Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelmer Wodnik Trio [619.5] - Odkurzacz od razu wywala korki

31 Maj 2017 18:20 1536 9
  • Poziom 7  
    Rozkręciłem odkurzacz, aby sprawdzić przewody doprowadzające płyn, ponieważ pompka chodziła, a nic nie leciało. Przedmuchałem wszystkie przewody wodne i skręciłem i woda leci jak trzeba. Powstał natomiast problem z odkurzaczem (działał przed rozkręceniem). Otóż zaraz po włączeniu zasilania i wciśnięciu włącznika wywala korki. Przy czym słychać jak chwile działa (zakręci lekko i zaraz się zatrzymuje z powodu braku prądu). Dodam, że na początku źle podłączyłem przewody włącznika, ale teraz jest wszystko ok (wg. schematu w instrukcji). Co może być przyczyną?

Edycja: Silnik przed chwilą sprawdziłem na samym kablu i efekt ten sam. Czyli ogólnie na kablach nic się nie dzieje, raczej silnik. Tylko pytanie brzmi co mogło mu się stać po rozkręceniu (nie był zalany). Jeszcze jedna mała uwaga. Jak zakręcę wirnikiem to niemal od razu staje w miejscu i wydaje lekko skrzypiący dźwięk.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Hej, źle podłączyłeś czyli zamieniłeś silnik z pompą? Doprecyzuj
  • Poziom 7  
    michalek1988 napisał:
    Hej, źle podłączyłeś czyli zamieniłeś silnik z pompą? Doprecyzuj

Pompki nie ruszałem. Cały czas wszystkie przewody były do niej podpięte. Tylko odkurzacz odpiąłem (4 przewody) i na początku chyba 3 razy źle je podłączyłem, aż w końcu poszukałem schematu). Za każdym razem waliło korkami.

Dodam, że pompka ma się teraz świetnie i podaje płyn jak trzeba.

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Wydaje mi się, że to może być wina kondensatora, natomiast ten pisk to prawdopodobnie odzywają się łożyska. Co Wy na to?
  • Poziom 42  
    adrspach7 napisał:
    natomiast ten pisk to prawdopodobnie odzywają się łożyska.
    Tu bym się zgodził.
  • Poziom 7  
    Podłączyłem silnik z pominięciem kondensatora. Efekt był taki, że silnik zakręcił, ale od razu go wyłączyłem, bo stał na podłodze i jak go zakręciło to poruszyły się kabelki, które były tylko włożone w styki. Efekt był taki, że pojawił się lekki łuk elektryczny w tym miejscu. Dlatego też od razu odłączyłem prąd z listwy. Korka nie wywaliło. Czyli jednak kondziorek? No chyba, że jestem szybszy od bezpiecznika ;D

dodam, że kondensator to: MIFLEX WXPC-224K
    można jakoś go sprawdzić konkretnie czy nie robi zwarcia?

Dodano po 10 [godziny] 54 [minuty]:

Dzisiaj podłączyłem sam kondensator bez silnika pod odkurzacz i nic nie wywala korków. Już sam zgłupiałem...

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Wyciąłem przed chwilą kondensator i nadal to samo. Odkurzacz zachowuje się identycznie.
    Postanowiłem go jeszcze raz podłączyć bezpośrednio do prądu zwykłym kablem tym razem stabilniej umocowałem przewody i śmiga, aż miło.
    Czyli na pewno silnik jest ok.
    Sam włącznik podaje prąd po włączeniu i zabiera po wyłączeniu z prądowego.
    Odkurzacz bez podpiętego silnika nie strzela korkami po włączeniu.

Pozostają 3 rzeczy jak dla mnie:
    zwarcie na kablach (choć dziwne, że bez silnika nie wali korkami)
    uszkodzony włącznik (choć również wydaje się być mało prawdopodobne z powodu jak wyżej)
    i chyba najbardziej prawdopodobne (złe podpięcie przewodów na włączniku)

Popatrzcie na zdjęcie czy aby na pewno wszystko jest ok. Zelmer Wodnik Trio [619.5] - Odkurzacz od razu wywala korki
  • Moderator
    Zatem spytam wprost i to patrząc tylko i wyłącznie na same kolory kabli oraz na wygląd i kształt złączy... Czy na obu obrazkach widzisz jakąkolwiek różnicę?
    Zelmer Wodnik Trio [619.5] - Odkurzacz od razu wywala korki
  • Poziom 7  
    Jest to samo, ale zdjęcie wziąłeś z postu gdzie użytkownik pyta czy dobrze ma to podłączone. Więc chyba nie do końca odpowiada to na moje pytanie...
  • Poziom 21  
    Jeśli masz dostęp do miernika to sprawdź czy masz na tych przewodach na 100% te 230 V napięcia zasilającego, a później ustal co z czym zwiera w włączniku. Może gdy czyściłeś to się gdzieś woda dostała. Wg schematu masz równolegle obwody pracy silnika oraz pompy. Jak podłączałeś się bezpośrednio za włącznikiem silnika, to może tam powinieneś szukać uszkodzenia, tzn odczep kondensator wraz z silnikiem, i zmierz czy masz przed i za tym włącznikiem a następnie wyciągnij wnioski.
  • Poziom 7  
    Problem został rozwiązany. Uszkodzony był kondensator. Po wycięciu go miałem zamienione bieguny na odkurzaczu i mimo wszystko waliło korkami. Po zmianę biegunów i bez kondensatora działa. Czy nic mu się nie stanie jak będzie tak przez jakiś czas odkurzać?
  • Moderator
    adrspach7 napisał:
    użytkownik pyta czy dobrze ma to podłączone
    Czyli co obaj umówiliście się i z jakiegoś powodu macie takie same podłączenia? Na przyszłość porób fotki czy jakikolwiek schemat połączeń z natury. Tak samo ma się sprawa z tym kondensatorem potem zaś będziesz kumał co z czym i jak... Pomyśl i poczytaj jakie zadanie ma spełniać, potem pytaj.