Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł internetowy ecoNet 300 i ecoLINK2

jamrjan 01 Gru 2019 22:10 12564 198
    miszko
    Poziom 14  
    Pisałem już o tym MAC adresie. Mój modowany TPLINK (jakiś tam WDR3600) właśnie miał problem - w ogóle nie dostawał komunikacji, mimo, że wydawało się, że to śmiga. Oni mają tak to zrobione - po moich rozeznaniach. W momencie uruchomienia odpalany jest skrypt fcgi. Ten skrypt przede wszystkim operuje na pliku settings.py. Łączy się on pod adres econet.plumlan.pl i przekazuje MAC adres odczytany z karty sieciowej. Gdy dojdzie do połączenia zmienna getKeyFromSrvThread zostaje ustawiona. To jest prawdopodobnie klucz rejestracji, który dalej jest używany w komunikacji. Ten klucz jest wpisywany do pliku. Z tym, że aby doszło do połączenia się econet.plumlan.pl gdzieś (jeszcze nie doszedłem) ustalany jest dla tej domeny adres IP. Normalnie w systemach DNS nie istnieje ten adres. W jakiś sposób - tak jak mówiłem jeszcze nie miałem czasu doszukać się jak - gdy urządzenie jest "ok" to dostanie prawidłowy adres IP, w innym przypadku nie otrzyma i skrypty nie będą w stanie rozwiązać nazwy (przełożyć na IP).

Mi tam przede wszystkim chodzi, aby to co mam mi chodziło, w planach jest Domoticz. Sam econet nie jest mi potrzebny, ale fajnie się pobawić ;)
    BTW mój MR chodzi(ł) poprawnie, tj. urządzenie nie jest zablokowane, ale może 1h działał i poszedł spać.
  • BotlandBotland
    SławekSS
    Poziom 23  
    W końcu udało mi się podłączyć econeta do kotła, wszystko wykryte, ale mam problem z dostaniem się do urządzenia po lanie.

Jak klikam w te "Ustawienia urządzenia" to nic się nie dzieje, nie mogę w to wejść.
    Tez tak macie?

Obrazek jest jeszcze z niepodłączonego kotła, także nie zwracajcie na to uwagi.
    Normalnie sterownik jest podłączony i wykryty(jest info o sterowniku i UID)
  • BotlandBotland
    SławekSS
    Poziom 23  
    W takim razie ciekawe jak zachowuje się oryginał?
    SławekSS
    Poziom 23  
    po przejrzeniu plików strony www w econecie, doszedłem do wniosku, ze dostep do sterownika przez www jest ukryty
    znalazłem icony Moduł internetowy ecoNet 300 i ecoLINK2 i wydaje mi się, ze po cos one tam są.
    SławekSS
    Poziom 23  
    Podłączyłem econeta do sterownika, wszędzie się łączy ale po zarejestrowaniu na stronie econet24 wywala "device bloked". :-(
    cinas
    Poziom 12  
    Czyli to samo, jest gdzieś zaszyty mac urządzenia w sofcie , próbowałem zmienić mac na taki który istnieje we flashu ale dalej blocked
    maslak
    Poziom 13  
    Możecie potwierdzić że w orginalnym ecolinku jest tylko chip ftdi+rs485 czy jednak jest jakiś mikrokontroler? Może jeżeli jest mikrokontroler to na jego podstawie jest autoryzowany net?
    miszko
    Poziom 14  
    Konwerter jest raczej standardowy. Econet nawiązuje sesję tls z ich serwerami. Zgrałem do pcap komunikację, ale zrobię to ponownie jutro bo chcę przejść otrzymanie uid. Prześledziłem kod i zlogowałem - MAC adres brany jest z karty eth0. Możliwe, że mają swoją listę zakresów mac adresów. Wszystko co inne wpada na czarną listę. Proste i skuteczne. Wszystko siedzi w settings.py, tam siedzą funkcje od zestawiania komunikacji z ich serwerami.
    junkerp
    Poziom 14  
    Według mnie producent ecoNet 300 ma listę urządzeń ( ich MAC adresy), które są oficjalnie wprowadzone do sprzedaży i na ich podstawie autoryzuje dostęp do serwera econet24.
    Cała procedura dostępu nie może opierać się przecież bez jakiegokolwiek filtrowania. Swoją drogą nieuczciwe było by wgranie firmware ecoNet do zwykłego routera TP-Link MR3020 i bezpłatne korzystanie z econet24, gdy inni zakupili urządzenie od producenta i w ten sposób przyczynili się po części do opłacenia programistów i dostępu do aplikacji na serwerze.
    maslak
    Poziom 13  
    Może musi być odpowiedni początek mac-a? W jednym z plików masz shortFromBytes(mac[0],mac[1])
    cinas
    Poziom 12  
    Zmiana mac na znany nie pomaga robiłem próby soft z jednego + mac z drugiego i nie poszło - mac był spisany z drugiego econet czyli dopuszczony
    miszko
    Poziom 14  
    Ja się doszukałem miejsca w którym ten mac adres jest wysyłany, a wysyłany jest pełny adres karty eth0. Zaś przy update wysyłana jest nazwa tego routerka. Żeby dochodziło do komunikacji "wewnątrz" ich sieci to taki routerek się musi zarejestrować. Wtedy jest komunikacja z ich serwisami i też dostęp do update. Ogólnie muszę powiedzieć, że fajnie to zrobili. Widać, że studenci tego nie pisali.
    maslak
    Poziom 13  
    Może w pliku z scieżki keyFile musi być jakiś klucz a nie jak teraz nokey
    miszko
    Poziom 14  
    To się pewnie wypełnia gdy routerek otrzyma już to co trzeba. Aby dwa razy się nie rejestrował. Sprawdzę dzisiaj u siebie.
    SławekSS
    Poziom 23  
    A próbowaliście połączyć się z serwerem econet z oryginalnym plikiem z logiem i hasłem dostępu do roota?

Ja na razie mam historię i otrzymuje alarmy na maila po podłączeniu econeta.

Historię odczytuje jakieś 10-20 minut po odłączeniu econeta od zasilania.
    Jak wejdę na stronę econet24 to mam info że device jest odłączony i wtedy mogę przeglądać historię razem z wykresami. Dodatkowo informuje mnie, że jest nowa wersja econeta.
    SławekSS
    Poziom 23  
    Dziś próbowałem połączyć się z econet24 z nieruszanym softem z oryginalnym hasłem do roota. Niestety, dalej "device blocked)
    cinas
    Poziom 12  
    Kompletny klon z mac dawcy działa , zmiana mac na inny nie działa , zmiana mac na inny ale z działającego econet nie pomaga
    Czyli soft + mac = całość
    miszko
    Poziom 14  
    Jak dobrze dopiszesz sobie drukowanie tego co wysyła do serwera to w nagłówkach widać jaki mac wysyła. Trzeba by było sprawdzić czy mac który wysyła na pewno bierze z poprawnie z karty eth0.
    SławekSS
    Poziom 23  
    cinas napisał:
    zmiana mac na inny ale z działającego econet nie pomaga
    zmieniałeś który mac? eth0 czy wlan0?
    SławekSS
    Poziom 23  
    Witam po przerwie.

niestety, to oprogramowanie (plik .bin) zamieszczony tutaj u mnie nie zadziała tak jak trzeba. Jest do ecomax850 a ja mam ecomax 860.
    maslak
    Poziom 13  
    Wsad do econeta nie powinien rozróżniać ecomax 850 a 860 bardziej podejrzewam że to może być spowodowane brandowaniem np do kipi czy innej firmy nie zadziała z inna tylko musi być econet pod konkretny

Dodano po 13 [minuty]:

Dobrze by było przechwycić softy z różnych brandów i porównać.

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Na pewno jest KIPI, KOSTRZEWA, METALFACH, LAZAR pewnie są jeszcze inne. Teraz pytanie czy każda firma utrzymuje swój serwer czy jeden u pluma i rozpoznaje po uid gdzie może się jaki sterownik zalogować?
    miszko
    Poziom 14  
    Jest rozpoznawany uid, gdyż jak wejdziesz na portal to po lewej na dole ładuje się odpowiednie logo producenta.
    maslak
    Poziom 13  
    Ale econet też coś musi mieć bo różni producenci różnie sobie za niego liczą i od jednego kotlarza nie działa z kotłem innego.
    miszko
    Poziom 14  
    Moim zdaniem różnica polega głównie na sterowniku. Jak się dobrze poszuka w tym wątku to dojdzie się do pewnego linku w którym można pobrać program do kodowania sterowników - taki do ustawienia mocy, parametrów itp. Jak kiedyś rozmawiałem z Kipi to oni mają swoje wsady do ecomaxa. Pewnie też na tej podstawie mają swój wsad do econeta. Pewnie to tylko kwestia jakiś ustawień w plikach python. Raczej nikt nie będzie tego przerabiał specjalnie pod innego producenta.
    ixs
    Poziom 16  
    Troche inne pytanie - ten Moduł internetowy ecoNet 300 służyć może do sterowania zestawem solarnym przy współpracy ze sterownikiem Plum ecoSOL 500 - niestety cena jest powalająca ok 500zl - ma ktoś inny sposób na tańszą komunikacje ze sterownikiem Plum ecoSOL 500 przez WIFI?
    kamka27
    Poziom 11  
    Witam,
    Za pomocą skryptu od chłopaków miszko i coorass odczytuje dane sterownika PLUM ECOMAX350P. Dane są przesyłane w innych ramkach niż w ecomax860/850, rozszyfrowałem wszystkie w których są zmiany, ale mój sterownik nie wysyła tego na czym najbardziej mi zależało - aktualnej mocy palnika. Do sterownika nie są podłączone żadne dodatkowe moduły/panele, może dopiero po podłączeniu ECONET-a sterownik wysyłał by dodatkowe informacje ??
    Jak zmodyfikować skrypt aby generował obecność ECONET?
    Załączam opisy "dużej" ramki oraz dane jakie drukuje skrypt.
    miszko
    Poziom 14  
    Przynajmniej u mnie obecność econet czy panelu pokojowego ecoster nie ma znaczenia co do tego jakie parametry wystawia. Przy podłączeniu ecoster touch jedynie do ramek dochodzi informacja o tym jaką wersję SW posiada ten panel i nazwa panelu (domyślna lub własna o ile została ustalona). Ecomax wysyła 3 rodzaje ramek i własnie w tej drugiej (ostatnia ramka to dane dot. tych temperatury itp.) znajdują się te informacje dot. ecoster. Moc kotła, tak jak inne, była wysyłana w float czyli 4 bity, spróbuj przechwycić ramkę kiedy widzisz stabilną moc kotła, wystarczy w zasadzie 1 dobra ramka, ale można kilka zlogować. A czy przypadkiem w tym sterowniku nie masz po prostu mocy wyrażonej bez przecinka? W ecomax takie wartości też wysyłał np. dla szybkości wiatraka i wtedy nie szukaj po float, a po prostu całkowitych liczb.