Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SMV50E90EU/54 - płytka sterownika, przepalone elementy

lukaszenko102 05 Cze 2017 11:39 774 1
  • #1 05 Cze 2017 11:39
    lukaszenko102
    Poziom 8  

Witam
    Zakupiłem używaną zmywarkę Bosch. Pani sprzedawała, bo długo pobierała wodę i poza tym było wszystko ok. W domu wymieniłem wąż doprowadzający wodę bo tamten okazało się, że był zagięty. Po podłączeniu do prądu i włączeniu zmywarki coś strzeliło i przestała działać. Dzisiaj rozebrałem ją i są przepalone elementy na płytce sterującej. Czy są to elementy, które da się wymienić? Czy dać spokój i kupić nową zmywarkę?
    Zmywarka Bosch SMV50E90EU/54 - płytka sterownika, przepalone elementy Zmywarka Bosch SMV50E90EU/54 - płytka sterownika, przepalone elementy

0 1
  • Relpol
  • #2 05 Cze 2017 20:35
    aaanteka
    Poziom 37  

Są to:
    1) Elementy zabezpieczające przed przepięciami diody typu transil (Transient Voltage Suppressor, TVS) (druga fotografia elementy większe, uszkodzony widocznie jeden)
    2) Kondensator i prawdopodobnie dioda (wokolicy układu TNY264, zapoznaj się z jego aplikacją i staraj się dojść gdzie te elementy są umiejscowione w schemacie)
    3) Kondensator MKP produkcji EPCOS - pracujący prawdopodobnie jako układ gasikowy na którymś ze styków jednego z przekaźników fotografia pierwsza, warto sprawdzić sprawność tych przekaźników, może od nich się zaczęło, albo elektrozaworu, którym sterują).
    Generalnie układ możliwy do naprawy dla praktykującego, doświadczonego elektronika z dużą cierpliwością. Takie układy nie mają dostępnych schematów i trzeba wykazać się wiedzą dochodząc do wszystkiego na piechotę. O ktoś upublicznił swoje opracowanie podobnego rozwiązania zasilacza, porównaj czy pasuje:
    Zmywarka Bosch SMV50E90EU/54 - płytka sterownika, przepalone elementy Zmywarka Bosch SMV50E90EU/54 - płytka sterownika, przepalone elementy
    Widać z publikacji, że to "typowa" usterka tych zmywarek :arrow: podobny problem.

0