Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym

wilku7 11 Cze 2017 14:34 636 5
  • #1 11 Cze 2017 14:34
    wilku7
    Poziom 9  

Witam serdecznie.

Jako że anteny nie są moją najsilniejszą stroną postanowiłem ten temat umieścić tu.

Jestem na etapie układania instalacji elektrycznej/antenowej w swoim budynku.
    Ogólne założenie jest takie iż na dachu mają być zamontowane 3 anteny:
    1. satelitarna
    2. zwykła do Tv naziemnej
    3. FM dla radia którego funkcje będzie pełniło kino domowe

Sygnał trzeba rozdzielić na 3 pomieszczenia: salon oraz 2 pokoje dziecięce. Narysowałem schemat takiej instalacji antenowej do którego mam kilka pytań. Plan jest następujący. Trzy anteny montuje na sztycy na dachu i ściągam na strych 3 przewody antenowe na strych i wchodzę nimi do plastikowej rozdzielni. W rozdzielni znajduje się sumator, zwrotnica oraz rozgałęźnik. I z rozdzielni wychodzę 3 przewodami do 3 różnych pomieszczeń.
    Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym

1. Czy jest sens montować 3 anteny czy można sprawę załatwić prościej?
    2. Czy taka instalacja ma w ogóle prawo bytu?
    3. Czy jeśli w jednym czasie wszystkie 3 TV będą korzystały jednocześnie z sygnału anteny satelitarnej lub naziemnej bedzie to skutkowało spadkiem jakości sygnału?
    4. Czy któraś z anten będzie potrzebowała dodatkowego zasilania? Jeśli tak to w którym miejscu (pomiędzy czym a czym je dać)?
    5. Czy przewody antenowe z czasem traca swoje włąsciwości i jest potrzeba ich wymiany?
    6. Czy układać je na ścianie bezpośrednio pod tynk czy bruzdować i dawać je w peszlu?
    7. Czy wszystkie przewody antenowe [zaznaczone na czarno na rysunku] to rzwody antenowe 75 Ohm?
    8. Czy te przewody dzielą się na lepszej i gorszej jakości? Jakim przewód najlepiej zakupić?
    9. Czy urządzenia [linki ponizej] zostały odpowiednio dobrane do instalacji która zaplanowałem?

Linki to urządzeń które miały by być wykorzystane:
    ROZDZIELNIA -
    SATELITA -
    ZWYKŁA ANTENA -
    ANTENA FM -
    ZWROTNICA -
    SUMATOR -
    ROZGAŁĘŹNIK -
    PRZEWÓD -
    GNIAZDKO -
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    [retrofood]

Z racji iż jestem zielony w temacie anten a robie to pierwszy raz wszelkie sugestie (krytyczne również) mile widziane.

Z góry dziękuję za pomoc.

• #2 11 Cze 2017 14:43
    emigrant
    Poziom 23  

Nie w tym dziale napisałeś, tutaj Twój temat powinien się znaleźć -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum287.html

Poza tym robisz wszystko w oparciu o multiswitch. Zwrotnicę montujesz na maszcie, do niej wpinasz antenę FM i DVB-T i od zwrotnicy do multswitcha lecisz koncentrykiem. Do anteny satelistarnej kupujesz konwerter lnb quattro. Od niego 4 kabelki do multswitcha. Z multiswitcha rozprowadzasz sygnał po wszystkich gniazdach końcowych w pokojach. Jednym koncentrykiem leci sygnał sat/dvb-t/fm do gniazda końcowego w pokoju.

Kabel koncentryczny kup w izolacji z polietylenu(PE) tzw. czarny bo ten biały po kilku latach na zewnątrz rozleci się. Taki koncentryk biały na zewnątrz to partactwo.

• #3 11 Cze 2017 15:10
    wilku7
    Poziom 9  

Konwenter montowany jest w "łapie" anteny satelitarnej, od niego idą 4 przewody do mulitiswitcha.
    Anteny FM i zwykła spinamy w zwrotnice i pojedynczym kablem ze zwrotnicy też wpinamy sie w multiswitch.
    Czyli z dachu ze wszystkich anten schodzi łącznie 5 koncentryków do multiswitcha. I wszystkie z tych pięciu puścić z przewodem w oslonie z ilolacji PE a od multiswitcha już zwykłym białym bezpośrednio pod tynk [bez peszla}. Multiswitch umieszczam w plastikowej rozdzielni rozdzielni.
    Multiswitch jest zasilany z gniazdka. I ze switcha pojedynczymi koncentrykami biegniemy do poszczególnych pokoi.
    I wtedy w każdym pokoju z gniazdka mamy wszystkie 3 synały sygnały SAT/TV/FM.

Wszystko się zgadza?

• #4 11 Cze 2017 15:12
    emigrant
    Poziom 23  

Brawo, szybko się uczysz. Tak masz zrobić jak napisałeś. Pamiętaj konwerter ma być quattro, nie quad. Quad to jakby 4 pojedyncze konwertery w jednej obudowie. Quad nie nadaje się do multiswitcha.

Jak antena DVB-T jest aktywna, wymaga zasilania to niektóre mutliswitche potrafią zasilić taką antenę. Jak antena jest pasywna i jest dobry sygnał dvb-t to nic nie trzeba.

Gniazda końcowe w pokojach mają być końcowymi. Bo są jeszcze przelotowe. Ich nie kupujesz, miej to na uwadze, bo to ważne.

Jak dom ma GSW to wypadałoby te wszystkie koncentryki(ich ekran/oplot) objąć połączeniami wyrównawczymi.

• #5 12 Cze 2017 19:35
    anarkh
    Poziom 11  

Podpowiem tylko, że dekodery cyfrowego i nc potrzebują dwóch przewodów od anteny żeby można było realizować nagrywanie jednego programu w czasie oglądania innego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME