Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to jest... Stara instalacja.

Mausin 10 Jun 2017 00:28 8127 69
 • #1
  Mausin
  Level 5  
  Witam. Dostałem zdjęcie od majstra z pytaniem o te listwy zaciskowe jak kiedys montowano. Pyta czy wiem mniej więcej co tu jest grane.
  Sądzę, że ta listwa w lewym dolnym rogu to zerowa (N) a co z resztą? Czy spotkaliscie sie z czymś takim? Po co tu tyle przewodów skoro to małe mieszkanie? Wiem, że na podstawie zdj nie można za bardzo nic stwierdzić, ale majster mówi, że w większości starych mieszkań tak instalowano i jak dopiero rozkminie mniej więcej to zdjęcie to będę mógł kontynuować praktykę Co to jest... Stara instalacja. proszę o jakąkolwiek pomoc
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  osiniak75
  Level 34  
  "centralna puszka rozdzielcza" powinno nakierować na odpowiedź
 • #3
  zbich70
  Level 42  
  Nie jest to typowa "cepeerka", ale majstrowi raczej o to chodzi.
 • #6
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Wiciu400v wrote:
  W mieszkaniu są 3fazy ?

  Jakim cudem przy tej CPR-ce ?
 • #7
  Wiciu400v
  Level 15  
  Ze względu na trzy bezpieczniki poniżej (chociaż nie koniecznie to musi być układ trójfazowy). A jak czytam CPR to mam na myśli to
 • #8
  Wiciu400v
  Level 15  
  Jak to zobaczyłem to jakoś tak mi się pokojarzyło że to może być 3 fazowe. Pierwsze co do głowy przyszło...
 • #9
  teskot
  Level 34  
  Z taką rozdzielnicą spotykałem się wielokrotnie w blokach z przełomu lat 70tych i 80tych. Poniżej gniazd bezpieczników jest jeszcze licznik energii elektrycznej. Takie rozdzielnice nie wiedzieć czemu montowane były w przedpokoju między łazienką, a toaletą (przynajmniej te, które ja widziałem). Lewa dolna listwa to PEN, lewa górna to L, a prawe górna i dolna służą najpewniej do połączenia obwodów oświetlenia. Chociaż spotkałem również rozwiązania, gdzie sieć zasilająca była trójfazowa i pozostałe listwy to były poszczególne fazy. Ale wracając do przedstawionego zdjęcia: poniżej tej rozdzielnicy były montowane włączniki do oświetlenia toalety, łazienki i przedpokoju oraz gniazdo wtykowe. Powyżej był plafon/kinkiet oświetlający przedpokój. Na drzwiczkach rozdzielnicy od wewnętrznej strony naklejony był schemat instalacji. Tyle mogę od siebie dodać.
 • #10
  teskot
  Level 34  
  Żeby nie zrobić burzy w szklance wody uściślam, że na przedstawionym zdjęciu raczej nie mamy do czynienia z instalacją trójfazową ponieważ poszczególne tory listew prawych nie są "zmostkowane".
 • #11
  Wiciu400v
  Level 15  
  teskot wrote:
  Żeby nie zrobić burzy w szklance wody uściślam, że na przedstawionym zdjęciu raczej nie mamy do czynienia z instalacją trójfazową ponieważ poszczególne tory listew prawych nie są "zmostkowane".
  Tak to jest prawda i nie ma o co robić burzy... lecz możliwość przyłączenia trój fazowego trzeba było uwzględnić dla tego zadałem takie pytanie do autora. Sam spotkałem się z czymś podobnym w mieszkaniu u kolegi, i jeszcze to gniazdo siłowe... aż szkoda że nie mam już zdjęć tego cuda.
 • #12
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Wiciu400v wrote:
  teskot wrote:
  Chociaż spotkałem również rozwiązania, gdzie sieć zasilająca była trójfazowa i pozostałe listwy to były poszczególne fazy.

  I co kolego elpapiotr ?

  Służę uprzejmie :

  Co to jest... Stara instalacja. Co to jest... Stara instalacja.

  Mogę dodać więcej, wraz z opisami.
 • #14
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Wiciu400v wrote:
  Długo trzeba koledze tłumaczyć że były wersje trójfazowe ??? Więcej osób to musi potwierdzić ???

  Oczywiście. Czekam na potwierdzenia.
  Proszę opisać te wersje 3-fazowe.
 • #16
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Wiciu400v wrote:
  Kolega skopiował nawet ten opis... polemizując, w układzie trójfazowym każda listwa zasilana jest z oddzielnej fazy+zero


  Kolego przestań pisać farmazony, tylko podaj przykłady.
 • #17
  mar_uda
  Level 23  
  Instalacje w blokach na bazie CPR nigdy nie były trójfazowe. Jedyna możliwość, to późniejsze przeróbki.
  Osobiście nie kojarzę też choćby jednego mieszkania w wielkiej płycie ze słusznie minionej epoki (nie mówię o nowszych blokach budowanych w oparciu o "ramy H"), gdzie od nowości byłaby instalacja 3-fazowa, a to z tego prostego powodu, że nie było odbiorników jej wymagających.
 • #18
  teskot
  Level 34  
  Nigdzie nie napisałem o instalacji trójfazowej w połączeniu z CEPEERKĄ, to nadinterpretacja kolegów. Natomiast pisałem, owszem, o instalacji trójfazowej w odniesieniu do przedstawionego zdjęcia. Listwy nosiły oznaczenia "R", "S", "T", i "0". Może przesadziłem z tym, że spotykałem się z takim rozwiązaniem. Widziałem to raz na powiedzmy 7 przypadków, w bloku, gdzie nie było instalacji gazowej, a kuchenki były elektryczne. Być może wpływ na to miały tragiczne wypadki z wybuchem gazu na osiedlu Retkinia w Łodzi w latach 80-tych.
 • #19
  Wiciu400v
  Level 15  
  mar_uda wrote:
  a to z tego prostego powodu, że nie było odbiorników jej wymagających.
  Kolego a kuchenki elektryczne ? Nie we wszystkich blokach był gaz np u mojego kolegi nie było, chyba wiadome jest że nikt nie będzie podłączał krajzegi w bloku tylko kuchenkę na prąd, raz zdarzyło że ktoś pożyczał od sąsiada siłę bo potrzebowali jej ludzie z maszyną do czyszczenia parkietów, a np spółdzielnia miała swego czasu w rozdzielni na dole gniazdo siłowe. Kolego siła zawsze była w blokach, musiała być my w bloku mieliśmy hydrofory a taki silniczek 10kW na jednej fazie nie pójdzie a było ich kilka.
 • #20
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Kolega dalej brnie w zaparte.
  Proszę podać konkretne rozwiązania, poparte literaturą, że przy CPR jak na załącznikach powyżej były realizowane zasilania do mieszkań napięciem 3-fazowym.
  I nie mieszać do tego hydroforów nie podłączanych do instalacji mieszkaniowych.
 • #21
  Wiciu400v
  Level 15  
  Nie wbije nikomu do mieszkania żeby zrobić zdjęcie... jedyna osoba którą znam w tym bloku ma już instalację robioną od nowa. Ale kolego zdażały się bloki bez instalacji gazowej, raz na sto bloków ale jednak i wtedy przerabiali to na wersje trójfazowe wie kolega dobrze jak było w tych czasach że każdy robił jak komu pasowało i tak czy siak było to użytkowane.
 • #22
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Nareszcie kolega przyznał, że coś takiego mogło funkcjonować tylko po przeróbkach, co nie zmienia faktu, że te CPR nie były przystosowane do zasilania trzema fazami, a już na pewno nie te, które miały fabrycznie je instalowane na ścianach przedpokojów, z trzema bezpiecznikami i licznikiem. Po prostu licznik 3-fazowy nie mieścił się w tej wnęce.
  Natomiast zabezpieczenia przedlicznikowe znajdowały się w dolnych poziomach (przeważnie piwnice), a WLZ do tych mieszkań prowadzono w tzw. szachtach technologicznych.
 • #23
  mar_uda
  Level 23  
  Wiciu400v wrote:
  mar_uda wrote:
  a to z tego prostego powodu, że nie było odbiorników jej wymagających.
  kolego a kuchenki elektryczne ? Nie we wszystkich blokach był gaz np u mojego kolegi nie było, chyba wiadome jest że nikt nie będzie podłączał krajzegi w bloku tylko kuchenke na prąd, raz zdarzyło że ktoś pożyczał od sąsiada siłę bo potrzebowali jej ludzie z maszyną do czyszczenia parkietów, a np spółdzielnia miała swego czasu w rozdzielni na dole gniazdo siłowe. Kolego siła zawsze była w blokach, musiała być my w bloku mieliśmy hydrofory a taki silniczek 10kW na jednej fazie nie pójdzie a było ich kilka.
  Proszę podać przykład kuchenki elektrycznej na 380V powszechnie stosowanej w czasach PRL w blokach z wielkiej płyty.
  Nigdzie nie napisałem, że w blokach nie było zasilania 380V. Napisałem, że nie widziałem ani jednego mieszkania, które byłoby oryginalnie wyposażone w taką instalację. W przypadku systemów CPR było to zwyczajnie niemożliwe, a w innych niepotrzebne. Młodsi elektrycy mogą już nie pamiętać czasów, kiedy władza wiedziała lepiej od obywatela, jakie urządzenia elektryczne będzie użytkował w swoim mieszkaniu.
 • #24
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wiciu400v wrote:
  wtedy przerabiali to na wersje trójfazowe wie kolega dobrze jak było w tych czasach że każdy robił jak komu pasowało i tak czy siak było to użytkowane.

  Kompletna nieprawda. W tamtych czasach absolutnie niemożliwe, byłoby srogo karane. Opisy Kolegi to czysta fantasmagoria.
 • #25
  Wiciu400v
  Level 15  
  retrofood wrote:
  Kompletna nieprawda. W tamtych czasach absolutnie niemożliwe, byłoby srogo karane.
  bo wcale nikt nie przerabiał instalacji... niechlujstwo wykonania, zero zasad a i tak przechodziło... przykład u samej góry cpr-ka widzi kolega w jakim jest stanie powiedział bym że była wielokrotnie przerabiana jak nie w czasach PRL to w obecnym systemie.
  Dodano po 3 [minuty]:
  mar_uda wrote:
  Proszę podać przykład kuchenki elektrycznej na 380V powszechnie stosowanej w czasach PRL w blokach z wielkiej płyty.
  wrozamet... taka biała, duża.
 • #26
  mar_uda
  Level 23  
  Wrozamet uruchomił produkcję kuchni elektrycznych dopiero w roku 1988 (nie pamiętam czy kuchnie ELA były produkowane od początku, czy dopiero w latach 90-tych), trudno więc mówić o wielkiej popularności tych kuchenek w czasach budowy bloków z wielkiej płyty, która zaczęła zamierać w połowie lat 80-tych.
 • #27
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  :arrow:Wiciu400v
  Przestań się ośmieszać i pisać bzdety. Wklejasz zdjęcia kuchenek z końca lat 80-tych. Ja mogę wkleić fotkę kuchenki z lat 60-tch - i co to da?
  Typowa wielka płyta nigdy nie miała zasilania 3f w mieszkaniach.
  Owszem, czasem były wyjątki, gdy blok miał powyżej 35m (piszę teraz z głowy) i przepisy zabraniały doprowadzenia gazu do lokali ale takich budynków było jak na lekarstwo.
  Chyba tylko parę bloków na warszawskim osiedlu "Gwiaździsta" i pewnie parę innych.
 • #28
  Mausin
  Level 5  
  Teskot napisałeś w 100% jak wygląda szafka... czyli kinkiet na górze te włączniki na dole no i tablica licznikowa jest pod bezpiecznikami zalicznikowymi topikowymi. Instalacja jest 1fazowa. Teraz mam pytanie o wymianę takiej skrzynki na nową. Jak to zrobić?