Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł internetowy ecoNet 300 i ecoLINK2

jamrjan 09 Sty 2020 09:55 8856 166
    kamka27
    Poziom 10  
    Moc jest pokazywana z przecinkiem, ale w wysyłanych danych tego nie ma, wszystkie możliwe miejsca są już zajęte (oprócz sporej ilości pustych ramek). Jak postawiłeś tego ecoNeta na raspberry ? Może też tak zrobię i wtedy zobaczę co będzie odczytywał.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    miszko
    Poziom 14  
    Zloguj trochę ramek i podrzuć je, przy okazji powiedz jaką moc miał palnik w tym momencie. Co do econeta to wczytaj się w ten wątek. Sklonować się urządzenie da, ale mają zabezpieczenia (prawdopodobnie oparte o białą listę adresów MAC) i nawet jak się dopniesz do nich to urządzenie dostanie blokadę.
    kamka27
    Poziom 10  
    W poprzednim poście jest log z teraterm.
    miszko
    Poziom 14  
    Tak widziałem, ale brakowało mi danych z pieca jakie miałeś na ten moment kiedy ta ramka została przechwycona.
    kamka27
    Poziom 10  
    Nie muszę mieć połączenia z ich serwerem, wystarczy mi domoticz, ale jak narazie nie udaje mi się wysłać danych ze skryptu do niego.
    maslak
    Poziom 13  
    Ecoster(EcoSolo pewnie też) po włączeniu zasilania wysyła przesyłkę która mówi jakie parametry na jakich bajtach idą w przesyłce statusowej, stąd econet wie jak parsować tą przesyłkę.
    SławekSS
    Poziom 23  
    maslak napisał:
    Sławek jakiej firmy masz kocioł?
    Biawar
    miszko napisał:
    Raczej nikt nie będzie tego przerabiał specjalnie pod innego producenta.
    niestety, ale tak. producent zleca, i plum robi. producent za to płaci.

ten wsad tutaj dostępny jest jednak pod jakiś sterownik i producenta.
    Ewidentnie w ustawieniach w plikach jest, że dotyczy ecomaxa 850. Tam są jeszcze zapisane jakieś klucze.
    domadm
    Poziom 9  
    Panowie, nawet nie wiecie jak się cieszę z tego wątku! Dzięki za kawał dobrej roboty.

Ja chcę zintegrować EcoMax i panel EcoSter Touch z serwerem HomeAssistant. Mam je spięte kabelkiem, do którego planowałem wpiąć ESP8266+konwerter RS485->UART, żeby zbierać dane po wifi.
    Ale mam pytanie o tego tp-linka: czy po podłączeniu z softem który opublikowaliście, on udostępnia (po http?) transmisję z modbusa czy tylko służy do łączenia EcoMaxa z portalem econet24?
    przemo_ns
    Poziom 8  
    Z portalem, ale nie widzę problemu w zmianie skryptów pythona na łączenie się z domowym serwerem.
    domadm
    Poziom 9  
    Można tak zrobić, ale chyba wolę przenieść ciężar komunikacji i logiki dekodującej na serwer, zawsze to łatwiej tym zarządzać i rozwijać.
    W takim razie pozostaje mi jakoś przerzucić te ramki z RS485 na TCP/IP, chyba zrobię to sprzętowo na ESP8266 i wystawię po terminalu w sieci LAN.

PS. na zapytanie o dokumentację producent, firma Plum, odpowiedział:
    "W komunikacji naszych sterowników z peryferiami wykorzystujemy własny, zamknięty protokół. Sterowniki kotłowe nie mają zaimplementowanej obsługi protokołu modbus."
    miszko
    Poziom 14  
    Też kiedyś do nich pisałem i potwierdzili, że to żaden modbus, a coś ich zamkniętego - co jest prawdą. Co do "translacji" rs486->tcp/ip to już nie problem. Prześledź wątek szczególnie tak od 2-3 strony. Ja to we własnym zakresie sobie odbieram dane z rs485, za pomocą skryptu python "rozbieram" co trzeba i zapisuje lokalnie do bazy RRD z której rysuję sobie wykresy. Jak już masz wszystkie dane odczytane i na tacy to już tylko kwestia spakowania tego w coś co ten HomeAssisant jest w stanie przyjąć (nie znam tego).
    maslak
    Poziom 13  
    Wczoraj trochę posiedziałem i wygląda że pod producentów są różne wsady do econeta ten nasz ma wersje 3.2.3678, natomiast metal-fach ma do 300 wersje np nr 1.11.3496. Chyba pierwsza cyfra będzie zależała pod kogo jest soft robiony. Przydałby się jakiś inny soft do 300 do porównania. Stąd przypuszczenie że może faktycznie program jest tylko pod 850 i 860 już nie obsługuje.
    webster21
    Poziom 2  
    Tak to prawda posiadam metal-fach ze sterownikiem plum w wersji 1.14.73 - wywalili tam np obliczanie mocy kotła lub dobowe zużycie paliwa, próbując podpiąć skrypt ze wątków ze stron 1-3 natknąłem się na problem w postaci iż zamiast temperatury pieca, pokazuje temp powrotu - w tej ramce jest temp powrotu, po niżej co udało mi się ustalić (zmieniałem skrypt ecomax920-rs485_v2):
    Code:

print(str(ramka))
              print("temp ???? \t" + str(b4float(ramka[8:16])))
              print("temp ???? \t" + str(b4float(ramka[16:24])))
             print("temp ???? \t" + str(b4float(ramka[163:171])))
              print("temp powrotu \t" + str(b4float(ramka[171:180])))
              print("temp mieszacza1 \t" + str(b4float(ramka[180:188])))
              print("temp mieszacza2 \t" + str(b4float(ramka[188:196])))
              print("??????\t" + str(b4float(ramka[196:204])))
              print("??????\t" + str(b4float(ramka[204:212])))
              print("Temp pogodowa\t" + str(b4float(ramka[212:220])))
              print("Temp spalin\t" + str(b4float(ramka[220:228]))) ##niewiadomo
              print("?????\t" + str(b4float(ramka[228:236]))) ##niewiadomo
              print("?????\t" + str(b4float(ramka[236:244])))
              print("?????\t" + str(b4float(ramka[244:252]))) ##niewiadomo
              print("?? ---1\t" + str(b4float(ramka[252:260])))
              print("?? ---2\t" + str(b4float(ramka[260:268])))
              print("?? ---3\t" + str(b4float(ramka[268:276])))

reszta wartości ni jak się nie zgadza. Możliwe że siedzi to w innej paczce?
    miszko
    Poziom 14  
    Dla kostrzewy idą 3 ramki, ta największą ma cały blok danych. Ile idzie u Ciebie? Są programy do wizualizacji i przechwytywania, tam ładnie widać.
    webster21
    Poziom 2  
    do tej pory używałem tego polecenia: od -x -c < /dev/ttyUSB0 ale tam nic nie widzę oprócz tej ramki którą panowie zdekodowaliści + TIME, laptopa nie mogę znieść ponieważ kotłownia w osobnym budynku, zostaje rpi podpięte do modułu. @Miszko czy mógłbyś polecić jakąś nazwę programu bym mógł ładnie zaczytać? poświęciłbym nawet laptopa by zanieść na noc do kotłowni. Jeszcze mnie korci czy za pomocą wpiętego kabelka da się wprowadzić kody serwisowe. Jak to jest w oryginalnym module econet?
    miszko
    Poziom 14  
    Device Monitoring Studio, akurat to pod Windows, ale jest dobry. Są też inne, ale w DMS możesz sobie ładnie pogrupować i/lub wyfiltrować. Wystarczy Ci dosłownie, nie wiem, z minutę logowania, aby mieć wszystko.

Z ecotouch idzie wejść w menu serwisowe sterownika, tak więc idzie do niego wysłać odpowiednie komendy.
    maslak
    Poziom 13  
    Jak byś mógł zrób zgrywki Wiresharkiem co idzie do neta przy sprawdzaniu aktualizacji, aktualnie jest witkowski z palnikiem kipi, tak że każda inny firma może być.