Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ?

Wawrzyniak1 06 Jun 2017 16:45 3810 18
 • #1
  Wawrzyniak1
  Level 11  
  Witam.
  Ostatnio wszedłem w posiadanie radia UNIDEN PRO 510XL. Jest to oryginalny Filipińczyk, wykonany metodą przewlekaną. Radio pochodzi z USA.
  Sprzęt jest w stanie niemal dziewiczym. Bez śladów użytkowania i ingerencji w elektronikę.
  Przestroiłem radio w zera tradycyjną metodą, czyli dławik 5,6µH w szereg z rezonatorem 10,2419 i dobranie odpowiedniego kondensatora.
  Nadajnik pięknie działa w zerach z dokładnością +/- 100Hz.
  Wydaje mi się jednak, że coś jest nie tak z odbiornikiem. Odbiornik świszcze, gwiżdże, ćwierka, a modulacja odbieranych stacji, jest taka, jakby były odstrojone od częstotliwości.
  W związku z tym, mam pytanie. Czy w tych radiach po przestrojeniu w zera dochodzi do rozjechania częstotliwości nadajnika i odbiornika. Jeśli tak, to czy jest na to jakaś rada.
  Mam miernik częstotliwości, który w komplecie posiada sondę pomiarową, jednak w instrukcji jest podany sposób podłączenia sondy na przykładzie Alana 87 i Presidenta Jacksona. Może ktoś z kolegów mógłby podpowiedzieć mi ,w które miejsce w Unidenie mogę podłączyć sondę aby sprawdzić częstotliwość odbiornika.
  Za wszystkie porady i sugestie, z góry dziękuję.
 • #2
  gumisie
  Level 43  
  Wawrzyniak1 wrote:
  Mam miernik częstotliwości, który w komplecie posiada sondę pomiarową,
  No i świetnie, teraz zaopatrz się w schemat tego CB zmierz częstotliwość VCO w stanie RX dodaj do zmierzonej wartości 10.695 MHz i wyjdzie tobie czy i ile jest odstrojone. (wykonaj te pomiary na CH4 = 27.000 MHz).
 • #3
  Novile
  Level 34  
  Wawrzyniak1 wrote:
  Odbiornik świszcze, gwiżdże, ćwierka, a modulacja odbieranych stacji, jest taka, jakby były odstrojone od częstotliwości.
  A jesteś pewien że to są polskie stacje? Nie są to czasem propagacyjne sygnały? Jak ci radio nadaje w zerach to w tym Unidenie powinno tak samo odbierać.Mam takie samo radio akurat i pracuje dobrze.Tam nie ma co się popsuć chyba że ktoś filtrami odbiornika pokręcił.Ale z tym sobie poradzisz bo na największy sygnał ustawiasz sobie to bez anteny i ma grać.To są bardzo dobre radia. W razie czego dam ci cynk na manuala serwisowego do tego radio- w sumie to to samo co te dwa radia
  tu jest dwa manuale identycznych radyjek
  http://www.cbtricks.com/radios/uniden/pro_500d/index.htm
  http://www.cbtricks.com/radios/uniden/pro_510e/index.htm

  Mając te dane sobie poradzisz na 100%.
 • Helpful post
  #4
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wstaw rezonator 10.240 i po temacie.
  M
 • #5
  Wawrzyniak1
  Level 11  
  Zdaję sobie oczywiście sprawę ze wzmożonej propagacji o tej porze roku. W Niedzielę słyszałem Włochów, Francuzów i Rosjan. Co ciekawe, na kanale 19, słyszałem ich prawie tak samo, jak na 20. Na próbę podłączyłem jeszcze Stabo xm3400 i Valerego. Propagacyjny jazgot również dawał się we znaki, jednak odbiór Polskich stacji, był zdecydowanie lepszy.
  Dzięki za linki do manuali.

  SP5IT wrote:
  Wstaw rezonator 10.240 i po temacie.
  M


  Może właśnie od tego zacznę. Mam akurat takie rezonatory w swoich zasobach.
 • #6
  Novile
  Level 34  
  Wawrzyniak1 wrote:
  SP5IT napisał:
  Wstaw rezonator 10.240 i po temacie.
  M


  Może właśnie od tego zacznę. Mam akurat takie rezonatory w swoich zasobach.
  A ja wam powiem coś ciekawego. W moim takim samym radiu nie ma totalnie NIC tylko jest sam rezonator i to fabryczny 10,2419MHz i radio stoi równo w częstotliwości.Nic nie jest przestrajane.Syntezer też klasyczny.Nic nie modyfikowane! Jest co prawda kondensator ceramiczny ale od jednej nogi kwarcu co masy. Ale ścieżki nic nie cięte. Nie ma przestrajania. To jakim to jest cudem skoro kolega identyczne radio musi przestrajać! Dziwne. I pamiętam miałem kilka razy Johnego I czy Jimiego I z Filipin o też je musiałem przestrajać( robiłem to samym kondensatorem równolegle do kwarcu).
 • #7
  Wawrzyniak1
  Level 11  
  Jakiej wartości kondensator wstawiałeś ? Może spróbuję tego sposobu, skoro twierdzisz, że u Ciebie to działa. Wiem, że można przestroić pojemnością wlutowaną równolegle z rezonatorem, ale według opinii specjalistów, lepiej jest dodać indukcyjność w szereg z rezonatorem.
 • #8
  Novile
  Level 34  
  Wawrzyniak1 wrote:
  Jakiej wartości kondensator wstawiałeś ?
  Nic nie wstawiałem, takie już dostałem.Załączam zdjęcia tego kondensatora to sobie zobacz. Zdjęcia w dużej rozdzielczości to kliknąć i będzie widać .Poza tym kondensatorem nie ma nic, sam rezonator i taki jak pisałem.
  UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ?
 • #9
  Wawrzyniak1
  Level 11  
  UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? No właśnie. Mam teraz kilka możliwości manewru. Chciałbym jednak móc sprawdzić, która operacja przyniosła najlepszy efekt, podłączając miernik na odbiór. Ponawiam więc pytanie. W które miejsce konkretnie wpiąć sondę ?.
  Zamieszczam schemat i zdjęcia sondy.
  UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ?
 • Helpful post
  #10
  gumisie
  Level 43  
  Do wyjścia vco, do C tranzystora Q701.
 • Helpful post
  #11
  zebra017
  Level 12  
  Przestrojenie "zwykłego" cb w tzw. zera jest niby proste, ale jest to zawsze pewien kompromis odchylenia oczekiwanej częstotliwości. Warto troszkę przypomnieć zasadę działania syntezy częstotliwości większości cb.
  Jeden kwarc obsługuje kilka bloków cb-radio i dlatego zmiana jego częstotliwości powoduje wiele skutków. Ogólnie:
  1. Częstotliwość kwarcu 10.240 MHz (idealnie) jest dzielona 10 razy przez 2 czyli przez 1024 i otrzymuje się 10 kHz - podstawę kroku syntezy (zazwyczaj jest odchylona od 10 kHz ze względu na 2 pkt.)
  2. Częstotliwość 10,240 MHz jest używana bezpośrednio do drugiej przemiany częstotliwości czyli 10,7 MHz - 10,240 = 460 kHz (w praktyce filtr II pośredniej ma 455 kHz)
  Fabrycznie jest to jako tako zestrojone, żeby na wszystkich 40 kanałach odchyłka częstotliwości nie przekraczała 300 Hz. Przy przestrojeniu kwarcu mniej lub bardziej zmieniają się częstotliwości: oscylatora mieszacza I pośredniej, oscylatora mieszacza II pośredniej, vco nadajnika, krok zmiany kanałów.

  Praktycznie przy przestrojeniu w zera:
  - używamy cewki szeregowej a nie kondensatora równoległego (kondensator wprowadza tłumienie amplitudy)
  - używamy cewki z rdzeniem a nie dławika (mamy możliwość płynnego strojenia kręcąc rdzeniem - nieco inna konstrukcja konkretnego modelu cb sprawi, że potrzebne bedzie nieco inne obniżenie częstotliwości kwarcu)
  - stroimy na 20 kanale, uzyskując kompromis (!!!) między rozstrojeniem odbioru a nadawania ( mamy wtedy szansę ich na krańcowych kanałach da się pogadać).
 • #12
  Wawrzyniak1
  Level 11  
  Wszystkie cb radia są projektowane i konstruowane z przeznaczeniem do pracy w piątkach. Wychodzi na to,że my tu w Polsce, przestrajając radia w zera, po prostu je psujemy, a w najlepszym wypadku powodujemy, że sprzęt staje się niepełno wartościowy. Mam na myśli te starsze radia, które nie mają funkcji multi standard.
  Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i zmieni ten chory przepis. Jesteśmy chyba jedynym krajem w tej części świata, gdzie obowiązuje raster zero.
 • #13
  gumisie
  Level 43  
  Wawrzyniak1 wrote:
  Może ktoś w końcu pójdzie po rozum do głowy i zmieni ten chory przepis
  Ale który ktoś?, tych ktosiów jest tyle ile jest użytkowników radia CB. W przypadku tzw. "0" we wzmożonej propagacji staje się zbieraczem wszelkich harmonicznych a do tego przebitki z kanałów sąsiednich, np. mając ustawiony kanał 18 "0" przebijają się kanały 17 i 19 "05".
 • #14
  Wawrzyniak1
  Level 11  
  Mówiąc "ktoś", miałem oczywiście na myśli ludzi odpowiedzialnych za te sprawy, czyli UKE. Jaki wpływ na podjęcie takiej decyzji ma przeciętny użytkownik cb radia ? Cała Europa nadaję w piątkach i dobrze. Tylko my jak zwykle jesteśmy do tyłu.
 • Helpful post
  #15
  Novile
  Level 34  
  A nie pomyślałeś czasem o marketingowej stronie tej "imprezy"? Pomyśl czasem i tak o tym.
  Polska tak specyficzna(AM 4W i raster "0") zapewnia całkowitą izolację i jednorodny rynek zbytu na radiotelefony z AM-em 4Watowym i przestrojone w zera. To eliminuje obrót wtórny z Europy Zachodniej a zwłaszcza z Niemiec, Teraz rozważ wariant "b" czyli unifikacja przepisów z EC(CEPT). Czyli 4W FM. Kto będzie kupował radia z AM-em?? Nikt bo na co komu. To samo dotyczy rastra. bo spokojnie mogę radia sprowadzać z krajów gdzie byłby dopuszczony AM gdyby była unifikacja w 5-kach a tak nawet jak sprowadzę to trzeba przerabiać. Tu o kasę chodzi o nic więcej! To samo co z autami i lewostronnym ruchem ulicznym. Po co jest taki ruch utrzymywany na świecie? Tak samo dla izolacji rynku zbytu, zwłaszcza rynku wtórnego. Poza tym mniejsze rynki łatwiej kontrolować i nimi kierować. Dla nas to utrudnienie a dla ekonomistów ułatwienie.
 • #16
  Wawrzyniak1
  Level 11  
  Wróćmy do tematu. Płytka VCO, jest wlutowana pionowo w płytę montażową bardzo blisko obudowy radia. Brak dostępu do tranzystora Q701, celem podłączenia sondy. Musiał bym wylutować płytkę żeby to podłączyć. Nie chcę za bardzo rozgrzebywać tego radia. Pomysłu z kondensatorem kolegi Novile, nie zastosowałem, ponieważ płyta w moim Unidenie różni się od strony druku z tą widoczną na foto.
  Zrobiłem tak:
  Wymieniłem rezonator na 10.240 MHz
  Wywaliłem dławik (nie był potrzebny)
  Kondensator C65 22pF zastąpiłem trymerem 6.5 - 30 pF
  Po załączeniu nadawania, miernik pokazał na 20 kanale 27.199.6 MHz
  Podciągnąłem trymerem 400 Hz w górę.
  Nadal nie wiem czy odbiornik pracuje na właściwej częstotliwości, ale różnica w odsłuchu jest zauważalna. Zniknęło to piszczenie i ćwierkanie. Komunikaty są wyraźniejsze.
  Temat uważam za rozwiązany.
  Na razie nie zamykam. Może ktoś jeszcze będzie miał coś do dodania.
  Dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie.
 • #17
  Novile
  Level 34  
  Ja coś dodam.
  Jak byś miał możliwość dorzuć w tym temacie zdjęcie tej Twojej płyty z obu stron. Nieczęsto mamy okazję oglądać radia z USA zwłaszcza tak popularne modele jak sławna 510-tka. Ja byłem pewien, iż to to samo radio , nigdy bym nie przewidział, iż PCB może być inna zwłaszcza na tak starym radiu z Filipin. Jestem zaskoczony, iż Unidenowi opłacało się produkować dwa modele tego samego radia. Na pewno nie jednemu jeszcze się to tu przyda.
  I druga sprawa, uważaj przy demontażu tego modułu VCO pierwszy raz bardzo ciężko się go wyjmuje bo ciasno siedzi. W moim ktoś to już wyjmował i zrobił błąd bo urwał wszystkie 4-ry "zęby" te co wchodzą w PCB. To łatwo urwać, bo laminat jest kruchy. Jak już cierpliwie wyciągniesz ten moduł to przed ponownym montażem można dziury rozpiłować trochę pliniczkiem wtedy lepiej wejdzie i potem nie żałuj cyny od spodu! Tego paska blachu na VCO można nie dawać , on nie jest niezbędny, u mnie nie ma go( ktoś wywalił).
 • #18
  gumisie
  Level 43  
  @Wawrzyniak1 nie musisz demontować VCO, sondę możesz podłączyć pod R7 z którego przez C8 jest doprowadzony sygnał na pin 8 pierwszy mieszacz częstotliwości LA1185.
 • #19
  Wawrzyniak1
  Level 11  
  UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ? Na prośbę kolegi Novile dodaję zdjęcia. Prawdopodobnie schemat połączeń jest taki sam, jednak płyta od strony druku, różni się minimalnie.
  UNIDEN PRO 510XL FILIPINY - Odbiornik- czyżby poza częstotliwością ?