Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesit BIAA 13P F K WD UK - Chłodziarka nie chłodzi, zamrażarka działa OK

archie333 08 Jun 2017 10:25 3348 1
lampy.pl
 • #1
  archie333
  Level 2  
  Witam wszystkich. Mam problem z chłodziarko-zamrażarką Indesit BIAA 13P F K WD UK. Zamrażarka działa bez zarzutu, ale do lodówki w ogóle nie jest dostarczane zimne powietrze. Po rozebraniu panelu w tyle zamrażarki okazało się, że osłona na wiatraku była nieszczelna i warstwa lodu dostała się do środka blokując wiatrak. Po rozmrożeniu i usunięciu lodu wiatrak dalej się nie uruchamia, ale został sprawdzony i działa. Dodam, że nie posiadam woltomierza, ani omometru, a test był przeprowadzony możliwymi środkami - dwa kabelki przyłączone do wiatraka i samochodowego akumulatora.
  Następnie wysunąłem lodówkę by przyjrzeć się przekaźnikowi nadmiarowo-prądowemu (overload relay), przekaźnikowi rozruchowemu (starter relay) oraz kondesatorowi startowemu (starter capacitor). Tutaj test, w miarę moich możliwości, wyglądał podobnie. Przekaźnik nadmiarowo-prądowy został włączony w ten sam obieg, w którym testowałem wiatrak, tj. wiatrak został podłączony na "plusie" do kabelka, następnie kabelek do przekaźnika i dalej do akumulatora. Minus podłączony kablem bezpośrednio do akumulatora. Następnie podłączyłem przekaźnik tył na przód, tj. końcówkę kabelka która była przyłożona do akumulatora podłączyłem do wiatraka, a końcówkę z wiatraka do akumulatora. Wiatrak w obu przypadkach zadziałał bez zarzutów. Sam przekaźnik nadmiarowo-prądowy nie jest nigdzie przepalony i wygląda jak nowy. Przekaźnik startowy (rozruchowy) wyglada w porządku, blaszki wewnątrz jak i styki na zewnątrz nie są luźne, ani przepalone, więc podejrzenie padło na kondensator startowy. Ciężko stwierdzić czy jest uszkodzony, bo nie mam porównania i doświadczenia w tej kwestii (w innych z resztą też nie :)), i zwyczajnie nie wiem czy jest on nabrzmiały, czy nie. Plastikowy korek, który zakrywa kondensator na wyjściu kabli wydawała się lekko przyklejony, gdy go próbowałem wyjąć. Nie wiem czy to zabieg producenta, bo kleju nie widziałem, ani na korku, ani na wewnętrznej stronie kondensatora; czy też może to wyschnięty płyn, który się uprzednio wylał.
  W międzyczasie pozwoliłem sobie też ściągnąć pokrywę przy gałce termostatu, by dostać się do płytki. Po poprawieniu złączek i ogólnych oględzinach wszystko wygląda dobrze.
  Teraz czekam na nowy kondensator startowy, przyjdzie dzisiaj popołudniu. Dam znać czy coś się zmieniło.
  A moje pytanie po całej tej historii to, czy jest jeszcze coś, co mógłbym sprawdzić bez omometru? Jeżeli kondensator nie rozwiąże problemu to oczywiście zaopatrzę się w w-w sprzęt. Mam nawet wrażenie, że gdzieś na forum widzialem wartości na przewodach dla tej lodowki, ale nie pamiętam jakiej dokładnie usterki dotyczyły.
  Zdjęcia dodam, gdy przyjdzie kondensator startowy. Zrobię je przy okazji montażu. Jeżeli mam sfotografować coś konkretnego, to proszę o w miarę proste tłumaczenie, bo to pierwszy raz, kiedy z lodówką robię coś innego, niż przekładka drzwi.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  EDIT
  Dodam, że światło w lodówce się święci, przy przekręceniu gałki termostatu na górze lodówki w lewo (do minimum), światło gaśnie i lodówka się wyłącza (przynajmniej wygląda jakby się wyłączała). Poza tym kompresor jest tak cichy, jakby w ogóle się nie uruchamiał. Może w ogóle nie działa, ale czy wtedy mroziłby zamrażalnik?
 • lampy.pl
 • #2
  archie333
  Level 2  
  Przepraszam za późną odpowiedź i brak zdjęć. Mój lokalny warehouse zwyczajnie zrobił ze mnie głupka. Anulowali moje zamówienie i nie skontaktowali się ze mną, aby mnie o tym poinformować. Straciłem niepotrzebnie parę dni, ale zaoszczedziłem parę funtów. Dziś przyszedł pocztą kondensator startowy z Amazonu, którego zamówiłem w sobotę i właśnie go podłączyłem. Po 5 minutach włączył się agregat i wiatrak. Wszystko działa. Pozdrawiam wszystkich, którzy chociaż się pofatygowali by poczytać mój temat.
  Do zamknięcia.