Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proel Pc255 uszkodzony potencjometr

grzech02 06 Jun 2017 17:35 1602 4
 • #1
  grzech02
  Level 6  
  Witam,

  Wg mnie, nie ma sensu zakładać nowego tematu więc podepnę się tutaj.

  Mam trochę inny problem z tytułowym domofonem. Podczas przenoszenia słuchawki w inne miejsce, niechcący uszkodziłem regulację mikrofonu.(zdjęcie poniżej). Roztrzaskałem cały niebiesko-biały element. Mikrofon przestał działać. Nie słychać mnie w ogóle.

  Nie znam się na elektronice i chciałbym Was zapytać czy jest możliwość zlutować styk na sztywno tak, żeby tylko było mnie słychać bez możliwości regulacji. Ewentualnie czy można gdzieś kupić takie części?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam


  Moderated By suworow:

  Ośmieliłem się mieć odmienne zdanie i wydzieliłem do nowego tematu

 • #2
  zybex
  Helpful for users
  Oczywiście, że można dać opornik (rezystor) i nie będzie regulacji. Na zdjęciu w pierwszym poście widać, że potencjometr ma wartość 4,7kΩ. Zatem opornik trzeba dobrać z zakresu około tej wartości. Trzeba tylko spojrzeć na druk od strony ścieżek aby zobaczyć jak jest włączony. Według mnie lepiej jest wstawić nowy taki sam potencjometr montażowy. To nie jest drogi element. Za 1 zł kupisz 4 lub 5 sztuk (cena na znanym portalu aukcyjnym).
 • #4
  zybex
  Helpful for users
  Niestety nie. Ten co znalazłeś ma oporność dziesięciokrotnie większą. Ostatnia cyfra to liczba zer i tak 472 oznacza 4700 a 473 oznacza 47000 ohm. Inaczej 4,7kΩ i 47kΩ.