Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lenovo_ideacentre_b320_ea211ma - uszkodzona plyta glowna i odczyt schematu

pawdzik 31 Maj 2017 21:24 987 13
  • #1 31 Maj 2017 21:24
    pawdzik
    Poziom 6  

Witam,

Mam prosbe do kolegow elektronikow, ktorzy potrafia bezproblemowo odczytywac schematy serwisowe plyt glownych. Opisze w skrocie: laptop sie wlacza, ale ekran na sekunde sie zapala i gasnie. Po dlugich testach stwierdzilem ze to cos z zasilaniem na plycie, a raczej podswietlaniem matrycy.
    Zrobilem kilka pomiarow voltomierzem:
    - zasilacz - dobry, pokazuje wszystkie napiecia
    - CN802 socket - ok
    - LEDPANEL1 - piny pokazuje napiecia 0.4V, mysle ze tez ok
    - LEDB1 gniazdo - napiecia ok
    - Inverter1 gniazdo - napiecia ok
    Problem znalazlem w mosfetach - Q17 i Q22: pokazuja Drain - 0, Source - 5V, Gate - 0, tak samo na obu. Wedlug schematu str 20, powinno pokazywac Drain - 0, Source - 5V, Gate - 3.3V. Czy sie myle? Dodam ze rezystor R447 pokazuje tylko 2.8V - wedlug tego schemtu powinien chyba pokazywac 5V, czy sie myle?
    Nie wiem czy tu tylko jest problem, gdyz:
    PQ67 - ten sam typ mosfetu, pokazuje Source -3.3, Drain - 0, a Gate - 0, tu chyba powinien pokazywac 5V?
    Q73 i Q74 - 3V pokazuja na Source, Gate i Drain
    PQ42 - 3V source, drain - 0, gate- 0

Czy brak podswietlenia matrycy bedzie spowodowany tymi mosfetami na backlight, gdyz oba sa uszkodzone, czy tez wedlug Was jest tu uszkodzone kilka komponentow??

Nie jestem zbyt dobry w odczytywaniu tych schematow, wiec prosilbym o jakas pomoc.

W zalaczniku przesylam schemat plyty i typ mosfetow.

0 13
  • Pomocny post
    #2 01 Cze 2017 14:41
    miecho18
    Spec od komputerów

pawdzik napisał:
    - CN802 socket - ok
    - LEDPANEL1 - piny pokazuje napiecia 0.4V, mysle ze tez ok
    - LEDB1 gniazdo - napiecia ok
    - Inverter1 gniazdo - napiecia ok

Masz chyba zły schemat - w tym, który zamieściłeś nie ma takich oznaczeń.

0
  • #3 01 Cze 2017 18:08
    pawdzik
    Poziom 6  

Witam,

Dzieki za podpowiedz, do tej pory nie udalo mi sie znalezc zadnego innego schematu.
    Sprawdzilem natomiast na stronie lenovo po S/N - VS20114946
    Machine Type Model 77603HG

Z tego co czytalem to nie wszystkie schematy maja dokladne odzwierciedlenie tego co na plycie, tu niby kompnenty by sie zgadzaly chociaz rzeczywiscie nazwy nie wszystkie sa takie same.

Pomylka w pisowni: Iverter1 - zalacznik ponizej

Uwazasz naprawde ze jesli nie ma jakiegos oznaczenia z plyty w service manualu - to nie jest manual od tej plyty?
    Bo z tego co slyszalem to ze manuale sa czesto tlumaczone z bledami, albo i specjalnie zle niektore elementy oznaczone aby ludzie nie mogli sami tego rozszyfrowac i tylko serwisy lenowo i odpowiednikow wiedza co i jak.

Nigdzie nie moge znalezc manuala dla modelu powyzej.

Pozdrawiam!

EDIT
    Witam,

Tak, miales racje kolego, znalazlem w koncu na PCB wlasciwy model, to jest: TNI 6150A0003605, a schemat ktory podalem jest z plyty bardzo podobnej PCB: 6150A0003603.

Jesli uda mi sie znalezc do tej plyty to go podesle, jesli nie, bede probowal dalej dojsc czemu nie ma tego podswietlenia, sprobuje wymienic te mosfety i ten tranzystor, moze to pomoze. Pozniej podgrzeje tez grafike i pomierze jeszcze napiecia na koncach kabli wychodzacych na monitor.

Pozdrawiam!

Scaliłem. RADU23

0
  • #4 01 Cze 2017 21:51
    Type5
    Poziom 14  

Czy nie powinieneś zacząć od podmiany matrycy i sprawdzenia taśmy matrycy?

0
  • #5 01 Cze 2017 23:29
    lisek
    Spec od monitorów

Ten model Lenovo's 21.5-inch IdeaCentre B320 Multi touch All-in-One Desktop z 2012r. opisano na Link
    cpu i3/i5 2nd gen
    * np. i3-2120 / I5-2400
    chipset H61
    video disc. HD 6450A (215-0804026)
    scaler TSUMU58nhl-lf (jak w monitorach AOC) na płytce pod HDMI wyj.

SM jest na Link_ E...tanya
    (':?:')
    Podaj pomiary ze:
    1. złacza lvds 30-pin
    2. złącza invert.
    - masz 19V na wej. .... polowy ... i co dalej?
    3. a innych wyj.(HDMI, ...) masz sygnał ?

Sygnały z cpu (wbudowana gpu) i disc. gpu > ida na scaler > z niego .... na wyj. sygnałowe
    - matryca/ HDMI/ zewnętrzny monitor
    - płyta IdeaCentre B320 (TNI6105A0003605) ma chipset H61 oraz
    * (TSUMU88MDT3-LF) i sygnał LVDS idzie poprzez ... na matrycę
    * są różnice w stosunku do 6150A0003603 (SM dostępny)

To płyta opisywana jako CIH61s1/ od Inventec ((6150A0003605))
    - lub CIH61S 6150A0003603

Jutro podumam...

p.s

(':idea:') Co szkodzi wymienić oba polowe, na próbę i zobaczyć efekt.

0
  • #6 02 Cze 2017 17:16
    pawdzik
    Poziom 6  

Witam,

Kazda podpowiedz jest dobra i biore ja pod uwage:
    "Czy nie powinieneś zacząć od podmiany matrycy i sprawdzenia taśmy matrycy?"
    Sprawdzilem tasme matrycy mierzac voltomierzem, zarowno na wejsciu jak i wyjsciu tasmy - kazdy pin pokazuje 0.4V, mysle ze powinna ona byc ok, przy wyginaniu jej nic sie nie dzieje, podswietlalem latarka ekran, nic nie widac kompletnie. Niestety, poniewaz nie jest to zwykly laptop, nie mam drugiego screena takiego zebym mogl go podmienic, to by bylo najszybsze rozwiazanie aby wyeliminowac problem ze screenem.
    Tasma jest nietypowa i nie bedzie mi pasowac do screena z jakiegos laptopa.

Patrzylem na sieci i jedyny service manual do tej plyty znalazlem na stronie, gdzie sobie zycza $15 za sciagniecie :/

Pozdrawiam i dzieki za podpowiedz.

Dodano po 21 [minuty]:

Witaj lisek,

Dzieki za pomoc i podpowiedzi!
    Postaram sie odpowiedziec najlepiej jak moge:
    " Link
    cpu i3/i5 2nd gen
    * np. i3-2120 / I5-2400
    chipset H61
    video disc. HD 6450A (215-0804026)
    scaler TSUMU58nhl-lf (jak w monitorach AOC) "
    ten pierwszy link, co prawda mowi nam z czego jest zbudowane to lenovo, aczkolwiek nie mowi mi nie co do rozwiazania problemu.

Drugi link ktory mi podales, to wlasnie service manual ktory juz mam czyli do plyty 6150A0003603, dlatego nie moge do konca opierac sie na nim gdyz nie wiem jakie powinny byc pomiary. Ja natomiast potrzebuje do plyty TNI 6150A0003605, niby bardzo podobny schemat ale jednak sie rozni, nie ma wszystkich oznaczen z plyty. Dlatego z tego schematu wywnioskowalem m.in. ze te mosfety sa walniete, dzis je juz otrzymalem i zamierzam przelutowac.
    Wczoraj tez podgrzalem grafike, chociaz watpie zeby to byla wina grafiki.

Co do pomiarow to:
    Inverter1 socket
    1pin – GDN
    2pin – 3V OK, jak w schemacie, ktory posiadam z 6150A0003603
    3,4,5,6 – 0V
    7,8,9,10 – 12V

Tak, ten model ma wbudowana GPU i dedykowana. Wszystkie inne pomiary ktore porobilem na wyjsciach z plyty - na monitor zarowno na wyjsciu z plyty jak i wyjsciu z tasmy sa takie same, czyli sygnaly wejsciowe rowne sa wyjsciowym. Dlatego wiec podejrzewam ze tu tasmy i te gniazda raczej sa ok.

złacza lvds 30-pin - piny pokazuja wszystkie po 0.4V, sadze ze to OK
    masz 19V na wej. .... polowy ... i co dalej? - nie wiem skad to 19V? Ten zasilacz pokazuje 12V na wyjsciu
    nie ma wyjscia HDMI

Dzieki za pomoc.

0
  • #7 03 Cze 2017 01:00
    lisek
    Spec od monitorów

Dziwne , że nie ma HDMI out ?
    Prawie wszystkie modele (zastosowany cpu,) maja w specyfikacji nawet teen z i3-2100 Link_ chipset H55

Dziwne, być moze Twoja mb nie ma ?
    - być może z winy zastosowanego chipsetu : H55, H61, ?

Filmik z Link_ 1:10

p.s
    Manuale na wszystkie modele Ideacentre Link
    - B320 Link

0
  • #8 03 Cze 2017 10:30
    pawdzik
    Poziom 6  

Witaj lisek,

Ta plyta nie ma niestety ani HDMI ani VGA, dlatego nie moglem podlaczyc na zewnetrzny monitor.

Dzieki za linka do manuali, sprawdze go oczywiscie pozniej, mam nadzieje ze tam bedzie ten service manual.

Dzis sprobuje wymienic te 2 mosfety, zobacze czy to cos pomoze.

Pozdrawiam!!

0
  • #9 03 Cze 2017 11:32
    lisek
    Spec od monitorów

To by się zgadzało , popytałem kol.
    Ma tylko HDMI na płycie ( jako gniazdo In)

0
  • #10 03 Cze 2017 19:08
    pawdzik
    Poziom 6  

Witaj lisek,

Kolego, wlasnie sprawdzilem te linki, niestety zaden sie nie przydal do rozwiazania problemu.

Link_ 1:10 - ja wiem jak rozebrac to lenowo, gdyz juz go mam w czesciach
    B320 Link - to jest link do zwyklego manuala, ktory w niczym mi nie pomoze, ja potrzebuje service manuala, ktorego na ta chwile nie moge znalezc. To jest manual ogolny, jak jest zbudowany ten lenovo, jak rozmontowac i parametry :)

https://support.lenovo.com/gb/en/solutions/ht101563 - na tej stronie juz bylem, to jest to samo, to nie sa service manuale.

Glownie mi chodzi zeby mi ktos pomogl i zweryfikowal z tym manualem i tymi mosfetami, no ale jak przelutuje to sam sie dowiem :)

Dzieki w kazdym razie za pomoc. Sprobuje z tym lutowaniem.

Pozdrawiam!

0
  • #11 03 Cze 2017 20:00
    lisek
    Spec od monitorów

Service manuale SM (te ze schematami i algorytmami napraw ) są płatne , o ile są dostępne?
    *(jak np. Acer > all in one)
    Te co masz /mam to w miarę "wiernie" oddają zawartośc płyty.
    Właściwy (po 15.$) mi jest niepotrzebny na ten czas , tamte wystrczają + rozwiązania z monitorów.

Podałem link do strony z manualami dla Użytkownika /* to jest niestety róznica w stosunku do SM
    ale opisano zawartość "wnętrza" tych monobloków i tam min. opisano zawartość złącz dla syg. wej.

Wymień polowe zobaczymi co dalej.
    Podaj jaka matryca jest u Ciebie i jaki inverter >> nazwy.

p.s

Cytat:
    Opisze w skrocie: laptop sie wlacza, ale ekran na sekunde sie zapala i gasnie. Po dlugich testach stwierdzilem ze to cos z zasilaniem na plycie, a raczej podswietlaniem matrycy.

Czyli rozumiem, że jak podświetlisz z boku lataraką /lampka widzisz zawartośc np. pulpitu
    * czy czarno, brak treści ? i poswietlenia > bo gaśnie

0
  • #12 03 Cze 2017 23:22
    pawdzik
    Poziom 6  

WItaj lisek,

Tak zgadza sie, wiekszosc SM jest platnych, ale trafiaja sie tez i wrzucone gdzies do sieci, np na chomiku sporo jest. No nie wiem jak jest z tymi manualami uzytkownikow, uwazam ze bez schematow niezbyt on mi sie przyda.

"Czyli rozumiem, że jak podświetlisz z boku lataraką /lampka widzisz zawartośc np. pulpitu" - nie ma nic, jesli bym cos widzial w backlight, to bym wiedzial ze to inverter.

nie wwymienilem jeszcze tych mosfetow, jakos nie znalazlem dzis czas, jutro to zrobie.

Co dokladnie sugerujesz zebym wymienil polowe? Nie mam ani zastepczego monitora, ani plyty na podmiane... Dlatego nie jest to latwe do roszyfrowania jesli nie ma sie dobrej praktyki ze schematami i w dodatku odpowiedniego schematu :(
    Na ta chwile bede sie wzorowal na tym co mam, gdyz w miare jest bardzo zblizony.

Pozdrawiam i dzieki za podpowiedzi.

0
  • #13 04 Cze 2017 08:06
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    "Czyli rozumiem, że jak podświetlisz z boku lataraką /lampka widzisz zawartośc np. pulpitu"
    - nie ma nic, jesli bym cos widzial w backlight, to bym wiedzial ze to inverter.

Nie tutaj szukasz uszkodzenia.
    Skoro nie masz nic : ani obrazu ani podświetlenia (podejrzewam, że masz fonię, i system pracuje) to uszkodzenia w tym Lenovo B320, płyta cih61s v1.0 szukaj
    1. albo grafika HD4650A (215-0804026)/ lub HD6470 (216-0809000)
    *zasilanie czyli ( +1.05V_REG PU16) , "odwał od padów" czyli spróbuj podociskać, padł w całości?

2. albo, zamiana APL5930 !!! Link
    jest niedaleko radiatora cpu, koło jednego z rogów, wystawia +1V z 5V... dla szyny PCI Express .... popatrz w nasz SM , str.31 opisana jako U95
    *nasz płyta ma inne oznaczenie i nr. poz. na płycie inny
    * czasem jest APL5912
    * na SM pokazano , że zasila on kontroler USB3.0 U830
    * zasila poprzez PL10
    Uszkodzenie tego APL to ponad 70% uszkodzeń w tych monoblokach Lenovo.
    Inne to : grafika disc., chipset, matryca

Ponieważ nie masz matrycy na podstawienie , polowych nie wlutowałes ... zacznij od tego APL...

Popatrz na str. z Power sequence
    sam układ APL czasem zachowuje się dziwnie (patrz oscyloskop) , na wej sygnał i na wyj. > tam czasem napięcie przy starcie opada z 1.05V do 0.8V
    *niby dobry , a dopiero wymiana na nowy pomaga

*nasza płyta/Z SM

*z platformy LA-3481P

p.s

Np.
    Lenovo IdeaCentre B340 płytao pisana jako CIH77S V1.0
    ma gpu disc. GT610M ( N13M-GE2-AIO-A1) lub wer.UMA
    - chipset H61, cpu i3-3220/ i5-2400
    - ma HDMI In/ i Out

*z (amazon.co.uk)

0
  • #14 05 Cze 2017 01:14
    pawdzik
    Poziom 6  

Witaj lisek,

"Czyli rozumiem, że jak podświetlisz z boku lataraką /lampka widzisz zawartośc np. pulpitu"
    - nie ma nic, jesli bym cos widzial w backlight, to bym wiedzial ze to inverter" - to byla tylko odpowiedz :), wiem ze nie tutaj jest uszkodzenie.

Na wstepie dzieki bardzo za Twoja pomoc w rozwiazywaniu tego problemu. Musze przyznac ze sporo czasu mi zajelo zanim znalazlem te rzeczy na plycie o ktorych wspomniales. Opisze tutaj co zdiagnozowalem:

Bardzo ciezko bylo znalezc to PU16 (starte oznaczenie na nim APL5930), ale w efekcie znalazlem go: (maly tip dla wszystkich ktorzy maja podobne problemy ze znalezieniem - najlepiej wydrukowac sobie strone z danym blokiem, tutaj str 31 i 44) Znalazlem go po tym jak znalazlem PQ79 (mosfet, taki jak te co juz wspomnialem wczesniej) i PQ80.
    PQ79 - jak na schemacie pokazuje napiecia, source - 3.3V, GND -0V, gate - 0.07V - wedlug schematu OK
    PQ80 - znajdujacy sie obok, na wejsciu 5V, na wyjsciu 0V
    APL5930 pokazuje tez jak na schemacie:
    1pin - GND
    2, 3, 4 - 1V
    5 - 3V
    6 - 5V
    7 -5V
    8 - 3V

PL10 - pokazuje 1V na wejsciu i 1V na wyjsciu - mysle ze jest najbardziej OK, wedlug schematu napiecie

Obie grafiki o ktorych wspomniales: grafika HD4650A (215-0804026)/ lub HD6470 (216-0809000) - to wedlug tego co znalazlem to sa dedykowane grafiki, wiec oprocz podgrzania, ( co juz zrobilem 4min x 380oC) nie moge nic wiecej z ta grafa nic zrobic, nie zamierzam jej wymieniac, gdyz bardzo zmudna to robota + dodatkowy koszt chipu + de fakto watpie zeby to byla grafa, gdyz sama uszkodzona grafa nie spowodowala by chyba wadliwych mosfetow, o ktorych wspomnialem na wstepie, czy sie myle?
    Ta druga grafika, zintegrowanan na CPU, mysle ze mozna by to zbadac podmieniajac CPU ktorego tez nie mam niestety... Co myslisz o tym? Podmiana procka powinna wyeliminowac wadliwa grafike, jesli to ta wlasnie jest uszkodzona?
    Chyba ze to cos na gniezdzie?

Ok, poniewaz na ta chwile wyeliminowalem raczej wszystkie te komponenty ktore mi podpowiedziales, zabiore sie za podmiane tego mosfeta Q22, ktory jesli sie nie myle jest rownolegle do Q17, wiec jest mozliwosc ze bedzie robil tez tam spiecie. no i przed nim R447 nie pokazuje pelnego napiecia, tylko 2.5V.

Odpisze pozniej czy to cokolwiek zmienilo, jesli nic nie pomoze, to oprocz podmiany procka, nie mam juz pomyslu zadnego i chyba odpuszcze.

To chyba jeden z najdluzszych problemow jakie mialem z diagnostyki sprzetu komputerowego :/

Pozdrawiam!

Dodano po 3 [godziny] 8 [minuty]:

Witam ponownie,

Wymienilem oba mosfety, niestety nie pomoglo. Stracilem juz pomysly na ta naprawe :/. Wnioskuje jednak ze wciaz cos jest na plycie nie tak...

Dodano po 7 [godziny] 11 [minuty]:

Witam,

Ok, nie pomogla wymiana tych mosfetow, stracilem pomysly. Z racji tego ze nie mam dokladnego schematu, ani tez plyty czy screena na podmiane, zamykam, jakby to nasz moderator powiedzial ten "laicki" temat, gdyz z tego co zauwazylem dla niego wiekszosc tematow ktore tutaj sie otwiera sa laickie!!

Dzieki bardzo za wszelka pomoc, szczegolnie Tobie lisek.

Pozdrawiam!!

0