Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie roletami zewnętrznymi w domu

09 Jun 2017 10:00 1755 11
 • Level 5  
  Sterowanie roletami zewnętrznymi w domu
  Na zdjęciu widoczne są moduły odpowiedzialne za sterowaniem roletami zewnętrznymi dachowymi firmy Fakro. Jakiś magik kiedyś, którego nie chcę już widzieć, niestety nie odbiera już dawno telefonu zaprogramował mi to i wszystko było w porządku do czasu aż zimą nie spaliły mi się 2 silniki. Jak się okazało, nastąpiło jakieś zwarcie, ponieważ sterowniki cały czas podają prąd, cały czas jest napięcie w roletach mimo, że są w pozycji otwartej lub zamkniętej. Trzeba by albo zaprogramować te sterowniki jeśli się da lub podłączyć do nich jakiś zegar, który po kilkudziesięciu sekundach po prostu odetnie prąd.
 • Level 9  
  A co masz za silniki? Z tego co wiem, to silniki od rolet mają w sobie krańcówki które się reguluje, tak, że napięcie podane na silnik nawet kiedy stoi nic mu nie robi, bo krańcówka odłącza sygnał i silnik reaguje jedynie na sygnał na ruch przeciwny.
 • Level 5  
  To są rolety Fakro z oryginalnymi silnikami od nich. No właśnie problem w tym, że spaliły mi się dwa silniki. Serwisanci Fakro stwierdzili, że mimo zamkniętych lub otwartych rolet, cały czas jest prąd.
 • Moderator of Property Security
  Trochę za mało danych, chociaż po fotce można odczytać że są 4 rolety. Jeżeli to stary produkt to jest to prąd stały 12V= lub 230V~, jeżeli nowszy to może być też na 24V=
  Sterowanie powinno odbywać się za pomocą dedykowanych przełączników G/D, który podaje napięcie tylko w momencie gdy go trzymamy wciśniętego i powinien być przy każdej rolecie osobny. Można oczywiście zrobić sterowanie wg innych wytycznych i ktoś tu coś próbował...
  Tak czy inaczej samo podawanie napięcia w sposób ciągły nie powinno uszkodzić silnika, gdyż jak pisał przedmówca rozłącza je wyłącznik krańcowy (jest osobny do położenia górnego i dolnego). Jednak jeżeli krańcówka się przestawi lub roleta się blokuje, to silnik się przegrzewa i zadziała wyłącznik termiczny, który nie jest zbyt trwały i po jakimś czasie się psuje...
  Czyli przyczyny są dwie: przestawiły się wyłączniki krańcowe i nie rozłączyły silnika w górnym położeniu oraz przełącznik G/D nie znalazł się w pozycji neutralnej po czasie cyklu.
  Dla pewności zrób zdjęcia przełączników, drugiej strony płytki i ewentualnie innych elementów których tu nie widać. Może masz dane (na rachunku, czy innym dokumencie) jakie silniki zastosowano(model i na jakie napięcie)?
 • Level 5  
  Co do silników to mogę się dowiedzieć jakie tam są.
 • Moderator of Property Security
  Napisz czym to sterujesz, jak działało i jak ma działać. Widzę chyba dwie radiolinie 8 kanałowe Elmesa. Sterujesz to pilotem? W jaki sposób/jakim? Jeden kanał podnosi, a drugi opuszcza? Bez pozycji pośrednich? Można zatrzymać roletę/y w połowie? Można sterować każdą z osobna czy tylko w grupie? Każda informacja jest cenna. Dowiedz się jakie to silniki.
  Jak patrzę na tego pająka to dostaję arachnofobii...
 • Level 5  
  Napisz czym to sterujesz - pilot że zdjęcia w załączniku.

  jak działało i jak ma działać - tylko góra dół bez pozycji pośrednich, nie są potrzebne. Rolet nie można zatrzymać w połowie. Jeden przycisk w dół, drugi góra na tym samym kanale.
  Roletami można sterować osobno.
  Dziś nie mogę dodzwonić się do serwisanta z Fakro, ale jak tylko będę wiedział jakie to silniki, dam znać.
 • Moderator of Property Security
  pmalan wrote:
  Jeden przycisk w dół, drugi góra na tym samym kanale.

  Nie wydaje mi się aby tak było. Sprawdź czy w momencie naciśnięcia podnoszenia i opuszczania na odbiorniku zaświeci i zgaśnie się tylko jedna dioda, czy dwie osobno - jedna dla podnoszenia a druga dla opuszczania i czy po jakimś czasie po podniesieniu / opuszczeniu rolety zapalona dioda/y zgaśnie/ zgasną.
 • Moderator of Property Security
  Praca w trybie bistabilnym...
  Czyli faktycznie układ cały czas podaje napięcie bądź w kierunku podnoszenia bądź opuszczania. Niestety trzeba wymienić sterownik. Nie jest to jedyne rozwiązanie, ale chyba najtańsze i co najważniejsze pozbawione "druciarstwa", a w związku z tym kłopotów w przyszłości...
  Jakie silniki masz? Pytałeś już?
 • Level 5  
  Witam,

  Czy ktoś potrafi zaprogramować pilota elmes ch32ht? Chętnie ktoś z Poznania.