Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czas nagrzewania zbiornika

yaro30 06 Cze 2017 14:41 1392 9
  • #1 06 Cze 2017 14:41
    yaro30
    Poziom 9  

Zastanawiam się nad zestawem Termet Gold Plus 20kW ze zbiornikiem 140l. Dom jest nowy, dobrze ocieplony (to jeszcze w trakcie) i w/g projektu średnie zapotrzebowanie na moc do przygotowania cwu to nieco ponad 4kW. Myślałem o Immergasie 12kW, ale tu obawiam się, że zbyt długo nagrzewał by zbiornik a domowników 2 dorosłe osoby i dwójka dzieci. 2 łazienki z czego jedna z wanną. Na wanne już poleci pewnie ze 120l więc w takim momencie zbiornik byłby dobrze wychłodzony dopływającą wodą. Pytanie jak by sobie radził przy odkręceniu prysznica i powiedzmy wody w kuchni. Wszystkie baterie i słuchawki prysznicowe mają mieć funkcje econo, ale ciężko raczej stwierdzić jak to się zachowa. Jeśli przy 12kW trzeba by pół godziny czekać po nalaniu wanny to odpada. Tu jeszcze świeży pomysł zestawu gold plus 20 ze zbiornikiem 200l i pompą powietrze-woda bo widzę, że ceny takich zestawów są już dość przystępne. Co o tym sądzicie?

0 9
  • #2 06 Cze 2017 15:40
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

To jak długo będzie się grzał zasobnik CWU nie zależy od mocy kotła, ale od wydajności wymiennika CWU. Co z tego, że kocioł ma moc nawet i 50kW jak wymiennik CWU może pracować tylko z mocą 3 , 5 czy nawet 10kW.

Osobiście jestem zwolennikiem kotłów 2-funkcyjnych, w których ciepłej wody mam zawsze pod dostatkiem i tylko wtedy, kiedy jest ona potrzebna. Ponadto są kotły kondensacyjne 2-funkcyjne, które potrafią podgrzewać ciepłą wodę pracując w pełnej kondensacji.

Zasobniki CWU mają sens tylko wtedy, kiedy w domu chcemy korzystać jednocześnie z 2 czy 3 ujęć wody (np. 2 łazienki + kuchnia) w tym samym czasie. Ale wtedy zasobnik CWU musi mieć większą pojemność.
    Innym powodem może być duża odległość punktów rozbioru wody od kotła, ale są także i takie kotły 2-funkcyjne, które obsługują cyrkulację ciepłej wody - kotły z wbudowanym niewielkim zbiornikiem ciepłej wody.

Dodano po 2 [minuty]:

P.S.
    U siebie ze względu na potrzebę jednoczesnego korzystania z 2 łazienek mam kocioł 2-funkcyjny ACV o mocy 36kW przy grzaniu CWU i 30kW przy grzaniu CO.
    Spokojnie daje radę grzać przepływowo.

Dodano po 14 [minuty]:

Czy jest to ten zasobnik CWU?
    http://www.termet.com.pl/produkt/termet-sg-140/87

0
  • #3 06 Cze 2017 18:44
    yaro30
    Poziom 9  

Wydawało mi się, że to kocioł podgrzewa wodę w zasobniku. Szczerze pierwsze słyszę, że tak nie jest. Czy ktoś jeszcze to potwierdzi? Tak, dokładnie o ten zasobnik chodzi.

0
  • #4 06 Cze 2017 22:26
    Plumpi

yaro30 napisał:
    Wydawało mi się, że to kocioł podgrzewa wodę w zasobniku. Szczerze pierwsze słyszę, że tak nie jest. Czy ktoś jeszcze to potwierdzi? Tak, dokładnie o ten zasobnik chodzi.

Ależ kocioł podgrzewa wodę. Tylko, że w zasobniku znajduje się wężownica, która ma ograniczoną moc. Ta moc zależy od powierzchni czynnej wymiany ciepła czyli średnicy i długości wężownicy, a także od różnicy temperatur wody użytkowej i wody grzewczej CO z kotła.
    Przypatrz się na dane techniczne tego zasobnika.
    Producent podaje 43,5kW. Tyle, że taką moc uzyska ta wężownica w określonych warunkach: 80/10/45 'C.
    Czyli:
    Temperatura wody grzewczej CO - 80'C
    Temperatura zimnej wody użytkowej zasilającej zasobnik - 10'C
    Temperatura, do której jest podgrzana ciepła woda użytkowa - 45'C
    Są to parametry mocno teoretyczne i bardzo mocno zawyżone.
    W rzeczywistości różnice temperatur są o wiele niższe, bo kocioł się uruchamia, kiedy temperatura wody w zasobniku spadnie o kilka stopni Celsjusza, a temperatura grzewcza wody CO nie jest ustawiana na 80'C, lecz zazwyczaj na ok. 70'C. W takim przypadku moc grzewcza takiej nagrzewnicy spada do kilku kW. Oczywiście jak woda jest zimna to wymiennik uzyska moc rzędu ok. 30kW, ale im temperatura wody w zasobniku będzie wyższa tym mniejszą mocą będzie ta woda grzana.

0
  • #5 07 Cze 2017 07:23
    yaro30
    Poziom 9  

Dzięki, za jasne wytłumaczenie. Całkiem nie brałem tego pod uwagę. Zakładałem, że kocioł na cwu będzie ustawiony max na 50C. Przy takim założeniu słabo to wszystko wychodzi. Czy zatem nie lepszą opcją będzie wersja z pompą ciepła powietrze-woda? Tu chyba zarówno pompa jak i kocioł przyczyniały by się do nagrzania wody w zbiorniku a 250l już nie tak łatwo spuścić?

0
  • #6 07 Cze 2017 08:58
    Plumpi

Powietrzna pompa ciepła to spory wydatek rzędu 5-8 tys. zł.
    Koszt grzania wody niewiele niższy niż gazem jeżeli dysponujesz prądem jednotaryfowym. W przypadku prądu dwutaryfowego koszt będzie niższy, ale moim zdaniem dla 4 osób oszczędności będą niewielkie, ponieważ przy prądzie dwutaryfowym, pierwsza taryfa jest droższa niż w przypadku prądu jednotaryfowego. To co zaoszczędzisz grzejąc zasobnik CWU oddasz zasilając oświetlenie i inne urządzenia AGD. Gdybyś miał dużą rodzinę i duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, miałoby to sens.
    Myślę, że lepiej jest kupić większy zasobnik np. 200-300 litrów, koniecznie pionowy, stojący, bo w takim zbiorniku woda zimna się mniej miesza z ciepłą, a wydajność nagrzewnicy jest większa. Albo kocioł 2-funkcyjny o mocy minimum 25kW i nauczyć się korzystać z ciepłej wody.
    Ja sam mam zasobnik CWU 160 lub 180 litrów, który jest grzany albo kotłem węglowym, albo kotłem gazowym. Jednak w moim przypadku o wiele wygodniejsze jest korzystanie z kotła 2-funkcyjnego.
    Mam kocioł ACV o mocy 30kW dla CO, który grzeje CWU z mocą do 36kW. Mogę jednocześnie korzystać z 2 łazienek i nie mam już tego problemu co z zasobnikiem CWU, że w pewnym momencie zaczynała się lać zimna woda i trzeba było czekać w wannie kilka minut, aż się zagrzeje kolejna porcja wody, aby się móc spłuknąć. Teraz mam wody tyle ile chcę, a woda jest podgrzewana przepływowo tyle ile jest jej potrzebnej i tylko wtedy, kiedy jest potrzebna.
    Nadmieniam jeszcze, że ten mój kocioł gazowy ma możliwość grzania wody przepływowo jako kocioł 2-funkcyjny, ale wystarczy tylko zmienić jeden parametr w ustawieniu kotła, żeby zaczął grzać zasobnik CWU. Wystarczy tylko dołożyć do kotła zawór przełączający obieg z CO na CWU oraz czujnik temperatury zasobnika CWU. Kociołek można ponadto tak skonfigurować, że można grzać zasobnik CWU solarem czy też kotłem węglowym, a kocioł gazowy uruchamia się tylko wtedy, kiedy trzeba jeszcze wodę z tego zasobnika dogrzać. Czyli, kiedy woda z zasobnika jest zbyt chłodna. Ponadto kocioł może trzymać w wewnętrznym wymienniku porcję ciepłej wody na tzw. pierwsze uderzenie, dzięki czemu nie czeka się na ciepłą wodę jak w innych kotłach 2-funkcyjnych tylko jest ona dostępna natychmiast. Co ciekawsze sterownik kotła sam uczy się zachowania domowników i podgrzewa tą wodę w zasobniku tylko w tych okresach, kiedy domownicy przebywają w domu i korzystają z ciepłej wody.

0
  • #7 07 Cze 2017 09:32
    yaro30
    Poziom 9  

To ciekawe rozwiązanie. Nie każdy pewnie instalator potrafi tak zaplanować. Mnie cały czas namawiano na 1-funkcyjny ze względu na to, że w całym domu jest podłogówka. 1-funkcyjny miał być przy takim systemie najbardziej ekonomiczny. Do tego wszędzie w internetach, że na dom to tylko 1-funkcyjny bo dwu- to przeżytek i be i co najwyżej do małych mieszkań :). Hydraulik, który mi robił instalację i podłogówkę też proponował 2-funkcyjny. Odległość kotła od łazienek to będzie u mnie 5 i ok 10m. Kuchnia też koło 5. Zakładałem więc cyrkulację z czujnikiem na powrocie do zbiornika.

0
  • #8 07 Cze 2017 09:34
    serwo66
    Poziom 25  

Tak jak pisze kolega szybkość podgrzania zasobnika zależy od mocy wężownicy w zasobniku ale w przypadku zasobników Termetu tego problemu nie ma bo wężownica w 140 ma moc 35 kW (większość zasobników ma moc do 20 kW). Dlatego polecam Golda 25 kW a nie 20 bo będzie szybciej podgrzewał zasobnik Z moich doświadczeń wynika że (Gold 25+ zas 100 lt) przy pierwszym uruchomieniu kotła i rozpoczęciu grzania zasobnika i przy temp. w zasobniku ok. 10 st. i dogrzaniu do 45 st. zajmuje mu to 9-10 min. Uważam to za bardzo bobry wynik. Różnica w zakupie 20 a 25 wynosi 100 zł., chyba warto.

0
  • #9 07 Cze 2017 11:55
    Plumpi

yaro30 napisał:
    To ciekawe rozwiązanie. Nie każdy pewnie instalator potrafi tak zaplanować. Mnie cały czas namawiano na 1-funkcyjny ze względu na to, że w całym domu jest podłogówka. 1-funkcyjny miał być przy takim systemie najbardziej ekonomiczny. Do tego wszędzie w internetach, że na dom to tylko 1-funkcyjny bo dwu- to przeżytek i be i co najwyżej do małych mieszkań :). Hydraulik, który mi robił instalację i podłogówkę też proponował 2-funkcyjny. Odległość kotła od łazienek to będzie u mnie 5 i ok 10m. Kuchnia też koło 5. Zakładałem więc cyrkulację z czujnikiem na powrocie do zbiornika.

Co z tego, że jest podłogówka?
    Przecież dla kotła 2-funkcyjnego nie ma to kompletnie żadnego znaczenia.
    Jeżeli chodzi o grzanie ciepłej wody to przy grzaniu zasobnika kocioł szybko przestaje kondensować. W przypadku kotłów 2-funkcyjnych dobrej klasy potrafią grzać ciepłą wodę w lepszej kondensacji niż grzejąc CO.

Niektóre kotły 2-funkcyjne mają możliwość zrobienia cyrkulacji ciepłej wody.

Dodano po 10 [minuty]:

serwo66 napisał:
    Z moich doświadczeń wynika że (Gold 25+ zas 100 lt) przy pierwszym uruchomieniu kotła i rozpoczęciu grzania zasobnika i przy temp. w zasobniku ok. 10 st. i dogrzaniu do 45 st. zajmuje mu to 9-10 min. Uważam to za bardzo bobry wynik. Różnica w zakupie 20 a 25 wynosi 100 zł., chyba warto.

Wychodzi więc średnia moc grzewcza 24,5 - 27,2 kW.
    Całkiem dobry wynik. Zatem zasobnik ten musi mieć naprawdę długą wężownicę.

0
  • #10 07 Cze 2017 13:32
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Trzeba odróżnić kotły jednofunkcyjne od dwufunkcyjnych. jednofunkcyjny to kocioł C.O., ale może też ogrzać wodę w zasobniku (i tylko w zasobniku). Natomiast dwufunkcyjny to taki, który może funkcjonować jako kocioł C.O. oraz jako piec łazienkowy (Junkers), czyli gdy się pobiera ciepłą wodę, to funkcjonuje w danym momencie jako Junkers (kosztem ogrzewania- chyba, że ma bardzo dużą moc), a gdy się nie pobiera ciepłej wody - ogrzewa dom (mieszkanie, sklep...). Kocioł dwufunkcyjny ma napewno zalety, choćby takie, że nie trzeba zasobnika, który zwykle ma dosyć duże gabaryty (zajmuje miejsce) i ciężar (m. in. za sprawą ciężaru wody).

0