Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuning wzmacniacza antenowego SWA 3501 lub SWA 2000

copper 08 Jun 2017 20:42 7320 13
    copper
    Level 11  
    Witam,
    Mam nieco problem z odbiorem telewizji DVB-T.
    Antenę szerokopasmową mam na pierwszym piętrze, na balkonie.
    Przed sobą na południe blok, na lewo, na wschód blok bardzo blisko, na prawo, zachód dwa duże drzewa, sięgające III piętra.
    Nie mam możliwości zamontowania anteny na dachu.
    Mimo, że jestem ok 25km od nadajnika Kosztowy sygnał bez wzmacniacza jest znikomy. Antena kierunkowa AX-1000 z symetryzatorem nie działa wcale.
    Podziałała natomiast antena szerokopasmowa ze wzmacniaczem SWA 3501 i tylko taka...

Podaję sygnały jakie aktualnie odbieram z podziałem na częstotliwości:
    602MHz Sygnał 100kW (Czechy) Jakość sygnału 100/ Sygnał 91 waha się 95/90 93/87 98/90
    698MHz Sygnał 63kW (Polsat, TVN, TV Plus i inne) 100/98 100/96
    634MHZ Sygnał 100kW TVP1 TVP2 sygnał przesterowany 0/100 2/100 i za chwile wskoczy 100/100
    746MHz (TTV, Fokus TV, Stopklatka) Sygnał najsłabszy 50kW 35/80 19/90 30/91 35/93 - słabiutki czasem znika.
    łapię też 682MHz Mux L2 z Ornontowic 35/65 49/67 53/67

Do tego celu użyłem tuningowanego SWA 3501/4T, zaraz przedstawię co w nim zmieniłem.
    Rezystor R2 z 210 om na 390 om (w wersji SWA 2000 jest 300 om) oraz na wejściu zasilania dla UHF z 390 om na 330 om (w wersji SWA 2000 jest 470 om) co daje zmianę napięcia zasilania UHF z 12V na ok 7,46V (u mnie jest 7,79V)

Załączam charakterystyki SWA 2000, SWA 3501 oraz zdjęcia wzmacniaczy.
    Tuning wzmacniacza antenowego SWA 3501 lub SWA 2000 Tuning wzmacniacza antenowego SWA 3501 lub SWA 2000 Tuning wzmacniacza antenowego SWA 3501 lub SWA 2000
    Czy ktoś z Kolegów przerabiał takie wzmacniacze i czy może coś na ten temat dopowiedzieć jak regulować wzmocnieniem na poszczególnych częstotliwościach. Chcę podbić sygnał na 746MHz o ok 2 dB oraz obniżyć na 634MHz o 4dB. Wszelkie pomysły mile widziane.
  • Helpful post
    irekr
    Moderator
    Jak daleko mieszkasz od tego komina?
    http://old.radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=526

Możesz podać dokładniejszą lokalizację? W Gliwicach działa obecnie co najmniej 50 BTS-ów z LTE w pasmie 800 MHz (co miesiąc przybywają kolejne). Stosowanie wzmacniaczy jest najgorsza metodą "tuningowania" instalacji antenowych.

Dodano po 10 [godziny] 18 [minuty]:

Dzięki za info lokalizacyjne na PW.

Rozmawiamy wiec o Bytomiu i o okolicach Szpitala Wojewódzkiego i Kościoła Podwyższenia Krzyża. Na obu tych obiektach sa BTS-t z LTE w pasmie 800, czyli stosowanie jakichkolwiek szerokopasmowych wzmacniaczy przy antenie jest bezcelowe. W warunkach domowych nie widzę szans na proste wzmocnienie kanału 55 bez przesterowania odbiornika sygnałem BTS-u LTE.
    Teoretycznie jest to możliwe przy pomocy dobrego (i drogiego!) filtru LTE oraz przy zastosowaniu strojonych wzmacniaczy dystrybucyjnych z serii WWK prod. Telmoru. Ale wszystkie te rozwiązania są drogie a efekt końcowy nieznany.

Wzmacniacze z seri SWA sa znane ze swojej szczególnej niekompatybilności z innym sygnałami. W zasadzie nadają się do stosowania tylko na bezludniej wyspie. Nie bez powodu niektóre z nich miały (i maja) zakaz sprzedaży.
    To "tuningowanie" które opisujesz niewiele daje. Nie zlikwidujesz podstawowej wady tych urządzeń jakimi są niewłaściwe elementy wzmacniające. One były dość dobre w czasach analogu, ale już nie dziś.

Ja bym poeksperymentował jednak z pasywnymi antenami. Wiem że warunki instalacji nie są dobre i w zasadzie możesz polegać tylko na sygnałach rozproszonych. Pamiętaj jednak, ze MUX3 to także nadajniki w Zabrzu i Bytkowie, wcale się nie dziwie, ze sygnał jest bardzo silny i powoduje przesterowania. Do tego problemy z odbiorem MUX1, gdzie masz tak BTS-y LTE w zasięgu "beretu" jak i wysoki kanał oraz zakłócający sygnał ze Skrzycznego (SFN, ten sam kanał). Wbrew pozorom w Bytomiu sygnał ze Skrzycznego jest dość silny, przy wyłączeniach Kosztów można odbierać Skrzyczne niemal na każdej antenie.
    Trochę może pomóc stosowanie pułapek na kanał 41 i filtr LTE ale pewności nie ma żadnej. Bez eksperymentów i dużego samozaparcia będzie trudno.
    copper
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Słyszałem, że sprawa wycofania ze sprzedaży dotyczy własnie SWA 2000.

Odnośnie kanału K55 746MHz uważam, że na tej częstotliwości nie powinni nadawać tego MUXa. Jest tyle wolnych kanałów od 474 do 602, które można by było odpowiednio wzmocnić. Opole nadanie na przykład tego MUXa na 674MHz.

Obecnie działa mi ten SWA 3501/4T bez zakłóceń na 746MHz, 698MHz, 602MHz a wczoraj nawet łapał Ornontowice L2 682MHz, lecz na 634MHz muszę najprawdopodobniej wywalić drugą antenę na LNA101. Na samym symetryzatorze nic nie ściągam. (634MHz Jakość 0, Sygnał 19)

Powiedz mi czy LNA 177, LNA 169 oraz ANT148 są lepsze od SWA?
    Nie posiadam schematu wzmocnienia ANT148 25dB ale jest to prawdopodobnie ten poniżej. Opis wzmocnień na obudowie.

• Helpful post
    irekr
    Moderator
    To zasadzie to ta sama konstrukcja i te same elementy. Problem polega na zastosowanych tranzystorach z serii BFR. Wystarczy popatrzeć na parametry intermodulacyjne - około 60 dB. Powinno być co najmniej 80 dB. Dobre wzmacniacze to są wzmacniacze przeciwsobne, na wysokoprądowych Gasfet-ach, maja zupełnie inna budowę od tego co mamy w sklepach. Ale taki wzmacniacz nie kosztuje 5$ za pudło 10.000 szt w chińskiej stodole.

Jest jeszcze inny; ważniejszy problem: w odległości do 500 metrów od Ciebie jest kilka nadajników o łącznej mocy ponad 1 kW na kanałach nieco powyżej 61go. Każdy wzmacniacz - nawet ten który nadaje się do DVB-T - tego nie wytrzyma. Są filtry wycinające ten zakres, ale im lepszy filtr tym więcej kosztuje. W zasadzie nadają się do użytku tylko te w cenie powyżej 100 PLN. Na Elektrodzie znajdziesz watki i zakłóceniach od LTE.

Ale to tylko początek. Masz u siebie MUX1 na kanale 55. Za Odra od końca marca rozpoczął się proces migracji do DVB-T2 i uruchamiania tzw. II-giej dewidendy cyfrowej - czyli przeznaczeniu do potrzeb internetu częstotliwości powyżej 694 MHz. Oznaczać to będzie wyłączenie nadajników na kanałach od 49go w górę, ale i pojawią się na tym pasmie nowe usługi internetowe... Oznacza to że będzie gorzej. U nas ten proces zacznie się niebawem pomimo różnych protestów.

Co można zrobić w Twojej sytuacji? Po pierwsze przy pomocy pasywnej anteny wyszukałbym miejsce gdzie masz możliwie najsłabszy sygnał od LTE. W warunkach miejskich jest to realne, czasami trzeba przemieścić antenę metr lub dwa w bok czy górę/dół. Nawet dla instalacji balkonowo-okiennej jest to możliwe. Coś zapewne znajdziesz. Potem są filtry i pasmowe i wzmacniacze rezonansowe, np rodem z TELMOR-u. Nie jest to może tanie ale daje efekty.
    Jeżeli odbierasz stacje czeskie i MUX-L z Ormontowic, to oznacza, że sygnały docierają z wystarczającym poziomem. Problem polega tylko na ich zniwelowaniu.
    copper
    Level 11  
    Dzięki Twojej rzeczowej wiadomości, opisałem problem zakłóceń częstotliwości 746MHz do Emitela. Zasugerowałem wolne częstotliwości od 498MHz do 602MHz. Wiem, że to nie jest takie proste przeniesienie kanału nadawania ale przynajmniej znają problem, bo jeżeli ja mam problem z odbiorem K55 to setki Kowalskich i Nowaków w podobnej lokalizacji nie mają programów wcale lub mają przesterowane wzmacniacze "syfiące eter". Jeśli chcesz się dołączyć do mojej petycji napisz też do nich.
    copper
    Level 11  
    Dodatkowo chciałem zapytać jak zabezpieczyć gniazdo euro w telewizorze przez przepięciem prądowym ze wzmacniacza anteny.

Chcę doprowadzić zasilanie 12V z gniazda euro w telewizorze do wzmacniacza w antenie przez gniazdko antenowe. Po co? Żeby razem z wyłączeniem telewizora odcinać zasilanie wzmacniacza anteny. W gniazdku antenowym jest kondensator jak się nie mylę 1nF, celem odcięcia napięcia od głowicy TV, to wiadomo ale jak zabezpieczyć 12V we wtyczce euro z której poprowadze 12V do wtyczki antenowej? Dioda zenera?
    irekr
    Moderator
    Niemal wszystkie odbiorniki i dekodery posiadają coś takiego jak zasilanie anteny. Bywa różnie oznaczane, ale funkcja ta sama.
    To 12V w SCART jest w zasadzie do celów sygnalizacyjnych i może podać co najwyżej kilka mA.
    Do tego chyba nie odbiornik podaje napięcie.
    copper
    Level 11  

Blaupunkt 60cm/23,6" LED TV 720p - nigdzie w menu zasilania anteny nie znalazłem, niestety. Może ktoś pomoże w znalezieniu lub zna jakiś trik.
    LeDy
    Level 43  
    Większość TV nie ma zasilania anteny co jest logiczne ze względu na możliwe zwarcia. Poza tym to nie jest rolą TV. Antenę ma zasilać zasilacz do niej.
    Pomysł z zasileniem uważam za nierozsądny . Aby napięcie nie weszło do głowicy trzeba ingerować w głowicę, dołożyć elementy.
    irekr
    Moderator
    Mam w domu odbiorniki trzech firm, Panasonic, Toshiba i Philips, w firmie mam kilkanaście odbiorników Samsunga, wszystkie mają możliwość zasilania wzmacniacza antenowego (i we wszystkich sprawdzałem czy zasilanie jest na pewno wyłączone).
    Fakt, że czasami ta opcja jest dość dobrze ukryta. Blaupunkta akurat nie mam żadnego i nie miałem ostatnio w rękach.
    copper
    Level 11  
    LeDy wrote:
    Większość TV nie ma zasilania anteny co jest logiczne ze względu na możliwe zwarcia. Poza tym to nie jest rolą TV. Antenę ma zasilać zasilacz do niej.
    Pomysł z zasileniem uważam za nierozsądny . Aby napięcie nie weszło do głowicy trzeba ingerować w głowicę, dołożyć elementy.

Będzie podłączona wtyczka antenowa z wbudowanym odcięciem zasilania do głowicy. Nie będę nic ruszał w głowicy TV. Chce pociągnąć zasilanie z euro po to by nie mieć dodatkowego zasilacza na okrągło włączonego do sieci, gdy mogę zasilanie mieć z gniazda euro. Problem tylko w tym, żeby zabezpieczyć gniazdo euro przed jakimiś przepięciami ze wzmacniacza antenowego.
    LeDy
    Level 43  
    Jak będzie przepięcie od pioruna to nic nie ochroni. Daj(to co na zdjęcieu) lub aby się nie cofało diodę w szereg. Tuning wzmacniacza antenowego SWA 3501 lub SWA 2000
    copper
    Level 11  
    Zamontowałem wzmacniacz SWA-7 i muszę powiedzieć, że działa lepiej ale na częstotliwości 746MHz jest podatny w dalszym ciągu na zakłócenia. Słyszałem, że można wnioskować do UKE by operator zakłócający TV z częstotliwości 800MHz, naprawił szkodę poprzez montaż filtrów LTE u zakłócanego użytkownika. Wie ktoś coś na ten temat?
    Fotodetektor

Level 30  
    copper wrote:
    Słyszałem, że można wnioskować do UKE by operator zakłócający TV z częstotliwości 800MHz, naprawił szkodę poprzez montaż filtrów LTE u zakłócanego użytkownika. Wie ktoś coś na ten temat?

Można zgłosić do UKE. Przyjadą autem i zrobią pomiary. Później napiszą do operatora i weryfikacje. Proces ten będzie trwał i trwał..........

Za chwile będzie kolejna zmiana i uwolnione będzie pasmo 700 pod telekomunikacje. To dopiero będzie zamieszanie. U mnie znikną kanały 55 i 58. Polecą w dół. Będzie dopiero ścisk !!!