Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł internetowy ecoNet 300 i ecoLINK2

jamrjan 01 Gru 2019 22:10 12564 198
 • #121
  miszko
  Poziom 14  
  Pisałem już o tym MAC adresie. Mój modowany TPLINK (jakiś tam WDR3600) właśnie miał problem - w ogóle nie dostawał komunikacji, mimo, że wydawało się, że to śmiga. Oni mają tak to zrobione - po moich rozeznaniach. W momencie uruchomienia odpalany jest skrypt fcgi. Ten skrypt przede wszystkim operuje na pliku settings.py. Łączy się on pod adres econet.plumlan.pl i przekazuje MAC adres odczytany z karty sieciowej. Gdy dojdzie do połączenia zmienna getKeyFromSrvThread zostaje ustawiona. To jest prawdopodobnie klucz rejestracji, który dalej jest używany w komunikacji. Ten klucz jest wpisywany do pliku. Z tym, że aby doszło do połączenia się econet.plumlan.pl gdzieś (jeszcze nie doszedłem) ustalany jest dla tej domeny adres IP. Normalnie w systemach DNS nie istnieje ten adres. W jakiś sposób - tak jak mówiłem jeszcze nie miałem czasu doszukać się jak - gdy urządzenie jest "ok" to dostanie prawidłowy adres IP, w innym przypadku nie otrzyma i skrypty nie będą w stanie rozwiązać nazwy (przełożyć na IP).

  Mi tam przede wszystkim chodzi, aby to co mam mi chodziło, w planach jest Domoticz. Sam econet nie jest mi potrzebny, ale fajnie się pobawić ;)
  BTW mój MR chodzi(ł) poprawnie, tj. urządzenie nie jest zablokowane, ale może 1h działał i poszedł spać.
 • BotlandBotland
 • #122
  SławekSS
  Poziom 23  
  W końcu udało mi się podłączyć econeta do kotła, wszystko wykryte, ale mam problem z dostaniem się do urządzenia po lanie.

  Jak klikam w te "Ustawienia urządzenia" to nic się nie dzieje, nie mogę w to wejść.
  Tez tak macie?

  Obrazek jest jeszcze z niepodłączonego kotła, także nie zwracajcie na to uwagi.
  Normalnie sterownik jest podłączony i wykryty(jest info o sterowniku i UID)
 • BotlandBotland
 • #124
  SławekSS
  Poziom 23  
  W takim razie ciekawe jak zachowuje się oryginał?
 • #126
  SławekSS
  Poziom 23  
  po przejrzeniu plików strony www w econecie, doszedłem do wniosku, ze dostep do sterownika przez www jest ukryty
  znalazłem icony Moduł internetowy ecoNet 300 i ecoLINK2 i wydaje mi się, ze po cos one tam są.
 • #127
  SławekSS
  Poziom 23  
  Podłączyłem econeta do sterownika, wszędzie się łączy ale po zarejestrowaniu na stronie econet24 wywala "device bloked". :-(
 • #128
  cinas
  Poziom 12  
  Czyli to samo, jest gdzieś zaszyty mac urządzenia w sofcie , próbowałem zmienić mac na taki który istnieje we flashu ale dalej blocked
 • #129
  maslak
  Poziom 13  
  Możecie potwierdzić że w orginalnym ecolinku jest tylko chip ftdi+rs485 czy jednak jest jakiś mikrokontroler? Może jeżeli jest mikrokontroler to na jego podstawie jest autoryzowany net?
 • #130
  miszko
  Poziom 14  
  Konwerter jest raczej standardowy. Econet nawiązuje sesję tls z ich serwerami. Zgrałem do pcap komunikację, ale zrobię to ponownie jutro bo chcę przejść otrzymanie uid. Prześledziłem kod i zlogowałem - MAC adres brany jest z karty eth0. Możliwe, że mają swoją listę zakresów mac adresów. Wszystko co inne wpada na czarną listę. Proste i skuteczne. Wszystko siedzi w settings.py, tam siedzą funkcje od zestawiania komunikacji z ich serwerami.
 • #131
  junkerp
  Poziom 14  
  Według mnie producent ecoNet 300 ma listę urządzeń ( ich MAC adresy), które są oficjalnie wprowadzone do sprzedaży i na ich podstawie autoryzuje dostęp do serwera econet24.
  Cała procedura dostępu nie może opierać się przecież bez jakiegokolwiek filtrowania. Swoją drogą nieuczciwe było by wgranie firmware ecoNet do zwykłego routera TP-Link MR3020 i bezpłatne korzystanie z econet24, gdy inni zakupili urządzenie od producenta i w ten sposób przyczynili się po części do opłacenia programistów i dostępu do aplikacji na serwerze.
 • #132
  maslak
  Poziom 13  
  Może musi być odpowiedni początek mac-a? W jednym z plików masz shortFromBytes(mac[0],mac[1])
 • #133
  cinas
  Poziom 12  
  Zmiana mac na znany nie pomaga robiłem próby soft z jednego + mac z drugiego i nie poszło - mac był spisany z drugiego econet czyli dopuszczony
 • #134
  miszko
  Poziom 14  
  Ja się doszukałem miejsca w którym ten mac adres jest wysyłany, a wysyłany jest pełny adres karty eth0. Zaś przy update wysyłana jest nazwa tego routerka. Żeby dochodziło do komunikacji "wewnątrz" ich sieci to taki routerek się musi zarejestrować. Wtedy jest komunikacja z ich serwisami i też dostęp do update. Ogólnie muszę powiedzieć, że fajnie to zrobili. Widać, że studenci tego nie pisali.
 • #135
  maslak
  Poziom 13  
  Może w pliku z scieżki keyFile musi być jakiś klucz a nie jak teraz nokey
 • #136
  miszko
  Poziom 14  
  To się pewnie wypełnia gdy routerek otrzyma już to co trzeba. Aby dwa razy się nie rejestrował. Sprawdzę dzisiaj u siebie.
 • #137
  SławekSS
  Poziom 23  
  A próbowaliście połączyć się z serwerem econet z oryginalnym plikiem z logiem i hasłem dostępu do roota?

  Ja na razie mam historię i otrzymuje alarmy na maila po podłączeniu econeta.

  Historię odczytuje jakieś 10-20 minut po odłączeniu econeta od zasilania.
  Jak wejdę na stronę econet24 to mam info że device jest odłączony i wtedy mogę przeglądać historię razem z wykresami. Dodatkowo informuje mnie, że jest nowa wersja econeta.
 • #138
  SławekSS
  Poziom 23  
  Dziś próbowałem połączyć się z econet24 z nieruszanym softem z oryginalnym hasłem do roota. Niestety, dalej "device blocked)
 • #139
  cinas
  Poziom 12  
  Kompletny klon z mac dawcy działa , zmiana mac na inny nie działa , zmiana mac na inny ale z działającego econet nie pomaga
  Czyli soft + mac = całość
 • #140
  miszko
  Poziom 14  
  Jak dobrze dopiszesz sobie drukowanie tego co wysyła do serwera to w nagłówkach widać jaki mac wysyła. Trzeba by było sprawdzić czy mac który wysyła na pewno bierze z poprawnie z karty eth0.
 • #141
  SławekSS
  Poziom 23  
  cinas napisał:
  zmiana mac na inny ale z działającego econet nie pomaga
  zmieniałeś który mac? eth0 czy wlan0?
 • #142
  SławekSS
  Poziom 23  
  Witam po przerwie.

  niestety, to oprogramowanie (plik .bin) zamieszczony tutaj u mnie nie zadziała tak jak trzeba. Jest do ecomax850 a ja mam ecomax 860.
 • #143
  maslak
  Poziom 13  
  Wsad do econeta nie powinien rozróżniać ecomax 850 a 860 bardziej podejrzewam że to może być spowodowane brandowaniem np do kipi czy innej firmy nie zadziała z inna tylko musi być econet pod konkretny

  Dodano po 13 [minuty]:

  Dobrze by było przechwycić softy z różnych brandów i porównać.

  Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

  Na pewno jest KIPI, KOSTRZEWA, METALFACH, LAZAR pewnie są jeszcze inne. Teraz pytanie czy każda firma utrzymuje swój serwer czy jeden u pluma i rozpoznaje po uid gdzie może się jaki sterownik zalogować?
 • #145
  miszko
  Poziom 14  
  Jest rozpoznawany uid, gdyż jak wejdziesz na portal to po lewej na dole ładuje się odpowiednie logo producenta.
 • #146
  maslak
  Poziom 13  
  Ale econet też coś musi mieć bo różni producenci różnie sobie za niego liczą i od jednego kotlarza nie działa z kotłem innego.
 • #147
  miszko
  Poziom 14  
  Moim zdaniem różnica polega głównie na sterowniku. Jak się dobrze poszuka w tym wątku to dojdzie się do pewnego linku w którym można pobrać program do kodowania sterowników - taki do ustawienia mocy, parametrów itp. Jak kiedyś rozmawiałem z Kipi to oni mają swoje wsady do ecomaxa. Pewnie też na tej podstawie mają swój wsad do econeta. Pewnie to tylko kwestia jakiś ustawień w plikach python. Raczej nikt nie będzie tego przerabiał specjalnie pod innego producenta.
 • #148
  ixs
  Poziom 16  
  Troche inne pytanie - ten Moduł internetowy ecoNet 300 służyć może do sterowania zestawem solarnym przy współpracy ze sterownikiem Plum ecoSOL 500 - niestety cena jest powalająca ok 500zl - ma ktoś inny sposób na tańszą komunikacje ze sterownikiem Plum ecoSOL 500 przez WIFI?
 • #149
  kamka27
  Poziom 11  
  Witam,
  Za pomocą skryptu od chłopaków miszko i coorass odczytuje dane sterownika PLUM ECOMAX350P. Dane są przesyłane w innych ramkach niż w ecomax860/850, rozszyfrowałem wszystkie w których są zmiany, ale mój sterownik nie wysyła tego na czym najbardziej mi zależało - aktualnej mocy palnika. Do sterownika nie są podłączone żadne dodatkowe moduły/panele, może dopiero po podłączeniu ECONET-a sterownik wysyłał by dodatkowe informacje ??
  Jak zmodyfikować skrypt aby generował obecność ECONET?
  Załączam opisy "dużej" ramki oraz dane jakie drukuje skrypt.
 • #150
  miszko
  Poziom 14  
  Przynajmniej u mnie obecność econet czy panelu pokojowego ecoster nie ma znaczenia co do tego jakie parametry wystawia. Przy podłączeniu ecoster touch jedynie do ramek dochodzi informacja o tym jaką wersję SW posiada ten panel i nazwa panelu (domyślna lub własna o ile została ustalona). Ecomax wysyła 3 rodzaje ramek i własnie w tej drugiej (ostatnia ramka to dane dot. tych temperatury itp.) znajdują się te informacje dot. ecoster. Moc kotła, tak jak inne, była wysyłana w float czyli 4 bity, spróbuj przechwycić ramkę kiedy widzisz stabilną moc kotła, wystarczy w zasadzie 1 dobra ramka, ale można kilka zlogować. A czy przypadkiem w tym sterowniku nie masz po prostu mocy wyrażonej bez przecinka? W ecomax takie wartości też wysyłał np. dla szybkości wiatraka i wtedy nie szukaj po float, a po prostu całkowitych liczb.