Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Elektryczny podgrzewacz wody Siemens DE1821515 błąd E05

jag0da 04 Cze 2017 20:19 972 3
 • #1 04 Cze 2017 20:19
  jag0da
  Poziom 2  

  Witam serdecznie.

  Przejrzałem całą Elektrodę i większość Googla i nie udało mi się namierzyć odpowiedzi na poniższe pytanie:
  Co oznacza błąd E05, który pojawił się na wyświetlaczu przepływowego podgrzewacza wody 21kW SIEMENS DE1821515 ?
  W instrukcji obsługi napisane jest jedynie, że błędy E05-E07 są uszkodzeniami układu elektronicznego i należy wezwać serwis. Serwisówki, ani schematu do tego modelu nie udało mi się namierzyć.
  Objawy są następujące:
  - można ustawić żądaną temperaturę na wyświetlaczu,
  - po odkręceniu ciepłej wody, podgrzewacz zaczyna grzać i woda robi się ciepła do gorącej w zależności od ustawionej temperatury,
  - po chwili na wyświetlaczu pojawia się E05 i podgrzewacz przestaje grzać,
  - po dłuższej chwili 0,5-3min na wyświetlaczu pojawia się ustawiona wcześniej temperatura i zaczyna się grzanie,
  - po chwili znów E05 itd...
  Zakręcenie i ponowne odkręcenie ciepłej wody nie przyspiesza procesu.

  Kilka dni wcześniej podgrzewacz zaczął słabiej grzać, jak było ustawione 40°C to leciała zimna woda, dopiero jak sie ustawiło 60°C to leciała woda tak coś około 40°C. Złożyłem to na karb uszkodzenia (przepalenia) jednej z grzałek, lub przekaźnika ją załączającego, ale po sprawdzeniu okazało się że wszystkie grzałki są dobre i napięcie do nich dochodzi. Obecnie podgrzewacz zaczął "mocno" grzać ale pojawia się co chwila E05.

  Co sprawdziłem:
  1. Grzałki są dobre - wszystkie mają ten sam opór ok. 22,7Ω.
  2. Do grzałek w początkowej fazie grzania dochodzi napięcie - wszystkie 3 fazy.
  3. Zdemontowałem i wyczyściłem czujnik przepływu, ale nie przyniosło to żadnego efektu. Jeżeli czujnik jest niepodłączony to grzanie się nie włącza.
  4. Odłączenie czujnika temperatury wody gorącej, powoduje pojawienie się błędu E03.

  Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie porady i sugestie.

  0 3
 • #2 04 Cze 2017 20:53
  magir
  Poziom 27  

  Co oznacza ten błąd nie wiem, ale z tego co piszesz dochodzę do wniosku że układ który steruje urządzeniem wykrywa brak odpowiedzi na grzanie wody w postaci sygnału temperatury przez czujnik umieszczony za grzałkami.
  Wydaje mi się układ w ten sposób próbkuje i chroni całość przed przegrzaniem a skoro czujnik z jakiegoś powodu nie podaje wartości temperatury układ sygnalizuje że coś jest nie tak. Sprawdź czujniki (lub czujnik) za grzałkami ( o ile jest dostępny) przez pomiar oporności samego czujnika ( stawiałbym że to może być Pt100 ale to tylko przypuszczenia) oraz czy przypadkiem nie ma przerwy w jego obwodzie. No może jeszcze być przyczyna bardziej prozaiczna - że odłożył się na nim kamień kotłowy który też może narobić problemów. Usunąć odłożony kamień w podgrzewaczu można za pomocą chemii do ekspresów czy żelazek.

  0
 • #3 04 Cze 2017 21:55
  kz61
  Poziom 20  

  E05-E07 Uszkodzony układ elektroniczny. Tyle instrukcja znaleziona bez problemów przez wyszukiwarkę. Jednak warto spróbować odkamieniania bo czasem urządzenie nie potrafi zinterpretować właściwie takiego stanu rzeczy.

  0
 • #4 22 Paź 2018 14:14
  jag0da
  Poziom 2  

  Po wyczyszczeniu przepływomierza, który nie był strasznie zabrudzony (delikatny rdzawy nalot), błąd nadal występował. Dopiero wyłączenie zasilania, rozpięcie i ponowne podłączenie wszystkich konektorów i złączek w podgrzewaczu, spowodowało jego powrót do stanu prawidłowej pracy. Co było przyczyną wywalania w/w błędu, tego nie jestem w stanie określić.

  0