Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Redukcja obrotów silnika DC 12V

tomex668 01 Cze 2017 14:53 393 5
  • #1 01 Cze 2017 14:53
    tomex668
    Poziom 8  

Witajcie,

proszę o pomoc z następującym zagadnieniem:

posiadam silnik od wycieraczek o parametrach : U=12V, P=15W, I=3A, silnik jest zasilany akumulatorem samochodowym 12V 780A 77Ah. Silnik działa, jednak jego obroty są zbyt wysokie do moich potrzeb, chciałbym zmniejszyć jego obroty o ok 1/2. Obroty mogą zostać zmniejszone na stałe bądź z zastosowaniem jakiegoś potencjometru aby ew. w odpowiednim czasie je zwiększyć.
    Czy ktoś z Kolegów byłby w stanie pomóc w zastosowaniu odpowiedniego rozwiązania (które jednocześnie nie wiąże się z wydatkiem dużych sum) ?

Na chwilę obecną przychodzi mi do głowy pomysł zastosowania jakiegoś reduktora chociażby 2Ohm 15W, tylko czy to zadziała? może znacie lepsze sposoby?

Uprzejmie proszę o pomoc.

0 5
  • #2 01 Cze 2017 15:11
    sanfran
    Poziom 35  

Zastosowanie potencjometru/rezystora spowoduje, że jakiekolwiek obciążenie silnika spowoduje jego zatrzymanie. Wynika to z charakterystyki pracy silnika elektrycznego.
    Lepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie regulatora napięcia.

0
  • #4 01 Cze 2017 15:17
    tomex668
    Poziom 8  

sanfran napisał:
    Zastosowanie potencjometru/rezystora spowoduje, ze jakiekolwiek obiciazenie silnika spowoduje jego zatrzymanie.

A czy zastosowanie "przycisku regulacji obrotów wiertarki akumulatorowej 9/12/18V" zadziała w tym przypadku ? Bo jeśli tak to myślę, że zdobycie jakiejś starej wiertareczki aku nie będize problemem.

0
  • Pomocny post
    #5 01 Cze 2017 15:43
    WędkarzStoLica
    Poziom 29  

tomex668 napisał:
    A czy zastosowanie "przycisku regulacji obrotów wiertarki akumulatorowej 9/12/18V" zadziała w tym przypadku ?
    Zadziała. Pytanie czy mocowo wyrobi, czy Twój silnik nie jest bardziej prądożerny.

0
  • #6 01 Cze 2017 17:49
    tomex668
    Poziom 8  

Ok, serdecznie dziękuję Wam za wskazówki i uwagi dotyczące mojego problemu. Jako że "przycisk" wiertarki jestem w stanie dostać od ręki za kilka złotych spróbuję najpierw z tym, jeśli nie będzie działać poprawnie tudzież będzie się grzać to zakupię układzik AR161 zaproponowany przez Kolegę @marekhab.

0