę. Jedyne ustawienie, które zmieniłem to rozdzielczość monitora, dostosowałem do Full HD. Zbadałem z jakim sprzętem mam do czynienia programami jak CrystalDiskInfo i CPU-Z. Następnie uruchomiłem ponownie sprzęt. (Komputer normalnie się wyłączył, funkcja uruchom ponownie).

Kiedy komputer ponownie się uruchomiał z poziomu BIOS'u, wydał z siebie 4 krótkie dźwięki, nie włączył się. Zwracam uwagę, że nic nie było w nim majstrowane w międzyczasie, otwierane itd.

Pomyślałem, że to z powodu zakurzenia, jak to w komputerach biurowych. Wyczyściłem dokładnie całą jednostkę centralną, łącznie z zasilaczem. Złożyłem ponownie zestaw i usiłowałem uruchomić. Dźwięki z głośniczka takie same.

Cztery krótkie - Błąd związany z zegarem systemowym.

Czego już próbowałem:
    - wszelkich kombinacji z pamięciami RAM,
    - resetowania ustawień BIOSu przy wyjęciu baterii,
    - dokładniejszego przeczyszczenia styków w slotach pamięci RAM,
    - wyjęcia pamięci RAM tego samego typu z innego komputera i włożenia do slotu,
    - wymiany teoretycznie (nie jestem pewien, nie jest nowa) na działającą baterię do pamięci BIOSu;

Przy wyjęciu pamięci RAM ze slotów i uruchomienia komputera - 3 krótkie dźwięki.
    Przy wyjęciu pamięci z tego komputera i włożeniu działającej z innego - 4 krótkie dźwięki.
    Przy wyjęciu pamięci RAM i baterii BIOSu - brak dźwięków.

Trzy krótkie - problem związany z problemem odczytu pierwszego segmentu pamięci RAM (64KB)

Jest może ktoś, kto miał podobny problem ze sprzętem?
    Jak udało mu się to rozwiązać?
    Czy da się to obejść bez wizyty w serwisie?
    Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły, jak rozwiązać ten problem, czego spróbować?

Bardzo zależy mi na tym komputerze. Nie chcę widzieć pierwszych odpowiedzi typu: "Jak Ci zależy to zanieś do serwisu!".

Z poważaniem,
    Eisenmann

Dodano po 20 [minuty]:

UPDATE: Spróbowałem również z baterią, która na 100% jest sprawna, bezskutecznie - w dalszym ciągu 4 dźwięki.

0 5
  • #2 31 Maj 2017 12:52
    Kasek21
    Poziom 43  

Sprawdź czy bateria nie jest rozładowana.

Rozumiem, ze sprawdzałeś podłączając tylko jeden moduł pamięci w różnych slotach?
    Bo: 4 krótkie - błąd zegara systemowego lub pierwszego wtyku pamięci

1
  • #3 31 Maj 2017 13:03
    Eisenmann
    Poziom 3  

Możliwe, że rozładowana, aczkolwiek spróbowałem użyć baterii z innego komputera i ten sam efekt.

Próbowałem wszystkich kombinacji, (tam są 2 sloty) wkładałem tylko w pierwszy, później tylko w drugi, później oba na raz, taki sam efekt.

Dodano po 1 [minuty]:

Przejadę się do sklepu i dla pewności kupię całkowicie nową. Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to piszcie śmiało.

0
  • #4 31 Maj 2017 13:07
    djacek
    Poziom 13  

Oglądałeś kondensatory na płycie czy nie są spuchnięte? :(

1
  • #5 01 Cze 2017 20:49
    Eisenmann
    Poziom 3  

Kondensatory całe i zdrowe. Zamówiłem baterie CR2032, kiedy przyjdą, okaże się czy problem zażegnany :)

0
  • #6 08 Cze 2017 19:58
    Eisenmann
    Poziom 3  

Płyta główna jednak uszkodzona, pechowiec ze mnie, hah ;) Dziękuję za szybkie odpowiedzi :)

Z poważaniem,
    Eis

0