Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy od halogenów - dołożenie prostownika.

04 Cze 2017 02:34 585 11
  • Poziom 31  
    Witam.
    Jak wyprostować napięcie, żeby dało się pod to podłączyć Ledy.
    Jest to zasilacz impulsowy 12V 200W z odzysku, model nieznany, brak obudowy, ale w 100% (chyba) sprawny. Nic się w samym zasilaczu nie grzeje gdy podłącze halogen 50W lub żarówkę samochodową.

Dokładam mostek 50A z dużym radiatorem i diody pięknie świecą, bez stroboskopu jak to jest na samym zasilaczu. Pobór prądu przez Ledy to 0.6A - czyli nic.
    Problem polega na tym, że każdy mostek grzeje się niemiłosiernie.
    Przy pierwszej próbie podłączyłem mostek bez obudowy, gdy go po chwili dotknąłem to się oparzyłem.

Zapewne chodzi o częstotliwości?
    Da się coś z tym zrobić żeby to pracowało tak jak należy i się nie grzało? Zasilacz impulsowy od halogenów - dołożenie prostownika.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    WędkarzStoLica napisał:
    Da się coś z tym zrobić żeby to pracowało tak jak należy i się nie grzało?
    Nie podłączaj MOSTKA który jak sam napisałeś:
    WędkarzStoLica napisał:
    Problem polega na tym, że każdy mostek grzeje się niemiłosiernie.
    Podłącz jakąś diodę impulsową o odpowiednich parametrach napięciowo/prądowych + kondensator elektrolityczny np: 470uF i może to pomoże.
    Ps.
    Z plątaniny tych przewodów podłączonych do tego zasilacza (zdjęcie/załącznik) ciężko coś Tobie będzie doradzić.
  • Poziom 31  
    Plątanina tu nie ma nic do rzeczy. Głowę na pieńku kładę, że jest wszystko dobrze podłączone.

Dlaczego zwykły mostek prostowniczy się grzeje?
    Jedna dioda impulsowa wystarczy do wyprostowania napięcia?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Wynika to ze strat na diodach, które są zamienione w ciepło. Potrzebny radiator. Dużo zależy od jakości samego mostka.
    Nie powinno się dopuszczać do temperatur wyższych niż 100stC.
    Nie rozumiem tylko po co mostek. Dioda i kondesator wystarczą.
  • Poziom 31  
    Z zasilaczami impulsowymi nie mam doświadczenia, chciałem wyprostować napięcie, żeby mi ledy nie migały i zrobiłem to jak przy zwykłym zasilaczu.

Falco76 napisał:
    Wynika to ze strat na diodach, które są zamienione w ciepło. Potrzebny radiator. Dużo zależy od jakości samego mostka.
    A zauważyłeś, że mostek jest 50A i ma duży radiator, a obciążenie to zaledwie 600mA - kilkadziesiąt małych diod 20mA.

Tu nie chodzi o mostek i radiator, tylko o coś innego, pewnie o częstotliwości? I zwykłą dioda prostownicza nie wyrabia? Testowałem trzy sprawne mostki.

Falco76 napisał:
    Dioda i kondesator wystarczą.

Jaka? Impulsowa, czy może być zwykła? Jaki kondensator i pojemność? Elektrolit się nadaje?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    WędkarzStoLica napisał:
    czy może być zwykła?
    NIE!
    WędkarzStoLica napisał:
    Elektrolit się nadaje?
    TAK!
    WędkarzStoLica napisał:
    Jaki kondensator i pojemność?
    Minimum 470uF/35V
    WędkarzStoLica napisał:
    Jaka? Impulsowa
    A np:SB340.
    Ps. Zanim podłączysz te LED_y sprawdź napięcie.
  • Poziom 31  
    Gumiś przyjacielu, czy nie możesz tak od początku do końca?
    Jedna dioda impulsowa? Jeśli jedna, jak ją podłączyć? Nie znam sposobu prostowania napięcia jedną diodą.

Dlaczego elektrolit na 35V skoro tam jest 12V ? Elektrolitów na 16V mam mnóstwo, tych na wyższe napięcie dużo mniej.
    Nie wspominałem o tym, ale są to taśmy Led na 12V.

Dioda którą zaproponowałeś, jest jakaś nieznana przez Allegro.
    Czy dioda Schottky 2A jakaś inna może być?
    Przypominam, obciążenie to 600mA.
  • Poziom 41  
    WędkarzStoLica napisał:
    Dlaczego elektrolit na 35V skoro tam jest 12V ?
    A dla tego Mój kolego Wędkarzu ze stolycy. Zaśpiewałby PAN Stasiek Wielanek.
    Do rzeczy: Napięcie tzw. przebicia kondensatora powinno być większe o 1/3 i więcej od napięcia zasilającego. Symbol diody który podałem jest symbolem diody którą miałem pod tzw. rękom. Szukaj np: BY399
  • Poziom 22  
    Wiem że czasami sama zabawa jest fajna, ale taki układ to przerost formy nad treścią. Zasilacz dedykowany do ledów np 15W będzie kosztował kilka złotych (przynajmniej ja tyle płace w hurtowni), a będzie gotowe 12VDC z możliwością niewielkiej regulacji.
  • Poziom 31  
    bambus94 napisał:
    Wiem że czasami sama zabawa jest fajna, ale taki układ to przerost formy nad treścią. Zasilacz dedykowany do ledów np 15W będzie kosztował kilka złotych
    Ten zasilacz już mam, zasila on 3 lampy 7W i w tym przypadku idiotyzmem by było, kupować dodatkowy zasilacz i niepotrzebnie zagracać miejsce.
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Ale jaja , zastosuj 4 diody prostownicze z zasilaczy impulsowych czyli szybkie a nie zwykły wolny mostek za 3zł.
    I to jest przekonkretna odpowiedź.
    Prosto, szybko i za darmo bo starych zasilaczy ATX mam na pęczki.

Piwo dla Ciebie kolego.