Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirpool AWM 6111 - chodzi, skacze

tweety1980 10 Cze 2017 11:03 405 13
  • #1 10 Cze 2017 11:03
    tweety1980
    Poziom 9  

Wiele razy temat skakania/chodzenia pralek na tym forum był omawiany, ale nie znalazłem skutecznego rozwiązania dla mojego problemu.

Pralka skacze przy ruszaniu, nie zależnie od tego w jakim kroku programu jest. Może to być zarówno początek wirowania, jak i zwykłe pranie na bardzo małej prędkość. Starałem się przyglądnąć jak to wygląda przy zdjętej górnej porywie (może opis teraz będzie śmieszny), ale sprawa wrażenie jakby w momencie ruszania silnika następowało szarpnięcie (śmieję się że przyklęka do rozbiegu) i później wybicie przestawiając całą pralkę. Podczas wirowania zachowanie pralki nie odbiega od normy, piękny świst i szum silnika.

W pralce zostały wymienione amortyzatory, sprawdzone zostały łożyska, wymieniłem również szczotki. Przyznam, że wymiana szczotek przyniosła najlepsze efekty. Jakiś czas był spokój (2-3 miesiące). Od jakiegoś czasu pralka z coraz większą częstotliwością się przemieszcza. Podczas wymiany szczotek zwróciłem uwagę że komutator nie ma już "oryginalnej średnicy" - zastanawiam się na ile może to mieć wpływ.

Czy ktoś miałby jakąś radę czym się jeszcze zainteresować?

Pralka ma już swoje lata, ale jej stan techniczny na oko jest idealny. W sklepie powiedzieli że nowa pralka na pewno tyle nie wytrzyma, więc próbuję reanimacji.

0 13
  • #2 10 Cze 2017 11:13
    stanislaw1954
    Poziom 40  

tweety1980 napisał:
    Przyznam, że wymiana szczotek przyniosła najlepsze efekty.
    Wymiana szczotek miała pozytywny wpływ na chodzenie, skakanie pralki? A co z startem pustej pralki, też podskakuje ?

0
  • #3 10 Cze 2017 11:18
    tweety1980
    Poziom 9  

stanislaw1954 napisał:
    tweety1980 napisał:
    Przyznam, że wymiana szczotek przyniosła najlepsze efekty.
    Wymiana szczotek miała pozytywny wpływ na chodzenie, skakanie pralki?A co z startem pustej pralki, też podskakuje ?

Z tego co pamiętam to tak - dawno temu robiłem taki test. Z żoną jeszcze szybko przedyskutowałem i mówi że nie ma znaczenia czy wrzucie dwie koszulki do prania, czy załaduje na full, efekt jest ten sam.

0
  • #4 10 Cze 2017 11:26
    stanislaw1954
    Poziom 40  

Z tego co piszesz widzę, że nie zmieniłeś jeszcze sprężyn zawieszenia bębna. Może któraś jest urwana, naciągnięta. Sprawdź jeszcze jak obraca się sam bęben, bez paska,czy nie ma "bicia"na kole pasowym. Możesz też włączyć sam silnik, bez paska. Jak startuje. Oczywiście, start silnika zawsze powoduje nieco szarpnięcia, ale to jest normalne.

0
  • #5 10 Cze 2017 11:43
    tweety1980
    Poziom 9  

stanislaw1954 napisał:
    Z tego co piszesz widzę, że nie zmieniłeś jeszcze sprężyn zawieszenia bębna. Może któraś jest urwana, naciągnięta. Sprawdź jeszcze jak obraca się sam bęben, bez paska,czy nie ma "bicia"na kole pasowym. Możesz też włączyć sam silnik, bez paska. Jak startuje. Oczywiście, start silnika zawsze powoduje nieco szarpnięcia, ale to jest normalne.

Sprężyny wydają się być w porządku. Próbowałem poruszać samym bębnem (pasek zdjęty) aby wyeliminować ewentualny problem z łożyskami. Żadnego bicia nie stwierdziłem. Również sam bęben można rozpędzić ręcznie bez większego problemu.
    Nie próbowałem "prania" ze zdjętym paskiem., co pewnie pozwoli stwierdzić czy to wina silnika czy problem jest po stronie bębna. Postaram się wykonać ten test w miarę szybko.

0
  • #6 10 Cze 2017 11:53
    stanislaw1954
    Poziom 40  

tweety1980 napisał:
    Próbowałem poruszać samym bębnem (pasek zdjęty)
    A jak z głośnością? słychać delikatny szum, czy bardzo głośno?Spróbuj też przy zdjętym pasku chwycić kosz bębna w otwartych drzwiczkach, czy da się go poruszać góra-dół?

0
  • #7 10 Cze 2017 12:05
    tweety1980
    Poziom 9  

stanislaw1954 napisał:
    A jak z głośnością? słychać delikatny szum, czy bardzo głośno?Spróbuj też przy zdjętym pasku chwycić kosz bębna w otwartych drzwiczkach, czy da się go poruszać góra-dół?

Jeżeli chodzi o głośność, to nie odbiega on od głośności jaką pamiętam jej początków (ewentualnie innych pralek).

W tej chili leci test z pustym wsadem (pasek założony). I jak na razie jest idealnie. Nie wiem czy to luki w mojej pamięci czy złośliwość sprzętu. Przyjmijmy może na razie że luka w pamięci :).

0
  • #8 10 Cze 2017 12:25
    stanislaw1954
    Poziom 40  

tweety1980 napisał:
    W tej chili leci test z pustym wsadem (pasek założony).
    Jeśli by pralka bez wsadu chciała podskakiwać po podłodze, to co miałaby robić z obciążeniem(wsadem)- fruwać? Mnie chodziło raczej o sprawdzenie startu samego silnika, chociaż po tym, nic się nie spodziewam, lekkie szarpnięcie i silnik startuje.

0
  • #9 10 Cze 2017 12:58
    tweety1980
    Poziom 9  

Przy zdjętym pasku również brak anomalii. Brak nienormalnych hałasów etc. Poszarpałem również trochę bębnem i nie stwierdzam żadnego bicia.

Pytanie czy to normalne że przy ruszaniu silnika, silnik przez moment (0,5-1s) ma wyższe obroty (wnioskuję po odgłosach) a później schodzi z obrotami do niższego poziomu? To jak sądzę jest właśnie ten moment szarpnięcia.

Jak rozumiem pozostaje mi przyglądnąć się sprężynom bębna. W jaki sposób stwierdzić czy są dobra lub czy nadają się do wymiany?

0
  • Pomocny post
    #10 10 Cze 2017 13:06
    stanislaw1954
    Poziom 40  

Wnioskując z tych wpisów, głównym powodem ewentualnego chodzenia, skakania pralki może być za duży wsad. Zbyt mały, może być jedynie powodem nieznacznego szarpnięcia przy wirowaniu.

0
  • Pomocny post
    #11 10 Cze 2017 18:30
    juniorK123
    Poziom 17  

Miałem bardzo podobny przypadek z pralka Beko WBF 6006 uszkodzony był moduł sterujący silnikiem. Dokładnie uszkodzony był jeden z rezystorow przed triakiem.

0
  • #12 12 Cze 2017 14:26
    tweety1980
    Poziom 9  

Chyba w chwili obecnej w tą stronę się skłaniam. Kilka dodatkowych prań przy małym załadunku i niestety ale rzuca pralką niemiłosiernie.

Zakładam że moduł sterowania silnikiem schowany jest w programatorze. Czy tak?

0
  • #13 12 Cze 2017 18:15
    juniorK123
    Poziom 17  

W beko Wbf6006 jest z dołu po prawej stronie. W twojej pralce pewnie też tam jest.

0
  • #14 13 Sty 2018 10:26
    tweety1980
    Poziom 9  

Prawie pół roku minęło od ostatnich wpisów, a z pralką było coraz gorzej. Oprócz skakania pojawiły się również postoje. Pralka potrafiła się zatrzymać migając że pranie zakończone, np na etapie płukania. Po uderzeniu w okolice programatora ruszała. To zmusiło mnie do przyglądnięciu się programatorowi.

Rozebrałem programator i moim oczom pojawił się obrazek mniej więcej taki
    Whirpool AWM 6111 - chodzi, skacze
    Opis do powyższego znalazłem tu: Link.
    U mnie elementy widoczne na zdjęciu były jeszcze bardziej osmolone.

Przemierzyłem okopcone elementy - były OK - przedmuchałem sprężonym powietrzem aby pozbyć się osadu.
    Po zmontowaniu pralka działa idealnie. Żadnych szarpnięć, żadnych postojów. Nawet czasy wyświetlane przez pralkę się teraz pokrywają ze stanem faktycznym.

0