Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Powermat s-mig 160 posuw

11 Cze 2017 00:16 2997 5
  • Poziom 9  
    Witam. W mojej spawarce Powermat s-mig 160 drut zacina się kiedy tylko zacznę spawać, co jest bardzo uciążliwe. Wyczytałem gdzieś na elektrodzie, ze to wina posuwu podłączonego do głównego trafo spawarki i trzeba dołączyć dodatkowe trafo.
    Według schematu przepiąłem zasilanie płytki z transformatora głównego na mój dodatkowy (24v-) i posuw nie reaguje. Na tamtym trafo jest 20v-30v zależnie od ustawienia trybu. Proszę o pomoc :)
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Trafo to toroid 24v 2A. Silnik nie ma tabliczki,ale podajniki w dużych migach z kilkoma rolkami mają po 60 W, wiec tu będzie przynajmniej połowa wydajności w zapasie (tu jest jedna rolka, a silnik bardziej przypomina ten z wkrętarki). :)
  • Poziom 25  
    Zakładam że za tym toroidem dałeś diody do wyprostowania prądu. Musisz jeszcze kabelki od przycisku podłączyć prawidłowo. Wstawiłeś schemat to wstaw teraz zmodyfikowany.
  • Poziom 9  

Na schemacie jest tylko część zmieniona. To czego na nim nie ma pozostało bez zmian. :)
    Opisy elementów są przypadkowe.

Dodano po 11 [godziny] 20 [minuty]:

Znalazłem tez taki schemat: Spawarka Powermat s-mig 160 posuw
    Przy którym według jednego z użytkowników elektrody spawarka działa ale czy samo zastosowanie osobnego mostka na silnik zlikwiduje problem ze skokami napięcia na nim?
    Spróbuje na dniach podłączyć spawarkę według tego schematu na próbę.
    Może w moim schemacie problemem jest separacja części układu przez transformator.
  • Poziom 27  
    Zastosowanie oddzielnego mostka - nic w zasadzie nie zmieni. Spadek napięcia na mostku (niezależnie od mocy diod) jest porównywalny przy proporcjonalnym obciążeniu (np. 50%). Spadek napięcia na uzwojeniu - zależy wyłącznie od obciążenia transformatora i nie zmieni go zastosowanie dodatkowego prostownika.
    Zamiast miotania się jak przestraszony szarak - proponuję wymienić podajnik i dysze prądową. Ten ,,amatorski'' - jak go eufemistyczne na Allegro nazywają - to jedynie do dziecięcych zabawek.

A na początek wymienić wkład spiralny w przewodzie spawalniczym (może być zapchany),
    obejrzeć rolkę (czy nie jest zapchana brudem i złuszczonymi resztkami pokrycia drutu lub ,,wyświechtana'' do połysku na krawędziach rowka - co świadczy o jej marnej jakości. Jeżeli oznaki zużycia będą wyraźne - wymienić. Razem z wymianą końcówki prądowej - może rozwiązać problem. Kolejnym, krokiem powinno być zbadanie prądu jałowego silniczka. Powinien być niższy od 0,5A. (Uz=24V) Jeżeli przekracza 1A - podajnik do wymiany.