Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Apple HomePod - co jest w środku - oraz inne nowości Apple

ghost666 07 Jun 2017 22:53 2112 0
 • Apple HomePod - co jest w środku - oraz inne nowości Apple
  Apple wprowadził właśnie do handlu inteligentny głośnik wykorzystujący do działania Siri. System wyceniony został na 349 dolarów. Konkurować ma on z podobnymi systemami Amazona i Google, jakie już dostępne są na rynku. Apple zaprezentował także zestaw narzędzie deweloperskich dla rozszerzonej rzeczywistości (AR) i uczenia maszynowego dla iOSa 11.

  Inteligentny pomocnik domowy z Siri - HomePod - posiada 6,8 calowy głośnik sterowany z SoC-a A8 firmy Apple. Układ ten zajmuje się między innymi obliczeniami potrzebnymi do realizacji algorytmów usuwania pogłosu i optymalizacji dźwięku dla danego pomieszczenia. W systemie znalazło się jeszcze miejsce na 4" głośnik basowy i aż siedem głośników wysokotonowych - każdy z własnym driverem. W założeniu Apple, system taki dostarczyć ma o wiele lepszej jakości dźwięku niż konkurencyjne urządzenia.

  Jak mówi Tim Bajarin, dyrektor agencji analitycznej Creative Strategies z Kalifornii "Apple ściga głośniki takie jak Sonos czy Bose, dźwięk jest dużo lepszy od Sonosa - Apple muzykę ma w DNA. (...) HomePod nie jest zaprojektowany jako dźwiękowe przedłużenie Sklepu on-line jak Amazon Alexa. Uważam, że Apple sprzeda miliony tych urządzeń".

  Oprócz głośników HomePod wyposażony jest w macierz sześciu mikrofonów, które umożliwiają mu na reagowanie na komendy wydawane głosem. Apple powoli zaczyna penetrować rynek, dotychczasowo zdominowany przez Amazona. HomePod nie daje dostępu do takiej liczby poleceń, jakie oferuje Alexa (aż 12 tysięcy) czy szerokiej gamy wyszukań na jaką pozwala Google. Początkowo HomePod skupiać się ma na takich rzeczach jak muzyka, ruch na drogach, pogoda, giełda, konwersja jednostek itp.

  Siri jest dostępna w 21 językach, ale HomePod współpracować będzie początkowo jedynie z wersją angielską. Apple poinformował jednocześnie, że Siri będzie miała dostęp usługi tłumaczenia pomiędzy Angielskim, Chińskim i czterema popularnymi językami Europejskimi.

  Opisywany głośnik może być także wykorzystywany do sterowania domową automatyką współpracującym z HomeKitem Appla, który obecnie wykorzystuje AirPlay 2. Nowa wersja protokoły wspiera wielopokojowe audio, współdzielenie list odtwarzania czy kontrolę poprzez Apple TV.

  Obecnie szereg producentów dostarcza już głośniki wspierające protokół HomeKita. "Chcemy wymyślić domową muzykę na nowo" powiedział Tim Cook, szef Appla podczas premiery HomePoda. Pierwsze wysyłki sprzętu rozpoczną się się w grudniu. Jak planuje producent, jego sprzedaż ma zwiększyć ilość subskrybentów Apple Music. Obecnie system posiada około 27 milionów sybskrypcji, co pozwala ma bez problemu konkurować z serwisami takimi jak Spotify czy Pandora.

  Dalsze kroki to wejście w świat rzeczywistości rozszerzonej czy uczenia maszynowego. To jedne z najważniejszych strategicznie kroków, jakie podjęte i ogłoszone zostały niedawno. Nowy deweloperski kit dla AR dla iOS 11 ma sprawić, że iPhone i iPad staną się "najpopularniejszą platformą rzeczywistości rozszerzonej na świecie" powiedział Craig Federighi, wicedyrektor działu inżynierii oprogramowania Apple. Jak mówił, systemy rzeczywistości rozszerzonej mają działać na "setkach milionów" urządzeń Apple.

  Podczas prezentacji Federighi pokazał w jaki sposób wykorzystać można oprogramowanie do umieszczenia na przykład stolika czy kubka z kawą o odpowiedniej wielkości, oświetleniu etc w naszym wirtualnym otoczeniu. Wszystko wygląda bardzo realistycznie i robi duże wrażenie, nawet jak na taką okazję, jaką jest konferencja Apple podczas której prezentowano wiele nowinek tej firmy.

  "Już niebawem możemy stać się reżyserami naszych własnych wirtualnych doznań - kto nie chciałby mieć bitwy statków powietrznych we własnym salonie" komentował ogłoszenie Alasdair Coull, dyrektor kreatywny Wingnut AR, którego współzałożycielem jest Peter Jackson, reżyser ekranizacji "Władzy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena.  Apple HomePod - co jest w środku - oraz inne nowości Apple


  "Niebawem Apple może rządzić rynkiem AR, zważywszy na fragmentację dewevloperów Androida i pomimo ogromnych stara n Google w Projekcie Tango" mówi Bajarin. Fragmentacja jest tutaj czynnikiem istotnie limitującym implementację AR pod Androidem - około 86% użytkowników Apple korzysta z najnowszej, dziesiątej wersji iOS. W przypadku Androida, sytuacja jest odwrotna - zaledwie 7% posiadaczy urządzeń z tym systemem ma go w najnowszej wersji.

  Także dla Facebooka AR jest celem strategicznym, jak ogłaszano ostatnio na konferencji. Jednakże, jak uważają analitycy, ten internetowy gigant ma za mało doświadczonych deweloperów, aby podołać zadaniu w rozsądnym czasie.

  Oprócz AR Apple kusi także uczeniem maszynowym. Nowe API, wraz z nowym API do grafiki pod nazwą Metal, miałoby dać aplikacjom pod iOSa zupełnie nowe możliwości, takie jak rozpoznawanie twarzy czy krajobrazów a także algorytmy rozumienia mowy naturalnej. W zestawie jest wiele algorytmów i rodzai sieci neuronowych, jednakże nie zaimplementowano tam TensorFlow Google czy Caffe 2 od Facebooka.

  API Metal 2 służy m.in. do prowadzenia obliczeń na GPU urządzenia, co pozwala na wspomaganie wszystkich algorytmów uczenia maszynowego, jak mówi Federighi. Pozwala także na podłączanie zewnętrznych kart graficznych poprzez Thunderbolt 3.

  Apple idzie w ślady swoich rywali, takch jak Google, który w zeszłym miesiącu otworzył testowy dostęp do usług analitycznych w chmurze: uczenia maszynowego z wsparciem nowych układów TPU, o czym informowaliśmy już na Elektrodzie jakiś czas temu. Możliwości graficzne nowych Maców i iPadów pozwalają na wykorzystywanie sieci neuronowych, a przynajmniej części ich funkcji, lokalnie, a nie w chmurze, komentował Bajarin.

  Apple HomePod - co jest w środku - oraz inne nowości Apple


  Apple prezentowało także swoje urządzenia klasy premium - nowy iMac Pro i iPad Pro. Pierwszy z tych komputerów, dedykowany dla wymagających zawodowych użytkowników tych maszyn wykorzystywać będzie procesory Intel Xeon z od 8 do 18 rdzeni. Z kolei iPad Pro wykorzystuje nowy, sześciordzeniowy SoC Appla A10X. Jak komentuje Bajarin, z nowym iOS 11 te nowoczesne tablety nie będą się wiele różniły od desktopów. Możliwość odpalania potężnych aplikacji np. doi obróbki grafiki, ma pozwolić na podniesienie spadającej sprzedaży iPadów.

  Nowy System-na-Chipe Appla - A10X - posiada sześć rdzeni, najpewniej w spopularyzowanej przez ARMa topologii big.LITTLE 3+3. Dzięki temu układ ma o 30% większą wydajność obliczeniową. GPU zintegrowane w tym SoC ma aż 12 rdzeni, co daje mu 40% większą wydajność niż w poprzednim układzie. Nowy iPad Pro ma być dostępny z ekranami o przekątnej 10,5" i 12,9" z odświeżaniem 120 Hz. Urządzenia mają kosztowac od 649 dolarów do 1099 dolarów i posiadać od 64 GB do 512 GB pamięci.

  Z kolei nowe iMac Pro, oprócz wspominanych Xeonów, mają posiadać GPU AMD Vega. W systemie pracować może do 128 GB pamięci RAM ECC, cztery terabajtowe dyski SSD. Komputer posiada cztery porty Thunderblt 3 i 10 Gbit Ethernet. Cena tej maszyny zaczyna się od 4999 dolarów, a sprzedaż rozpoczyna w grudniu bieżącego roku.

  Jednocześnie Apple odświeża linię iMaców i Macbooków wprowadzając do nich procesory Kaby Lake od Intela i aktualizcując GPU AMD Radeon. Aktualizacji doczekał się także Watch OS. Obecnie na zegarku zobaczyć możemy różne dane, prezentowane zależnie od kontekstu, kontrolowanego przez Siri. Zegarek ma teraz też wspierać interfejs NFC, służący do łączenia się z interfejsami sprzętu gimnastycznego siedmiu producentów oraz interfejs Bluetooth do łączenia się z innymi urządzeniami.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1331855

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11202 posts with rating 9468, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.