Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak poszerzyć zasięg WiFi z Huawei B525 na działce (schemat budynku)?

Smartek 06 Jun 2017 18:25 17859 6
Telkom Telmor
 • #1
  Smartek
  Level 9  
  Załączam schemat działki :-D i już tłumaczę o co chodzi.
  Szary prostokąt to miejsce, w którym stoi router LTE Huaweia B525. Poszczególne kolory obrazują malejący zasięg i tak ciemny zielony to 3/3 kreski, limonkowy 2/3, żółty 1/3, pomarańczowy 0 lub czasami jedna, czerwona brak całkowity. Przy maksymalnym zasięgu osiągam około 25mbitów, przy słabnącym zasięgu następuje okropne pogorszenie prędkości, dlatego chciałbym czymś go wzmocnić.
  Najbardziej zależy mi na bardzo dobrym zasięgu w pokoju numer 5 oraz w błękitnym obszarze (drewniana altanka). W miarę możliwości także w obszarze czerwonych kresek na podwórku (może jakiś drugi AP w pomieszczeniu numer 6?) :-). W obszarze całego budynku mogę łączyć routery skrętką, nie muszą łączyć się po WiFi (wyeliminuje to, zdaje się, kolejne ewentualne straty prędkości).

  Budynek ma około 60m2, cała działka 1500m2 - wiem, że skala się nie zgadza.
  Co kupić i w którym pomieszczeniu montować? Ma to być internet tylko na działce, więc nie zależy mi na konfigurowalności, opcjach, firewallach, w grę wchodzi tylko stabilność, prędkość, zasięg. PLC odpada, więc proszę nie proponować.
  Jeśli chodzi o cenę to byłoby miło, gdyby mieściła się w przedziale około 200-3 Jak poszerzyć zasięg WiFi z Huawei B525 na działce (schemat budynku)? 00 zł za jeden AC.
 • Telkom Telmor
 • #2
  aaanteka
  Level 39  
  Smartek wrote:
  Najbardziej zależy mi na bardzo dobrym zasięgu w pokoju numer 5 oraz w błękitnym obszarze (drewniana altanka). W miarę możliwości także w obszarze czerwonych kresek na podwórku (może jakiś drugi AP w pomieszczeniu numer 6?)

  Możliwe rozwiązania ,to :

  - przeniesienie routera do pokoju nr5 lub może pokoju nr4 i sprawdzenia funkcjonowania,

  -wymiana routera na model z antenami zewnętrznymi , a nie tak jak teraz z anteną wewnętrzną WLAN,

  - opcja trzecia:
  Smartek wrote:
  W obszarze całego budynku mogę łączyć routery skrętką, nie muszą łączyć się po WiFi (wyeliminuje to, zdaje się, kolejne ewentualne straty prędkości)
  .

  Trudno się dokładnie odnieść do tematu ponieważ nie podałeś znaczących danych ,jakimi jest wymiar poszczególnych pomieszczeń ,rodzaj konstrukcji budynku ( żelbeton, gazobeton , cegła , kompozytowa płyta pianka + blacha , mają wpływ na rozprzestrzenianie się pola elektromagnetycznego .
  Zamiast zadawać sobie trud wykonania szkicu wystarczyło podać powyższe dane oraz odległości jakie cię interesują w zasięgu na zewnątrz ,w tym odległość drewnianej altany .

  Jeżeli chcesz uzyskać zasięg na obszarze działki o powierzchni 1500m2 ( przykładowo 25mx 60 m) , to podejrzewam ,że istnieje konieczność umiejscowienia anten na zewnątrz budynku .

  W większości przypadków z instalacją zewnętrzną anten, daje się osiągnąć bardzo dobry rezultat do 50-80 m , w zależności od uwarunkowań technicznych w danej lokalizacji .

  Pewnym rozwiązaniem ,może okazać się umiejscowienie routera w otworze okiennym .  Link

  Link
 • Telkom Telmor
 • #3
  Smartek
  Level 9  
  Rzecz w tym właśnie, że router LTE musi stać tam, gdzie stoi obecnie. Mam na sztywno przymocowane dwie 1,8metrowe kierunkowe anteny do LTE (ATK-20), które muszą być skierowane delikatnie w stronę południowego-zachodu, co na ścianie wschodniej, tj. przy pomieszczeniu nr 5. jest niemożliwe...
  Odpada też opcja wymiany obecnego routera LTE na inny, raz, że niewiele to prawdopodobnie pomoże w kwestii samego zasięgu na dworze, a dwa, że sam B525 kosztował prawie 600 złotych i trochę mi go szkoda, tym bardziej, że sprawuje się naprawdę świetnie i jest prawdziwym urządzeniem plug and play :).

  Obrazek poglądowy machnąłem, ponieważ nie znam wymiarów pomieszczeń. Jest to stary budyneczek na wsi, prawdopodobnie jest to cegła, a dach z eternitem. Jeżeli okazałoby się to pomocne to w weekend, gdy tam będę, zmierzę dokładnie wymiary każdego pomieszczenia, a także odległość altanki (jej wymiary to 6x4 m), a następnie napiszę tutaj.

  Takie anteny na zewnątrz, o których wspominasz - jaki to jest koszt oraz jak technicznie się za to należałoby zabrać? Nie ukrywam, że byłoby świetnie mieć maksymalny zasięg na całej powierzchni działki i nie bawić się w jakieś dokładanie pojedynczych AC :).
 • #5
  matek451
  Network and Internet specialist
  Pytanie tylko po co autor ma robić takie "antenki" ? Temat ewoluuje w śmiesznym kierunku ,więc pora na fachowe porady. Po pierwsze pod B525 nie podepniesz takich antenek. Po drugie trzeba rozróżnić zasięg WiFi w domu i jego poprawę od zasięgu na zewnątrz. Proponuję zacząć od rozszerzenia go w domku za pomocą adapterów PLC po sieci elektrycznej. W tym celu kupisz za około 100 zł komplet dwóch transmiterów PLC D-Linka DHP-W311AV za około 100 zł. Pierwszy wpinasz do gniazdka przy B525 i po LAN połączysz do B525, drugi w tym ostatnim pokoju , ten drugi posiada wbudowany AP WiFi i rozszerzy ci zasięg na tą część domu a możliwe że zasięg będzie też w altance i w jakiejś części ogrodu. Zrobisz pomiary to się dowiesz. Do pomiarów użyj telefonu z Android i WiFi Analyzerem, pokazuje parametry sygnału w dBi, sygnał na poziomie -70dBi zapewnia stabilne połaczenie. Jeśli chcesz pokryć WiFi całą działkę to najlepiej do tego celu użyć zewnętrznego punktu dostępowego, przykładowo : Ubiquiti PicoStation M2 HP Używany/nowy kupisz na allegro za 250 zł. Jeśli nie zależy ci na charakterystyce dookolnej możesz użyć CPE przykładowoNanostation LOCO M2 . Ma charakterystykę kierunkową. Każdy z nich podłączysz po LAN do B525 lub tego transmitera z WiFi w pokoju 5. Zacznij od rozszerzenia WiFi transmiterami, zrób testy.
 • #6
  aaanteka
  Level 39  
  matek451 wrote:
  Pytanie tylko po co autor ma robić takie 'antenki" ? Temat ewoluuje w śmiesznym kierunku więc pora na fachowe porady. Po pierwsze pod B525 nie podepniesz takich antenek.


  Ale kolego po raz koleiny włączasz się do rozmowy czytając ostatnie dwa posty pobieżnie . Jakby kolega doczytał, to zrozumie ,że mowa tu nie o posiadanym urządzeniu ,a o urządzeniach ,które mają być dodatkowo dokupione.
  matek451 wrote:
  W tym celu kupisz za około 100 zł komplet dwóch transmiterów PLC D-Linka DHP-W311AV za około 100 zł.

  A przecież autor napisał wyraźnie w poście #1 :
  Smartek wrote:
  Co kupić i w którym pomieszczeniu montować? Ma to być internet tylko na działce, więc nie zależy mi na konfigurowalności, opcjach, firewallach, w grę wchodzi tylko stabilność, prędkość, zasięg. PLC odpada, więc proszę nie proponować.
 • #7
  matek451
  Network and Internet specialist
  Jeśli kolega nie chce PLC to pozostaje zakupić router , skonfigurować go jako AP, podłączyć po LAN skrętką do B525 i ustawić w ostatnim pokoju. Dalsze postępowanie jak z PLC. Koszt za WR-841 i kabel około 70-80 zł.