Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

METEX 3850 uszkodzony pomiar prądu i napięcia zmiennego ...

tomaszk28 29 Jul 2005 09:05 4308 5
Tespol
 • #1
  tomaszk28
  Level 2  
  Witam
  Podczas pomiaru prądu pobieranego przez komputer z sieci 220 zmieniłem zakres prądowy na mniejszy, żeby uzyskać dokładniejszy wynik no i wtedy coś zaiskrzyło ...
  Spalił się bezpiecznik ale po wymianie na nowy miernik nie mierzył już prądu ani napięcia zmiennego.
  Czy ktoś wie może co mogło ulec uszkodzeniu i czy można ten przyrząd przywrócić do życia?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Tespol
 • Helpful post
  #2
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
 • Tespol
 • #3
  tomaszk28
  Level 2  
  Dzieki, przeczytałem już chba wszystkie tematy na forum związane z M3850. Wynika z nich, że w większości przypadków awarii ulegał układ odpowiedzialny za pomiar pojemności czyli timer 555 bądź tez układ związany z automatyczną zmianą zakresów CMOS 4066 w wersji SMD.

  Po bliższym przetestowaniu mojego miernika okazało się że działa pomiar napięcia stałego, zmiennego, oporności, temperatury ..., nie działa natomiast pomiar częstotliwości, i prądu. Ale z prądem to tak nie do końca, bo po przełączeniu w tryb ręcznej zmiany zakresów na 400mA wszystko jest OK.

  CZY KTOŚ WIE GDZIE MOŻE LEZEĆ PROBLEM? Nie wydaje mi się aby było to związane z opisanymi wcześniej układami.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dodam jeszcze, że przy pomiarze innych wielkości automatyczna zmiana zakresów działa.
 • #4
  marko160
  Level 12  
  Sprawdzić kondesator(tu wchodzi pomiar czest) i tranzystor na górnej płytce typu fet j107 lub coś podobnego i obok niego smd .za przełaczanie zakresów prądowych odpowiada ten sam układ co i pojemności.sprawdzić dokładnie scieżki wg schematu i wartości rezystorów.
 • #5
  tomaszk28
  Level 2  
  Na górnej płytce znajduje tylko tranzystor K192A.
  Ponadto posiadam schemat serwisowy M3850D i to nie najlepszej jakości. Może masz schemat M3850 bo miedzy tymi miernikami są jednak róznice, jeżeli chodzi o zastosowane układy?

  Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

  Co do schematu serwisowego M3850 sprawa już nie aktualna, udało mi się go zdobyć, czekam natomiast na dalsze pomocne uwagi odnśnie awarii mojego miernika.
 • #6
  marko160
  Level 12  
  zgadza sie jest tam faktycznie k192a. Mój metex również nie mierzył częstotliwości i uszkodzone były własnie k192a i smd tuz obok niego. Za k192a wstawiłem bf245 a smd wylutowałem z jakiegoś radiotelefonu. Ten smd to wwcz. tranzystor. Trzeba przyznac ze u mnie to działa, co prawda nie wiem jakie jest minimalne napiecie wejsciowe od którego miernik zaczyna wskazywac. Ale przy sprwawdzaniu generatorem wcz pomiar nie odbiegał od podobnego miernika. Za przełaczanie zakresów miliamoeromierza odpowiada układ 4066. Nie pamiętam tylko która bramka. Nie mam schematu 3850 tylko korzystałem z 3850d a one jednak sie różnią. Jesli kolega ma schemat to trzeba sprawdzic wszystkie sciezki odpowiedzialne za prace zakresu. 4066 potraktowałem troche brutalnie, przyjscia sprawdzalem omomierzem (sprawne wynosiło ok 30 om) jakos nic im sie nie stało. wszystko to jest bardzo czasochłonne ale moze prztyniesc efekt. Pozdrawiam