Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka Ctek 5.0 i ładowanie akumulatora żelowego 12V/100Ah

12 Cze 2017 07:15 1476 2
  • Poziom 7  
    Potrzebuje rady, mam sprzeczne informacje, tą ładowarką mogę ładować akumulatory żelowe do 110 Ah, ale czytam, że za minimalny prąd ładowania przyjmuje się 0,1C, gdzie C to pojemność akumulatora. Czyli jeżeli mam akumulator 100 Ah X 0.1 to powinienem ładować go prądem 10 A? Ładowarka ładuje prądem 5 A. Co źle interpretuję?
    link do ładowarki. http://ctek-ladowarki.pl/33-ładowarka-ctek-mxs-50.html

Mój akumulator AKUMULATOR ŻELOWY KOYOSONIC:
    NPG100-12 12V100Ah
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    kernelstrong napisał:
    ale czytam, że za minimalny prąd ładowania przyjmuje się 0,1C, gdzie C to pojemność akumulatora.

To nie jest prąd minimalny tylko zalecany. Wartość 0,1 C stanowi kompromis między czasem ładowania a trwałością aku i bezpieczeństwem ładowania.

kernelstrong napisał:
    Czyli jeżeli mam akumulator 100 Ah X 0.1 to powinienem ładować go prądem 10 A ?

Możesz i mniejszym. Ważne żeby prąd nie przekraczał zbytnio wartości 0,1 C. Natomiast mniejszy prąd może być jak najbardziej. Główną konsekwencją mniejszego prądu jest dłuższy czas ładowania.

kernelstrong napisał:
    Ładowarka ładuje prądem 5 A.

Czyli naładuje aku w 2 razy dłuższym czasie niż gdyby ładowała prądem 10 A. Tyle.
  • Poziom 7  
    No i o to mi chodziło dzięki stary super :D