Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutowanie rury miedzianej w klimatyzacji domowej

Nostus 08 Jun 2017 10:10 6141 7
Termopasty
    Nostus
    Level 12  
    Witajcie. Rozpocząłem montaż klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Niestety przy przeciąganiu rur przez zakamarki załamałem rurkę powrotną (grubszą) od SPLIT-a w dwóch miejscach. Po odprostowaniu pękła. Postanowiłem że kawałek rury zastąpię nowym kawałkiem i wlutuję go między sprawną część instalacji a jednostkę wewnętrzną. Oczywiście w okolicy nigdzie nie mogłem dostać rury 12mm średnicy z grubością ścianki 1 mm. Postanowiłem że dam twardą rurę 15 x 1 , redukcjami przejdę na 12 mm i całość polutuję. Lutowanie na miękko fragmentu instalacji zrobiłem z elementów do budowy wodnej instalacji miedzianej (dwa kawałki rury 15x1, kolanko, dwie mufki 15mm i dwie redukcje15/12 mm) i udało się bez żadnego trudu bo robiłem to już nie raz. Natomiast mam teraz dylemat. Jeden z serwisantów klimatyzacji który ma przyjechać napełnić klimatyzację czynnikiem twierdzi że lutowanie na miękko nie wytrzyma nawet napełnienia czynnikiem a co dopiero pracy i sugeruje polutować układ "na twardo" lub najlepiej wymienić cały kawałek rury (żąda za to 500 zł + dojazd + 200 zł napełnienie czynnikiem) natomiast drugi mówi że nie będzie problemu i że lutowanie miękkie wytrzyma spokojnie ciśnienie - jedyne co to nie robi się lutów miękkich przy samych sprężarkach. Zatem komu zaufać i czy moje lutowanie wytrzyma i zda egzamin? Tutaj macie zdjęcia jak wyglądają jeszcze nie zlutowane na miękko w całość fragmenty instalacji. Dokopałem się do publikacji że miedzianą rurę 15x1 rozerwie przy ciśnieniu wyższym niż 200 barów (20 MPa) a kształtki prawidłowo zlutowane wytrzymają jeszcze więcej. W Instalacji klimatyzacji nie spodziewam się ciśnienia większego niż 35 Barów (3,5 MPa).

Lutowanie rury miedzianej w klimatyzacji domowej Lutowanie rury miedzianej w klimatyzacji domowej
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Termopasty
  • Helpful post
    guciq
    Level 18  
    Jeżeli to miejsce nie będzie gorące to wytrzyma.Jednak z automatu takie rzeczy lutuje się na twardo
  • Termopasty
    paul7
    Level 11  
    takie lutowanie nie ma prawa bytu !!!
    brofran
    Level 39  
    Daj rurkę do spawacza , niech Ci lutem twardym polutuje . Klima ma działać niezawodnie co najmniej kilka lat . A taka prowizorka to kłopoty murowane . :cry:
    Chris_W

Level 38  
    Cyna pracująca poniżej zera stopni jest "dziadowskim metalem" - raczej będzie puszczać.
    ja9
    Level 15  
    po co lutować jak są różne złączki , redukcje itd. skręcane ???
    piotr1paluch
    Level 2  
    Po pewnym czasie będą ubytki freonu, cyna jest zbyt "rzadka".