Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie roletami zewnętrznymi w domu

pmalan 09 Cze 2017 10:00 603 10
 • #1 09 Cze 2017 10:00
  pmalan
  Poziom 3  

  Sterowanie roletami zewnętrznymi w domu
  Na zdjęciu widoczne są moduły odpowiedzialne za sterowaniem roletami zewnętrznymi dachowymi firmy Fakro. Jakiś magik kiedyś, którego nie chcę już widzieć, niestety nie odbiera już dawno telefonu zaprogramował mi to i wszystko było w porządku do czasu aż zimą nie spaliły mi się 2 silniki. Jak się okazało, nastąpiło jakieś zwarcie, ponieważ sterowniki cały czas podają prąd, cały czas jest napięcie w roletach mimo, że są w pozycji otwartej lub zamkniętej. Trzeba by albo zaprogramować te sterowniki jeśli się da lub podłączyć do nich jakiś zegar, który po kilkudziesięciu sekundach po prostu odetnie prąd.

 • #2 09 Cze 2017 16:07
  _Mech_
  Poziom 6  

  A co masz za silniki? Z tego co wiem, to silniki od rolet mają w sobie krańcówki które się reguluje, tak, że napięcie podane na silnik nawet kiedy stoi nic mu nie robi, bo krańcówka odłącza sygnał i silnik reaguje jedynie na sygnał na ruch przeciwny.

 • #3 09 Cze 2017 17:35
  pmalan
  Poziom 3  

  To są rolety Fakro z oryginalnymi silnikami od nich. No właśnie problem w tym, że spaliły mi się dwa silniki. Serwisanci Fakro stwierdzili, że mimo zamkniętych lub otwartych rolet, cały czas jest prąd.

 • #4 09 Cze 2017 21:59
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  Trochę za mało danych, chociaż po fotce można odczytać że są 4 rolety. Jeżeli to stary produkt to jest to prąd stały 12V= lub 230V~, jeżeli nowszy to może być też na 24V=
  Sterowanie powinno odbywać się za pomocą dedykowanych przełączników G/D, który podaje napięcie tylko w momencie gdy go trzymamy wciśniętego i powinien być przy każdej rolecie osobny. Można oczywiście zrobić sterowanie wg innych wytycznych i ktoś tu coś próbował...
  Tak czy inaczej samo podawanie napięcia w sposób ciągły nie powinno uszkodzić silnika, gdyż jak pisał przedmówca rozłącza je wyłącznik krańcowy (jest osobny do położenia górnego i dolnego). Jednak jeżeli krańcówka się przestawi lub roleta się blokuje, to silnik się przegrzewa i zadziała wyłącznik termiczny, który nie jest zbyt trwały i po jakimś czasie się psuje...
  Czyli przyczyny są dwie: przestawiły się wyłączniki krańcowe i nie rozłączyły silnika w górnym położeniu oraz przełącznik G/D nie znalazł się w pozycji neutralnej po czasie cyklu.
  Dla pewności zrób zdjęcia przełączników, drugiej strony płytki i ewentualnie innych elementów których tu nie widać. Może masz dane (na rachunku, czy innym dokumencie) jakie silniki zastosowano(model i na jakie napięcie)?

 • #6 10 Cze 2017 00:14
  pmalan
  Poziom 3  

  Co do silników to mogę się dowiedzieć jakie tam są.

 • #7 10 Cze 2017 00:26
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  Napisz czym to sterujesz, jak działało i jak ma działać. Widzę chyba dwie radiolinie 8 kanałowe Elmesa. Sterujesz to pilotem? W jaki sposób/jakim? Jeden kanał podnosi, a drugi opuszcza? Bez pozycji pośrednich? Można zatrzymać roletę/y w połowie? Można sterować każdą z osobna czy tylko w grupie? Każda informacja jest cenna. Dowiedz się jakie to silniki.
  Jak patrzę na tego pająka to dostaję arachnofobii...

 • #8 10 Cze 2017 12:12
  pmalan
  Poziom 3  

  Napisz czym to sterujesz - pilot że zdjęcia w załączniku.

  jak działało i jak ma działać - tylko góra dół bez pozycji pośrednich, nie są potrzebne. Rolet nie można zatrzymać w połowie. Jeden przycisk w dół, drugi góra na tym samym kanale.
  Roletami można sterować osobno.
  Dziś nie mogę dodzwonić się do serwisanta z Fakro, ale jak tylko będę wiedział jakie to silniki, dam znać.

 • #9 10 Cze 2017 19:21
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  pmalan napisał:
  Jeden przycisk w dół, drugi góra na tym samym kanale.

  Nie wydaje mi się aby tak było. Sprawdź czy w momencie naciśnięcia podnoszenia i opuszczania na odbiorniku zaświeci i zgaśnie się tylko jedna dioda, czy dwie osobno - jedna dla podnoszenia a druga dla opuszczania i czy po jakimś czasie po podniesieniu / opuszczeniu rolety zapalona dioda/y zgaśnie/ zgasną.

 • #11 12 Cze 2017 17:50
  Marek J.
  Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

  Praca w trybie bistabilnym...
  Czyli faktycznie układ cały czas podaje napięcie bądź w kierunku podnoszenia bądź opuszczania. Niestety trzeba wymienić sterownik. Nie jest to jedyne rozwiązanie, ale chyba najtańsze i co najważniejsze pozbawione "druciarstwa", a w związku z tym kłopotów w przyszłości...
  Jakie silniki masz? Pytałeś już?

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME