Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX po burzy :(

alexiel 28 Lip 2005 23:32 2955 27
  • #1 28 Lip 2005 23:32
    alexiel
    Poziom 15  

Witam.
    Na początku chciałem zaznaczyć, że użyłem opcji "szukaj", ale nic nie znalazłem.
    Zasialcz był podłączony do sieci, ale komputer nie był włączony i burza zebrała żniwo (siostra nie wyłączyła go sieci, a szkoda :( ). Model zasilacza to "IMPET Model 300X1 (P4)" z tego co zdążyłem wyczytać to mało pozytywnych opini uzyskał, ale do rzeczy. Po pierwsze bezpiecznik przepalony, zwarata dioda w prostowniku i przeplone ścieżki w okolicach transoptora - to tak na pierwszy rzut oka. Mam pytanie czy warto go naprawiać czy nie ryzykować bo może ta burza go zbyt mocno "nadwyrężyła", a jeśli nie warto to jaki polecacie iny model., ponieważ ten jak pisałem wcześniej nie miał dobrej opini.

Z góry dziękuje i pozdrawiam alexiel...........

0 27
  • #2 28 Lip 2005 23:46
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Chieftec HPC-360-302DF

0
  • #3 28 Lip 2005 23:50
    ankuch

Skoro nawet ścieżki są przepalone, to jest tam totalne spustoszenie. Najprawdopodobniej (prawie napewno) trafo od ST-BY też padło nie wspominając o innych elementach.

Co kupić :?:
    To zależy ile przeznaczasz :!:

PS. Jeśli padł tylko zasilacz, to powinno poprawić jego reputację ;)
    Sprawdź, czy nie odbiło się to na innych komponentach.

W czasie burzy koniecznie wyłączać z gniazdka. Przy "konkretnym walnięciu" nawet najlepsza listwa nie pomoże.

0
  • #4 29 Lip 2005 02:04
    Moon voyager
    Poziom 21  

Dla mnie jest oczywiste, że jeśli nie jesteś znakomitym elektronikiem. Mającym w małym palcu zasady działania i budowy zasilaczy impulsowych to zw względu na cenę całości urzadzenia komputerowego. KUP NOWY ZASILACZ! Trudno stało sie, ale to powinien byc koniec twoich kłopotów. Nemo

0
  • #5 29 Lip 2005 07:34
    alexiel
    Poziom 15  

Dziękuje wszystkim za szybką odpowiedź.
    Tak jaj pisałem to jest komputer siostry (powiedziała, że teraz będzie wyłączać :D dobre i tyle). Niewiem czy jestem dobrym elektronikiem czy nie, wiem tylko tyle że prawdobodobnie by sie udało go naprawić. Tylko jak są ścieżki upalone (faktem jest, że tylko przy transoptorze) świadczy to o dużm prądzie. Mam obawy tylko czy po jakiś czasie jakiś element nie "puści" i załatwie np. płyte dlatego chyba będe namawiał siostre na nowy. Po prostu nie chce ryzykować bo co innego takie zwykłe uszkodzenie np. wyschnięty kondensator, a co innego "pazur" burzy.

Przeczytałem chyba wszystkie posty (prawie ) o uszkodzonych zasilaczach, ale nigdzie nie znalazłem uszkodzenia po burzy dlatego mam obawy co do poprawnej pracy, a wierze w to że ten zasilacz jest do naprawienia.

0
  • #6 29 Lip 2005 07:59
    TONI_2003
    Moderator

alexiel napisał:
    Przeczytałem chyba wszystkie posty (prawie ) o uszkodzonych zasilaczach, ale nigdzie nie znalazłem uszkodzenia po burzy dlatego mam obawy co do poprawnej pracy, a wierze w to że ten zasilacz jest do naprawienia.

Witam ! ... nie sądzę by tak było , ale mniejsza o to .
    Sądzę że można się zawsze zmierzyć z problemem jakim jest naprawa tego zasilacza choćby dla sportu i samej satysfakcji z naprawy !
    Przecież nie musi być podłączany do komputera po naprawie ale może mieć inne zastosowania .
    Pozdrawiam brać lutującą !

0
  • #7 29 Lip 2005 09:25
    alexiel
    Poziom 15  

TONI_2003 napisał:

Sądzę że można się zawsze zmierzyć z problemem jakim jest naprawa tego zasilacza choćby dla sportu i samej satysfakcji z naprawy !
    Przecież nie musi być podłączany do komputera po naprawie ale może mieć inne zastosowania .
    Pozdrawiam brać lutującą !

TONI_2003 w zupełności sie z Tobą zgadzam, że można ten zasilacz naprawić, jak piszesz napewno wykorzystam go do czego innego. Niestety moja siostra używa tego komputera dość często, a czas naprawy może potrwać chociażby w zdobyciu elementów i dlatego teraz prosiłbym o jakieś propozycje, w miarę dobrego zasilaczu który mógłbym jej narazie kupić, a z tym pobawię sie jak będę miał czas. Szczerze mówiąc myslałem że padła tylko ta dioda w prostowniku, ale jak pisałem odkręciłem płytke i zobaczyłem przepalone ścieżki to pomyślałem, ze naprawa może być bardziej czasochłonna.

0
  • #8 29 Lip 2005 09:36
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Napisz jaką masz konfiguracje komputera, to dobierze sie jakis zasilacz.

0
  • #9 29 Lip 2005 09:56
    alexiel
    Poziom 15  

Z tego co pamiętam to procek AMD Athlon 1.8GHz, 256 RAM, Grafika 64 TV-out (chyba nvidia) HDD 40G, napęd dyskietek, CDROM- LG, Modem chyba to wszystko (tak mi sie wydaje).

0
  • #10 29 Lip 2005 09:59
    zodiak318
    Poziom 34  

Chieftec jest OK. Ale jakby "wpadł Ci w ręce" zasilacz firmy Fortron to bierz w ciemno jeśli tylko posiada odpowiednią moc (konfiguracja kompa).

0
  • #11 29 Lip 2005 10:02
    ankuch

Kontynuując wątek naprawy, mam nadzieję, że upalone są ścieżki tylko po stronie pierwotnej :?:
    Transoptor jest cały :?: (miałem przypadek, że odpadła cała górna część obudowy transoptora).
    W końcu dla satysfakcji warto się pokusić o naprawę, przetwornica ST-BY to niewiele elementów. Musisz się jednak liczyć z przewijaniem trafka.
    Mam to za sobą i to z bardzo pozytywnym skutkiem. Bardzo żmudna i nieopłacalna robota ale czego się nie robi dla idei ;)
    Najpierw wymień wszystkie elementy w przetwornicy ST-BY, włącznie z kondensatorkami ceramicznymi na 1 kV (zdarzały mi się przebite) i uruchamiaj zasilacz przez żarówkę.
    Sprawdź też najbliższe otoczenie transoptora po stronie wtórnej a w szczególności regulowaną zenerkę TL431.

Po wszystkim zmierz napięcie +5VSB, jeśli będzie znacznie odbiegać, tzn. trafko też padło.

0
  • #12 29 Lip 2005 10:17
    alexiel
    Poziom 15  

ankuch napisał:
    Kontynuując wątek naprawy, mam nadzieję, że upalone są ścieżki tylko po stronie pierwotnej :?:
    Transoptor jest cały :?: (miałem przypadek, że odpadła cała górna część obudowy transoptora).
    W końcu dla satysfakcji warto się pokusić o naprawę, przetwornica ST-BY to niewiele elementów. Musisz się jednak liczyć z przewijaniem trafka.
    Mam to za sobą i to z bardzo pozytywnym skutkiem. Bardzo żmudna i nieopłacalna robota ale czego się nie robi dla idei ;)
    Najpierw wymień wszystkie elementy w przetwornicy ST-BY, włącznie z kondensatorkami ceramicznymi na 1 kV (zdarzały mi się przebite) i uruchamiaj zasilacz przez żarówkę.
    Sprawdź też najbliższe otoczenie transoptora po stronie wtórnej a w szczególności regulowaną zenerkę TL431.

Po wszystkim zmierz napięcie +5VSB, jeśli będzie znacznie odbiegać, tzn. transformator też padło.

Dzięki Cytat"czego się nie robi dla idei ;)" w zupełności masz racje, nie powiem żeby mnie niekorciło by to naprawić, ale w tej chwili troche mało czasu (praca, a po pracy mała córeczka - oczko tatusia :D:D), a tak na poważnie to napewno do niego zobaczę w razie czego będe miał zapas.

0
  • #13 29 Lip 2005 10:55
    K!lleR
    Poziom 39  

Impet to nic innego jak Codegen. Nie mam nic do tych zasilaczy, ale jak już się sypią zwłaszcza po burzy to tną wszystko co napotykają na swojej drodze.

Moja propozycja na nowy zasilacz dla ciebie to Chieftec HPC - 360, ale wszystko zależy od tego ile chcesz przeznaczyć pieniędzy na nowy dobry zasilacz.

0
  • #14 29 Lip 2005 11:02
    alexiel
    Poziom 15  

K!lleR napisał:
    Impet to nic innego jak Codegen. Nie mam nic do tych zasilaczy, ale jak już się sypią zwłaszcza po burzy to tną wszystko co napotykają na swojej drodze.

Moja propozycja na nowy zasilacz dla ciebie to Chieftec HPC - 360, ale wszystko zależy od tego ile chcesz przeznaczyć pieniędzy na nowy dobry zasilacz.

Jaki jest koszt tego zasilacza. Chyba sie przejade na giełde w niedziele i coś wybiorę. Mam tylko nadzieję że to tylko zasilacz........:|:|

0
  • #15 29 Lip 2005 11:05
    K!lleR
    Poziom 39  

Cena to około 180/190 zł

Miejmy nadzieje, że tylko zasilacz ci padł. Mojemu znajomemu taki fajerwerk po burzy pochłonął cały komputer bezlitośnie :( Komputer również nie był włączony ale był w sieci 230V

Pozdrawiam i oby było dobrze.

0
  • #16 29 Lip 2005 11:18
    alexiel
    Poziom 15  

K!lleR napisał:

Miejmy nadzieje, że tylko zasilacz ci padł. Mojemu znajomemu taki fajerwerk po burzy pochłonął cały komputer bezlitośnie :( Komputer również nie był włączony ale był w sieci 230V

Pozdrawiam i oby było dobrze.

Trochę mnie przeraziłeś, jest to możliwe ?

0
  • #18 29 Lip 2005 11:34
    K!lleR
    Poziom 39  

Zasilacz nawet gdy jest wyłączony ciągle pracuje, minimalnie ale przacuje SB +5V W trakcie wyładowania ( burzy ) przepięcie jest tak silne, że pali się wszystko. Chieftec z pewnością zdusił by takie przepięcie, Impet vel Codegen napewno nie.

0
  • #19 29 Lip 2005 11:34
    alexiel
    Poziom 15  

Tak czy inaczej poczekam do niedzieli, mam tylko cichą nadzieję że to tylko zasialcz.

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.....

0
  • #20 29 Lip 2005 11:34
    ostry_18
    Poziom 24  

potwierdzam to. mój komp był wyłączony (włączony tylko do sieci) podczas burzy i jak go trafiło to poszło wszystko oprócz napędów cd i fdd...

0
  • #21 29 Lip 2005 20:24
    TONI_2003
    Moderator

Witam !
    Jeżeli chodzi o kupno nowego zasilacza to polecam jeden z tej listy :CHIEFTEC model GPS-350EB-101A
    CHIEFTEC model ATX 410-212

CHIEFTEC model GPS-300AB-100L
    CHIEFTEC model HPC-360-202
    CHIEFTEC model HPC-360-302DF
    ENLIGHT Corporation model HPC-300-202
    ENLIGHT Corporation model GPS-300AB-100 U
    ENLIGHT Corporation model ATX-3001-200

Tyle że poleciłbym jeszcze podłożyć inny zasilacz i sprawdzić jak jest jednak z resztą komputera czy czasami po takiej awarii coś się więcej nie narobiło jako że z tym bywa jednak różnie !
    Jeżeli chodzi o samą naprawę to posprawdzaj przede wszystkim stronę pierwotną .
    Diody w mostku należy wymienić wszystkie jak również termistor i to nie patrząc czy są dobre czy nie!
    To na początek tytułem uzupełnienia wypowiedzi szanownych kolegów!
    Pozdrawiam Brać lutującą !

0
  • #22 30 Lip 2005 16:48
    jannaszek
    Poziom 39  

czy to takie pewne że chieftec zdusiłby to na pewno?
    przy niesprawnej instalacji energetycznej[brak odgromnikówprzepięciowych] impuls może sięgać tysięcy volt-jeśli tak -to polecam MODECOM FEEL
    taki mi polecił gość który z tego zyje sprawdził się u mnie i dalej go polecam 70 zł -chyba że ktoś ma kompa za relikwie ,wtedy brak ceny górnej na wyposażanie go

płyta raczej padła w tym kompie -tam stby jest ciągle dołączone

0
  • #23 30 Lip 2005 17:14
    ankuch

K!lleR napisał:
    Chieftec z pewnością zdusił by takie przepięcie, Impet vel Codegen napewno nie.

Gratuluję optymizmu i wiary w Chiefteci.
    30 lat temu doświadczyłem uderzenia pioruna w mój dom. W ścianie szczytowej budynku spopieliło mur o grubości 60 cm na powierzchni metra kwadratowego. Choć uderzyło tylko w ścianę to ze sprzętów elektrycznych nic nie ocalało, dekle z puszek instalacyjnych leżały na podłodze.
    W takiej sytuacji Chieftec = Codegen, oba świecą jak ognista kula.
    Nigdy nię bądźmy pewni co napewno wytrzyma a co nie. Pisząc, że sprzęt jest po burzy nigdy nie ma 100% pewności. Jest to pojęcie względne i zależy od wielu czynników.

0
  • #24 30 Lip 2005 17:56
    K!lleR
    Poziom 39  

Nie chodziło mi samo epicentrum uderzenia. Burza może przejść bokiem a i tak może uszkodzić sprzęty w mieszkaniu gdyż fala niszczycielska pioruna uderzającego w linie wysokiego napięcia rozciąga się do około 1,5 kilometra.

Ściślej...

Zniszczenie budynków jest najbardziej spektakularnym efektem wyładowania atmosferycznego, jednak najczęstsze i najbardziej kosztowne jest uszkodzenie urządzeń i sprzętu elektrycznego, które może się zdarzać nawet w odległości do kilku kilometrów od miejsca wyładowania oraz występować jednocześnie w wielu domach i mieszkaniach.

Żródło... http://www.elektroinstalator.com.pl/artyk/2004-10/12_przepiecia.htm

0
  • #25 30 Lip 2005 23:05
    ankuch

K!lleR napisał:
    Nie chodziło mi samo epicentrum uderzenia. Burza może przejść bokiem a i tak może uszkodzić sprzęty w mieszkaniu gdyż fala niszczycielska pioruna uderzającego w linie wysokiego napięcia rozciąga się do około 1,5 kilometra.

Dokładnie, i nigdy nie można być pewnym jakie straty poczyni.

Trochę odbiegliśmy od tematu, ale.......

Generalnie chodzi o to, aby przestrzec innych :!:
    Nigdy nie ufajmy jakimkolwiek zabezpieczeniom.
    Skutki wywołane przez to zjawisko atmosferyczne mogą być nieobliczalne.

Kolejne doświadczenie:
    Burza, komputer odłączony z sieci energetycznej. Po załączeniu nie działa.
    Efekt :?:
    Szlag trafił kartę sieciową. Nie odłączyłem modemu "neo" od linii telefonicznej.
    Wniosek:
    Przepięcie poszło po linii telefonicznej.
    Tylko dlaczego modem wytrzymał a sieciówka nie zniosła "pieszczot" :?: ;)

Rada jest prosta - wszystkie wtyczki do linii zewnętrznych odłączyć. Wtedy można spać spokojnie.

0
  • #26 30 Lip 2005 23:24
    K!lleR
    Poziom 39  

Dokładnie tak przyjacielu Ankuch. A naprawę zasilacza można podjąć choćby dla własnej satysfakcji.

Mam tylko nadzieję, że to cośmy tutaj napisali, innym użytkownikom komputerów utkwi głęboko w pamięci !!

0
  • #27 31 Lip 2005 12:10
    _Glowart_
    Poziom 25  

Mi wlasnie znajomy przyniosl kompa ktory mu sie podobno sam wylaczyl a blyskalo troche ale ponoc z dala od niego. Z lekka smierdzial spalenizna wiec popatrzylem do zasilacza (jakis stary ATX 200W bo i komp antyk jakis cel 366 do gg i poczty). Plytka czarna, transformatorki jakby je ktos zapalniczka podgrzewal stopione czesciowo, kondensatorki prawie kuleczki tak napuchniete, czesc elementow zmieniona w wegielki. Komp byl podlaczony do upsa EVER (tez mu sie dostalo) + jakas listwa w ktorej nawet bezpieczniczki nie wyskoczyly. Przezyly inne elementy komputera ktorym nic sie nie stalo. Tak ze chyba jak juz ktos napisal, tylko odlaczyc mozna bo ups nie dal rady.

0
  • #28 31 Lip 2005 13:26
    TONI_2003
    Moderator

Witam!
    Sądzę że czas zamknąć temat jako że mamy burze nad terytorium kraju i post może całkiem zmienić kierunek!

0
  Szukaj w 5mln produktów