Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion G6 - Laptop się nie włącza, po wymianie płyty głównej.

survivor 31 Maj 2017 16:14 510 9
  • #1 31 Maj 2017 16:14
    survivor
    Poziom 12  

Witam,
    Piszę tutaj do was jako ostateczność. Dostałem lapka z uszkodzoną płytą, mrugała jedynie dioda CapsLock, z netu wyczytałem że problem z układem graficznym, no jasne poszło GPU. Zamówiłem z ali nową płytę (defacto używaną w pełni sprawną), potem okazało się, że płyta jest od innego modelu (inne gniazdo procesora, ale wciąż AMD). Także kupiłem inny uszkodzony G6, aby dostać z niego procesor, a trochę części zamiennych zawsze się przyda. Zmontowałem całość i napotkałem pierwszy problem - matryca nie świeciła. Trochę pogrzebałem, okazało się że dioda CapsLock mruga trochę inaczej, niż na poprzedniej płycie. Podobno problem z BIOSem, zastosowałem kombinacje Win+B+Power, laptop reagował inaczej, lecz na ekranie nic nie było widać. Po kilku próbach zauważyłem, że na ekranie są napisy (System Windows nie został poprawnie zamknięty bla bla bla), hura działa, ale nie świeciła poprostu świetlówka. Podmieniłem matryce, tym razem matryca się włączyła ale na ekranie bylo widać jedynie szare plamy, paski i inne dziwactwa. Także postanowiłem rozebrać tą oryginalną matrycę, aby zobaczyć styki od świetłowki itd, rozebrałem przeczyściłem, upewniłem gniazdo flex dodatkową taśmą izolacyjną. Poszło, zaświecił, ale dziwnie - było widać jakby rozstrojoną częstotliwość (tak jakby się układ graficzny przegrzewał, świeżo przepasowany). Po kilku chwilach aż system się uruchomił zostawiłem go tak, w nominalnej rozdzielczości, pół godziny to tak świeciło abym miał pewność, że nic się z tym już nie będzie dziać. Stwierdziłem, że wszystko gra, temperatury w normie, złożyłem do kupy, zakręciłem wszystkie śruby, włączyłem. W menedżerze było widać układ graficzny bez zainstalowanego sterownika, po DEV_ID znalazłem sterowniki AMD, jednakże zanim się to ściągnęło laptop się wyłączył poprostu sam z siebie, jakby się rozładowała bateria. Mam do niego 2 zasilacze, jeden 65W, drugi 90W. Nie udało się mi go już później włączyć na żadnym z nich, nic nie świeci, nie ładuje baterii, bez baterii też się włączyć nie chce. Jak to się mówi "cegła".

Proszę o jakąś wskazówkę, naprawdę już nie mam pojęcia co się mogło znów zepsuć.

PS. Nie pytajcie mnie o konkretny model, bo nie ma naklejek, ta sprawna płyta była od innego modelu, także też nie wiem jakiego konkretnie. Owszem puściłem system zainstalowany na innej płycie głównej, ale poza układem graficznym wszystkie sterowniki były OK, a system działał bez zarzutu.
    Mogę jedynie podać konkretny model płyty głównej, nic więcej.

PS1: Oryginalna kość RAM, 4GB strasznie się grzała, a system na początku nie chciał startować, wymieniłem na 2x2 o niższej szybkości, dopiero wystartował.

Z góry dzięki za pomoc.

Coś czuję, że będzie trzeba zrobić reflash BIOSu:( Ta kombinacja WIN+B+power przywraca BIOS z uprzednio zapisanej automatycznie na dysku kopii... Tyle, że ze starej płyty głównej... :((((( HELP

0 9
  • #2 31 Maj 2017 16:23
    boro1234567
    Spec od komputerów

survivor napisał:

Mogę jedynie podać konkretny model płyty głównej, nic więcej.

Podaj.
    PS.
    Kupiłeś uszkodzoną płytę to tak na marginesie.

.

0
  • #3 31 Maj 2017 16:25
    survivor
    Poziom 12  

REV: D
    DA0R23MB6D1

Wciąż nie ogarniam, co się mogło stać że system działał i nagle się wyłączył, mam wrażenie, że to jakieś spięcie na płycie...

Tutaj kilka fotek, jak zachowywała się matryca, po czym obraz był już OK.

0
  • #5 31 Maj 2017 17:03
    boro1234567
    Spec od komputerów

survivor napisał:

Tutaj kilka fotek, jak zachowywała się matryca, po czym obraz był już OK.

Kupiłeś uszkodzoną płytę z uwaloną grafiką.

0
  • #6 31 Maj 2017 17:16
    survivor
    Poziom 12  

Tak w tym wypadku powinny chociaż świecić diody, uszkodzony układ graficzny nie powstrzymuje systemu przed włączeniem się. I tu jest pies pogrzebany. Co do pomiarów to nie mam pojęcia gdzie przytknąć miernik, nigdy się za tak dogłębne analizy nie brałem :( Płyta miała być 100% sprawna jak zapewniali Chińczycy:/

0
  • #7 31 Maj 2017 17:29
    boro1234567
    Spec od komputerów

survivor napisał:
    T Co do pomiarów to nie mam pojęcia gdzie przytknąć miernik, nigdy się za tak dogłębne analizy nie brałem

Serwis?

0
  • #8 31 Maj 2017 17:37
    survivor
    Poziom 12  

boro1234567 napisał:

Serwis?

Nie wiem, czy się opłaca...

0
  • #9 31 Maj 2017 17:48
    boro1234567
    Spec od komputerów

survivor napisał:

Nie wiem, czy się opłaca...

Sam zdecyduj.

0
  • #10 31 Maj 2017 17:54
    survivor
    Poziom 12  

Zamykam, dziekuję za szybką diagnozę. Pozdrawiam.

0