Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka koncepcji na automatykę światła w nowym domu - która najlepsza?

07 Jun 2017 14:46 3258 13
 • Level 10  
  Witam wszystkich, jestem na etapie budowy domu, w zasadzie dopiero zaczynam, jeszcze wykopu nie ma choć wszystkie zgody już są ;)

  Chciałbym, by dom był jak najbardziej automatyczny (bo słowo inteligentny w tej przestrzeni jest zdecydowanie nadużywane!). No i stanąłem przed problemem, którego sam nie potrafię rozstrzygnąć.

  Jak najlepiej zaprojektować i wykonać instalację oświetlenia w domu, By było to uniwersalne, funkcjonalne i odporne na awarie? Mam 3 koncepcje
  1. W całym domu oświetlenie 12V, z kablami zbiegającymi się w centralnej skrzynce sterowni- wada?? w razie awarii elektroniki nic nie zrobię, nie zapalę światła itp.
  2. Oświetlenie 230V z kablem niskonapięciowym pociągnięty,m w to samo miejsce co wyjście przewodów 230V w suficie - po to, by zamontować tam elementy przekaźnikowe sterujace światłem. Czyli z sufitu leciały by dwa kable: 230V według "normalnego" ukladu i 12V do sterownika.
  3. Tradycyjne oświetlenie 230V a elektronika wykonawcza umieszczona w puszkach z włącznikami. Tam zarówno 230V do sterowania jak i kabel niskiego napięcia który leciałby w centralne miejsce do sterownika.

  W przypadku 3 opcji myślałem jeszcze o zastosowaniu mechanizmów a'la włącznik schodowy. Po co?? Po to by mnie żona nie zabiła gdy sypnie się elektronika :P Nawet jeśli moduł elektroniczny z jakiegoś powodu przestanie działać, to sam tradycyjny włącznik będzie działał. Moduł z przekaźnikami traktowałbym w tym rozwiązaniu jako drugi włącznik schodowy, tyle, że sterowany elektronicznie ze sterownika. Zatem jego uszkodzenie zostawia jeszcze furtkę do sterowania oświetleniem drugim, tradycyjnym włącznikiem. Co o tym myślicie??

  nie wiem czy wystarczająco jasno opisałem swoje pomysły. W razie czego wyjaśnię co autor miał na myśli ;)

  Jeszcze nawet nie wiem na czym chciałbym oprzeć całą automatykę. Nie wiem czy będzie to przemysłowy sterownik PLC, arduino, czy może inne rozwiązanie (np supla).

  proszę o pomoc.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • Level 33  
  A może projekt nettemp.pl na Raspberry Pi i do tego przekaźniki bezprzewodowe na ESP8266 spięte z (jak sam piszesz) przełącznikiem schodowym? Minus będzie taki, że zdalnie nie wiadomo czy światło świeci.
  Mozna też zrobić tak, że przekaźnik na ESP8266 + przełącznik dzwonkowy podpięty pod ESP.
 • Level 14  
  Nie rób tego bezprzewodowo. Skoro dopiero budujesz dom i możesz pociągnąć przewody ,zrób to, bo to dużo bardziej pewna metoda.

  Jeśli nie chcesz polegać na samej elektronice, to wyłącznik schodowy jest niezłą opcją. A jeśli zdecydujesz się na Arduino, to zawsze możesz skorzystać z elektronicznego czujnika prądu opierającego się na czujniku Halla. Działało by to na zasadzie: pomiar wykazuje, że płynie prąd, znaczy, że światło jest włączone. Plusem takiego rozwiązanie jest to, że możesz sobie taki pomiar gdzieś wysłać i mieć kontrolę nad zużyciem prądu w domu.
 • Level 10  
  kosmogon wrote:
  Nie rób tego bezprzewodowo. Skoro dopiero budujesz dom i możesz pociągnąć przewody ,zrób to, bo to dużo bardziej pewna metoda.

  Opcja bezprzewodowa to najgorsza z dostępnych opcji. Sam również uważam, że kabel jest najpewniejszy. W domu, pomimo powszechności rozwiązań wi-fi w każdym pomieszczeniu będę miał gniazdo LAN.
 • Level 33  
  Ja nie pisałem, że WiFi to super opcja ;) Napisałem o tym ponieważ autor pisze "kilka koncepcji na automatykę światła" a to jest jedna z opcji.
  Sam w domu próbuję zrobić jakąś namiastkę automatyki i mój pomysł to:
  - każde pomieszczenie ma swój sterownik na AVR
  - każde gniazdko jest podłączone do sterownika
  - każde światło jest podłączone do sterownika
  - każdy włącznik światła (dzwonkowy) jest podłączony do sterownika
  - wszystkie pomieszczenia połączone magistralą RS485
  - serwer, "mózg" tego wszystkiego to Raspberry Pi
  Czyli jak widać sam idę w stronę "kabelka" :)
 • Level 10  
  piterek-23 spoko, nie napisałem, że to zła opcja, tylko że to najgorsza z dostępnych, czyli dobrych ;) bezprzewodowo będę ogarnial temat, jak już będę miał tynki w domu i nie będę chciał kuć :P
  a do tego czasu kładę kable. chyba wszędzie położę skrętkę, stosunkowo tania, 8 żył, da mi to sporo możliwości :)
 • Level 28  
  U siebie zrobiłem tak:
  1. do każdej puszki na wyłącznik podciągnąłem skrętkę komputerową (5e). To pozwala mi podłączyć max 2 przełączniki SM41 i jedną LED (IA21RD) -wszystko z TEM. Skrętki schodzą się w rozdzielni i idą do przekaźników bistabilnych (AZ850P2-24) oraz wejść PLC (Fatek).
  2. w rozdzielnicy mam przekaźniki RM85, które są sterowane z przekaźników bistabilnych lub z wyjść PLC (ustawiane zworką). W przypadku awarii PLC zawsze będzie można wrócić do sterowania bistabilnego;
  3. przekaźniki RM85 załączają zasilanie lamp w pokojach;
  4. do gniazdek w każdym pokoju wychodzi z rozdzielni osobny kabel (4x2.5mm²). Poza zerem i ziemią są w nim dwie fazy: stałą i odłączalną przekaźnikiem RM85. Dzięki temu mogę wyłączać zasilanie w gniazdkach podłączonych do fazy "odłączalnej".
  Jak to się sprawdzi? Nie wiem, bo jestem na etapie okablowania rozdzielnicy, ale już doceniam możliwość dowolnego przypisywania wyłączników do lamp.
 • Level 10  
  Tomasz Gumny - brzmi ciekawie.
  Rozumiem, że poza sterowaniem oświetleniem masz w planach sterowanie również gniazdami elektrycznymi? Zastanawiałem się nad sensownością takiego rozwiązania, czy nie jest to przerost formy nad treścią i ostatecznie gra nie warta świeczki?

  Masz jakąś fotkę rozdzielni? Robiłeś jakieś schematy tego okablowania? można zerknąć?
 • Level 28  
  siutek84 wrote:
  Rozumiem, że poza sterowaniem oświetleniem masz w planach sterowanie również gniazdami elektrycznymi?
  Tak. na razie wykorzystałem to w kilku miejscach, głównie do uzupełnienia oświetlenia.
  siutek84 wrote:
  Masz jakąś fotkę rozdzielni?
  Nie mam, ale zrobię przy najbliższej okazji.
  siutek84 wrote:
  Robiłeś jakieś schematy tego okablowania?
  Schematy zrobię jak skończę :) -na razie za dużo się zmienia.
 • Level 21  
  A ja zrobiłem to tak.
  Salon, kuchnia, jadalnia (w zasadzie to jedna wielka przestrzeń) plus ciągi komunikacyjne steruje sterownikiem wiec kable do lamp i wyłączników idą prosto z rozdzielni.
  pokoje, łazienki i kotłownia to standardowa instalacja z tym, że w każdej z puszek z wyłącznikiem jest skrętka prosto do rozdzielni. Na przyszłość.
  Oświetlenie wokół domu także przez sterownik prosto do rozdzielni.
  Spora część gniazd w salon, kuchni i jadalni ma dodatkowo skrętkę to na wypadek gdybym chciał kiedyś nimi sterować.
  W salonie mam także extra gniazda nad parapetami przy oknach na wypadek podłączenia lamp lub innych rzeczy. Skrętka +3x1mm2
  Przy każdym wyjściu z domu (taras, kotłownia, wejście główne) jest puszka z ekstra skrętką bo planuje zamontować panele z informacja co jest załączone i kilkoma przyciskami do sterowania oświetleniem na zewnątrz i makrami.
  Sterownik główny to arduino mega. Do wizualizacji i sterowania ze świata służy raspberry. Całkowicie niezależnie.
  Sterownik główny to w zasadzie tylko CPU. Przez RS485 komunikuje się z modułem 6x8 przekaźników sterowanym przez atmege64.
  Wejścia z przycisków przez separację galwaniczną wchodzą na inną atmegę i przez 485 docierają do CPU.
  Wejść jest 9x8. W sumie oświetlenia nie ma wiele ale sterownik obrabia dodatkowo sygnały do sterowania żaluzjami i odczytuje stany krańcówek w oknach.
  Strona 230V ma dodatkowe przekaźniki 4 sekcyjne w razie awarii sterownika (co jeszcze sie nie zdarzyło) W zasadzie każda żaluzja przechodzi przez dodatkowy styk takiego przekaźnika.
  cewki tych awaryjnych przekaźników są na 230V. Daje to możliwość sterowania wszystkimi żaluzjami (lub w grupie po 4 bo przekaźniki są 4 polowe) z dowolnego miejsca w domu ale przycisk musi być trzymany tak długo jak chcę aby żaluzje jechały.
  Do 10 żaluzji jakie mam w domu użyłem 4 przekaźników (po prostu dwie z nich są sterowane tylko ze sterownika i nie ma możliwości sterownia nimi w razie jego awarii - garaż i spiżarnia), których koszt to około 40 zł.
  Podobne rozwiązanie zastosowałem do oświetlenia.
  Tutaj także użyłem 4 przekaźników 4 polowych z cewką 230V.
  zorganizowałem oświetlenie w 4 grupy awaryjne które można załączać tymi przekaźnikami.
  Nie muszę dodawać ze wyłączniki sterujące można umieścić nie tylko w rozdzielni (zresztą elektryk będzie wiedział jak działa przycisk sterowania ręcznego w przekaźniku) ale także np za obrazem w przedpokoju.
  W salonie mam czujnik do pilota RC5 podłączony z CPU. Możliwość sterowania wszystkim ze zwykłego pilota jest po prostu niesamowita. Żadnych skomplikowanych aplikacji na fonie, przewijani ekranu w poszukiwaniu potrzebnej funkcji. Wciskam przycisk i już działa...
  W zasadzie Raspberry uruchomiłem po to żeby kumple się nie śmiali ze nie mogę sterować z tabletu:-) Osobiście jestem zwolennikiem elektroniki retro, Panele LED i tekstowe lcd maja w sobie coś z magii :-)
  PS.
  Nie zapomnij o skrętce w kuchni dla dużego AGD.
  Jeśli Cie to rozbawiło to sprawdź najnowszą ofertę np od Amica.
 • Level 10  
  ditomek wrote:
  Nie zapomnij o skrętce w kuchni dla dużego AGD.
  Jeśli Cie to rozbawiło to sprawdź najnowszą ofertę np od Amica.


  W żadnym wypadku mnie to nie śmieszy, o ile nadal jest to pieśń przyszłości (coraz bliższej), o tyle niestety wszystko idzie w tym kierunku. Niestety dlatego, że z jednej strony ma to za zadanie ułatwić nam życie, ale z drugiej lada chwila Google będzie wiedziało nawet co mam w lodówce i kiedy ostatni raz smażyłem pizzę w piekarniku (to z tych bardziej lajtowych informacji) :P
 • Level 28  
  siutek84 wrote:
  Masz jakąś fotkę rozdzielni?
  Tak to teraz wygląda:
  Kilka koncepcji na automatykę światła w nowym domu - która najlepsza?
  Krzywo, bo zdjęcie robione z przeciwległej ściany bez podglądu ekranu.
 • Level 10  
  to wygląda jak sterownia niewielkiego biurowca :P a nie domku jednorodzinnego :P
 • Level 28  
  To niewielki domek.
  Co do AGD, to przy lodówce bardziej od sieci przyda się możliwość podłączenia wody i ewentualnie kanalizacji.