Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana kotła gazowego jednofunkcyjnego na dwufunkcyjny

vertuvio 02 Jun 2017 22:25 4170 6
Bosch Black Friday
 • #1
  vertuvio
  Level 6  
  Witam, mam zainstalowany stary kocioł jednofunkcyjny z lat 90 do ogrzewania mieszkania w łazience o wymiarze 3m2. Chcę wymienić go na nowy dwufunkcyjny. Czy muszę załatwiać jakieś formalności (projekt, zezwolenia, decyzja kominiarska), czy mogę poprostu go wymienić bez jakichkolwiek formalności?
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Bosch Black Friday
 • Helpful post
  #2
  piotr_boncza
  Level 29  
  Możesz wymieniać bez formalności ale pojawia się kilka problemów. Jak jest objętość łazienki? Zmierz dokładnie. Wygląda na to, że możesz zainstalować jedynie kondensacyjny/zamkniętą komorę spalania. Z ostrożności poprosiłbym też kominiarza o opinię, czy ktoś się do Twojego komina nie podłączył. Masz wkład kwasoodporny w kominie?
 • Bosch Black Friday
 • #3
  vertuvio
  Level 6  
  Bardzo dziekuje za podpowiedz piotr_boncza! Wkladu niema, objetosc lzaienki 7,6 m3. Rzeczywiscie wklad musze zrobic i teraz powstaje pytanie czy mam to zglaszac do wspolnoty, czy dostawac jakies zezwolenia? Wiem ze sa rozne sytuacje ze wspolnota i nie chcial bym narazac sie na dodatkowa biurokracje jezeli niema takiej potrzeby. W koncu to jest tylko modernizacja starej instalacji.
 • Helpful post
  #4
  BUCKS
  Level 39  
  Jeśli ktoś kiedyś zrobił fuszerkę to nie znaczy, że teraz każdy będzie tę fuszerkę akceptował.

  Przy kolejnej modernizacji musisz spełnić wszystkie aktualnie obowiązujące normy i przepisy.
  Czyli zapewne będziesz potrzebował opinię kominiarką, abyś mógł dokonać stosownej wymiany.
  Obecnie na rynku na topie są kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania, zresztą z racji kubatury Twojej łazienki to kocioł z otwartą komorą spalania odpada ale obecnie i tak już jest przeżytkiem, więc żadna strata.

  Jeśli jest tam wspólnota i nie masz kwasoodpornego wkładu kominowego to przed przystąpieniem do montażu tego wkładu potrzebujesz formalnej zgody owej wspólnoty, więc składaj już teraz stosowny wniosek o zgodę. A jeśli okaże się, że Twój przewód kominowy został uszkodzony z powodu braku owego wkładu to wspólnota może Ciebie obciążyć kosztami potencjalnej naprawy, więc oficjalnie lepiej nie przyznawaj się, że nie masz takowego wkładu.

  Z opisu wynika, że masz starą instalację c.o. dlatego przed podłączeniem nowego kotła wypadałoby tę instalację c.o. wraz z grzejnikami przeczyścić z osadów i syfów, które nagromadziły się przez lata i zapewne zmniejszyły sprawność tej instalacji.
  Dodatkowo kotły kondensacyjne w celu uzyskania jak największej sprawności wymagają nieco niższej temperatury wody grzewczej niż ma to miejsce przy "zwykłym kotle", więc może okazać się, że stare grzejniki będą nieco za małe, aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw i oszczędności jakie zaoferuje nowy kocioł.

  W sumie to nie wiem, czy masz przygotowane ok. 10 tys. zł albo i więcej na całą modernizację, bo mam wrażenie, że nie jesteś w pełni świadomy jakie wyzwania niesie ze sobą taka modernizacja. Z pewnością w Twoim przypadku nie jest to Pan Pikuś ;-)
 • #5
  Suchy_PL_
  Level 11  
  Witam, w przyszłym roku szykuje się remont generalny dolnej kondygnacji (podłogówka) oraz wymiana a raczej likwidacja kotła (śmieciucha) i zastąpienie kotła (a raczej podgrzewacza) do CWU. Starą instalację robiliśmy z ojcem i działała latami ale dość już mam syfu z węgla i roboty z drewnem no i żona chce ciepłej podłogi stąd plany na remont i przejście na "piec" gazowy. Dom ma 100 lat, ok 120m2, ocieplony w latach 90 ale w przyszłym roku będzie robiona nowa elewacja i ocieplenie fundamentów . Obecnie mam w planach mieć 6 obiegów podłogówki i 5 grzejników na górze. Zrobiłem rozeznanie na temat kotłów i przyznam szczerze myślałem nad Termet Ecocondens Gold Plus 25 (ale tu coś mała sprawność na tle innych a więc chyba większe koszty zużycia?) oraz Bosch Condens GC2300W tu wyższa cena........jak te kotły się sprawują, jak z awaryjnością? warto dopłacić do Boscha ? jak wygląda sprawa CWU-czy potrzeba zasobnik czy da radę jak teraz przepływowo? obecnie ok 10s i leci gorąca woda, do łazienki ok 4mb rury do kuchni ok 6,5mb. Czy w tym przypadku (tych kotłów) konieczne są naczynia przeponowe CO ?
 • #6
  BUCKS
  Level 39  
  Suchy_PL_ wrote:
  myślałem nad Termet Ecocondens Gold Plus 25 (ale tu coś mała sprawność na tle innych a więc chyba większe koszty zużycia?)

  mała? tzn. co masz na myśli, kotły kondensacyjne mają podobne sprawności, więc tutaj nie ma jakiś dużych rozbieżności

  Suchy_PL_ wrote:
  jak wygląda sprawa CWU-czy potrzeba zasobnik czy da radę jak teraz przepływowo?

  jak weżmiesz kocioł 1funkcyjny to obowiązkowo będziesz musiał mieć zasobnik c.w.u., większy koszt ale komfort lepszy. Albo bierzesz kocioł 2-funckycjny, nie potrzeba zasobnika, więc mniejszy koszt ale komfort c.w.u. gorszy.

  Suchy_PL_ wrote:
  Obecnie mam w planach mieć 6 obiegów podłogówki i 5 grzejników na górze.

  Jak możesz to rób wszędzie podłogówkę, lepiej mieć jednolite ogrzewanie to odpada potem problem wysterowania tego.
 • #7
  Suchy_PL_
  Level 11  
  Zdecydowałem się na 1F Termet Ecocondens GOLD + sterownik komfort podstawowy + zasobnik i teraz mam pytanie czysto techniczne....na ten moment piec będzie wpięty w starą instalację CO z kopciucha...stary piec będzie odcięty zaworami i podobnie jego naczynko. Czy mając na ten sezon tylko grzejniki i zasobnik istnieje konieczność montowania sprzęgła? pytam bo w przyszłym roku po generalnym remoncie i podłogówce chciałem dać grupę AFRISO ACB 910