Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki program CAD do projektowania 3D?

francus11 04 Jun 2017 17:15 4791 7
    francus11
    Level 5  
    Cześć. Jestem hobbystą elektronikiem i czasami do jakiś projektów potrzebne mi są jakieś obudowy. Znudziło mi sie wycinanie otworów w jakiś plastikowych pudłach i wpadłem na pomysł na zaprojektowanie jakiejś obudowy i zlecenie stworzenia niej. Wiem, że nie jest to tanie, ale z niektórych moich projektów korzystam na co dzień, więc przydałoby się, żeby ładnie wyglądały. Problem w tym, że nie znam się na profesjonalnym
    modelowaniu 3D do druku ani nie znam żadnych programów do tego(kiedyś się bawiłem w Blenderze ale on nie nadaje się do tego, raczej tworzenie obiektów do np gier). Same programy kosztują po kilka tys, ale one są typowo do zastosowań profesjonalnych. Zna ktoś jakieś darmowe, znośne cenowo dla zwykłego śmiertelnika lub jakieś wersje próbne jakiegoś programu. Proszę, żeby był w miarę prosty w obsłudze a nie jakiś openSCAD, który obsługuje się pisząc jakiś kod.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Computer Controls
    idepopizze
    Level 33  
    Może uświadomię Cię jak tradycyjnie robi się takie plastikowe obudowy. Sam model w 3D to jeszcze właściwie jest nic. Taką obudowę robi się na wtryskarce. Żeby ją jednak zrobić na wtryskarce to potrzeba wyfrezować formę w kostce ze stali narzędziowej. 3D idzie więc do programistów którzy to najpierw zrobią technologię plus program do wyfrezowania formy. Teraz to idzie na maszynę CNC gdzie operator poustawia narzędzia itd a maszyna odfrezuje negatyw obudowy w kostce stali. Teraz ta kostka idzie do kontroli gdzie najczęściej maszyna pomiarowa sprawdza to co wyszło na zgodność z modelem 3D. Później to idzie do ślusarzy którzy robią ręczną robotą przy tej kostce. Żeby jednak mieć taką plastikową obudowę to oprócz formy potrzebujesz też stempla. Z nim jest taka sama robota jak i z kostką z formą. Jak już masz te 2 rzeczy to dopiero one trafiają na wtryskarkę. Najpewniej potrzebne będą jeszcze jakieś dodatkowe płyty ze stali z kanałami chłodzenia itp więc kolejne koszty.
    Ogólnie żeby zrobić jakaś głupią obudowę którą weźmiesz w dłoń trzeba zapłacić kilku ludziom, zapłacić za narzędzia, stal itd itp i nie wychodzi to tanio.

Jest jeszcze coś takiego jak drukarki 3D ale tu nie wiem jak wychodzą kosztowo.
    Ponieważ pytasz o darmowy(niskobudżetowy) soft do 3D to jednak na początek sugeruje przyjrzeć się kosztom związanym ze stworzeniem jednostkowych obudów.
  • Computer Controls
    drobok
    Level 32  
    co do 3d blender, jeśli nie robisz ich w tysiącach (jak kolega wyżej) to wystarczy ci takowa z drukarki ;)
    francus11
    Level 5  
    Od początku skłaniałem się ku drukowaniu 3D bo słyszałem, że wystarczy tylko projekt. Teraz gdy przeczytałem o "klasycznej metodzie" to tym bardziej wybieram druk 3d. Tylko nadal nie wiem jaki program wybrac. A czy są wogóle jakieś programy których cena nie jest równowartością wysokiej klasy komputera???
    drobok
    Level 32  
    co ci nie pasuje w sofcie z mojego posta ?
    francus11
    Level 5  
    Słyszałem, że średnio się nadaje do robienia projektów do druku. Spróbuję i napiszę.

Dodano po 57 [minuty]:

Popróbowałem blendera, ale trudno mi się w nim robi.
    User removed account
    User removed account  
    darkdreamss
    Level 8  
    W chwili aktualnej jest promocja na program ironcad. Sama mam i polecam. Więcej szczegółow jest na stronie ironcad.pl