Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon + sygnalizacja świetlna

uzzo 12 Cze 2017 09:59 2973 10
  • #1 12 Cze 2017 09:59
    uzzo
    Poziom 15  

Witam

Nie dawno zakupiłem mieszkanie i podczas remontu wpadłem na pomysł aby dzwonek i domofon podłączyć pod 1 obwód świateł - chodzi o to że ja i żona mamy niedosłuch i nie zawsze słyszymy dzwonek i chcielibyśmy mieć sygnalizacje świetlną w każdym pomieszczeniu i sygnalizacja będzie innym kolorem np. niebieskim albo zielonym jeszcze nie wiem.

Podłączenie tego obwodu do dzwonka nie ma problemu tylko jak mam to zrobić z domofonem? Pewnie jakich przekaźnik kupić tylko pytanie jaki?

Bo jak rozumuje to powinno być tak że ktoś dzwoni domofonem to świecą się lampki, jak ktoś dzwoni zwykłym dzwonkiem to jest dzwonek + sygnalizacja świetlna,

Zasilanie lamp będzie na 230V

Czy taki przekaźnik będzie odpowiedni?
    http://allegro.pl/przekaznik-230v-1p-szyna-din-2xnc-no-cewka-230v-a-i5446176105.html

Co poradzicie?

0 10
  • Relpol
  • #2 12 Cze 2017 10:59
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Sygnał dzwonienia bezpośrednio przekaźnika nie uruchomi, dlatego że jest to sygnał przemienny o dosyć wysokiej częstotliwości, niskim napięciu i najczęściej przerywany.

Proponował bym zbudować układ znany jako VOX
    Link
    Zasilić można z baterii 9V zamieniając przekaźnik na niższe napięcie.
    Możliwe że taki układ można gdzieś kupić, ale wstępne poszukiwania w internecie nie dały rezultatu, jestem konstruktorem, nie zaopatrzeniowcem, może dla tego ;)

Jeśli dzwonek jest na 230V to możesz równolegle podłączyć cewkę przekaźnika który podlinkowałeś a w obwód lamp włączyć jego styk NO.

0
  • #3 12 Cze 2017 11:01
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Przy dzwonku, lampkę na odpowiednie napięcie równolegle do dzwonka.
    W przypadku domofonu trzeba użyć przekaźnika/przekaźników z cewką na 12V i nieco zmodyfikować schemat.
    Normalnie przycisk domofonu, podaje generowany przez generator sygnał na linię głośnika unifonu. Trzeba więc odłączyć ten przewód generatora w panelu bramofonu, a podłączyć do tego przycisku jeden z biegunów najlepiej masę.

W domu zaś przewód ten, który idzie od przycisku bramofonu należy odłączyć od głośnika, a podłączyć do jednego z biegunów przekaźnika. Drugi biegun tego przekaźnika trzeba zaś podłączyć do zasilania +12V.

Teraz, żeby domofon dzwonił to sygnał generatora należy podać przez jeden ze styków NO przekaźnika do tego zacisku głośnika, gdzie poprzednio był podłączony ten przewód od przycisku bramofonu.
    Drugi styk NO przekaźnika będzie zaś służył jako sterowanie lampką.
    Jeżeli lampki będą na 230V to proponuję użyć 2 przekaźników z cewkami na 12V.
    Jeden z przekaźników do sterowania linią generatora, a drugi do sterowania lampką.

Jak byś napisał jaki domofon masz to mogę Ci to pokazać na schemacie co należy zrobić.

0
  • Relpol
  • #4 12 Cze 2017 11:02
    uzzo
    Poziom 15  

To może zakup innej słuchawki do domofonu by rozwiązał te kwestie?
    Oki rozbiorę słuchawkę i zrobię zdjęcie.
    PS ja nie mam bramy tylko mieszkanie w bloku z lat 80 - 90 na klatce jest domofon i w mieszkaniu słuchawka.

aktualizacja zdjęcia

0
  • #5 13 Cze 2017 15:38
    jarek_lnx
    Poziom 43  

uzzo napisał:
    PS ja nie mam bramy tylko mieszkanie w bloku z lat 80 - 90 na klatce jest domofon i w mieszkaniu słuchawka.
    Ale domofon cyfrowy :) więc będzie trochę trudniej.
    Czy na obudowie "słuchawki" jest jakiś typ?
    Znalazłem schemat unifonu hLM-8w-6, jesli to ten albo stosują podobne rozwiązania to może da sie coś skonstruować. Jak nie to VOX z mikrofonem w pobliżu słuchawki - to musi zadziałać.

0
  • #6 13 Cze 2017 20:14
    uzzo
    Poziom 15  

nie bardzo rozumiem co to znaczy vox z mikrofonem w pobliży słuchawki, jutro zrobię zdjęcia obudowy i wyślę

0
  • #7 13 Cze 2017 22:02
    jarek_lnx
    Poziom 43  

uzzo napisał:
    nie bardzo rozumiem co to znaczy vox z mikrofonem w pobliży słuchawki, jutro zrobię zdjęcia obudowy i wyślę
    VOX - Voice Operated eXchange albo voice operated relay, po naszemu przełącznik sterowany głosem, jeśli będzie blisko słuchawki domofonu i będzie miał odpowiedni próg czułości to nie będzie reagował na typowe domowe hałasy.

0
  • #8 14 Cze 2017 09:51
    uzzo
    Poziom 15  

A ile kosztuje ten VOX?
    Czy nie wyjdzie taniej kupić inną słuchawkę, gdzie będzie możliwość podpięcia do przekaźnika?

0
  • #9 15 Cze 2017 11:48
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Ponieważ tam pozostała stara instalacja po systemie analogowym (wielożyłowa) to możliwe, że dałoby się to zrobić, ale musimy wiedzieć z jakim systemem mamy do czynienia. Potrzebny jest symbol, albo chociaż zdjęcia zewnętrzne systemu tj. unifonu i kasety, wzmacniacza.
    Tak to tylko możemy teoretyzować.

0
  Szukaj w 5mln produktów