Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Liebherr - Brak chłodzenia oraz mrożenia

Artur266 04 Jun 2017 19:28 1902 7
 • #1
  Artur266
  Level 10  
  Witam. Na samym początku powiem, że nie mogłem znaleźć dokładnego typu lodówki. Nie znalazłem żadnej tabliczki , więc opiszę dokładnie urządzenie. Jest to lodówka chłodziarko- zamrażarka firmy Liebherr. Jest to małe urządzenie 60x55x80 . Problemem jest to , że po włączeniu do sieci nie chłodzi i nie zamraża. Świeci się tylko światełko. Wobec tego rozkręciłem tylną obudowę. Na samym tyle jest sprężarka, kondensator i prawdopodobnie podłączony termostat. Z tego względu , że nie mam do czynienia z lodówkami proszę o jakieś porady jak sprawdzić to urządzenie. Dodaje zdjęcia. Kolor różowy sieć 230 V , zielony podłączony równolegle kondensator. Z góry dzięki za pomoc.
 • Helpful post
  #2
  Lodxx
  Home appliances specialist
  Czy po włączeniu do prądu słychać pracę sprężarki? Jeżeli nie to może być uszkodzony termostat,możesz sprawdzić sprężarkę na krótko bez termostatu i wtedy zobaczyć czy chłodzi.Jeżeli masz rozebraną tylną puszkę to wystarczy że odepniesz przewody idące do termostatu (te które nie oznaczyłeś) i połączysz przewodem idąc od wchodzącego brązowego (sieciowego) z miejscem gdzie podłączony jest czarny.Jeżeli sprzęt będzie pracował to do wymiany masz termostat który jest zamontowany wewnątrz lodówki.

  Na zdjęciu co masz ze sobą połączyć
  Liebherr - Brak chłodzenia oraz mrożenia
 • #3
  Artur266
  Level 10  
  Odpaliłem na krótko. Sprężarka pracuje. Zostaje termostat do wymiany. Z tym, że mam pytanie. Czy mogę ominac ten termostat i zrobić go na krotko , aby lodówka pracowała cały czas ?
 • Helpful post
  #4
  Lodxx
  Home appliances specialist
  Nie,bo zacznie przemrażać a później padnie sprężarka z przegrzania termostat musi być.Żadnych kombinacji z włącznikami czasowymi itp. nie polecam.Termostat do niej dostaniesz w każdym sklepie z częściami agd i powinien kosztować maksymalnie 50 zł.
 • #5
  Artur266
  Level 10  
  Usterki ciąg dalszy. Wymieniłem termostat. Lodówka działa tylko termostat niezbyt odczytuje temperaturę. Wiem, że jest możliwość regulacji tego termostatu. Czy ktoś wie, który co reguluje? Załączam zdjęcie.
  Liebherr - Brak chłodzenia oraz mrożenia
 • Helpful post
  #6
  Lodxx
  Home appliances specialist
  Niezbyt czyli? Jaką temperature masz na ściance chłodziarki po wyłączeniu się agregatu a jaką przy ponownym załączeniu.Czy termostat montowany jest na zewnątrz czy wkładany do środka przez kanał ?Jaki masz model nowego termostatu.
 • Helpful post
  #7
  zielinskii
  Level 16  
  Jeśli kapilara od termostatu wchodzi do środka obudowy lodówki czyli w taki otwór to musisz mieć kapilarę od termostatu też takiej długości jak w oryginale, no chyba że kapilara jest zamocowana tylko do ścianki lodówki, to aby starczyło. Jeśli wszystko dobrze podłączyłeś to termostat można regulować. Są tam 2 śrubki jedna jak by wewnątrz a 2 bardziej wystaje. I właśnie ta wystająca cię interesuje, jeśli lodówka gaśnie szybciej jak byś chciał i nie osiąga odpowiedniej temperatury to śrubkę kręcisz w lewo wtedy dłużej będzie chodzić ale do takiego kręcenia ustaw pokrętło termostatu na maxa. To trochę zabawy jest jak pierwszy raz to będziesz robił. Jak już wszystko ustawisz i lodówka powiedzmy dojdzie do temperatury jaką chcesz np 1-3 stopnie to pierw kręcisz powoli pokrętłem termostatu w stronę jedynki i sprawdzasz czy zgaśnie. Jeżeli zaś nie gaśnie a temperatura dobra to śrubką powoli w prawo. Z kręceniem śrubki uważaj powoli nie za dużo, można zrobic nawet parę obrotów ale byś nie wykręcił jej.
 • #8
  Artur266
  Level 10  
  Wymiana termostatu lodówki