Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ?

Wawrzyniak1 06 Cze 2017 16:45 2205 18
  • #1 06 Cze 2017 16:45
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Witam.
    Ostatnio wszedłem w posiadanie radia UNIDEN PRO 510XL. Jest to oryginalny Filipińczyk, wykonany metodą przewlekaną. Radio pochodzi z USA.
    Sprzęt jest w stanie niemal dziewiczym. Bez śladów użytkowania i ingerencji w elektronikę.
    Przestroiłem radio w zera tradycyjną metodą, czyli dławik 5,6µH w szereg z rezonatorem 10,2419 i dobranie odpowiedniego kondensatora.
    Nadajnik pięknie działa w zerach z dokładnością +/- 100Hz.
    Wydaje mi się jednak, że coś jest nie tak z odbiornikiem. Odbiornik świszcze, gwiżdże, ćwierka, a modulacja odbieranych stacji, jest taka, jakby były odstrojone od częstotliwości.
    W związku z tym, mam pytanie. Czy w tych radiach po przestrojeniu w zera dochodzi do rozjechania częstotliwości nadajnika i odbiornika. Jeśli tak, to czy jest na to jakaś rada.
    Mam miernik częstotliwości, który w komplecie posiada sondę pomiarową, jednak w instrukcji jest podany sposób podłączenia sondy na przykładzie Alana 87 i Presidenta Jacksona. Może ktoś z kolegów mógłby podpowiedzieć mi ,w które miejsce w Unidenie mogę podłączyć sondę aby sprawdzić częstotliwość odbiornika.
    Za wszystkie porady i sugestie, z góry dziękuję.

0 18
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Cze 2017 17:30
    gumisie
    Poziom 38  

Wawrzyniak1 napisał:
    Mam miernik częstotliwości, który w komplecie posiada sondę pomiarową,
    No i świetnie, teraz zaopatrz się w schemat tego CB zmierz częstotliwość VCO w stanie RX dodaj do zmierzonej wartości 10.695 MHz i wyjdzie tobie czy i ile jest odstrojone. (wykonaj te pomiary na CH4 = 27.000 MHz).

0
  • #3 06 Cze 2017 19:33
    Novile
    Poziom 32  

Wawrzyniak1 napisał:
    Odbiornik świszcze, gwiżdże, ćwierka, a modulacja odbieranych stacji, jest taka, jakby były odstrojone od częstotliwości.
    A jesteś pewien że to są polskie stacje? Nie są to czasem propagacyjne sygnały? Jak ci radio nadaje w zerach to w tym Unidenie powinno tak samo odbierać.Mam takie samo radio akurat i pracuje dobrze.Tam nie ma co się popsuć chyba że ktoś filtrami odbiornika pokręcił.Ale z tym sobie poradzisz bo na największy sygnał ustawiasz sobie to bez anteny i ma grać.To są bardzo dobre radia. W razie czego dam ci cynk na manuala serwisowego do tego radio- w sumie to to samo co te dwa radia
    tu jest dwa manuale identycznych radyjek
    http://www.cbtricks.com/radios/uniden/pro_500d/index.htm
    http://www.cbtricks.com/radios/uniden/pro_510e/index.htm

Mając te dane sobie poradzisz na 100%.

0
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #4 06 Cze 2017 20:13
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wstaw rezonator 10.240 i po temacie.
    M

0
  • #5 06 Cze 2017 20:29
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Zdaję sobie oczywiście sprawę ze wzmożonej propagacji o tej porze roku. W Niedzielę słyszałem Włochów, Francuzów i Rosjan. Co ciekawe, na kanale 19, słyszałem ich prawie tak samo, jak na 20. Na próbę podłączyłem jeszcze Stabo xm3400 i Valerego. Propagacyjny jazgot również dawał się we znaki, jednak odbiór Polskich stacji, był zdecydowanie lepszy.
    Dzięki za linki do manuali.

SP5IT napisał:
    M

Może właśnie od tego zacznę. Mam akurat takie rezonatory w swoich zasobach.

0
  • #6 06 Cze 2017 21:28
    Novile
    Poziom 32  

Wawrzyniak1 napisał:
    SP5IT napisał:
    M

Może właśnie od tego zacznę. Mam akurat takie rezonatory w swoich zasobach.
    A ja wam powiem coś ciekawego. W moim takim samym radiu nie ma totalnie NIC tylko jest sam rezonator i to fabryczny 10,2419MHz i radio stoi równo w częstotliwości.Nic nie jest przestrajane.Syntezer też klasyczny.Nic nie modyfikowane! Jest co prawda kondensator ceramiczny ale od jednej nogi kwarcu co masy. Ale ścieżki nic nie cięte. Nie ma przestrajania. To jakim to jest cudem skoro kolega identyczne radio musi przestrajać! Dziwne. I pamiętam miałem kilka razy Johnego I czy Jimiego I z Filipin o też je musiałem przestrajać( robiłem to samym kondensatorem równolegle do kwarcu).

0
  • #7 07 Cze 2017 08:19
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Jakiej wartości kondensator wstawiałeś ? Może spróbuję tego sposobu, skoro twierdzisz, że u Ciebie to działa. Wiem, że można przestroić pojemnością wlutowaną równolegle z rezonatorem, ale według opinii specjalistów, lepiej jest dodać indukcyjność w szereg z rezonatorem.

0
  • #8 07 Cze 2017 09:12
    Novile
    Poziom 32  

Wawrzyniak1 napisał:
    Jakiej wartości kondensator wstawiałeś ?
    Nic nie wstawiałem, takie już dostałem.Załączam zdjęcia tego kondensatora to sobie zobacz. Zdjęcia w dużej rozdzielczości to kliknąć i będzie widać .Poza tym kondensatorem nie ma nic, sam rezonator i taki jak pisałem.
    UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ?

0
  • #9 07 Cze 2017 11:59
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? No właśnie. Mam teraz kilka możliwości manewru. Chciałbym jednak móc sprawdzić, która operacja przyniosła najlepszy efekt, podłączając miernik na odbiór. Ponawiam więc pytanie. W które miejsce konkretnie wpiąć sondę ?.
    Zamieszczam schemat i zdjęcia sondy.

0
  • Pomocny post
    #10 07 Cze 2017 14:15
    gumisie
    Poziom 38  

Do wyjścia vco, do C tranzystora Q701.

0
  • Pomocny post
    #11 07 Cze 2017 16:40
    zebra017
    Poziom 12  

Przestrojenie "zwykłego" cb w tzw. zera jest niby proste, ale jest to zawsze pewien kompromis odchylenia oczekiwanej częstotliwości. Warto troszkę przypomnieć zasadę działania syntezy częstotliwości większości cb.
    Jeden kwarc obsługuje kilka bloków cb-radio i dlatego zmiana jego częstotliwości powoduje wiele skutków. Ogólnie:
    1. Częstotliwość kwarcu 10.240 MHz (idealnie) jest dzielona 10 razy przez 2 czyli przez 1024 i otrzymuje się 10 kHz - podstawę kroku syntezy (zazwyczaj jest odchylona od 10 kHz ze względu na 2 pkt.)
    2. Częstotliwość 10,240 MHz jest używana bezpośrednio do drugiej przemiany częstotliwości czyli 10,7 MHz - 10,240 = 460 kHz (w praktyce filtr II pośredniej ma 455 kHz)
    Fabrycznie jest to jako tako zestrojone, żeby na wszystkich 40 kanałach odchyłka częstotliwości nie przekraczała 300 Hz. Przy przestrojeniu kwarcu mniej lub bardziej zmieniają się częstotliwości: oscylatora mieszacza I pośredniej, oscylatora mieszacza II pośredniej, vco nadajnika, krok zmiany kanałów.

Praktycznie przy przestrojeniu w zera:
    - używamy cewki szeregowej a nie kondensatora równoległego (kondensator wprowadza tłumienie amplitudy)
    - używamy cewki z rdzeniem a nie dławika (mamy możliwość płynnego strojenia kręcąc rdzeniem - nieco inna konstrukcja konkretnego modelu cb sprawi, że potrzebne bedzie nieco inne obniżenie częstotliwości kwarcu)
    - stroimy na 20 kanale, uzyskując kompromis (!!!) między rozstrojeniem odbioru a nadawania ( mamy wtedy szansę ich na krańcowych kanałach da się pogadać).

1
  • #12 07 Cze 2017 18:25
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Wszystkie cb radia są projektowane i konstruowane z przeznaczeniem do pracy w piątkach. Wychodzi na to,że my tu w Polsce, przestrajając radia w zera, po prostu je psujemy, a w najlepszym wypadku powodujemy, że sprzęt staje się niepełno wartościowy. Mam na myśli te starsze radia, które nie mają funkcji multi standard.
    Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i zmieni ten chory przepis. Jesteśmy chyba jedynym krajem w tej części świata, gdzie obowiązuje raster zero.

0
  • #13 07 Cze 2017 18:47
    gumisie
    Poziom 38  

Wawrzyniak1 napisał:
    Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i zmieni ten chory przepis
    Ale który ktoś?, tych ktosiów jest tyle ile jest użytkowników radia CB. W przypadku tzw. "0" we wzmożonej propagacji staje się zbieraczem wszelkich harmonicznych a do tego przebitki z kanałów sąsiednich, np. mając ustawiony kanał 18 "0" przebijają się kanały 17 i 19 "05".

0
  • #14 07 Cze 2017 18:59
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Mówiąc "ktoś", miałem oczywiście na myśli ludzi odpowiedzialnych za te sprawy, czyli UKE. Jaki wpływ na podjęcie takiej decyzji ma przeciętny użytkownik cb radia ? Cała Europa nadaję w piątkach i dobrze. Tylko my jak zwykle jesteśmy do tyłu.

0
  • Pomocny post
    #15 07 Cze 2017 20:25
    Novile
    Poziom 32  

A nie pomyślałeś czasem o marketingowej stronie tej "imprezy"? Pomyśl czasem i tak o tym.
    Polska tak specyficzna(AM 4W i raster "0") zapewnia całkowitą izolację i jednorodny rynek zbytu na radiotelefony z AM-em 4Watowym i przestrojone w zera. To eliminuje obrót wtórny z Europy Zachodniej a zwłaszcza z Niemiec, Teraz rozważ wariant "b" czyli unifikacja przepisów z EC(CEPT). Czyli 4W FM. Kto będzie kupował radia z AM-em?? Nikt bo na co komu. To samo dotyczy rastra. bo spokojnie mogę radia sprowadzać z krajów gdzie byłby dopuszczony AM gdyby była unifikacja w 5-kach a tak nawet jak sprowadzę to trzeba przerabiać. Tu o kasę chodzi o nic więcej! To samo co z autami i lewostronnym ruchem ulicznym. Po co jest taki ruch utrzymywany na świecie? Tak samo dla izolacji rynku zbytu, zwłaszcza rynku wtórnego. Poza tym mniejsze rynki łatwiej kontrolować i nimi kierować. Dla nas to utrudnienie a dla ekonomistów ułatwienie.

0
  • #16 08 Cze 2017 10:12
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

Wróćmy do tematu. Płytka VCO, jest wlutowana pionowo w płytę montażową bardzo blisko obudowy radia. Brak dostępu do tranzystora Q701, celem podłączenia sondy. Musiał bym wylutować płytkę żeby to podłączyć. Nie chcę za bardzo rozgrzebywać tego radia. Pomysłu z kondensatorem kolegi Novile, nie zastosowałem, ponieważ płyta w moim Unidenie różni się od strony druku z tą widoczną na foto.
    Zrobiłem tak:
    Wymieniłem rezonator na 10.240 MHz
    Wywaliłem dławik (nie był potrzebny)
    Kondensator C65 22pF zastąpiłem trymerem 6.5 - 30 pF
    Po załączeniu nadawania, miernik pokazał na 20 kanale 27.199.6 MHz
    Podciągnąłem trymerem 400 Hz w górę.
    Nadal nie wiem czy odbiornik pracuje na właściwej częstotliwości, ale różnica w odsłuchu jest zauważalna. Zniknęło to piszczenie i ćwierkanie. Komunikaty są wyraźniejsze.
    Temat uważam za rozwiązany.
    Na razie nie zamykam. Może ktoś jeszcze będzie miał coś do dodania.
    Dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie.

1
  • #17 08 Cze 2017 10:24
    Novile
    Poziom 32  

Ja coś dodam.
    Jak byś miał możliwość dorzuć w tym temacie zdjęcie tej Twojej płyty z obu stron. Nieczęsto mamy okazję oglądać radia z USA zwłaszcza tak popularne modele jak sławna 510-tka. Ja byłem pewien, iż to to samo radio , nigdy bym nie przewidział, iż PCB może być inna zwłaszcza na tak starym radiu z Filipin. Jestem zaskoczony, iż Unidenowi opłacało się produkować dwa modele tego samego radia. Na pewno nie jednemu jeszcze się to tu przyda.
    I druga sprawa, uważaj przy demontażu tego modułu VCO pierwszy raz bardzo ciężko się go wyjmuje bo ciasno siedzi. W moim ktoś to już wyjmował i zrobił błąd bo urwał wszystkie 4-ry "zęby" te co wchodzą w PCB. To łatwo urwać, bo laminat jest kruchy. Jak już cierpliwie wyciągniesz ten moduł to przed ponownym montażem można dziury rozpiłować trochę pliniczkiem wtedy lepiej wejdzie i potem nie żałuj cyny od spodu! Tego paska blachu na VCO można nie dawać , on nie jest niezbędny, u mnie nie ma go( ktoś wywalił).

0
  • #18 08 Cze 2017 10:59
    gumisie
    Poziom 38  

@Wawrzyniak1 nie musisz demontować VCO, sondę możesz podłączyć pod R7 z którego przez C8 jest doprowadzony sygnał na pin 8 pierwszy mieszacz częstotliwości LA1185.

1
  • #19 09 Cze 2017 11:20
    Wawrzyniak1
    Poziom 11  

UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? Na prośbę kolegi Novile dodaję zdjęcia. Prawdopodobnie schemat połączeń jest taki sam, jednak płyta od strony druku, różni się minimalnie.

1