Cześć. Mam pytanie, jak bym dał do zrobienia komuś pokrywę do akwarium i w pokrywie swietlówkę nad pleksi 6 mm to pleksi (przezroczyste) się nagrzeje lub czy coś się z nią stanie?
Szczerze powiedziawszy to nie znam się na akwarystyce i nie wiem jaka powinna być moc do akwarium, tak żeby rybkom było komfortowo. Taśmę led można kupić z metra i docinać (na ogół co 5 albo 10 cm) i w ten sposób dopasować do wymiarów. Jest samoprzylepna więc możesz nakleić ją np. na pleksę i oświetlić sobie równomiernie naklejając kilka pasków równolegle. Sądzę że najlepiej wybrać barwę światła ciepłą. Oczywiście do tego zasilacz 12V.
przykładowo mam pasek led 60 cm(jesli taki jest) i mam pokrywę akwariową na 65cm x 25cm jak ją uszczelnić przed wodą z akwarium od parowania i bombelek od filtra oraz czy jest kolor żółty ?
Możesz nakleić pasek na jedną pleksę i to przyłożyć drugą pleksą. Są też specjalne profile aluminiowe do układania taśm led a także są dostępne na rynku wodoodporne taśmy.
Kolorów jest mnóstwo, są nawet taśmy zmieniające kolor
To co pisze krolik2 to tylko bajki po to żeby pisać .... LEDy takie, siakie, owakie a:
krolik2 wrote:
Szczerze powiedziawszy to nie znam się na akwarystyce i nie wiem jaka powinna być moc do akwarium
No właśnie.
bezo17 wrote:
mam akwarium o długości 65cm, 33cm wysokie, 25cm szerokie jakie led zastosowac do 54l akwarium i jaki kolor i moc ?
Co zamierzasz trzymać w tym akwarium bo nie o komfort ryb tu chodzi a o warunki potrzebne do fotosyntezy...... temat raczej na inne forum.
Co byś nie zastosował jeśli niewłaściwie zabezpieczysz przed wilgocią to długo się nie nacieszysz oświetleniem.
Poza mocą ważne ile takie oświetlenie daje lumenów.
Jeśli idzie o LEDy to nie wiem czy najlepszym wyborem były by Power LED 1W nie zapomnij dorzucić też kilka LEDów w kolorze niebieskim i czerwonym tylko nie przesadź bo nie chodzi to żeby było kolorowo.
Swego czasu na OLX ogłaszały się osoby wykonujące oświetlenie akwariowe oparte na LEDach, wystarczyło podać wymiary akwa i zamówić.
Co będzie żyło w tym akwarium?
Jakieś roślinki wodne czy będziesz tam pająki hodował?
Trzeba dobrać odpowiednią moc, barwę i rodzaj oświetlenia.
Zmam się na akwarystyce to coś mogę podpowiedzieć.
Tak. Jest taki jeden, występuje także w naszych zbiornikach wodnych a nazywają go Topik (nie mylić z nartnikiem który jest pluskwiakiem). Bywa też trzymany w akwariach.
Quote:
Topik (Argyroneta aquatica) – gatunek wodnego pająka z rodziny topikowatych (Argyronetidae). Osiąga 15 mm długości. Bywa niekiedy klasyfikowany w rodzinie lejkowcowatych (Agelenidae)
Rezystor240 wrote:
Co będzie żyło w tym akwarium?
Jakieś roślinki wodne czy będziesz tam pająki hodował?
...
Podałem dwa pytania:
-Czy będzie tam trzymał coś pływającego?
-Lub coś co nie żyje w wodzie?
"Akwarium" to środowisko wodne. Nie mylić z terrarium. Środowisko z roślinami wodnymi (akwarium) nie wyklucza obecności pająków - dla akwarystów to truizm.
Świetlówka raczej nie nagrzeje się aż tak bardzo by zaszkodziło to pleksi. Może lepiej zamiast osłaniać świetlówkę pleksi, zastosować "bryzgoszczelne gniazda świetlówki". Pleksa, szkło pochłania część światła.
Stateczniki nagrzewają dość mocno i trzeba to wziąć po uwagę przy budowie pokrywy
Lepiej dla roślin i zwierząt dać odpowiednie świetlówki przeznaczone do akwarystyki (jest ich spory wybór).
Kolego nie idź w stronę światła ... ledowego! Ja mam świetlówki Aquarelle 18W Philipsa. Rośliny rosną bardzo dobrze.
Do akwarium o długości 65 cm powinny pasować właśnie świetlówki 18 W (z gniazdami bryzgoszczelnymi to będzie około 62cm długości) do tego statecznik elektroniczny i masz świetlówkę na lata.
bezo17 wrote:
Mam akwarium o długości 65 cm, 33 cm wysokie, 25 cm szerokie, jakie led zastosować do 54 l akwarium i jaki kolor i moc?
Do takiego akwarium powinna wystarczyć jedna świetlówka 18W.
Poszukaj na forach o akwarystyce - temat oświetlenia akwarium jest tematem dość częstym.
Mam w akwarium mieczyki3 pary i molinezje 3 pary i 3 kiryski rożne akwarium65cmx25cmx33cm jakie oświetlenie byłoby najlepsze mam pokrywe oswietleniową i na co wymienić ?
Za takie porady powinna być szubienica albo przynajmniej kamieniołom.
Ledy są oszczędniejsze, ich światło można dowolnie konfigurować, jest absolutnie wystarczające dla wszystkich roślin, nikt normalny dzisiaj nie montuje prehistorycznych świetlówek. U mnie przy Ledach (nie tylko u mnie) rośliny wychodzą z akwarium bo nie nadążam ich przycinać.
Kolego, technika poszła do przodu a Ty się zatrzymałeś. Daruj sobie takie porady.
Świetlówki się zużywają i to bardzo szybko w porównaniu do Ledów, łatwiej ją zbić, a te specjalistyczne, są bardzo drogie. Miałem przez milion lat świetlówki i wiem co mówię, średnio raz w roku trzeba było wymieniać je. Ledy są wielokrotnie żywotniejsze a rachunki za prąd spadają o połowę. Led ma jeszcze jedną przewagę nad świetlówką, można je dowolnie rozmieszczać wg. potrzeb i upodobań/gustu. Są rośliny bardziej wymagające i to właśnie bezpośrednio nad nimi, możemy dać większe zagęszczenie Ledów.
Przez całe życie mojego akwarium 200L, miałem 4 świetlówki 30W i nie było to za dużo, tylko dolna granica do dobrego wzrostu roślin i ich kondycji/wyglądu.
Teraz w tym samym akwarium mam 40W w Ledach i nie widzę różnicy.
bezo17 wrote:
jakie oświetlenie byłoby najlepsze
Masz tam rośliny? Ile i jakie? Jeśli brak roślin, to możesz świeczką oświetlać lub czym tylko zechcesz - kwestia gustu.
rośliny nurzańce srubowe były zawsze lub chce kupić żabienice
Rośliny o średnich wymaganiach, pisałem o Power LED 1W kilkanaście sztuk wystarczy i z 4 LED czerwone i niebieskie ale LEDy te nagrzewają się więc jeśli maja długo posłużyć trzeba zapewnić im chłodzenie w postaci radiatora odprowadzającego ciepło.
Można też pójść w stronę modułów LED, mam takie o barwie niebieskiej i czerwonej jako dodatek do oświetlenia... mają IP 67 i dobrze znoszą akwariowe warunki.
W wyszukiwarce znanego portalu aukcyjnego wpisz "Taśma LED Moduł 3 x SMD 5050"
Czerwone i niebieskie są zbędne, rośliny doskonale sobie radzą bez nich. Jestem tego pewien.
Dalej trzeba ciągnąć za język. Ile tych roślin?> bo to tez jest ważne.
Dasz za dużo światła i będziesz miał wysyp glonów, dasz za mało, rośliny będą wegetować.
Kup ledy zimne - 6500K 8szt - 8000K 12szt i na początek podłącz połowę. Resztę zostaw na zapas/wymianę lub w razie jakby przybyło roślin. Tanie rzeczy to są i jak masz płacić za wysyłkę, warto wziąć więcej.
Czerwone możesz dać dla poprawy kolorów, ale roślinom jest wg. mnie ten kolor nie potrzebny, a wiem to bo długo miałem same białe i było ok. Z resztą, wiele osób nie stosuje kolorowych.
Z swojej strony mogę polecić belkę na power led 1w ( nie żadne tasiemki bo to można o kant d. rozbić )
Ja mam mieszankę białe ciepłe, białe zimne i diody full spectrum wszystkie epistara które sumarycznie dają ok 30W. Jest to przyklejone klejem termo do profilu aluminiowego na który przyklejony jest dibond i poliwenglan) Wszystko łatwo dostępne na popularnym serwisie aukcyjnym. Roślinki rosną jak szalone i są ładnie wybarwione
Jak wykonać lampkę jest mnóstwo tutków na youtube wystarczy wpisać belka led do akwarium.
Czerwone i niebieskie są zbędne, rośliny doskonale sobie radzą bez nich.
Tu zdania są podzielone choć większość uważa że rośliny lubią czerwone i niebieskie widmo a światło o tym kolorze nie zaszkodzi a może poprawić ich wzrost.
WędkarzStoLica wrote:
Dalej trzeba ciągnąć za język. Ile tych roślin?> bo to tez jest ważne.
Dasz za dużo światła i będziesz miał wysyp glonów, dasz za mało, rośliny będą wegetować.
Moim zdaniem byle nie przesadzić, w przypadku autora nurzańce i żabienice będą sobie radziły z niedoborem światła ale jak piszesz przesada do wysyp glonów.
Wiemy tylko o tych dwóch gatunkach roślin autor niestety jest oszczędny w opisaniu swojej obsady, dobrze było by gdyby podał wszystkie odmiany roślin znajdujących sie w baniaku.
Za takie porady powinna być szubienica albo przynajmniej kamieniołom.
Nie zauważyłeś że że to zdanie trzeba traktować z przymrużeniem oka? Celowo użyłem Zauważyłeś że we wcześniejszych postach pojawiły się propozycje zastosowania taśm led - także tych "zmieniających kolor"? Ależ byłoby pięknie!!!
Czy w tym kontekście przestroga ma sens?
Powinienem nerwowo oglądać się za siebie czy nie nadchodzisz z pętlą i płonącym krzyżem?.... Czy zacząć się bać?...
Kolego spokojniej.
Ledy mają wiele zalet, to nie podlega dyskusji. Ale:
Żeby zapewnić im długie życie trzeba mieć wiedzę i umiejętności (zaplecze techniczne) żeby prawidłowo zbudować takie oświetlenie (zapewnić odpowiednie prądy - drivery i zastosować radiatory). Zabezpieczyć przed wilgocią ...
A jak się nie ma wiedzy to trzeba zlecić wykonanie - a to nie będzie tanie.
WędkarzStoLica wrote:
Kolego, technika poszła do przodu a Ty się zatrzymałeś. Daruj sobie takie porady.
Ta porada miała na celu podanie rozwiązania prostego, skutecznego i taniego. I jak mi się wydaje dopasowanego do potrzeb i możliwości twórcy wątku. Oczywiście mogę się mylić.
WędkarzStoLica wrote:
Miałem przez milion lat świetlówki i wiem co mówię, średnio raz w roku trzeba było wymieniać je.
To szmat czasu. Czyli zużyłeś 4 miliony świetlówek .
Ja mam akwarium od 30 lat i odkąd zmieniłem statecznik na elektroniczny to w ciągu 12 lat wymieniłem świetlówki raz (czyli mam drugi komplet), no i rachunki za energię jakoś udaje mi się udźwignąć.
Podtrzymuję swoje zdanie że świetlówka to rozwiązanie proste i skuteczne. Ale jeśli ktoś chce budować oświetlenie na diodach i wie jak to zrobić (albo ma odpowiednie środki by to zlecić ) to życzę powodzenia - szczerze!
Oba rozwiązania mają wady i zalety. Trzeba umieć ocenić co jest istotne dla użytkownika.
Cytując klasyka: "żeby plusy nie przesłoniły wam minusów" ("Miś" ).
Cześć.
Mam pytanie, jak bym dał do zrobienia komuś pokrywę do akwarium i w pokrywie swietlówkę nad pleksi 6 mm to pleksi (przezroczyste) się nagrzeje lub czy coś się z nią stanie?
...nikt normalny dzisiaj nie montuje prehistorycznych świetlówek
Nigdy nie twierdziłem, że jestem normalny. Nie uraziłeś mnie. Sugeruję jednak byś stonował swoje wypowiedzi w przyszłości. Mniej emocji a więcej merytoryki w wypowiedziach.
Zrobiłem sobie dwie takie belki na 80l i jest ok. Do tego na dnie i po bokach. Białe dają światło a RGB uwypuklają kolory rybek. Sterowane pilotem radiowym.
WędkarzStoLica wrote:
Czerwone i niebieskie są zbędne.
Najbardziej pożądane kolory. Zobacz
LDP-1200 LICAH AKWARIUM ROŚLIN DOPROWADZIŁY ŚWIATŁA Bezpłatna wysyłka
http://s.aliexpress.com/FRB3EjqE
Wybacz Poniosło mnie.
Tak reaguje czasem, ale nie dlatego, że już Cię nienawidzę i będę Cię ganiał z siekierą, tylko dlatego, żeby podkreślić bezsensowną poradę. U mnie zwykłe świetlówki nie zdawały egzaminu, a te akwarystyczne które wybarwiają ładnie ryby są drogie, bardzo drogie.
Statecznik elektroniczny kiedyś był drogi, teraz to już pewnie groszowe sprawy?
Trochę się zapędziłem, jeszcze raz przepraszam. Jest to małe akwarium co mi umknęło, a przy małym akwarium jeszcze jakiś sens jest stosowania świetlówek, co nie zmienia faktu, że lepsze będą Ledy. Gotowe zestawy nie są drogie, jak ktoś nie umie zrobić samemu to może to komuś zlecić, lub od biedy zastosować najmocniejsze taśmy.
kkknc wrote:
Najbardziej pożądane kolory. Zobacz
U mnie nie ma kolorów, u wielu akwarystów, też są same białe. Dołożę niebieskie i czerwone kiedyś z ciekawości, żeby mieć porównanie. Wiem, że wg. wielu ekspertów chemików/biologów takie kolory są niezbędne, ale praktyka pokazała, że rośliny doskonale czują się bez nich.
Przyznanie się do błędu nawet publicznie, nie jest dla mnie ujmą na honorze, a wręcz odwrotnie. Często coś palnę, czego później żałuję.
Dzisiaj kupowałem niebieskie i czerwone u producenta belek i tak podpytałem przy okazji.
Jego propozycja to max 15szt przy tak małej ilości roślin i przy tym litrażu.