Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowe zasilanie routera

04 Cze 2017 23:22 618 6
  • Poziom 9  
    Witam mam taki problem, mianowicie moje dziecko wiecznie wylacza router wtyczką z gniazdka i podłącza spowrotem (resetuje) twierdząc że mu internet słabo chodzi. Czy istnieje jakaś możliwość awaryjnego zasilenia przez te kilka sekund? Często potrzebuje stałego dostępu bez przerw i jest to irytujące a nie przetłumaczysz wiec stąd pytanie czy jest to możliwe?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Podstawowa sprawa jaki model routera, jakie parametry zasilania na zasilaczu. Zasilanie awaryjne można wykonać, ale również i to może być odłączone od samego routera.

Z drugiej strony dziecko może mieć niestety rację, bo w zależności od tego co robi, czy ściąga torrenty, czy gra online, czy ogłada filmy HD online, dostawca może nawet celowo blokować, ograniczać transfer ze względu na ograniczone możliwości infrastruktury sieci. Warto o to spytać dostawcę.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kontroli rodzicielskiej, zabezpieczenie routera, a w miarę możliwości skonfigurowanie go tak by stanowczo wydzielone łącze dla dziecka nie mogło obciążać sieci . Dodatkowo program ochrony rodzicielskiej z wydzielonymi stronami najbardziej obciążającymi, jak takowych pociecha używa i nie pozwala koledze na własną pracę.
    Inne rozwiązanie - osobne złącze, pakiet dla dziecka. Zwykle dwa pakiety mniejsze na czas określony można wynegocjować u dostawcy w podobnej cenie co jeden duży. Problem wtedy znika całkowicie.
  • Poziom 33  
    kuba497 napisał:
    [...] moje dziecko wiecznie wylacza router [...] twierdząc że mu internet słabo chodzi.
    A tak nie jest? W czym słabo chodzi (strony, pobieranie, gry online-multiplayer)? Czy to się dzieje tylko, gdy Ty korzystasz z Internetu? Jeśli tak to w jaki sposób korzystasz (wysyłanie, pobieranie, przesył w czasie rzeczywistym)? Ty chcesz zrobić to samo co ono - zapewnić tylko sobie poprawne działanie. Nie lepiej poszukać rozwiązania jego problemu? No chyba, że kłamie to zablokuj je po MAC adresie i nie będzie mieć Internetu wcale.
  • Poziom 9  
    Witam przepraszam że dopiero teraz daje odpowiedź. Jest to router live box 2.0 chodzi o chwilowe zasilanie na czas wyjęcia wtyczki z gniazdka i włożenia spowrotem kilka sekund. Ja osobiście przesyłam rekordy do internetowych baz danych nie mogę ich dodać kilku na raz wiec tu jest problem potrzebuje stałego dostępu bo gdy "kliknę OK" i nie ma dostępu do internetu dane się kasują i muszę je wprowadzać od początku co jest irytujące. Jemu chodzi o gry online które jak wiadomo pobierają sporo danych co mi nie przeszkadza ale podejrzewam że wcale to nie problem routera a opóźnienia w grze ale nie znam się na tym. Wiec przechodząc do sedna sprawy jak to zrobić by przez tą chwilę live box był cały czas zasilany? Dziękuję za odpowiedzi

• Poziom 28  
    Ingerencja w router odpada więc może pomyśl nad zasilaczem buforowym 12V zamiast oryginalnego "wtyczkowego". U mnie był podobny problem choć z winy dostawcy prądu - zdarzało się, że kilka razy na dzień napięcie zanikało na 2..5 sekund co oczywiście resetowało router. Zamontowałem zasilacz buforowy MeanWell ( wiele modeli znajdziesz po wspianiu zasilacz buforowy MeanWell ) , do tego akumulator bezobsługowy 12V 7Ah i nawet gdy od czasu do czasu zdarzy się większa awaria sieci energetycznej to internet działa bez problemu kilka godzin. Akumulator wystarczy jakiś 2Ah. Zmontować to w jakiejś uniwersalnej zamkniętej obudowie i będzie dziać dopóki dziecko nie wyciągnie wtyku zasilającego bezpośrednio z LiveBoxa lub nie wyłączy go wyłącznikiem ...
  • Specjalista elektronik
    Widzę, że tu jest problem wychowawczy: dziecku trzeba wytłumaczyć, że nie ma wyłączać routera bez uzgodnienia, jeśli ktoś inny też używa Internetu - bo jak się przyzwyczai, to w przyszłości będzie tak robić w pracy, a wtedy szybko z niej wyleci. Jak usłyszy, że nie wolno, a wyłączy, to ostrzec je, że za to mu wyłączysz Internet - i zrobić to, jak wyłączy po raz drugi, najpierw na dzień, a jak będzie się to powtarzało, to na dłużej. Ewentualnie po kilku takich sytuacjach wizyta z nim u psychologa, bądź psychiatry.

Co do tracenia danych, to może zastosować jakiegoś VPN-a, który załatwi tyle, że chwilowe wyłączenie routera będzie tylko opóźniać transmisję, ale nie zerwie połączenia.

I co do opóźnień - wypada sprawdzić, co się dzieje, po pierwsze systematycznie odczytywać, ile Livebox przesłał w którą stronę (on powinien mieć taką informację, również ma informację o jakości łącza, ale nie wiem, jak się do niej dostać - trzeba zadzwonić do konsultanta), po drugie cały czas coś przesyłać, może mieć otwartą dynamiczną stronę WWW, która pokazuje swój czas z sekundową rozdzielczością - jak w pokazywaniu czasu robią się opóźnienia, a dziecko zgłasza, że mu gra wolno działa, to wiadomo, że połączenie się nie wyrabia, i wtedy trzeba popatrzeć, czy rzeczywiście akurat tak dużo się przesyłało, że mogły być problemy - może trzeba zapłacić za szybsze łącze?

W LiveBox-ie 2.0 można sprawdzić, czy były błędy łączności: to wymaga zalogowania, potem trzeba wybrać "wsparcie", "informacje systemowe" i "DSL". U mnie było 81 błędów (0 poważnych) przez prawie 40 godzin połączenia (punkty 2.8 i 2.9 informacji o DSL). Jak jest dużo błędów - zgłaszać awarię.