Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na głośnikach Monacor

karoles75 06 Cze 2017 19:03 1224 10
  • #1 06 Cze 2017 19:03
    karoles75
    Poziom 12  

Potrzebuję rady, co do mojego wyboru głośników do kolumn BR. Otóż wymyśliłem trzydrożne kolumny na głośnikach Monacora (SPH-8M, SPH-5M) i kopułce Seasa 27TBFC/G. Mój dylemat dotyczy głośnika niskotonowego SPH-8M, ponieważ jego membrana jest wykonana z polipropylenu i z tego, co wyczytałem nie jest to najlepszy materiał do odtwarzania niskich częstotliwości a w internecie jest bardzo mało o tym głośniku. Wykresy głośnika wyglądają dobrze, ale jak membrana polipropylenowa ma się do dźwięku? Jakiego basu można oczekiwać od tego głośnika w porównaniu do membran z celulozy, czy też aluminium? Pytam, bo nigdy nie miałem do czynienia z polipropylenem a szukając projektów 3 way, trafiłem na pozytywne opinie głośnika Tonsil GDN 20/80/2, który ma również membranę z polipropylenu a jest często zachwalany. Wiem, że są lepsze głośniki od mojego wyboru, ale mój budżet na niskotonowe to 300zł na jeden głośnik, więc wybór mam raczej bardzo ograniczony.

• Pomocny post
    #2 07 Cze 2017 08:34
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Skoro budżet jest w Twoim wypadku czynnikiem decydującym - zwróciłbym uwagę przede wszystkim na materiał górnego zawieszenia, a nie membrany. Co Ci po najlepszym nawet głośniku, jeżeli po 5 a max 10 latach będziesz musiał wymienić sparciałą piankę PU, zakładając w ogóle ją dostaniesz, a fachowiec od tzw. regeneracji niczego nie sknoci? Zawieszeń z bawełnianej szmaty, takiej jakie miały starsze wykonania GD12/8, GDN16/15, GDS16/15 i GDN25/40 już się nie produkuje, ale trafiają się miękkie zawieszenia ze szmaty syntetycznej, i nie mam tu na myśli impregnowanych na sztywno estradowców i gitarowców. Także guma okazuje się o wiele trwalsza (do dziś zachowała sprawność w GDN16/10 produkowanych na początku lat 70-tych ub. wieku, jeszcze przed zakupem licencji Pioneera), choć ogólnie uchodzi za nieco sztywniejszą od pianki. Tak więc Twój wybór: krótkotrwała duża przyjemność, lub nieco mniejsza ale wieczna.

• #3 07 Cze 2017 19:47
    karoles75
    Poziom 12  

Szczerze mówiąc z góry założyłem, że zawieszenie górne jest gumowe, bo pianka zamyka temat. Niestety nigdzie nie ma żadnej informacji z jakiego materiału jest górne zawieszenie, ale na razie zakładam, że jest z gumy. Pytanie tylko, czy membrana polipropylenowa ma szansę zagrać na poziomie zbliżonym do membrany papierowej? Podejrzewam, że polipropylen będzie mniej rozdzielczy. A jakie inne minusy? A może warto poszukać innych głośników?

• Pomocny post
    #4 07 Cze 2017 20:17
    Sanjose
    Poziom 25  

Z tą trwałością pianki to mam inne zdanie. Mam kolumny samoróbki gdzie jest woofer Visaton W 200 NG właśnie na zawieszeniu piankowym. Kolumny leciwe i nie nowe bo z drugich lub nawet trzecich rąk. U mnie są ponad 15 lat a pianki są w bardzo dobrym stanie, brak oznak starzenia przez zmieniony kolor pianki, kruszenie się itp.
    Może dlatego, że nie jestem osobą palącą papierosy, a dym "peta" to zabójstwo nie tylko dla pianki ;).

• #5 07 Cze 2017 20:36
    karoles75
    Poziom 12  

Ja mam inne zdanie na temat pianki . Miałem kiedyś Tonsile na piance i wolę jej unikać.

• Pomocny post
    #6 07 Cze 2017 21:23
    kotuniunia
    Poziom 28  

Pianka leci od petów i kominka, to tak skrótowo.

• #7 08 Cze 2017 05:53
    karoles75
    Poziom 12  

Zawieszenie na piance odpada, ale wracając do tematu: Czy głośnik polipropylenowy ma szansę dać dobrze kontrolowany, masywny bas, czy szukać papieru lub aluminium? Nie chcę iść w projekt, który zagra tylko poprawnie. Jest przecież 3 way na STX, który wyjdzie znacznie taniej nawet z kopułką Seasa.

• Pomocny post
    #8 08 Cze 2017 10:18
    marian133
    Poziom 37  

karoles75 napisał:
    Otóż wymyśliłem trzydrożne kolumny na głośnikach Monacora (SPH-8M, SPH-5M) i kopułce Seasa 27TBFC/G.

karoles75 napisał:
    Czy głośnik polipropylenowy ma szansę dać dobrze kontrolowany, masywny bas, czy szukać papieru lub aluminium?

karoles75 napisał:
    Nie chcę iść w projekt, który zagra tylko poprawnie.

To może zacznijmy najpierw od wyboru dobrych głośników?
    Co do propylenu się nie wypowiem, nigdy takiego głośnika nie miałem, ale w internecie znajdziesz opisy brzmieniowe co do takiej membrany.

Po za tym, rodzaj membrany to nie wszystko, bo nie tylko od tego zależy jakość reprodukowanego dźwięku. Co z tego że kupisz głośnik z membraną X skoro on nie będzie grał bo jest zbyt tani?
    Zwróć uwagę na głośniki wysokotonowe z kopułką ceramiczną... takie tanie głośniki po prostu nie grają. Tak samo tanie wstęgi.

Wszystko zależy czego oczekujesz od dźwięku.
    Słyszałeś już inne, dobre konstrukcje?
    Jeśli tak to jakie? z jakim sprzętem towarzyszącym oraz w jakim pomieszczeni?

Patrząc na ceny Monacorów, no to w niektórych przypadkach są większe od głośników SBacoustic, które to w swojej cenie nie mają konkurentów.

Oczywiście nie wspomniałeś o zwrotnicy.
    Będziesz sam mierzył głośniki? znasz się na tym?
    Jeśli tak no to próbuj, a jeśli nie to od razu zacznij myśleć o skopiowaniu gotowego projektu, bo nawet najlepsze głośniki dobre nie zagrają bez poprawnie zaprojektowanej zwrotnicy.

• #9 08 Cze 2017 11:03
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Sanjose napisał:
    U mnie są ponad 15 lat a pianki są w bardzo dobrym stanie, brak oznak starzenia przez zmieniony kolor pianki, kruszenie się itp.
    Może dlatego, że nie jestem osobą palącą papierosy, a dym "peta" to zabójstwo nie tylko dla pianki ;).

Również nie jaram szlugów, tymczasem mój dorobek jest następujący:
    1. GDN20/40 oraz GD12/8 - nabyte w 1985 roku z myślą o budowie zespołów trójdrożnych (wraz z GDWK9/40). Rozsypały się po niecałych 10 latach w piwnicy zanim zdobyłem się na ich wykorzystanie, dopiero w ostatnich latach zrobiłem użytek z ocalałych GDWK ale już wraz z GDN25/40 oraz GD12/8 na szmatach.
    2. GDS16/15. Nabyte bodajże rok później i wykorzystane w zespołach o kształcie zbliżonym do kuli. Też się rozsypały po mniej więcej 10 latach; ten sam los spotkał zakupione na ich miejsce GDN16/50 bowiem oryginałów już nie było w sprzedaży.
    3. GDM10/60: zakupione z myślą o rozbudowie powyższych zespołów w następstwie wymiany głównych głośników; rozsypały się mniej więcej w tym samym co one czasie.
    4. GD10/10: kupione wraz z kratkami jako zespoły samochodowe ZGS10 i sporadycznie używane do prób. Również ich żywot nie okazał się dłuższy.
    Więcej gąbcaków już kupował nie będę.

Dodano po 13 [minuty]:

karoles75 napisał:
    Szczerze mówiąc z góry założyłem, że zawieszenie górne jest gumowe, bo pianka zamyka temat. Niestety nigdzie nie ma żadnej informacji z jakiego materiału jest górne zawieszenie, ale na razie zakładam, że jest z gumy.

Ze zdjęć zawartych pod linkami jakie przytoczyłeś widzę że obydwa głośniki mają zawieszenia z pianki. Gumowe zawieszenia mają m.in. głośniki Tesla ARO 4659. Niestety mają one marny Qts, czego można zresztą było się spodziewać patrząc na ich wątłe układy napędowe. No ale przynajmniej zobaczysz jak wygląda gumowe zawieszenie:
    https://www.google.pl/search?q=tesla+aro+4659...X863UAhVkJJoKHTvkA84QsAQIMA&biw=1920&bih=1054

• Pomocny post
    #10 10 Cze 2017 19:26
    Sanjose
    Poziom 25  

ARO 4659 był montowany do radiomagnetofonu Condor, stąd małe magnesy po części do zmniejszenia masy własnej odbiornika.
    Ale już ARO 4504 (wyglądający tak samo jak ARO 4659) ma dosyć duży magnes jak na taką średnicę.

• #11 15 Sie 2017 09:21
    karoles75
    Poziom 12  

Ostatecznie zrezygnowałem z głośników Monacora a ponieważ w międzyczasie zmieniły się priorytety i budżet, kolumny zrobiłem na głośnikach STX W.22.200.8.MCX, M.15.150.8.MCX i z kopułką Seasa 27tbfc/g na górze. Zwrotnicę będę próbował wykonać sam (idzie zima, więc będzie sporo czasu w zimowe popołudnia) Zrobiłem już jiga do Speakerworkshop, ale okazało się, że przełączniki są do wymiany, bo raz łączą a raz nie i trudno jest dokonać kalibracji. Robię drugiego na przełącznikach 15A, bo te 3A prawdopodobnie uległy uszkodzeniu podczas lutowania. Obudowy praktycznie już mam, ale bez wklejonej tylnej ścianki (przykręcona tylko na wkręty), bo robię próby z wygłuszeniem. Jak ukończę mój projekt z pewnością umieszczę jego opis na elektrodzie. Mam tylko nadzieję, że moje kolumny zagrają lepiej od Tonsili Fenix III, które obecnie posiadam. Zainteresowanym tematem dziękuję za wszystkie wpisy i rady.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson