Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus X533M - Klawiatura i touchpad nie działa w systemie, działa w biosie.

08 Cze 2017 09:33 3300 11
  • Poziom 5  
    Witam.
    Mam problem z laptopem Asus X553M.
    Przyszedł do mnie klient z uszkodzoną płytą główną. Podobno wcześniej laptop był zalany i coś się spaliło. Więc przetestowałem pamięć i dysk.
    Pamięć i dysk okazały się sprawne, więc zamówiłem płytę i zamontowałem. Wszystko działa bez zarzutu oprócz klawiatury i touchpada.
    Gdy wchodzę do biosu to klawiatura działa. Lecz gdy tylko startuje system od razu odłącza. Próbowałem już wszystkiego. Uruchamiałem laptopa z wypiętą baterią na zasilaniu, z samą baterią bez zasilania. Odpaliłem nawet botowalny system WinPEE, i też nie działa. Mam też płytę z linuksem Mint, z botowałem i opdaliłem linuxa i dalej nic. Co najlepsze gdy mam ekran logowania windows i wcisnę przycisk zasilania, żeby przejść w tryb uśpienia, to po wciśnięciu jakiegokolwiek klawisza system się przywraca, więc klawiatura działa gdy system jest uśpiony. Podejrzewam, że przyczyną raczej nie jest jakiś układ płyty głównej, tylko klawiatury. Może powoduje jakieś zwarcie i dlatego system ją odłącza. Ale nie mam pewności dlatego proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu i z góry dziękuję.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Zobacz w Bios ustawienia
    Legacy USB > Disabled
    pod usb myszka i klawiatura działają.
    Jeśli to wina systemu, to powinno działać pod zbotowanym linuxem. Podczas instalacji systemu, też nie działa muszę mieć wpiętą klawiaturę i myszkę pod usb. Spróbuję przeinstalować system. Gdzieś czytałem, że jakiś klawisz funkcyjny może cały czas wysyłać sygnał, dlatego w biosie działa, bo tam nie działają klawisze funkcujne.
  • Spec od komputerów
    Nic nie napisałeś odnośnie sprawdzenia na podłączonej tylko klawiaturze i/lub tylko touch'u.
  • Poziom 5  
    Na samym toch'u lub na samej klawiaturze też nic się nie dzieje.
  • Poziom 5  
    Zamówiłem nową klawiaturę z touch'em i też nie dziełają. Przeinstalowałem system z podpiętą klawiaturą i myszką i dalej nic.
    Może to wina biosu albo samej pyty głównej ?
  • Poziom 13  
    Powiem Tak, może to być kwestia biosu albo samego układu KBC, ale jeżeli byłby to układ kbc to nie działa by klawiatura w biosie. Jeżeli jest nowy system zainstalowany, to bardziej skupiłbym się na samej płycie głównej. Najpierw przeprogramowanie biosu, jak kolega chce to mogę poszukać takiego na 100% sprawnego bo już naprawiałem te płyty główne.
  • Pomocny post

Spec od komputerów
    Przerabiałem taki problem w podobnym Asusie - winny był wyłącznie filtr klawiszy - a zanim do mnie trafił była już trzecia klawiatura, drugi touchpad, wymieniony KBC, przeprogramowany KBC i BIOS.

Uruchom oryginalny system i sprawdź czy nie masz koło zegarka ikony filtra klawiszy.
    Jeśli nie to zainstaluj Keyboard Device Filter Utility i wyłącz filtr.
  • Poziom 5  
    Bios też flashowałem. Sprawdzę z tym z filtrem i dam znać.
  • Poziom 5  
    Wszystko wskazuje na defekt płyty głównej. Ale musiałem już oddać laptopa klientowi. Także dziękuję wszystkim za pomoc.