Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie arduino z akumulatorków li ion , ładownie

02 Cze 2017 18:35 2109 10
  • Poziom 20  
    Witam, nie za dużo wiem o elektronice (podstawy).

Posiadam 6 akumulatorków li-ion (podobne do tych z telefonów kom).

Chcę zrobić z nich 2 pakiety po 3 baterie aby osiągnąć 2 x 3.7V i 3000mAh

I te dwa pakiety połączyć w jeden aby osiągnąć 7.4 3000mAh.

Moglibyście podpowiedzieć który układ (balanser i ładowarkę) kupić ??
  • BotlandBotland
  • BotlandBotland
  • Poziom 20  
    Hej, dzięki za odpowiedź.

Chodziło mi bardziej o budżetowe rozwiązanie, całość chciałem zamknąć w obudowę. Więc powinno być małe.

Czy balanser bms 2s 7.2V 3A byłby ok?

Mam dwa pakiety po 3 akumulatorki, czyli 2 x 3.7V 3000mAh

Pozostaje jeszcze jedna opcja. Koszyk i na cztery akumulatorki AA 3.7V 2200mAh i ładowarka do akumulatorków.

To było by łatwiejsze i nawet mniej miejsca by zajęło tylko czy faktycznie takie jedno ogniwo ma te 2200mAh ? Czy są to zawyżone dane?
  • Poziom 20  
    Nikt nie pomoże?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Arduino jest zasilane z 5V ?

Jeżeli tak to wystarczy kupić "pusty" powerbank i wpiąć tam ogniwa które posiadasz.
  • Poziom 20  
    Zasilanie zrealizowane jest przez : Moduł sterownika L298N, posiada on regulator napięcia do zasilania logiki.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam,
    o ile dobrze zrozumiałem chcesz zrobić dwie baterie, każda z nich będzie złożona z trzech ogniw połączonych równolegle.
    Następnie obie te baterie chcesz połączyć szeregowo uzyskując baterię ogniw 2S3P.
    Równolegle można ogniwa łączyć dość bezkarnie, natomiast obie baterie połączone szeregowo (po trzy ogniwa równolegle) powinny mieć możliwie zbliżone parametry: pojemność i rezystancję wewnętrzną.
    Do tego zestawu powinieneś zaopatrzyć się w układ "secondary protection" zwany handlowo PCM, w Twoim przypadku 2S, na prąd, który planujesz pobierać.
    Z tej baterii musisz wyprowadzić trzy połączenia: minus, plus jednej trójki połączony z minusem drugiej trójki oraz plus, do których będziesz podłączał ładowarkę 2S z funkcją balansowania, na przykład modelarską, którą musisz zakupić. Prąd wyjściowy powinien korespondować z pojemnością każdej "trójki", zazwyczaj można ogniwa bezpiecznie ładować prądem 1C, może być mniejszy rzecz jasna, ale bez przesady, bo bateria będzie Ci się ładowała nie wiadomo jak długo.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Hej, dobrze rozumiesz. Ale czy muszę kupować ładowarkę modelarską? To całkowicie mi nie odpowiada.
    1. taka ładowarka będzie więcej warta niż cały projekt i straci on wtedy sens.

2. Akumulatorki chcę całkowicie zabudować i nie będzie do nich dostępu, miałem zrobić tylko złącze ładowania.

Chodzi mi o budżetowe rozwiązanie. Jakiś gotowy moduł (mały) abym mógł go schować w obudowie.

Widzę że bardzo ciężko naładować takie akumulatorki poprawnie.

Powiedz czy jeżeli zrobiłbym 2 oddzielne pakiety po 3 akumulatorki (3,7V 3000mAh) to mógłbym użyć ładowarki TP4056 do ładowania każdego pakietu osobno?
  • Poziom 38  
    Wspomniałem o jakiejś ładowarce modelarskiej ponieważ są to urządzenia dosyć tanie.

Pawel1924 napisał:
    Akumulatorki chcę całkowicie zabudować i nie będzie do nich dostępu, miałem zrobić tylko złącze ładowania.

Rzeczywiście, może być wyprowadzone tylko złącze ładowania do zewnętrznej ładowarki 2S, z funkcją balansowania.

Pawel1924 napisał:
    Powiedz czy jeżeli zrobiłbym 2 oddzielne pakiety po 3 akumulatorki (3,7V 3000mAh) to mógłbym użyć ładowarki TP4056 do ładowania każdego pakietu osobno?

Ładowarka z TP4056 służy do ładowania pojedynczego ogniwa lub ogólnie - baterii 1SxP, miałbyś więc dwie możliwości.
    Mógłbyś pojedynczo ładować każdą z baterii 3P, raz jedną, raz drugą.
    Mógłbyś jednocześnie ładować obie baterie 3P za pomocą dwóch identycznych ładowarek z TP4056, niestety z pewnymi ograniczeniami. Ponieważ dwie baterie 3P połączone są szeregowo w jedną baterię 2S3P, dołączone do nich dwie ładowarki są również identycznie połączone szeregowo od strony wyjść, w związku z tym ich wejścia muszą być od siebie oddzielone galwanicznie, trochę niewygodne.