Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pegasus IQ502 - nowe życie

phanick 05 Cze 2017 21:38 12291 10
  • Pegasus IQ502 - nowe życie
    Motywacja
    Jeden ze znajomych poprosił o naprawę swojej konsolki IQ502 (rev3). Niestety, coś było nie tak z głównym układem, który był zalaną strukturą (glob top) wiec nie dało się naprawić - patrząc na szynę adresową i danych pod analizatorem stanów logicznych, procesor zdawał się poprawnie wykonywac kod,
    lecz po jakimś czasie program szedł w maliny. Raz na 50 uruchomień udało się uruchomić grę. Dotykając palcami gluta można było obserwować artefakty na ekranie. Wymiana gniazda kardridży nie pomogła - prawdopodobnie upalona jakaś linia wewnątrz gluta. Myślałem, żeby może podciągnąć magistralę adresową i danych do VCC (zwykle to właśnie scalaki w technologii NMOS mają mocne 0 i słabe 1). To w zasadzie jedyne co można byłoby zrobić (tak kiedyś naprawiłem jednego joypada z glutem). No ale tutaj nie pomogło.

Zaproponowałem więc zrobienie całej PCB na scalakach od zera, aby pasowała pod obudowę. Normalnie to projekt + wykonanie + komponenty pewnie za kilkaset stówek, ale że robiłem tez to dla swojej satysfakcji, to cenę zaproponowałem `symboliczną`.

Oryginalnie konsola w środku wyglądała tak:

Ja postanowiłem zrobić od zera jedno PCB gniazdami padów + gniazdem kardridży (na scalakach), podobnie jak w IQ502 rev 1. PCB ma dość dziwny kształt z uwagi na mechanizm wysuwu kardridży, do tego trochę otworów montażowych w różnych miejscach, także musiałem sporo się przyłożyć przy wykonywaniu pomiarów suwmiarką.

Przymiarka po zdjęciu wszystkich wymiarów:

Wykonanie
    Projekt PCB oparłem o swój stary sprawdzony schemat - wzmacniacz dźwięku i obrazu dający dobrej jakości sygnały, bez szumów.

Wykonanie PCB - oczywiście dwustronne. Aby się w tym wszystkim nie pogubić przyjąłem od pewnego czasu strategię, że jedynymi elementami łączącymi obie warstwy są przelotki, natomiast wszystkie inne elementy są lutowane jedynie w warstwie bottom:
    Pegasus IQ502 - nowe życie Pegasus IQ502 - nowe życie

PCB po wykonaniu - pasuje idealnie co do milimetra, nic nie trzeba naginać, gniazda joypadów także bez problemu się komponują z obudową. Gniazda wymagają wywiercenia większych otworów (1.2 mm) niż typowe gniazda DB9/15 (znane jako COM). Koszyk wokół złącza cartów (zabezpieczający przed kurzem?) wymagał odsunięcia elementów na ok. 2 cm od niego.

Po wlutowaniu wszystkich elementów - konsola zadziałała od pierwszego uruchomienia (rzadkość, zwłaszcza przy takiej ilości lutów) ;-)
    Pegasus IQ502 - nowe życie Pegasus IQ502 - nowe życie Pegasus IQ502 - nowe życie Pegasus IQ502 - nowe życie Pegasus IQ502 - nowe życie Pegasus IQ502 - nowe życie

Jedyne co mnie zdenerwowało (a zauważyłem dopiero po wytrawieniu PCB) to, że dodatkowa biblioteka (teardrops.ulp) do Eagle'a, która odpowiada za generowanie łezek wokół punktów lutowniczych z dziwnych powodów pominęła generowanie ich przy gnieździe kardridży. Musiałem wiercić otwory z aptekarską precyzją, aby nie przerwać ścieżki.

Po dłuższych oględzinach stwierdziłem, że z niewiadomych przyczyn w kodzie biblioteki pomijane jest robienie łezek wokół punktów lutowniczych elementów o kształcie kwadratowym - dodanie odpowiedniej formuły naprawiło problem:

Podsumowanie
    Konsola generuję obraz i dźwięk w bardzo dobrej jakości (moim zdaniem lepszej, niż oryginalny IQ502 rev3). Dodatkowo wersja na scalakach będzie możliwa w naprawie, gdyby kiedyś coś się w niej zepsuło (scalaki umieszczone w podstawkach). Podłączenie na etapie projektu wszystkich sygnałów do obu gniazd Padów (jak w oryginale) zapewnia 100% kompatybilność z oryginałem (obsługa pistoletu i innych akcesoriów).

Fajne!
  • #2 06 Cze 2017 12:58
    Geekboy68k
    Poziom 8  

Podziwiam za samozaparcie.

Te scalaki są do zdobycia na AliExpress i eBayu po kilka dolców. Chyba najdroższym elementem (w detalu) jest gniazdo kartridżów.
    Biorąc pod uwagę ceny "oryginalnych" Pegasusów, można pokusić się o zmajstrowanie klona. Jeszcze jakby dodać jakieś współczesne złącze, np. HDMI - miodzio! :)

• #3 06 Cze 2017 13:50
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

Układy scalone tam są, czy działają?

Link

• #4 06 Cze 2017 19:34
    PiotrPitucha
    Poziom 32  

Witam
    Siejesz defetyzm :)
    Myślisz że w sklepach w Polsce mamy układy z Ameryki lub Niemiec?
    Wystarczy otworzyć jakiś sprzęt elektroniczny by stwierdzić skąd pochodzą wnętrza, mam dobre doświadczenia w układach scalonych z internetowych zakupów, u mnie ZERO na KILKASET.
    Pozdrawiam

• #5 06 Cze 2017 19:40
    tplewa
    Poziom 36  

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Siejesz defetyzm :)
    Myślisz że w sklepach w Polsce mamy układy z Ameryki lub Niemiec?

Niestety nie sieje defetyzmu bo takie sa fakty i przy zakupach w Chinach trzeba mocno uwazac. To ze elementy sa gdzies tam produkowane nie oznacza ze nie ma na rynku podrobek. Tak samo w Chinach czesto mozna kupic odpady produkcyjne ktore nie mieszcza sie w specyfikacji producenta (z znanych mi to wiele ukadow Analog Devices np. DDS-y)... Takie sytuacje to nie nowosc.

Co prawda temat wyladowal w koszu (a szkoda bo to kolejna przestroga), ale moze kolega autorowi tego tematu powiedziec ze nie ma obaw ;)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3343744

Takich linkow moge jeszcze kilkanascie przynajmniej wkleic...

Fakt w wypadku wielu elementow zwlaszcza starych nie ma wyboru i czasem trzeba ryzykowac, ale jak elementy sa dostepne lepiej kupowac u autoryzowanych dystrybutorow...

• #6 06 Cze 2017 22:49
    HD-VIDEO
    Poziom 34  

PiotrPitucha napisał:
    Siejesz defetyzm

Nawet nie wiesz o jakie układy tu chodzi a piszesz o jakiś współczesnych

• #7 07 Cze 2017 22:58
    Gonza
    Poziom 27  

Geekboy68k napisał:
    Podziwiam za samozaparcie.

Te scalaki są do zdobycia na AliExpress i eBayu po kilka dolców. Chyba najdroższym elementem (w detalu) jest gniazdo kartridżów.
    Biorąc pod uwagę ceny "oryginalnych" Pegasusów, można pokusić się o zmajstrowanie klona. Jeszcze jakby dodać jakieś współczesne złącze, np. HDMI - miodzio! :)

Ja właśnie zainspirowany tymi wszystkimi pegasusowymi konstrukcjami phanicka zmajstruję sobie na dniach klona. Części wszystkie mam (ciekaw jestem czy będą OK, czy jednak trafią się buble), tylko sposób zmontowania będzie iście partyzancki bo na płytce uniwersalnej. Ale to w zasadzie "4 fun" i dla zabicia czasu, będzie się czym zająć w wolnej chwili.
    Gniazdo kartridża na aliexpress jest za 4$, przyszło z Chin w 2 tygodnie poleconym.

• #8 07 Cze 2017 23:08
    phanick
    Poziom 28  

Gonza napisał:
    Części wszystkie mam (ciekaw jestem czy będą OK, czy jednak trafią się buble), tylko sposób zmontowania będzie iście partyzancki bo na płytce uniwersalnej.

Dasz radę - ja dałem to i Tobie się uda. Polecam tylko scalaki z połowy roku 90 lub późniejsze (z logiem UMC u góry). Te starsze (z logiem po lewej stronie) maja błędy - zwłaszcza CPU (niektóre z gier Codemasters nie działają poprawnie).

• #9 07 Cze 2017 23:31
    Gonza
    Poziom 27  

phanick napisał:
    Polecam tylko scalaki z połowy roku 90 lub późniejsze (z logiem UMC u góry). Te starsze (z logiem po lewej stronie) maja błędy - zwłaszcza CPU (niektóre z gier Codemasters nie działają poprawnie).

Właśnie kiedyś czytałem o tym, zapewne to był Twój wpis gdzieś w internecie, ale potem tego nie mogłem już znaleźć, kojarzyłem tylko że chodzi o wcześnie datowane wersje. Na razie mam ten komplet scalaków, zamówiłem też od innego sprzedawcy z Ali drugi komplet, po dolarze za sztukę. Dotarła też już składanka 150 in 1, czekam na pada.
    Ogólnie to z pegasusem to miałem mało co do czynienia, pamiętam że był kiedyś w domu (jakiś klon, bo na pewno nie oryginał), ale zdaje się że było to trochę czasu po tym, jak miałem Segę Master System II i zaledwie 7 gier, bo te były pieruńsko drogie, jak cała Sega zresztą.

• #10 24 Cze 2017 21:35
    VJARON
    Poziom 10  

Temat świetny, pełen szacun za zaangażowanie :D
    ogólne zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, klasyczny brak dodatkowych gniazd na pad nr 3 i nr 4.
    wiem że konsole i niektóre kartridże obsługują takie rozwiązanie.
    sam uruchomiłem taka opcję za małolata i graliśmy w Neketsu w czwórkę z sąsiadami :D

• #11 14 Lip 2017 09:01
    pawelcb33
    Poziom 24  

phanick mógłbyś wrzucić bibliotekę do gniazd isa od kartridża .
    Czym się różnią wersje rev. 2 od 3 ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME