Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sprzęt do LTE - Gołubie Kaszubskie

26 Maj 2017 13:50 1584 25
  • Poziom 9  
    Mam podobny problem co autor tego posta.

Moderowany przez dt1:

Mając podobny problem proszę zakładać swój własny temat, a nie podpinać się do pierwszego z brzegu o podobnej tematyce. Przejmowanie czyjegoś tematu aby rozwiązać swój problem nie pomaga w niczym Autorowi i nie jest specjalnie kulturalnym posunięciem.

Temat wydzieliłem do osobnego wątku.

Poproszę o pomoc w dobraniu anteny do modemu LTE z Plusa ZTE MF283+. Niestety jestem skazany na tego Plusa ale gdyby, w mojej lokalizacji, mogło coś pracować lepiej i za nieduże pieniądze to jestem skłonny z tego skorzystać.
    Miejscowość: Gołubie Kaszubskie, powiat kartuski, gm. Stężyca.
  • Computer Controls
  • Poziom 14  
    W Kaliskach Kościerskich jest bts play. Musiałbyś go przetestować i jeśli parametry sygnału i szybkość neta byłaby zadowalająca, to mógłbyś skorzystać z rbm5.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Tragiczny wybór operatora i sprzętu, zasięg pewnie z BTS-a LTE800Sferii w Skorzewie. Czyli pseudo LTE od pseudo lidera LTE. Dla potwierdzenia instalujesz http://3wg3-watch.port0.org/3wg3-watch-v3.zip i pokazujesz screena, program pokaże pasmo LTE, dane BTS-a i parametry sygnału. Play najbliższy czynny BTS ma w Szymbarku-Drozdowie.( maszt Emitela). Działa zapewne LTE1800, LTE2100 i LTE800. Na karcie internetowej Play sprawdź na MF283+ i tym programie parametry, CID i pasmo. Do tego speedtesty . Optymalnym operatorem na tym terenie jest Orange i T-Mobile mające w ramach NetWorks LTE800 w Krzesznej i Szymbarku( maszt Emitela). Testy Orange na karcie głosowej za 5 zł, podajesz przy rejestracji dane adresowe za które jest bonus 100GB/m-c. W T-Mobile darmowe karty lub za 5 zł maja teraz bonus 20GB. Anteny w każdym przypadku na 800MHz.
  • Poziom 9  
    Z tym dobrym sygnałem Orange to wątpię bo mam komórkę i zero zasięgu. Pewnie dlatego, że moja chata jest w dolinie i nic tam poczciwego nie dociera. Spróbuję z tym Playem. Ale mam pytanko czy ten modem nie ma założonego simlocka na Plusa? I jeszcze jedno: są w nim 2 wejścia antenowe - które jest właściwe, lepsze? Czy nie ma to znaczenia?
    Ty masz nie watpić tylko zrobic testy wg. moich zaleceń. NetWorks ma zdecydowanie najlepiej rozwinięta sieć 3G i LTE w tym rejonie, stad najlepszy zasięg i internet w Orange i T-Mobile. Sprzęt z Plusa nie ma simlocka. Dwa wejścia bo LTE działa w MIMO, antena dualna.
  • Computer Controls
    To smieć a nie antena. Dobór anteny zależny od rezultatu testów sygnału i prędkości u każdego z operatorów. Koszt anteny około 200 zł. Oczywiście w tej lokalizacji tylko sprawdzona antena na wybrane pasmo.Pokazujesz screeny z tego programu dla Plusa, Orange , T-mobile i Play. Do tego speedtesty. W Play na kartę można mieć nielimitowany internet LTE za 5 zł/m-c. W Orange jest teraz promocja , jeśli przy rejestracji karty głosowej za 5 zł podasz dane adresowe dostaniesz bonus 100GB/m-c. W T-Mobile są darmowe startery z 20GB.
  • Poziom 9  
    matek451 napisał:
    To smieć a nie antena. Dobór anteny zależny od rezultatu testów sygnału i prędkości u każdego z operatorów. Koszt anteny około 200 zł. Oczywiście w tej lokalizacji tylko sprawdzona antena na wybrane pasmo.Pokazujesz screeny z tego programu dla Plusa, Orange , T-mobile i Play. Do tego speedtesty. W Play na kartę można mieć nielimitowany internet LTE za 5 zł/m-c. W Orange jest teraz promocja , jeśli przy rejestracji karty głosowej za 5 zł podasz dane adresowe dostaniesz bonus 100GB/m-c. W T-Mobile są darmowe startery z 20GB.

Witam
    puściłem info i pliki z wynikami testów na priv.
  • Poziom 9  
    Ok, dzięki. Będę miał problem bo do komina już jest przytwierdzona antena TV i jeszcze teraz dwie :roll: A komin nie za duży.
    Rozumiem, że nie ma sensu montować do ściany z powodu potencjalnych odbić, tak?
    Anteny muszą być wysoko więc komin jest OK, tylko ATK-20 to ma 1,7 m długości i wymaga solidnego mocowania. ATK-10 jest mniejsza ale i zysk kilka dBi mniejszy. Można kupić z krótszym kablem, np. 5m. Istotna jest też strefa przed anteną na kierunku BTS-a.
  • Poziom 9  
    Czy można je zamontować na jednym maszcie jedna pod drugą? Albo, jeśli to możliwe, to poproszę o jakiś link do najlepszego uchwytu/masztu.
    Wybiorę tę ATK-10 właśnie ze względów bezpieczeństwa montażu i eksploatacji.
  • Poziom 14  
    Możesz je zamontować na wspólnym maszcie.
  • Poziom 8  
    Witam
    Pociągne wątek.
    Zamieszkałam w Sikorzynie, nie w wiosce ale w lesie ;)
    Zasięg netu z komórki beznadziejny. Latam po ogrodzie aby coś złapać.
    Może znacie firmę osobę, która.specjalizuje się w zakładaniu tego typu sprzętu aby złapać w miarę sygnał i mieć w domu WiFi?
    Pozdrawiam
    A dokładniej gdzie, bo tam lasy w około ? Jaki operator, masz jakąś ofertę, sprzęt?
  • Poziom 8  
    Za dworkiem Wybickich w prawo i szosa a później pośród pól na las, nie na Golubie :) Mam w komórce TMobile i druga Orange. Nie mam żadnego sprzętu i nie zdecydowałam się jeszcze na żadną ofertę.
    Myślałam też o necie z satelity, bez tv. Ale sama nie wiem, co faktycznie tam zadziała.
    Kupiłam kartę Plusa ale też nic lepiej z zasięgiem.
    Zrób testy Orange, T-Mobile oraz Plusa na telefonie LTe z aplikacją Network Cell info pokaz screeny. Testy na zewnątrz do tego speedtesty. Czyli to ten las ale na południowy-zachód?. Najblizszy BTS to masz Emitela w Szymbarku pod Drozdowem.. Na nim LTE800 ma Orange i T-Mobile. działa tez LTE1800networks i agregacja pasm LTE1800+800. Do tego 3g UMTS+ NetWorks i Orange i T-Mobile mają swoje UMTS2100HSPA+DC. Do tego Play ma na tym BTS-ie LTE1800, LTE2100 , LTE800 i LTE-A oraz na 3G UMTS900 i UMTS2100. Sprawdź tez Play na karcie internetowej za 9 zł. Testy pozwolą wybrać operatora, ofertę, sprzęt i antenę.
  • Poziom 9  
    Wczoraj zamontowałem dwie anteny atk-10. Przedtem transfery na poziomie 0,7M-1M. Z antenami około 40M download, 15-20M upload.
    I z tego miejsca podziękowania dla matek451 .
  • Poziom 2  
    Krotki raport z Golubia - ale "gornego" kolo Zboja (Wczasowa, Objazdowa).

Modem Huawei E3372 (h-153 z Play) z karta SIM od Play (darmowa od szwagierki z niewykorzystanym limitem na rodzine) i kablem USB 4.5m (Gembird miedz + ferryt) na wedce za oknem od strony polnocno-zachodniej, jak najwyzej sie dalo.

Transfery wydaja sie zalezec glownie od pory dnia: teraz w srodku nocy Speedtest pokazuje 9.74/1.62 Mbits, ale zwykle w nocy jest wiecej (do 15/5 Mbits), rano typowo 8/5 Mbits, w wieczornym szczycie spada do 2-3/0.5 Mbits. W kontrascie do poprzednich lat (przyjezdzamy do Golubia corocznie na 1-1.5 m), Play chyba nie chce placic za korzystanie z nadajnikow Orange i T-Mobile, a sam nie wyrabia sie w wieczornym szczycie polaczen. Przy spadku transferow, podejrzewam raczej administracje Play niz pogode ...

No, ale darowanemu koniowi w zeby sie nie zaglada. Poza tym, nam to wystarcza do przegladania serwisow, sklepow i ogladania Netflixa i stacji dostepnych w Horizon Go z UPC (ta przyjemnosc kosztuje co najmniej 0.5 GB za godzine przy transferze typu 1 Mbits, a koszt rosnie przy lepszym kanale transmisji!).

Dla porownania z innymi operatorami: przez jeden dzien starter T-Mobile dawal transfery rzedu 20-25/5-10 Mbits (tylko jeden dzien bo potem wszystko stanelo, konsultant jakoby zresetowal system i zapewnil waznosc konta na 1 miesiac, ale d...). Czyli maja technike, ale ludzi w serwisie z nagonki - troche kompetentnych i reszte matolow ..., jak to w Polsce.

Do testowania kupilem tez w biegu na poczatku lipca startery Orange i Plus, ale nie mialem bodzca/czasu na ich testowanie. Nie watpie ze Orange dalby dobry sygnal (mam komorke z Orange), ale nie widzialem nic atrakcyjnego na 4-6 tygodni w roku. A starter Plusa Ja+ na karte za 5 zl wydaje sie nieporozumieniem: 6 GB za dodatkowa oplata 29 zl ???!!! Szkoda mi czasu na rozgryzanie co jakis kretyn wygenerowal jako "atrakcje" na blondynki i Majewskiego :(

Aktualnie uwazam ze operatorzy powinni dawac starter 1GB za nie wiecej niz 2 zl.

Podsumowujac, zanim siegniemy po anteny, warto przetestowac modem na _dobrym_ kablu USB o dlugosci do 5 m (standard USB 2.0 nie przewiduje wiecej). Ja taki kabel znalazlem na morele.net w 2015r za 12 zl do starszego modemu D-Linka.

Dodam, ze proba przedluzenia kabla USB o 3 m nie powiodla sie, prawdopodobnie dlatego ze modem Huawei wymaga wiekszego natezenia pradu przy nawiazywaniu polaczenia. Niestety, nie mialem odpowiedniego kabla typu Y do podlaczenia dodatkowego przewodu zasilajacego, ale warto to przetestowac w przyszlosci.

Jesli chodzi o szczegoly techniczne, to dopiero po zakupie modemu zorientowalem sie ze "h-153" oznacza HiLink czyli USB i glupawa strona www zamiast seryjnego portu COM i "zwyklego" programu modemowego jak dla wersji "s-153". Wiem, ze dla wersji seryjnej jest wiele programow testujacych jakosc polaczenia, zas nie znam takowego dla wersji USB. Tak wiec nie wiem z jakiego BTS-u dostaje sygnal i na ile jego sila zalezy od polozenia modemu, ale jest to kwestia akademickiej ciekawosci bo na razie wystarcza to co jest.

Na marginesie, modem jest podlaczony do routera TP-Link MR3420 rozpowszechniajacego siec.
    Klasyczny przykład jak nie należy tworzyć sieci domowej. W tym wszystkim najlepszy to jest modem E3372 właśnie w wersji Hilink. h-153 to wcale nie oznacza ze jest HiLink, to po prostu wersja sprzętowa h-153, następca s-153 i występuje jako modem zwykły i HiLink. akurat to ze jest w wersji HiLink to zaleta, szczególnie gdy pracuje z tym słabiutkim, problematycznym MR-3420. E3372h-153 Hilink powinien współpracować z programami LTEwatchh lub Toolbox 0.9 które pokazują parametry sygnału i dane BTS-a oraz pozwalają wymuszać poszczególne pasma. Rozwiązania z wędkami, przedłużaczami to amatorszczyzna i nie polecam. Przypadkiem złapany sygnał LTE800 lub UMTS900 z któregoś z BTS-ów Play, pewnie to Kaliska Kościerskie bo Stężyca może jeszcze nie działać. Play na kartach data korzysta tylko z własnej sieci 3G LTE. Tego typu "rozwiązanie" jest przypadkowe, brak informacji o parametrach sygnału LTE/3G. Trudno oczekiwać jego stabilności czy lepszych prędkości. Dodatkowym słabym punktem jest MR-3420 mający problemy z zasilanie i obsługa modemów LTE. Ratuje go częściowo tylko HiLink oraz alternatywne FW ale na dzień dzisiejszy jego czas minął.
  • Poziom 2  
    Doceniam dobre intencje kolegi, ale takie ogolne rady nic nie daja w mojej konkretnej sytuacji.

Po pierwsze, programy LTEWatchH i Toolbox 0.9 nie dzialaja z moim modemem pod Win7 z .NET 4.7 (jak pokazuje Google, nie jestem tu wyjatkiem). No a bez parametrow sygnalu to o czym gadac ... Kupic kilka anten na slepo, lazic z nimi po dachu i jednoczesnie zmieniac SIM-y od kilku operatorow?

Po drugie, warto odroznic wakacyjnego uzytkownika od tubylca. Na wakacjach mnie wystarczy kilka Mbits na Netflix, YouTube itp. Ale jak bym mial tu mieszkac, to wymagania by wzrosly.

Po trzecie, kazdy ma inne kryteria przy doborze operatora. Ja w tym roku mam Play za darmo (dzieki szwagierce), a skoro daje wystarczajaca jakosc, to co mnie obchodza inni? Z drugiej strony, T-Mobile chyba dalby najlepszy sygnal, ale nie ma rozsadnej oferty na 6 tygodni w roku, wiec niech spadaja (abonament nieoplacalny).

Po czwarte, router TP-Link MR-3420 tu _wystarcza_. Slyszalem o jego ograniczeniach przed zamowieniem, ale od czego jest 14 dni na zwrot? Kosztowal tylko 89 zl, dziala, nie przewiduje innych modemow LTE (wiec po cholere altenatywne FW?). A jaki router by kolega rekomendowal w przedzialach cenowych do 100, 150, 200 zl?

Tak wiec nie zmieniam opinii ze najpierw nalezy przetestowac najprostsze rozwiazanie, czyli modem na kablu USB. A jak nie wystarczy, to wlazimy na komin ...

Na marginesie, gdybym kupil anteny zewnetrzne, to montaz na kominie wymagalby zakupu dlugiej drabiny (nie ma wyjscia na dach), znacznie wiecej niz 12 zl na kabel USB. Poza tym anteny trzeba by demontowac po sezonie, bo menele sie wlamuja i biora co wartosciowe.
    Są dwa typy rozwiązania problemu. Ma to jakoś działać i drugi ma działać stabilnie. Zastosowałeś pierwsze . W twoim przypadku jakoś przypadkiem działa ale to Fachowe forum techniczne i tutaj poszukuje się rozwiązań pewnych, sprawdzonych, które można polecać użytkownikom. Zgodnych z zasadami sztuki. A jak działa MR-3420 z modemem LTE , najnowszy przykład https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3366146.html Jeśli ktoś na działce nie potrzebuje portów LAN to wystarczy mu routerek MiFi LTE czyli E5573 za około 100 zł. To lepsze i tańsze rozwiązanie niż E3372+MR-3420 za ponad 200 zł. A za 150 zł można kupić stacjonarny router LTE czyli E5180As-22 z Plusa, ma wejścia anten zewnętrznych.
  • Poziom 2  
    No to czekam na Twoje propozycje "rozwiazan pewnych, sprawdzonych", bo dotychczasowe sa niezbyt przemyslane (chyba ze zartujesz, to powiedz i posmiejemy sie wszyscy).

Przyjezdzajac w tym roku do Golubia, zakladalem wobec poprzednich doswiadczen zakup modemu LTE i dwoch anten.

Wg opini internetowych E3372h-153 nalezy chyba do "rozwiazan pewnych, sprawdzonych", ale moze nie wedlug Ciebie; w takim razie zaproponuj inny "pewny, sprawdzony" za rozsadna cene.

Majac juz modem, wyprobowalem go w standardowej konfiguracji - dlugi kabel USB i wedka do sprawdzenia roznych polozen. Cos tu nie bylo "zgodne z zasadami sztuki"? Chcesz kwestionowac standard USB 2.0?

Kwestia routingu WiFi byla dla mnie drugorzedna. Zamierzalem uruchomic Virtual Router na laptopie, ale laptop bylby przywiazany do modemu, wiec zdecydowalem sie wyprobowac popularny i dosc tani router TP-Link MR-3420. Co prawda dotychczas wszystko dzialalo, ale wobec Twojej i innych opinii chyba go zwroce.

Czy mozesz zaproponowac jakis zamiennik MR-3420 za rozsadna cene?

Twoje propozycje E5573 i E5180s-22 sa dziwne ... Wydaje sie ze E5573 nie ma wejsc na anteny zewnetrzne i kosztuje powyzej 200 zl; podobnie E5180s-22 z kosztem powyzej 500 zl. Jesli wiesz jak je kupic za odpowiednio 100 i 150 zl (drugi z wejsciami antenowymi), to podaj linki aby wszyscy mogli skorzystac.
    Proszę bardzo , pierwszy z brzega http://allegro.pl/router-huawei-e5180-150mbs-lte-bez-simlocka-i6912071527.html i ma byś wersja As-22 a nie s-22. Z kolei E5573 do wyboru do koloru https://allegro.pl/kategoria/routery-wifi-acc...levance-floki-5-nga-ele-1-5-0803&price_to=100 Oczywiście MIFi posiada dwa złącza anten zewnętrznych TS( , dużo solidniejsze niz CRC9 w E3372h-153. Wędki, przedłużacza USB i wystawienia modemu na niekorzystne warunki atmosferyczne nie skomentuję bo to lekko śmieszne a na pewno nie profesjonalne, modem nie jest przeznaczony do pracy na zewnątrz. Nie proponuję takich rozwiązań czytelnikom tego Forum. Co do MR-3420 to ilość postów na forach o kłopotach z nimi i modemami LTE jest chyba wystarczającym dowodem. Ja zrezygnowałem z takiego routera +E3276 już 4 lata temu. Oczywiście jak ci działa taki zestaw MR-3420 z E3372 na przedłużaczu USB wystawionym gdzieś na zewnątrz i jesteś zadowolony to korzystaj. Ale nikomu nie polecaj takiej prowizorki.
  • Poziom 2  
    No tosmy sie wszyscy posmiali!

Podales linki do nieaktualnej oferty oraz do uzywanego szrotu z allegro! (My tez ze szwagrem kupowalismy beemki i merce za 500 euro ...) Swietne przyklady "rozwiazan pewnych, sprawdzonych"!

Czy naprawde nie mozesz polecic jakiegos zamiennika dla MR-3420? Czy np. D-Link DWR-118 to tez lipa?
  • Poziom 9  
    zastosowanie 2 anten i działa super