Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

7M8R2 - Transil ? Jakie parametry ?

jarecki1989 07 Cze 2017 22:14 1605 8
  • #1 07 Cze 2017 22:14
    jarecki1989
    Poziom 24  

Witam, potrzebuję uzyskać informację na temat elementu o oznaczeniu 7M8R2, jest to najprawdopodobniej transil, występuje w układzie zasilania. Podłączając pod zasilacz zaczyna przewodzić przy napięciu ok 8-10V - mam kilka sztuk każdy zachowuje się inaczej, ale w tych granicach.

0 8
  • #2 07 Cze 2017 22:59
    Femen
    Poziom 16  

Ten element wygląda na termistor NTC do ograniczenia prądu rozruchowego. Zmierz jego rezystancję jednocześnie podgrzewając. Jeśli rezystancja będzie malała z zakresu około 10k-0Ω to będzie to termistor NTC. Jeśli rezystancja będzie poza zakresem(kilka MΩ) to będzie to warystor.
    Pozdrawiam

0
  • #3 07 Cze 2017 23:30
    jarecki1989
    Poziom 24  

Wszystkie mają powyżej 1Mohm`a. Zastanawia mnie tylko skąd taka różnica w pomiarach, jeden ma np. 1 Mohm inne mają powyżej 30Mohm, jeden działa już od 8V inny od 10V. Czy to możliwe żeby była aż taka rozbieżność ?

0
  • #4 08 Cze 2017 08:57
    Femen
    Poziom 16  

Po każdym zadziałaniu warystora dochodzi do jego zużycia. Wraz z tym procesem zwykle maleje jego rezystancja. Aby mieć pewność co do typu elementu zrób zdjęcia układu z którego został wymontowany element, lub porównaj sobie charakterystyki:
    Termistor: ntc

Warystor:

Warystor ma zdecydowanie bardzie stromą charakterystykę.
    Pozdrawiam

0
  • #5 08 Cze 2017 19:25
    jarecki1989
    Poziom 24  

Przepraszam za mój błąd, mnie wiem czemu napisałem transil w wiadomości jak i treści postu ...
    Ten element to na pewno warystor - bardzo kiepsko reaguje na temperaturę, tylko jak określić jego parametry ?

0
  • #7 09 Cze 2017 08:49
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Femen napisał:
    Nie poznaje loga producenta, a ono było by pomocne w szukaniu karty katalogowej tego elementu.

Matsushita Panasonic. Obecny katalog się do tego elementu jakoś nie przyznaje.

Wg mojej wiedzy jest to warystor o rozmiarze 7mm (7 na początku), napięcie pracy 8,2V (kod napięciowy 8R2), tolerancja 20% (litera M).

0
  • #8 13 Cze 2017 21:59
    jarecki1989
    Poziom 24  

ZbeeGin - Twoja wiedza może się okazać najbardziej trafna. Warystor faktycznie ma 7mm, na zasilaczu widać, że zaczyna działać o okolicach napięcia 8V, a jeżeli tolerancja to 20% - mam odpowiedź dlaczego działają w tak szerokim zakresie. Sprzęt jest japoński więc firma też by pasowała.
    Kolejne pytanie - czy pomiar jego rezystancji ma w ogóle sens w przypadku kiedy nie są zwarte i załączają się przy napięciu w granicach tolerancji ? Tak jak pisałem wcześniej jedne mają 1Mohm inne 30Mohm - czy jest sens je wymieniać ?

Kupiłem do porównania warystory V12ZA1P, według danych katalogowych napięcie DC - 6V, AC- 8V, tak jak podpowiedział kolega Femen, wymiary też 7 mm. Podłączyłem te warystory pod zasilacz i zaczynają działać dopiero po przekroczeniu 16-18V, skąd taka różnica ?

0
  • #9 13 Cze 2017 23:10
    Femen
    Poziom 16  

Dla warystorów podaje się kilka podstawowych napięć: napięcie znamionowe <napięcie zadziałania<napięcie blokowania. 8VDC było by napięciem zadziałania starego warystora. Około 6V było jego napięciem znamionowym i jednocześnie zadziałania dla AC. 7M8R2 - Transil ? Jakie parametry ?
    Zmierzona wartość zadziałania powyżej 16V dla nowego ochronnika wg. katalogu jest poprawna. Zobacz na kolumnę "Varistor Voltage at 1mA DC Test Current".
    Pomiar rezystancji miał na celu określenie rzędu wielkości rezystancji w temp. pokojowej. Gdyby ten element miał kilka Kohm byłby to prawdopodobnie termistor NTC, o czym pisałem wcześniej. Przy tym napięciu rezystancja tego elementu jest wystarczająca. W skrajnym przypadku popłynie prąd 6uA.

0