Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to jest... Stara instalacja.

Mausin 10 Jun 2017 00:28 9198 69
Wago
 • #1
  Mausin
  Level 6  
  Witam. Dostałem zdjęcie od majstra z pytaniem o te listwy zaciskowe jak kiedys montowano. Pyta czy wiem mniej więcej co tu jest grane.
  Sądzę, że ta listwa w lewym dolnym rogu to zerowa (N) a co z resztą? Czy spotkaliscie sie z czymś takim? Po co tu tyle przewodów skoro to małe mieszkanie? Wiem, że na podstawie zdj nie można za bardzo nic stwierdzić, ale majster mówi, że w większości starych mieszkań tak instalowano i jak dopiero rozkminie mniej więcej to zdjęcie to będę mógł kontynuować praktykę Co to jest... Stara instalacja. proszę o jakąkolwiek pomoc
 • Wago
 • #2
  osiniak75
  Level 34  
  "centralna puszka rozdzielcza" powinno nakierować na odpowiedź
 • #3
  zbich70
  Level 43  
  Nie jest to typowa "cepeerka", ale majstrowi raczej o to chodzi.
 • Wago
 • #6
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Wiciu400v wrote:
  W mieszkaniu są 3fazy ?

  Jakim cudem przy tej CPR-ce ?
 • #7
  Wiciu400v
  Level 15  
  Ze względu na trzy bezpieczniki poniżej (chociaż nie koniecznie to musi być układ trójfazowy). A jak czytam CPR to mam na myśli to
 • #8
  Wiciu400v
  Level 15  
  Jak to zobaczyłem to jakoś tak mi się pokojarzyło że to może być 3 fazowe. Pierwsze co do głowy przyszło...
 • #9
  teskot
  Level 34  
  Z taką rozdzielnicą spotykałem się wielokrotnie w blokach z przełomu lat 70tych i 80tych. Poniżej gniazd bezpieczników jest jeszcze licznik energii elektrycznej. Takie rozdzielnice nie wiedzieć czemu montowane były w przedpokoju między łazienką, a toaletą (przynajmniej te, które ja widziałem). Lewa dolna listwa to PEN, lewa górna to L, a prawe górna i dolna służą najpewniej do połączenia obwodów oświetlenia. Chociaż spotkałem również rozwiązania, gdzie sieć zasilająca była trójfazowa i pozostałe listwy to były poszczególne fazy. Ale wracając do przedstawionego zdjęcia: poniżej tej rozdzielnicy były montowane włączniki do oświetlenia toalety, łazienki i przedpokoju oraz gniazdo wtykowe. Powyżej był plafon/kinkiet oświetlający przedpokój. Na drzwiczkach rozdzielnicy od wewnętrznej strony naklejony był schemat instalacji. Tyle mogę od siebie dodać.
 • #10
  teskot
  Level 34  
  Żeby nie zrobić burzy w szklance wody uściślam, że na przedstawionym zdjęciu raczej nie mamy do czynienia z instalacją trójfazową ponieważ poszczególne tory listew prawych nie są "zmostkowane".
 • #11
  Wiciu400v
  Level 15  
  teskot wrote:
  Żeby nie zrobić burzy w szklance wody uściślam, że na przedstawionym zdjęciu raczej nie mamy do czynienia z instalacją trójfazową ponieważ poszczególne tory listew prawych nie są "zmostkowane".
  Tak to jest prawda i nie ma o co robić burzy... lecz możliwość przyłączenia trój fazowego trzeba było uwzględnić dla tego zadałem takie pytanie do autora. Sam spotkałem się z czymś podobnym w mieszkaniu u kolegi, i jeszcze to gniazdo siłowe... aż szkoda że nie mam już zdjęć tego cuda.
 • #12
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Wiciu400v wrote:
  teskot wrote:
  Chociaż spotkałem również rozwiązania, gdzie sieć zasilająca była trójfazowa i pozostałe listwy to były poszczególne fazy.

  I co kolego elpapiotr ?

  Służę uprzejmie :

  Co to jest... Stara instalacja. Co to jest... Stara instalacja.

  Mogę dodać więcej, wraz z opisami.
 • #14
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Wiciu400v wrote:
  Długo trzeba koledze tłumaczyć że były wersje trójfazowe ??? Więcej osób to musi potwierdzić ???

  Oczywiście. Czekam na potwierdzenia.
  Proszę opisać te wersje 3-fazowe.
 • #16
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Wiciu400v wrote:
  Kolega skopiował nawet ten opis... polemizując, w układzie trójfazowym każda listwa zasilana jest z oddzielnej fazy+zero


  Kolego przestań pisać farmazony, tylko podaj przykłady.
 • #17
  mar_uda
  Level 23  
  Instalacje w blokach na bazie CPR nigdy nie były trójfazowe. Jedyna możliwość, to późniejsze przeróbki.
  Osobiście nie kojarzę też choćby jednego mieszkania w wielkiej płycie ze słusznie minionej epoki (nie mówię o nowszych blokach budowanych w oparciu o "ramy H"), gdzie od nowości byłaby instalacja 3-fazowa, a to z tego prostego powodu, że nie było odbiorników jej wymagających.
 • #18
  teskot
  Level 34  
  Nigdzie nie napisałem o instalacji trójfazowej w połączeniu z CEPEERKĄ, to nadinterpretacja kolegów. Natomiast pisałem, owszem, o instalacji trójfazowej w odniesieniu do przedstawionego zdjęcia. Listwy nosiły oznaczenia "R", "S", "T", i "0". Może przesadziłem z tym, że spotykałem się z takim rozwiązaniem. Widziałem to raz na powiedzmy 7 przypadków, w bloku, gdzie nie było instalacji gazowej, a kuchenki były elektryczne. Być może wpływ na to miały tragiczne wypadki z wybuchem gazu na osiedlu Retkinia w Łodzi w latach 80-tych.
 • #19
  Wiciu400v
  Level 15  
  mar_uda wrote:
  a to z tego prostego powodu, że nie było odbiorników jej wymagających.
  Kolego a kuchenki elektryczne ? Nie we wszystkich blokach był gaz np u mojego kolegi nie było, chyba wiadome jest że nikt nie będzie podłączał krajzegi w bloku tylko kuchenkę na prąd, raz zdarzyło że ktoś pożyczał od sąsiada siłę bo potrzebowali jej ludzie z maszyną do czyszczenia parkietów, a np spółdzielnia miała swego czasu w rozdzielni na dole gniazdo siłowe. Kolego siła zawsze była w blokach, musiała być my w bloku mieliśmy hydrofory a taki silniczek 10kW na jednej fazie nie pójdzie a było ich kilka.
 • #20
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Kolega dalej brnie w zaparte.
  Proszę podać konkretne rozwiązania, poparte literaturą, że przy CPR jak na załącznikach powyżej były realizowane zasilania do mieszkań napięciem 3-fazowym.
  I nie mieszać do tego hydroforów nie podłączanych do instalacji mieszkaniowych.
 • #21
  Wiciu400v
  Level 15  
  Nie wbije nikomu do mieszkania żeby zrobić zdjęcie... jedyna osoba którą znam w tym bloku ma już instalację robioną od nowa. Ale kolego zdażały się bloki bez instalacji gazowej, raz na sto bloków ale jednak i wtedy przerabiali to na wersje trójfazowe wie kolega dobrze jak było w tych czasach że każdy robił jak komu pasowało i tak czy siak było to użytkowane.
 • #22
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Nareszcie kolega przyznał, że coś takiego mogło funkcjonować tylko po przeróbkach, co nie zmienia faktu, że te CPR nie były przystosowane do zasilania trzema fazami, a już na pewno nie te, które miały fabrycznie je instalowane na ścianach przedpokojów, z trzema bezpiecznikami i licznikiem. Po prostu licznik 3-fazowy nie mieścił się w tej wnęce.
  Natomiast zabezpieczenia przedlicznikowe znajdowały się w dolnych poziomach (przeważnie piwnice), a WLZ do tych mieszkań prowadzono w tzw. szachtach technologicznych.
 • #23
  mar_uda
  Level 23  
  Wiciu400v wrote:
  mar_uda wrote:
  a to z tego prostego powodu, że nie było odbiorników jej wymagających.
  kolego a kuchenki elektryczne ? Nie we wszystkich blokach był gaz np u mojego kolegi nie było, chyba wiadome jest że nikt nie będzie podłączał krajzegi w bloku tylko kuchenke na prąd, raz zdarzyło że ktoś pożyczał od sąsiada siłę bo potrzebowali jej ludzie z maszyną do czyszczenia parkietów, a np spółdzielnia miała swego czasu w rozdzielni na dole gniazdo siłowe. Kolego siła zawsze była w blokach, musiała być my w bloku mieliśmy hydrofory a taki silniczek 10kW na jednej fazie nie pójdzie a było ich kilka.
  Proszę podać przykład kuchenki elektrycznej na 380V powszechnie stosowanej w czasach PRL w blokach z wielkiej płyty.
  Nigdzie nie napisałem, że w blokach nie było zasilania 380V. Napisałem, że nie widziałem ani jednego mieszkania, które byłoby oryginalnie wyposażone w taką instalację. W przypadku systemów CPR było to zwyczajnie niemożliwe, a w innych niepotrzebne. Młodsi elektrycy mogą już nie pamiętać czasów, kiedy władza wiedziała lepiej od obywatela, jakie urządzenia elektryczne będzie użytkował w swoim mieszkaniu.
 • #24
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wiciu400v wrote:
  wtedy przerabiali to na wersje trójfazowe wie kolega dobrze jak było w tych czasach że każdy robił jak komu pasowało i tak czy siak było to użytkowane.

  Kompletna nieprawda. W tamtych czasach absolutnie niemożliwe, byłoby srogo karane. Opisy Kolegi to czysta fantasmagoria.
 • #25
  Wiciu400v
  Level 15  
  retrofood wrote:
  Kompletna nieprawda. W tamtych czasach absolutnie niemożliwe, byłoby srogo karane.
  bo wcale nikt nie przerabiał instalacji... niechlujstwo wykonania, zero zasad a i tak przechodziło... przykład u samej góry cpr-ka widzi kolega w jakim jest stanie powiedział bym że była wielokrotnie przerabiana jak nie w czasach PRL to w obecnym systemie.
  Dodano po 3 [minuty]:
  mar_uda wrote:
  Proszę podać przykład kuchenki elektrycznej na 380V powszechnie stosowanej w czasach PRL w blokach z wielkiej płyty.
  wrozamet... taka biała, duża.
 • #26
  mar_uda
  Level 23  
  Wrozamet uruchomił produkcję kuchni elektrycznych dopiero w roku 1988 (nie pamiętam czy kuchnie ELA były produkowane od początku, czy dopiero w latach 90-tych), trudno więc mówić o wielkiej popularności tych kuchenek w czasach budowy bloków z wielkiej płyty, która zaczęła zamierać w połowie lat 80-tych.
 • #27
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  :arrow:Wiciu400v
  Przestań się ośmieszać i pisać bzdety. Wklejasz zdjęcia kuchenek z końca lat 80-tych. Ja mogę wkleić fotkę kuchenki z lat 60-tch - i co to da?
  Typowa wielka płyta nigdy nie miała zasilania 3f w mieszkaniach.
  Owszem, czasem były wyjątki, gdy blok miał powyżej 35m (piszę teraz z głowy) i przepisy zabraniały doprowadzenia gazu do lokali ale takich budynków było jak na lekarstwo.
  Chyba tylko parę bloków na warszawskim osiedlu "Gwiaździsta" i pewnie parę innych.
 • #28
  Mausin
  Level 6  
  Teskot napisałeś w 100% jak wygląda szafka... czyli kinkiet na górze te włączniki na dole no i tablica licznikowa jest pod bezpiecznikami zalicznikowymi topikowymi. Instalacja jest 1fazowa. Teraz mam pytanie o wymianę takiej skrzynki na nową. Jak to zrobić?