Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uher Fairplay FP 110 - Jednej w kolumnie stukają głośniki

BlackFarmer 01 Cze 2017 13:42 777 6
  • #1 01 Cze 2017 13:42
    BlackFarmer
    Poziom 7  

Witam,

Mam problem z kolumnami Uher Fairplay FP 110.
    Kolumny są wiekowe. Lecz prawa z kolumn stuka przy niższych częstotliwościach. Metaliczny odgłos.

Sprawdziłem wzmacniacz... Wszystko w porządku. Podaje odpowiedni sygnał.

Zwrotnica była luźna, ale ją przykręciłem i problemu to nie rozwiązało.
    Żaden z głośników nie trze cewką (Dociskałem ręką).
    Wygląda to na jakieś luzy

Jakieś porady serwisowe?
    Pozdrawiam

Załączam wideo.

Pozdrawiam

0 6
  • #2 01 Cze 2017 14:01
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Odklejony kapsel, resor obijanie się kabli pomiędzy konektorami na koszu głośnika, a cewką o membranę.
    Sprawdź w pierwszej kolejności.

0
  • #3 01 Cze 2017 23:38
    BlackFarmer
    Poziom 7  

Sprawdziłem kopułkę - Wszystkie są przyklejone bardzo dobrze, nie ma z nimi problemu.

Konektory i kable są w porządku.
    Resory sprawdziłem. Nic nie jest odklejone. Trzymają się bardzo mocno, tak samo jak górne zawieszenie głośnika.

Lecz... Podczas rozkręcania głośnika. Odruchowo go obracałem i usłyszałem dziwne stukanie..
    Okazało się, że nabiegunnik z magnesem jest luźny (mniej niż milimetr), ale trzyma się na (...nitach?) przymocowanych do kosza więc dalej jest wycentrowany.

Stwierdziłem, że magnes można spokojnie podkleić, tylko jakim klejem?
    Butapren się nie nada, bo w okolicy magnesu mogą pojawić się duże temperatury, więc się rozklei z powrotem a tego bym nie chciał.

Co to może być za klej?

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 01 Cze 2017 23:51
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Żywica epoksydowa. Tylko uważaj, żeby nie za dużo, bo wcieknie w szczelinę i zablokuje cewkę na amen.

Dodano po 1 [minuty]:

W starszych głośnikach magnes z dolnym nabiegunnikiem był do kosza przykręcany - może się odkręcił? Jeśli tak, to niestety - śruby są pod dolnym resorem.

0
  • #5 03 Cze 2017 14:03
    BlackFarmer
    Poziom 7  

I super... Kolumna działa. I ma się dobrze.

Jednak głośnik nie ma śrub, tylko "nity", wyglądają bardzo podobnie jak w głośniku innym, który jest rozebrany.

Kolumnę uszczelniłem dodatkowo i najlepsze, że bas nie tylko wrócił do normy, ale poprawił się.

Dziękuje za pomoc, mam nadzieję, że głośniki długo pochodzą. Jednak po wakacjach chcę ulepszyć zwrotnicę.
    Nie będe zmieniał częstotliwości podziału, tylko jakość kondensatorów, rezystorów i cewek. Najlepsze, jest to, że zwrotnica posiada dużo części, i jest dosyć ciężka.
    Dlatego chciałbym wymienić cewki z rdzeniowych na powietrzne, kondensatory z elektrolitów na jakieś lepsze MKSE? I rezystory metalizowane,

Cewkami zajmę się sam, ale kondensatory?
    Mogą być miflex czy Jantzen?

Uher Fairplay FP 110 - Jednej w kolumnie stukają głośniki
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 03 Cze 2017 15:28
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Moim zdaniem mogą być MIFLEX'y, ale jak chcesz, możesz założyć Jentzen'y - może nieco poprawią dźwięk (chociaż wątpię, byś zauważył różnicę).
    W ogóle już sama zmiana z elektrolitów na foliowe dużo da.
    Podobnie jak i cewki, jednak, jeśli mogę coś doradzić, to zostawiłbym rdzeniową w torze głośnika niskotonowego. Dla niskich bezrdzeniowa nie ma aż takiego wpływu na jakość, a będzie (powietrzna) dużo większa i... droga. Jeżeli pozostałe cewki są rdzeniowe - jak najbardziej wymieniłbym na powietrzne

0
  • #7 03 Cze 2017 17:35
    BlackFarmer
    Poziom 7  

Dobra...

Zatem wszystko zostało załatwione. Dziękuję za fatygę.
    Zastosuję się do twych rad.

Temat zamknięty

Pozdrawiam

0