Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Altus 300 zasada działania bezpieczników

dariusz2021 03 Cze 2017 21:31 678 21
  • #1 03 Cze 2017 21:31
    dariusz2021
    Poziom 9  

Witam, słyszałem że A 300 mają na zwornicach bezpieczniki polimeryczne. I że po obciążeniu kolumny głośniki wysokotonowe się wyłączą. Czy to prawda?

Moderowany przez telecaster1951:

w ZWROTNICACH i POLIMEROWE

• #2 03 Cze 2017 22:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

dariusz2021 napisał:
    na zwornicach bezpieczniki polimeryczne
    ???
    Po pierwsze na ZWROTNICACH (a dokładniej W). Po drugie nie polimeryczne, a polimerowe. Po trzecie nie wyłączy się cała kolumna, a głośnik wysokotonowy.
    Po czwarte - prawda, w niektórych tak jest.

• #4 03 Cze 2017 22:36
    dariusz2021
    Poziom 9  

Przeprasza za błędy. Pytam, bo serwis yamahy upiera się że te bezpieczniki wyciszają moje głośniki. I nie chcą wymienić amplitunera.

CZYLI BEZPIECZNIKI NIE WYCISZAJĄ WYSOKOTONOWCÓW???

• Pomocny post
    #5 03 Cze 2017 23:34
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Do póki nie zadziałają, to nic nie wyciszają, bo nie mają jak. Tam masz perkolacyjne ścieżki sadzy w polimerze. Jej ilość jest dobrana w taki sposób, aby być nico powyżej progu perkolacji. W wysokich temperaturach następuje zwiększenie się objętości polimeru i układ znajduje się przed progiem perkolacji, zatem opór rośnie i doprowadza do wyciszenia głośnika. Dla laika to może brzmieć dziwnie, bo przecież węgiel to się w rezystorach stosuje, ale dobrze dobrana mieszanka polimer/sadza ma konduktancję porównywalną z lutem.
    Problem jest taki, że polimery są pamiętliwe i podgrzanie powyżej Tg powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze krystalicznej polimeru, zatem ścieżki perkolacyjne sadzy, będzie miały nieco inną strukturę. Czasem zdarza się też, że polimer popłynie i ścieżki sadzy całkowicie stracą kontakt z elektrodami. Koniec końców. Jeśli Ci raz zadziałały, to prawdopodobne jest że mogą tłumić głośniki.

• #6 04 Cze 2017 08:08
    wkj
    Poziom 34  

dariusz2021 napisał:
    Pytam, bo serwis yamahy upiera się że te bezpieczniki wyciszają moje głośniki. I nie chcą wymienić amplitunera.

CZYLI BEZPIECZNIKI NIE WYCISZAJĄ WYSOKOTONOWCÓW???

Co to za amplituner, typ?
    Masz możliwość zapięcia innych kolumn pod ten amplituner?
    Obie kolumny grają tak samo słabo w zakresie wysokich tonów?
    Jeżeli nie, to zmierz choć rezystancję cewek głośników wysokotonowych powinna wynosić ~ 7/8Ω (może mają skrót na cewkach i wyjdzie mniej).
    Zmierz rezystancję samych bezpieczników RXE w torach wysokotonowych, powinna być bliska 0Ω.
    Być może jest (choć to hipoteza) jak kolega wyżej napisał.
    Ja tyle zestawów miałem z bezpiecznikami polimerowymi i nigdy nie udało mi się ich uwalić, zastanawiam się gdzie jest błąd, (w rozumowaniu ludzkim?).

• #7 04 Cze 2017 11:22
    dariusz2021
    Poziom 9  

W PIERWSZYCH KOLUMNACH BEZPIECZNIKI NIE ZADZIAŁAŁY I W TYCH NOWYCH TEŻ CZYLI POWINNO BYĆ OK. SKALA 75 DB i wysokie tony +4. Amplituner YAMAHA R-N301 w którym niby były mierzone końcówki mocy i grały z 3 różnymi zestawami. Pierwsze kolumny A 300 przeszyły pomiar, charakterystyka nie zmieniła się, a kolumny słabo grały w wysokich i niskich tonach, po zamianie kanałów?????????????

W drodze powrotnej uszkodzili mi kolumny i w tej chwili otrzymałem nowe. Po zmianie kabli słyszę że lewa kolumna jest lekko przytłumiona. Serwis twierdzi że Tonsil nie współpracuje z YAMAHA.

Bezpiecznik polimerowy: • Bezpiecznik resetowalny (wielorazowego użytku) PolySwitch 100mA
    • Napięcie pracy 60V
    • Żywotność 100 cykli
    Nawet gdyby zadziałał to wszystko powinno wrócić do stanu pierwotnego???????????

W pokoju zmieniłem instalacje która miała 50 lat z aluminium na miedź. Napięcie stałe 39 V.

Moderowany przez telecaster1951:

3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.
    3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.

• #8 04 Cze 2017 12:31
    wkj
    Poziom 34  

Trochę chaotycznie opisujesz to wszystko.

To inaczej:
    - masz możliwość pożyczenia i podłączenia altusy 300 pod inny wzmacniacz?

Nie słuchaj serwisów że yamaha nie współpracuje z tonsilem. Może chodzi im o firmy a nie wyroby?

• #9 04 Cze 2017 14:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kolego Autorze miły... Jak znalazłeś się na forum TECHNICZNYM - musisz się dostosować do regulaminu i zwyczajów na nim panujących. A wśród nich na pierwszych miejscach jest takie pisanie postów, by były one czytelne i jednoznaczne dla każdego kto je czyta. Może Tobie wydaje się wszystko jasne, ale mnie Twój ostatni post wprowadził w zakłopotanie - wydaje mi się, że albo masz problem z nadpobudliwością (bo piszesz chaotycznie o kilku rzeczach na raz zupełnie ze sobą nie powiązanych), albo z wyrażaniem swoich myśli w słowie pisanym. W obu tych wypadkach receptą na to, by ułatwić zrozumienie Twoich postów jest pisanie krótkich zwięzłych zdań będących odpowiedzą na konkretne pytanie (najlepiej cytowane) Kolegi który to pytanie zadał.
    Jak coś piszesz od siebie - również staraj się opisywać problem krótkimi zdaniami dotyczącymi istoty rzeczy.
    Na domiar złego masz problemy ze zrozumieniem tego co piszą inni - Napisałem wyraźnie:
    "Po trzecie nie wyłączy się cała kolumna, a głośnik wysokotonowy. "
    A chwilę później Ty piszesz:
    "

dariusz2021 napisał:
    CZYLI BEZPIECZNIKI NIE WYCISZAJĄ WYSOKOTONOWCÓW?

Po co więc mamy pisać, skoro nie czytasz naszych postów?

• #10 04 Cze 2017 14:49
    Sanjose
    Poziom 25  

A może to źródło sygnału jest winne a nie amplituner? Podłącz kolumny do innego wzmacniacza jak masz lub pożycz od kogoś.

Cytat:
    W pokoju zmieniłem instalacje która miała 50 lat z aluminium na miedź. Napięcie stałe 39 V.

Mierzyłeś napięcie stałe w gniazdku elektrycznym!?

Instalacja elektryczna nie ma nic do rzeczy. Napięcie jest takie samo czy to z aluminium czy miedzi.

• #11 04 Cze 2017 16:33
    dariusz2021
    Poziom 9  

Elektryk mierzył napięcie które zmieniało się co chwilę np. 229V, 226V, 228V, 225V, 222V. Też uważam że to wina amplitunera. Nie mam od kogo pożyczyć. Na początku sprzęt grał głośno, a teraz wzmacniaczowi tak jakby brakowało mocy. Tłumaczą że YAMAHA współpracuje z kolumnami Infinity, Yamahy itd. Ale nie z tonsilem. Nawet nie wiem czy faktycznie przeprowadzili pomiary. Musiałbym to widzieć.

• #12 04 Cze 2017 18:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Tłumaczenie serwisu jest pokrętne i wynika z tego, że chcą się pozbyć problemu.
    Wzmacniacza guzik obchodzi jakiej marki są do niego podłączone kolumny - co najwyżej zagra gorzej (z mniejszą dynamiką, z nierównym pasmem, albo w mniejszym zakresie częstotliwości).
    Musisz poszukać innego serwisu...

• #13 04 Cze 2017 18:20
    dariusz2021
    Poziom 9  

Sprzęt jest nowy :) a oni są autoryzowanym serwisem. TZN. Że nic nie zrobi?

• #14 04 Cze 2017 18:37
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Serwisem autoryzowanym Tonsila czy Yamahy?

• #15 04 Cze 2017 18:47
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Witam.
    Ja widzę 2 rozwiązania skoro sprzęt jest nowy i na gwarancji.
    Pożycz inne kolumny i zobacz czy będzie tak samo.
    Podłącz swoje kolumny pod inny wzmacniacz i sprawdź czy grają poprawnie.
    Też uważam, że serwis chce się pobyć nietypowego problemu, jeśli nie będziesz mógł zrobić powyższych podmianek oddaj wzmacniacz na serwis z informacją, że z innymi kolumnami jest tak samo.

• #16 04 Cze 2017 18:59
    dariusz2021
    Poziom 9  

U mnie w okolicy każdy ma wieże stereo. Musiałbym kupić coś używanego. Dziękuję za wszystko. Serwis przesłał mi charakterystykę tych pierwszych kolumn A 300. Ja się na tym nie znam.

• #17 04 Cze 2017 21:28
    wkj
    Poziom 34  

Co to za serwis? Jakiś dystrybutor jakiejś marki lub kilku marek. Obawiam się byś nie padł na jakiś wizjonerów audio voodoo, bajerantów w sklepach nie brak, by tylko klienta złapać. Specjalne płyty testowe mają i systemy by był efekt, w domu okazuje się co innego.

Weź no opisz problem głębiej bo wróżbitów tu ni ma. :D

• #18 04 Cze 2017 21:34
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

JAKI SERWIS??? Naprawdę szlag mnie trafia jak czytam Twoje posty - po co mamy Ci coś podpowiadać, skoro nie potrafisz odpowiedzieć nawet na proste pytanie : "

398216 Usunięty napisał:
    Serwisem autoryzowanym Tonsila czy Yamahy?

Z charakterystyki wynika nic. Nic co miało by wpływ na wzmacniacz. Natomiast jeśli tę charakterystykę przysłał Tonsil - to raczej nie mają się czym chwalić, skoro nawet dość "naciąganej" normy (żółte pola ograniczają strefę poza normą dopuszczalnych zmian charakterystyki częstotliwościowej) nie potrafi utrzymać.

• #19 05 Cze 2017 11:00
    dariusz2021
    Poziom 9  

Cały czas pisze o serwisie Yamahy :) odnośnie charakterystyki Tonsila. Zmiany charakterystyki częstotliwościowej) nie potrafi utrzymać. Co chcesz przez to powiedzieć? Tonsil twierdzi że ma profesjonalny sprzęt?

Nie znam się na charakterystyce, ale powiedzieli że głośniki nie były uszkodzone.

Szukałem podobnego przypadku z wyciszającymi się kolumnami. Nie znalazłem nic. Odp. Na moje pytanie jeśli możesz i zamykam ten temat.

• Pomocny post
    #20 05 Cze 2017 14:00
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Więc sprawdź w takim razie czy na innych kolumnach występuje ten sam efekt wyciszania i jeśli tak udaj się do serwisu z żądaniem profesjonalnego podejścia do sprawy.
    Tę charakterystykę kolumny dostałeś od Tonsila, czy Yamahy? Jak od Tonsila - patrz mój post #18. Jeśli Yamahy - nie mam nawet słów do tego aby =zachować wyrozumiałość takich działań serwisu - równie dobrze mogliby taką samą charakterystykę podpiąć do wyjaśnienia swoich niekompetencji w wypadku innych kolumn niż A-300. Wystarczy zmienić opis...
    Gdyby to mnie się trafił taki serwis już dziś by mieli cofniętą autoryzację - za brak kompetencji i podejście do klienta. Wystarczyło by zgłosić sprawę bezpośrednio do firmy opisując całą sprawę i podając m.in. ten wykres...

• Pomocny post
    #21 05 Cze 2017 14:38
    Arkadyo
    Poziom 29  

Ale żeby A 300 podłączać pod najsłabszy amplituner kd... :) Nie, żebym nie był po kolegi stronie ale krew z uszu nie płynie? Może to ona zalewa kanały uszne :P
    Ale na poważnie to jak koledzy wyżej napisali - sprawdzić z innym zestawem i porównać.

• #22 05 Cze 2017 19:53
    dariusz2021
    Poziom 9  

Wykres otrzymałem od Tonsila. Na nowych kolumnach lewa gra słabiej w wysokich tonach. Arkadyo - sprzęt wziąłem na raty, więcej bym mi nie dali kasy. Jeśli tak jest jak pisze: telecaster1951 - że: Do póki bezpieczniki nie zadziałają, to niczego nie wyciszą, bo nie mają jak. Może to głupio zabrzmi, jest możliwość żeby ktoś z was przyjechał i temu się przyjrzał???

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME