
Arduino i Raspberry Pi to najpopularniejsze platformy prototypowe wśród studentów, hobbistów i profesjonalistów. Doświadczeni elektronicy znają obie płytki i różnice występujące między nimi, jednakże nowicjusze często bywają zdezorientowani i zadają pytania typu:
• którą platformę wybrać do ich projektu,
• która jest łatwiejsza do nauki,
• która posiada więcej możliwości.
Dlatego więc w dzisiejszym artykule (skierowanym głównie dla nowicjuszy systemów wbudowanych) opisane zostaną wszystkie różnice pomiędzy Arduino i Raspberry Pi.
Raspberry Pi
Raspberry Pi jest to w pełni funkcjonalny komputer składający się z pojedynczego obwodu drukowanego. Pracuje on na specjalnie zaprojektowanym systemie operacyjnym opartym na linuksie o nazwie Raspbian. Jest to oficjalny system operacyjny stworzony przez twórców Raspberry Pi, którego używa większość użytkowników tej platformy. Ponadto istnieją również inne systemy stworzone przez osoby trzecie takie jak: Firefox OS, Android, RISC OS, Ubuntu Mate, jak również istnieje również możliwość zainstalowania Windowsa w wersji 10.
Jak każdy komputer, Rpi posiada własną pamięć, procesor, port USB, wyjście audio, wyjście HDMI i jako, iż oparty jest na linuksie to większość oprogramowania dedykowana dla tego systemu jest na nim dostępna. Raspberry Pi dostępne jest w kilku generacjach: Raspberry Pi, Raspberry Pi 2, Raspberry Pi 3 (wraz z różnymi modelami dla każdej z generacji). Wydania te różnią się parametrami zainstalowanych komponentów jednak ogólna idea działania jest taka sama.
Arduino
Arduino to platforma rozwojowa oparta na prostym mikrokontrolerze, który nie dorównuje mocy obliczeniowej procesora zainstalowanego na Raspberry Pi. Jednakże dla wielu prostych projektów wydajność tego procesora wystarcza w zupełności. W odróżnieniu od Raspberry Pi, Arduino nie posiada systemu operacyjnego co znacznie upraszcza proces programowania. Tak samo jak w przypadku Raspberry Pi, Arduino również posiada kilka odmian różniących się typem zainstalowanego mikroprocesora, wspomniane odmiany to: Arduino UNO, Arduino PRO, Arduino MEGA, Arduino DUE itd.
Różnice
W celu zrozumienia różnic pomiędzy platformą Arduino a Raspberry Pi, zostaną opisane zalety i wady obu urządzeń. Na początku rozważona zostanie kwestia zalet Arduino nad Raspberry Pi:
Zalety Arduino nad Raspberry Pi
Prostota:
Ze względu na prostotę użytkowania, Arduino bez wątpienia wygrywa z Raspberry Pi. Za pomocą kilku linijek kodu i prostego oprogramowania, można odczytywać wartości z różnych czujników lub przycisków oraz manipulować różnymi obiektami tj. wentylatory, silniki, grzałki itd. Podczas gdy w Raspberry Pi, należy włożyć znacznie więcej pracy do najprostszych rzeczy typu odczyt wartości analogowej z czujnika. Trzeba instalować biblioteki i oprogramowanie, należy posiadać znajomość budowy systemu operacyjnego Linux i jego poleceń.
Wytrzymałosć:
Raspberry Pi pracuje na systemie operacyjnym, więc do niezawodnego działania musi zostać odpowiednio zamknięty przed wyłączeniem zasilania. W przeciwnym wypadku system operacyjny wraz z aplikacjami mogą ulec uszkodzeniu. Podczas gdy Arduino może być włączane i wyłączane w każdym momencie bez ryzyka jego uszkodzenia i po przywróceniu zasilania, wykonuje kod bez żadnych przeszkód.
Pobór mocy:
Raspberry Pi to potężne urządzenie, które potrzebuje prądu o wartości około 500mA i napięciu 5V. Z kolei Arduino pobiera około 100mA. Podane wartości mogą się różnić w zależności od programu i konfiguracji danej platformy, jednak bez wątpienia Arduino posiada znacznie mniejszy pobór prądu, który może być kluczowy dla bateryjnie zasilanych projektów.
Cena:
Z powodu znacznie prostszej budowy Arduino jest znacznie tańsze od jego rywala. W zależności od modelu, cena Raspberry Pi jest około dwukrotnie większa od Arduino.
Zalety Raspberry Pi nad Arduino:
Po przeczytaniu wszystkich zalet Arduino nad Rpi, można zacząć uważać, że Arduino to lepsza platforma. Jednak to, czy dana płytka jest lepsza, głównie zależy od wymagań projektu. Poniżej przedstawiono zalety jakie posiada Raspberry Pi nad Arduino.
Moc obliczeniowa:
Jest to główna zaleta jaką posiada Raspberry Pi. Malinka jest zdolna do wykonywania zadań w czasie porównywalnym do komputerów klasy PC. Cecha ta jest szczególnie przydatna w skomplikowanych projektach zawierających robotykę lub strony internetowe. Rpi może również zostać przekonwertowany na serwer www, vpn, system zarządzani bazą danych itd. Raspberry Pi jest około 40krotnie szybsze od Arduino dzięki czemu można na nim wysyłać maila, słuchać muzyki, grać w gry, przeglądać internet. Posiada również różne porty typu USB czy Ethernet i nie wymaga zewnętrznych akcesoriów to wykonywania większości funkcji.
Sieć:
Czynności sieciowe w Raspberry Pi są znacznie łatwiejsze od jego konkurenta. Posiada on wbudowany port ethernetowy przez który istnieje możliwość podłączenia się w sposób przewodowy do sieci. Można również połączyć się bezprzewodowo przy pomocy tanich modułów Wi-Fi z interfejsem USB. W przypadku Arduino trzeba zakupić zewnętrze urządzenia, które należy odpowiednio zaprogramować przy pomocy relatywnie skomplikowanego kodu.
Podsumowanie:
Niektórzy ludzie uznają platformę Arduino jako najlepszą dla początkująch jednakże zdaniem autora, nowicjusz poradzi sobie z każdą z nich. Wybór pomiędzy platformami powinien głównie zależeć od charakterystyki projektu.
Należy wybrać Arduino jeśli:
• posiadamy znajomość elektroniki lub skupiamy się na poznawaniu tej dziedziny,
• wykonujemy relatywnie prosty projekt bez funkcji sieciowych,
• konstrukcja, którą tworzymy nie wymaga rozwiniętego interfejsu użytkownika,
• nie interesujemy się ściśle komputerowymi zagadnieniami.
Należy wybrać Raspberry Pi jeśli:
• zajmujemy się złożonym projektem z wykorzystaniem sieci,
• konstrukcja którą wykonujemy wymaga skomplikowanego interfejsu użytkownika typu server VPN lub WWW,
• nie interesujemy się ściśle elektronicznymi zagadnieniami,
• posiadamy dobrą znajomość Linuxa.
Arduino spisuje się najlepiej w zadaniach powtarzalnych np. otwieranie drzwi czy włączanie świateł, a Raspberry Pi nadaje się do bardziej rozbudowanych projektów typu stacja pogody (link do projektu) lub samochodowy system multimedialny (link do projektu). Rpi posiada ogromny potencjał w świecie Internetu rzeczy (IoT), w którym urządzenia bezpośrednio wymieniają informacje pomiędzy nimi i sterują wieloma elementami przy braku ludzkiej interwencji.
źródło: https://circuitdigest.com/article/arduino-vs-raspberryp-pi-difference-between-the-two
Cool? Ranking DIY