Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilane 12 V wzmacniacze klasy D z zintegrowanym procesorem DSP

ghost666 06 Cze 2017 10:20 2016 2
 • Zasilane 12 V wzmacniacze klasy D z zintegrowanym procesorem DSP
  NXP ogłosił wprowadzenie do sprzedaży nowego, scalonego wzmacniacza klasy D - TFA9892. Ten zasilany niewielkim napięciem układ posiada wbudowany także procesor DSP. Wbudowana w układ przetwornica do 12 V zwiększa napięcie zasilania końcówki mocy, co poprawia jakość dźwięku, pozwala uzyskać wyrazistszy bas etc. Dzięki kompaktowej budowie i zasilaniu dosyć niskim napięciem TFA9892 może być aplikowany w systemach takich jak komputery przenośne, tablety itp.

  TFA9892 jest pierwszym na rynku wzmacniaczem, który dzięki wbudowanej przetwornicy osiąga aż 7 W mocy wyjściowej przy zasilaniu z pojedynczego ogniwa baterii i do 15 W, jeśli układ ma dostęp do zasilania 12 V. W układ ten wbudowano także szereg zabezpieczeń - termiczne, nadprądowe etc. Dzięki temu element dostarcza wysokiej jakości dźwięku w bezpieczny sposób.

  "Dostarczanie doskonałej jakości audio jest ważne dla nas w NXP, dlatego też staramy się tworzyć kompletne rozwiązania uwzględniające doświadczenia użytkowników" komentuje Chae Lee, menedżer w NXP.

  Opisywany układ wyposażony jest we wbudowany procesor DSP, który posiada algorytm podbijania dźwięków w taki sposób, że możliwie najlepiej brzmią one w głośnikach. Dodatkowo w DSP zintegrowano układ zmniejszania szumu, eliminacji artefaktów kompresji oraz system podbijania głośności dźwięku, dzięki czemu dźwięk z tego wzmacniacza wydaje się głośniejszy. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie mocy.

  TFA9892 charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością i szerokim zapasem dynamiki. Wzmacniacz ten jest w stanie dostarczyć do głośników 8 Ω aż 7,4 W przy zasilaniu z baterii 4,2 wolta i THD na poziomie 1%.

  Źródło: https://www.eeweb.com/news/12-v-smart-amplifier-with-embedded-dsp

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9662 postów o ocenie 7752, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  Tremolo
  Poziom 43  
  Ciekawe co z pozostałymi zniekształceniami poza THD. Miałem kiedyś wzmacniacz w klasie D do gitary basowej i nie grało to zbyt pięknie. Ciekawsze wydaje się te DSP wbudowane.
 • #3
  szymon122
  Poziom 38  
  Tremolo napisał:
  Ciekawsze wydaje się te DSP wbudowane.

  Zintegrowany kompresor dynamiki a więc kolejny element dodający zniekształceń.
  Najciekawsza w tym wzmacniaczu jest właśnie przetwornica, do tej pory widziałem jedynie wzmacniacze z pompami ładunkowymi które do pracy wymagały bardzo dużych pojemności.
  nxp.com napisał:
  I2S/PDM in/out interface added

  I to jest chyba największy plus wbudowanego DSP.