Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moduł internetowy ecoNet 300 i ecoLINK2

jamrjan 09 Paź 2019 22:50 4683 67
    miszko
    Poziom 13  
    Mniej więcej takie parametry przy zgrywaniu:
    tempKotła: 57.59
    tempPalnika: 29.23
    tempPowrotu: 54.85
    plomien: 42:
    nadmuch:15
    mocKotla:8.48

Zapis w ASCII.
    Zmieniałem temperaturę minimalną kotła w zakresie od 50C co 1 stopień do 55C i powrót od razu na 50C.
  • PCBway
    maslak
    Poziom 12  
    Widać z logów że nr parametru idzie na 4bajcie od koca a wartość na 3bajcie od konca przesyłki. 4-6-4 histereza
    68 0e 20 45 51 3c 20 56 05 01 08 06 12 16
    68 0e 20 45 51 3c 20 56 05 01 08 04 10 16
    53-60-53 temp zadana
    68 0e 20 45 51 3c 20 56 05 01 2d 3c 0d 16
    68 0e 20 45 51 3c 20 56 05 01 2d 35 04 16
    80-85-80 max temp kotla
    68 0e 20 45 51 3c 20 56 05 01 2f 55 66 16
    68 0e 20 45 51 3c 20 56 05 01 2f 50 63 16
    przemo_ns
    Poziom 6  
    Czy ten touch panel działa jako regulator pokojowy?
    Jeśli tak mógłbyś zrobić loga z podawaniem mierzonej przez niego temperatury?
    Zastanawiam się czy tylko podaje temperaturę do sterownika czy u siebie trzyma zadana wartość temperatury w mieszkaniu i wysyła rozkazy stop i start w celu osiągnięcia temp w pokoju przez piec, ale stawiam że tylko mierzy temp i podaje do sterownika. Interesowałby mnie log jak narasta temp touch panela od poniżej do powyżej zadanej pokojowej. Tylko w instrukcji znalazłem: Panel pokojowy z funkcją termostatu dla kotła powinien być wyłączony, gdy cała instalacja CO budynku zasilana jest przez zawór mieszający z siłownikiem elektrycznym(u mnie tak jest- to co nie moge stosować pokojowego?). Ktoś kaman o co biega? To kiedy można stosować panel pokojowy?
    UWAGA w poście wyżej jakimś cudem podmieniło mi bajty 00 na 20
  • PCBway
    SławekSS
    Poziom 22  
    maslak napisał:
    Pt1000 jako pogodówka to na pewno nie w ecomax830 dopinałem dekadę i przy 1000ohm pokazywało 25stC.
    napisałem, że pt1000 to CT6-P i w niektórych ecomaxach taki jest(sam taki mam-ecomax860P2) a w niektórych jest CT4-P i tej jest KTY81-110
    miszko
    Poziom 13  
    przemo_ns napisał:
    Zastanawiam się czy tylko podaje temperaturę do sterownika czy u siebie trzyma zadana wartość temperatury w mieszkaniu i wysyła rozkazy stop i start w celu osiągnięcia temp w pokoju przez piec, ale stawiam że tylko mierzy temp i podaje do sterownika. Interesowałby mnie log jak narasta temp touch panela od poniżej do powyżej zadanej pokojowej.

Sterownik pieca ma do wyboru (w moim przypadku) 3 tryby pracy: dwa są wbudowane w sterownik a trzeci to właśnie praca z ecoTouch. Wtedy "ecoTouch" staje się jakoby jego "oczami". Może pracować w jakiś tam trybach (zima, lato, harmonogram, komfort, podgrzewanie cwu, wietrzenie domu itp.). W tym trybie w którym steruje się na podstawie temperatury zadanej w domu to działa tak, że sam ecoTouch mierzy sam sobie temperaturę. Jeżeli spadnie poniżej zadanej to uruchamia piec. Jeżeli temp. w domu jest wyższa to piec stoi. Jest do tego histereza, dla przykładu 1C, więc jak w domu jest 19.5 a nastawy na ecoTouch, że ma być 20C to nie odpali pieca. W tym trybie pracy ecoTouch praktycznie rozkazuje co ma robić sterownik. Moim zdaniem logika działania jest tutaj, a ecoTouch tylko "trigeruje" start. Oczywiście sterownik pieca ma swoje nastawy jak maksymalne temperatury i pewnie gdyby nie było odbioru ciepła, a ecoTouch by wskazywał, że jest za zimno to piec koniec końców przejdzie w bezczynność (dobije do zadanej temperatury kotła + histerezy). Czyli jak mam histerezę na kotle 5C, zadaną 53C temperaturę kotła to gdy dobije do 58C i nie ma odbioru ciepła to zacznie procedurę wygaszania. Następnie odczeka, aż temperatura kotła spadnie do 48C (53C - histerezy 5C) i wtedy znowu go odpali. Jeżeli oczywiście ecoToch będzie ciągle mówił, że jest za zimno. Jeżeli nie to wtedy piec po prostu będzie stał (no i tutaj o ile nie ma dozoru - to co jakiś czas go tam odpali) lub jeżeli ma włączony tryb też dogrzewania CWU to gdyby tam nastąpił spadek temperatury to wtedy by też odpalił kocioł, ale po to tylko aby CWU pogrzać.

Ogólnie logika jest tutaj rozbudowana i wszystko zależy od tego co ma się zainstalowane. Ja korzystam z ecoTouch głównie jako sterowanie pieca z domu. Nie używam mierzenia temperatury, bo pomieszczenie w którym jest ten panel nie jest dobrym miejscem. Ten pokój mam w miarę stabilną temperaturą i grzejniki prawie zakręcone. A w innej części domu byłoby zimno.

Nie wiem czy chcesz to mogę się przestawić na tryb pracy z ecoTouch i wtedy byś zobaczył, ale to muszę mieć chwilkę czasu więcej.

Dodam jeszcze, że STX 0x68 czasami nie jest dobrym wyborem. Trzeba szukać STX + długość ramki i CRC i wtedy dekodować wszystko.
    Wczoraj miałem sytuację, że nagle przestał rysować wykresy. Okazało się, że dane ułożyły się że dwa pierwsze hexy gdzieś w ciągu wystąpiły i parser obierał zły punkt zaczepienia. Przerobiłem lekko skrypt, ale pójdę torem Kolegi, który zrobił to ładniej (mój to był głównie POC) tak aby mi się wykresy rysowały, a kod nie raził długością.

Co do wysyłania paczek to spróbuję dzisiaj też wieczorkiem napisać coś i wysłać do sterownika. Zobaczymy.

I już kończąc, dzwoniłem do serwisanta w okolicy, ale kolo jest bardzo sztywny. Wsadu nie chciał dać, co najwyżej może mi przyjechać update zrobić. Może na miejscu by poszło łatwiej gdyby jednak był i 350zł skasował, ale nie miałem czasu na jego odwiedziny i tak się coś z nim umówić nie mogę.
    przemo_ns
    Poziom 6  
    Do SławkaSS No ja też edytowałem wtedy mój post i stwierdziłem że faktycznie powinienem mieć KTY81-110. Masz może regulator pokojowy? Jak to z nim powinno wyglądać? Z tego co zrozumiałem jak jest zawór 4 drożny - i CO idzie z mieszacza to regulator pokojowy nie może sterować kotłem tylko powinien przez moduł B mieszaczem? Miszko jak masz instalacje? Tak jak ja zwór4 drożny puszcza na CO?
    Ciekawe co z tą uwagą że wtedy regulator nie powinien sterować kotłem tylko mieszaczem.
    Miałem okazję zrobić zgrywkę z łączenia EcoNeta na serwer, ale tylko połączenia do Econeta24(TLS), a nic na serwer z aktualizacjami. Niestety nie dostałem zgywek od kolegi z forum o piecach tak że na razie dupa.
    Wsady te co miałem przeanalizowałem paczki do ładowania na bank są AES128 szyfrowane. Zostaje bawić się ChipWisperem, chyba że coś z EcoNeta da się wyciągnąć. Najlepiej by było Firmware Econeta zgrać ale to trzeba mieć sztukę na dzień żeby się pobawić.
    SławekSS
    Poziom 22  
    Nie mam ecostera, nie mam regulatora pokojowego bo mi sa niepotrzebne. Nie mam tez zaworu 4D ale mam za to 3D :)
    Zawór 4D ma za zadanie ochronę powrotu i zarazem regulację temp na CO. Niestety tych dwóch rzeczy nie da sie pogodzić.
    miszko
    Poziom 13  
    przemo_ns napisał:
    Miszko jak masz instalacje? Tak jak ja zwór4 drożny puszcza na CO?

Nie mam żadnego zaworu ;) Mam dość prostą instalację. Piec był przerobiony z ekogroszku na to. Zawory były planowane, ale wpierw ocieplenie domu i dopiero wymiana pieca (tj. chcę to powiązać z tym programem czyste powietrze).